T fl.°51. Zaturdag 25 «fsinij. 1859 VOEHSOAG k ZATURDAG. BESTUREN MISTRATIEN BINNENLAND BUITENLAND. rijzen OEKEN rikzee. ZIERIKlESlfflECOIJRANT A B ONN E ME TV T S-P li IJ S. Per drie mamden ƒ2,00. Franco per posl ƒ2,25. Inzending der Advert, daagsle vorenvoor III ure 'sinorgens. VER S CU IJ N T P li IJ S D E R A D V E R T E TV T 1 E TV. Gewone l'1!, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten run 1 6 regels a 1 behalve helZegelregt. 61% 73% 94 90 101% i 10(1% 89 95% 78%, 78 59% 73% PATENTEN. He Burgemeester van Zierilczeebrengt ter kennis van rJrankverUoopers slijters en lappers in (leze gemeente dal hunne palenlbladen over Let loopende dienstjaar ter Memeenle-Secrctarie kunnen worden verkregenop vertoon van kwitantie, voor minstens de helft op liet aanslag- biljet en dat /ij hun bedrijf niet mogen uitoefe nen zonder van palent voorzien te zijn, ingevolge de wei. Zieriltzee den 22 junij 1859. li. C. CAÜ. BEKENDMAKING. De Burgemeester van '/.ierikzee maakt bekend: dat het kohier van het l'alentregt, van deze gemeente dienstjaar 1 S5s/s4de kwartaalden l6dez.ee maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard, op heden gesteld wordt in handen van den heer Itijks Ontvanger dezer gemeente, ten fine van invordering volgens de wet. Zierilczee 2d Junij I8ö9. li. C. CAÜ. In de zitting der eerste kamer der staten- jgeneraal is, zonder beraadslaging en met alge- meene stemmen, aangenomen het wets-ontwerp tot vaststelling deruitgaven voor verstrekkingen aan het departement van oorlog, over de jaren |l858 en 1859. De wets-ontwerpen tot zamenblijving der (miliciens uit de ligtingen 1856 en 1857 en 2. tot 1 verhooging van hoofdstuk Xder staalsbegrooting 11859 (aanwijzende de middelen tot dekking der ■uitgaven vereischi voor de oproeping der lig gen) lokten eene uitvoerige discussie uit. Zij tverden bestreden door slechts één lid den heer [wm Rijckevorsclen daarentegen verdedigd door (Ie heeren van Eysinga van Dam van Isselt, van 'Rispen van PaneerdenAndringa de Kempenaar, Crenters en van Beeck Vollenlioven. Vooral heeft Be heer van Dam van Isselt de wijze gecriliseerd jvaarop in de tweede kamer de discussien over deze wetten waren gehouden. Na eene zeer bek nopte verdediging van den minister van oorlog tverden de beide ontwerpen van weiaangenomen Bet 31 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de ?erei) van llijckevorsel filers de Pilé en Beeren- froek. Daarna waren aan deoide de wets-ontwerpen lol mobielverklaring van het Liinburgsch ondscontingenten 2. tot verhooging van hoofd- X der staatsbcgrooling voor 1859 (aanwij Inde de middelen tot dekking der uilgaven voor Be mobielverklaringnoodig.) De ministers van uitenl. zaken en van oorlog hebben toegelicht opmerkingen die in bet voorloopig verslag |r kamer waren opgeteekend, waarna dn heeren lerenbroeclc en Begoul de ontwerpen hebben be treden. Ten slotte is hel wets ontwerp aangenomen itt 30 tegen A stemmen. Het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstqjj X der staalsbe grooting van t859 (uitgaven voor de mobielver- klariug van het Limb, bondsconlingent) werd zonder discussie aangenomen, mede mei 30 tegen 4 stemmen. De eerste kamer is vervolgens tot nadere bij- eenroeping uiteengegaan. Men verneemt dat de leden van de tweede kamer der staten-generaaIter hervatting barer werkzaamheden, zullen wordettopgeroepe i legen dingsdag den 5 Julij aanstaande. Ondcrde geschenken aan H. M. de koningin door H. I). vader Z. M. den koning van Wur- tembergtoegezonden, noemt men een paar prachtige gouden armbanden met juweelen ingezet. Hij arrest van den Imogen raad der Neder landen is verworpen het beroep in cassatie van C. A. Gnnkelter zake van vergiftiging, dour het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland ver oordeeld lot do straffe des doods. Naar men verneemt heerscht te 's Hage eene ziekte onder de paarden, veel overeenkomst hebbende met croup. Op verschillende stallen zijn meer dan 20 paarden daaraan lijdende. Zoo als men zich herinneren zal is op f) Februarij 1857 door de Uotterdamsche ambte naren der belastingen gearresteerd een os, toehe- boorende aan den heer Botleveel alhier. De zaak gaf aanleiding lot een wijdloopig en zeer kost baar proces, waaraan het hof in Zuid-Holland onlangs een einde maakte, door den os aan den heer R. toe te wijzen. Met onschuldig slagt offer van menschelijkc dwalingen zuchtte echter steeds in den kerker, totdat op gisteren zijne banden werden geslaakt, en hij, na eene gevan genis van ruim twee jaren )in de welige lands douwen van Schiedams omstreken zijn verloren aanzien en krachten zal terug erlangen. In het Westlandis de verzending van nieuwe aardappelen naar Fngeland weder in vollen gang. 1.1. vrijdag passeerden alleen (c Kwintheul nabij Wateringen p.m. 3000 kinnetjes bestemd naar Botterdam om van daar naar Londen te wor den verscheept. Ken vreesclijk voorval had dezer dagen te Tiel plaats, lien jongen zich in de nabijheid der stad met baden vermakende, was op het punt van te zinken toen een oppassend gezel op zijn hulpgeroep toeschoot en zich te ualer begaf, docli deze moest zijne menschlievendheid met den dood betalen daar beide verdronken. De marinier Staats, onlangs (net liet fregat Admiraal de Ruyler uil öost-lndie te Vlissingen aangekomen ging II. woensdag in den vroegen morgen met een zijner kameraden bij zekere ter kwader faam staande vrouw II. Leemans kollij drinken welke vrouw naar menjzegt terwijl baar man in Oosl-lndie is in ongeoorloofden omgang met zekeren Verstralen leeft die met turf en brandhout langs de huizen te kooploopt. De marinier verwijderdezich met die vrouw en liet zijn kameraad alleen. Weinige oogenblikken daarna komt Verstralen in het huis en op de bovenkamer eenig gerucht hoorende begeeft hij zich derwaarts brengt den niets kwaad vermoe denden marinier met een mes eene vreeselijke wonde in de lenden boven de linkerheup toe en nam dadelijk de vlugt door de Duinpoort. Men heeft hem jl. donderdag in hechtenis genomen, terwijl de zwaargewonde in het garnizoenshospi- taal is opgenomen men wanhoopt aan zijn leven. De dader hpeft de misdaad reeds bekend. Men leest in de Rolterdamsche Courant van jl. woensdag hel volgende Wij voldoen gaarne aan bet ons geworden ver zoek tot opneming van hot volgend schrijven en voegen er bet verzoek bij aan de verschillende dagbladen, welke het in dat schrijven bedoelde berigt ter goeder trouw hebben overgenomen ook het onderstaande wel te willen opnemen Botterdam 20 Junij 1859. De Redactie van de Rolterdamsche Courant. In sommige dagbladen nu en dan onjuiste be- rigten zijnde vermeld en overgenomen nopens het voorgevallene met heibarkschip A/cor kapt. van Oppen van hier naar Batavia bestemd met een detachement troepen te Lissabon wegens aan zeiling binnengeloopr-n hebben wij de eer ul. hiernevens Ie doen toekomen een extract uil de berigten bij liet ministerie van koloniën daarom trent ontvangen geheel overeenkomstig het bij onsdeswegens ingekomenrapport van genoemden gezagvoerder waaraan wij gcene publiciteit ver meenden te moeten geven voor en aleer buide rapporten bij or.s bekend waren ten einde om- zïgligheid in acht te nemen als bij liet vermelden van znllio omstandigheden nuttig en noodig mag genoemd worden. Met de plaatsing van bedoeld extract zolt Ulid. vcrpliglen. UEd. Dw. Dienaren Aubom Co. Fxtracl uil de berigten van den kapitein van Harreveld kommandanl van het detachement militairen aanboord van het schip Alcor hij het ministerie van koloniën ontvangen, nopens hel voorgevallene aan boord van dien bodem waaruit blijkt Dal inden namiddag van 30 Hei II. nadat het vaartuig in den morgen van dien dag te Lissabon was binnengcloopen oproer ontstond onder een gedeelte van het detachementwaarvan soldaten, geen Nederlanders maar vreemdelingen van ge boorte de aaoleggers waren ;-dal zij daartoe als aanleiding namen het in arrest stellen van een soldaat die zich had schuldig gemaakt aan insu bordinatie door oproerige gezegden en hande lingen dat zij weigerden uit elkander Ie. gaan en spoedig begonnen met hetgeen zij onder de hand vonden Ie werpen, zoodai liet noodzakelijk werd, door de goedgezinden van wapenen gebruikte doen maken waarin zij door de sebceps-equi- page geholpen werden en hetgeen tengevolge had dal binnen weiniac minuten "hel oproer ge dempt was nadat de lioof-laanlegger was ncör- geschoti n één de steller en schrijver van een oproerig geschrifteen paar dagen te voren op gesteld een schol in den arm gekregen baden nog een viertal anderen door handwapenen ligt gewond waren dat de gekwels'en te Lissabon in het Marine-hospitaal zijn opgenomen dat twee soldaten over boord gesprongen en naar den wal gezwommen waren often minste hebben getracht dcnzelven te hereiken zonder dat omtrent hen nog iets niet zekerheid bekend was dal zes an deren op het wachtschip io arrest gesteld zijn en dat na gehouden onderzoek het welligt noodzakelijk zou worden nog eenigen daaren boven in verzekerde bewaring te doen stellen De kamer van koophandel (e Avignon heeft eeneu prijs uitgeloofd van 500 francs welke zal (worden toegewezen aan den schrijver der beste memorie opgevende een bruikbaar middel om op zekere en gemakkelijke wijze in do mee krap,en de verschillende hiermede in verband staande producten alle soort van vcrvalsching of vermenging te ontdekken. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat gedurende do jongst verloopen zes weken in Kempenland geen druppel water is gevallen terwijl daarentegen de meeste provinciën des lands menigvuldige malen zijn geteisterd door zware onwedersgeduchte hagelslag en aan houdende stortregens. Lenige dagen geleden kocht een heer te Verviers voor zijne kinderen een gasballonnelje, dat ile kleinen niet eeneu draad oplaten daar hij nog verre van huis verwijderd was en hij gaarne van hel dragen in de hand wilde ontslagen zijn komt hij op den inval om hetzelve in zijnen hoed te verbergen. Naauwelijks echter beeft bij zulks gedaan of er komt werking ia het ballon» netje en de hoed rijst siatig naar de hoogte. De lachlust hierdoor opgewekt was algemeen en hel mogt als een toeval gerekend worden dat de hoed nog aan do dakgoot van een huis hangen bleef. De heer keerde nu huiswaarts maar bad voor goed de les ontvangen nooit geen gasballon- netjes meer in zijn hoofddeksel te bewaren. DUITSCHI ANS Keulen 20 Junij. Uit Nordshausen bij Kassei wordt gemeld dat het graan er dezen zomer een voorbeeldeloozen wasdotn heeft bereikt; halmen van 9 ;i 10 voet lengte zijn er volstrekt geene zeldzaamheid. Wkemï.v, 21 Junij. De Oeslerr. Correspondent deelt eene depeche mede nit Verona volgens welke de keizer van Oostenrijk den 20 dezer zijn hoofdkwartier naar Villafranca (aan dan grootcn weg van Verona naar Mantua gelegen) beeft overgebragt. De Danlziger Zeilung meldt als zeker dat bevel lolzamenlrekking van drie Kussische leger korpsen gegeven is, dat het oproepen der reserve volgen zal en dat ook hij de liussische garde korpsen toebereidselen lol ma'rschvaardigmaken worden gemaakt. Te Weenen vleit men zich welligt al te sterk mot Duitschlands bijstand. Dc Ost Deutsche Post o a. besluit een artikel over de op handen zijnde gebeurtenissen met deze zinsnede Het mobiel maken van zes l'cuissische legerkorpsen is eene handeling wier beleekeuis mol ieduren dag meer door Luropa begrepen zal worden Wij hebben reden om te gelooven dat gedurende do drie laatste dagen de goede verstandhouding tusschen l'ruisseo en Oostenrijk eene zoo geluk kige wending genomen heeft, dal ieder wicn Duitschlands magl ter harte gaal zich gerust ge steld zal gevoelen Wij gelooven dat weldra al de contingenten van den Duilschen bond in volle beweging zijn zullen, en dal 5 )(),0ü Duitsche soldaten door eene en dezelfde gedachte bezield, naar hetzelfde duel gerigl aan do wereld bewijzen zullen dat Duilschland geenszins den rangbeeft verzaakt, die daaraan onder de volkeren toekomtdal het veeleer besloten heeft zijnen rang en zijne waar digheid, zijne middelijke en onmiddelijke be langen, niet die kracht te verdedigen welke het kenmerk van een volk vol leven is. Van het tooneel des oorlogs wordt geschreven: „Tlo terugtogt op de Miacio is volbraglde troepen hebbea hunne position aebter dc Adda ingenomen en de vestingen waarop men rich denkt te steunen zijn volkomen gewapend. „Alzoo begint dan de tweede veidtogt, nadat de eerste, ik schroom niet het uit te spreken ons op eene moeijelijke te verantwoorden wijze beroofd heeft van al liet voordeel dat in het initiatief was gelegen, ons van'de Sezift over deTessinotot aan dc MUieio heeft terug geworpen, en dus, ondanks alle offers welke zij gekost heeft verloren is gegaan Wij zijn geslagen geworden, niet door de zwakheid van ons leger,(maar door die van onzen aanvoerder en door dc langzaamheid zijner bcwe- eingen. Het zal voorzeker moeite kosten het verloren terrein te herwinnen, maar wij zijn vol moed dat, ten gevolge dei- jongste veranderingen de vijand ons niet Janger zoo als tot nog" toe, onvoorbereid zal vinden waar bij ons aanviel terwijl wij" steeds gebeel slagvaardig warenwanneer bij hot niet goed vond ons aan te tasten. De slag van Magenta leverde daarvan nog liet bewijs. In "de grootste kalmte werdeu delroepen daar geconcentreerd om tegen den fiden den vijand slag te leveren, terwijl hij dieu dag niet afwachtte, maar reeds den 4den onze wenschen te gemoet kwam Met de verandering in het opperbevel zal hoogst waarschijnlijk liet- oorlogstooncel eene andere gedaante hekomen en zullen de rollen worden omgekeerd. De soldaat; die reeds lang heeft begrepen, waaraan het te wijten is dat hij met al zijne dapperheid en zei fo poft erin g niet anders dan. eenvoudige strategische rugwaartsche bcwegiugen moestmaken, zal, hoop ik, eindelijk de verdiende revanche bekomen en op nieuw vertrouwen voeden, ^iju moed heeft hij niet verloren. Dc toebereidselen in het hoofdkwartier hebben op eene groote schaal plaats in de oppercommando's hebben belangrijke veranderingen plaats gehad, generaalsdie zoo als Benedeck, gedurende al den tijd "dat wij Sardinië bezet hielden, tot wer keloosheid waren veroordeeld zullen eindelijk de rol spelen, waartoe zij geschikt zijn. Het parool is Hesz, Tot heden zijn er eigenlijk maar twee leger-corpsen in het vuur geweest en deze hebben veel geleden, daar zij zich met leeuwenmoed tegen de overmagt des vijands hebben verdedigd. V. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1