Woensdag 22 Junij, 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN ADBIKISTRATIEW NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND ZIHKZEEUd ABONNEMENT S-P It IJ S. Per drie mamden f2,00. Franco per post [2,2b. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 10 ure 'smorgens. VE li S CU IJ N I P RIJS DER ADVERT E IS T I E IS. Gewone IVcents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberifjten van 1 6 regels a f 1 behalve het Zegelrcgt. Loting voor de Schutterij. PUBLICATIE. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabelisc.be naamlijsten van de inge schrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op hel Raadhuis dezer gemeente, van Maandag den 13 Junij tot Maan dagden 20 Junij daaraanvolgende ten einde een ieder in staatzoude zijn om ingeval bem eenige personen of omstandigheden mogten bekend zijn, die op dezelve nog zouden bebooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden wegge laten, zulks aan hel bestuur kennelijk te maken. I)at de loting voor de Schutterij tusscben de ingeschrevenen van dezen jareklasse 1859, zal plaats hebben onder toezigt eener commissie ui! hel Restuur, ten Raadhuize dezer gemeente, op Zaturdag den 25 Junij 1859 des middagsten 12 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelastzich ter plaatse en op dato voor meld te laten vinden, ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door be hoorlijke bij de gedachte commissie bekende gemagtigden te laten doen zullende voor hen die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wtjzehebben doen ver tegenwoordigen door één der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk naden afloop der loling, op voor schreven wijze, eenc nalotiug zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen welke tot de loling verpligl zijnde builen bun toedoen niet onder dezelve mogtenzijn begrepen geworden alsmede ten behoeve dergenen welkeofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende sedert dciaatstvoorgaande inschrijving, in degemeenten zijn komen inwonen en der vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aan gemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personen, bij de loling de gelegenheid zal worden openge steld om de redenen van vrijstelling, waarop j sommigen aanspraak zouden mogen makenter kennisse van de genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden, zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 8 Junij 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbende ingeze tenen dal lol Keurmeesters van hel opgeslagen hooi lot voorkoming van brand door broeijing, voor dit jaar in deze gemeente zijn benoemd de heeren C. L. KLOEK, I C. van den ROUT en D. van der MAAS, Jz. P. GERADTS met uilnoodiging aan een iederdie in cenig ge bouw booi of veldgewassen opslaat dezen Keurmeesters, zoowel als aan Brand- en Brand spuitmeesters den vrijen toegang lot die berg plaatsen te vcrleenen ingevolge art. 21 der verordening lot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee 17 Junij 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Sectetaris. BEKENDMAKING. I)e Burgemeester van Zierikzeemaakt be kend; dat het viercndeeljaars kohier voor de belasting op het Personeel, no. 8, van deze gemeente dienstjaar 1858/„ op den 10 dezer maand is executoir verklaard door den heer Com missaris des Konings in deze provincie en op heden wordt gesteld in handen van den heer lïijks-Ontvanger alhier, ten line van invordering, ingevolge de wet, Zierikzee, den 20 Junij 1859. B. C. CAU. Zierikzee, 21 Junij. Het orgel-concert, door den heer D. II. Ezerman, op gisteren gegeven, bij het aanvaarden zijner betrekking als orga nist en klokkenist dezer gemeente en van het welk de toegang vrij was, werd door een buiten gewoon talrijk publiek uit alle rangenen standen en van verschillende godsdienstige gezindheid bijgewoond. Ook velen uit naburige gemeenten beloonden door hunne tegenwoordigheid hunne belangstelling. Uitlokkend was voor den kunstminnaar het programma dat in een dei- vorige nummers van dit blad reeds werd mede gedeeld terwijl men ook de gunstigste ver wachtingen van de talenten des concerlgevers koesterde. Men vond zich dan ook nietbedrogen. Bevoegdo beoordeelaars roemen eenparig de voortreffelijke uitvoering. Neemt men hierbij nog zijnen jeugdigen leeftijd in aanmerking, dan stijgt ook onze hoogschattingen mag men van bem de schoonste hoop voorde toekomst voeden. Aan den dank, dien wij den lieer Ezerman brengen voor het genotvolle uur dal bij ons heeft verschaft paren wij den wénsch dat bij zijne aanvaarde betrekking tót algemeen genoegen en eigen nut zal bekleeden en dat zijne bekwaamheden en talenten steeds zullen worden gewaardeerd en zijn ijver aanmoediging moge vinden. Uit alle deelenvan ons vaderland verneemt men omtrent den stand der veldgewassen, de gunstigste beriglen ook hetzelfde ban men uil deze eilanden melden alleen moet men hierbij voegen dat de aardappelplant wederom op on derscheidene akkers door de bekende ziekte schijnt aangetast ie zijn. Z. M. heeft met ingang van 1 Julij aanst., bevorderd, lot kapt. Ier zee, den luitenant Ier zee lste klasse A. J.Kroef. Kerkwkrve, 17 Junij. Het volgende ongeluk bad heden alhier plaats, bet vierjarig zoontje van W. R. had het ongeluk van eeue plank in de sloot te vallen met dal noodlottig gevolg, dat liet weinige oogenblikken daarna levenloos aan de bedroefde ouders werd teruggegeven. Door de Nederl. Handel-Maalscbappijziju bevracht I (i schepen als: 9 voor Amsterdam cn 7 voor Botterdam. Met de Pinksterdagen zijn langs den Ned. Rijnspoorwegvervoerd 22,625 reizigers. In den loop der maand Mei vervoegde zich (en hnize van een winkelier te 's Hagc een heer kocht daar een paar plaatjesdoch vergat door den haast welken bij had om naar het spoor te komen een zakje met geldswaarde van circa f 150 a 160. Aan het station komende onldckle hij zijn abuis cn naar den winkel teruggekeerd, werd hem herhaaldelijk zoo door den man als de vrouw bet achterlaten van een zakje met geld betwist. De policie van de zaak kennis bekomen hebbende had zulks een onderzoek ten gevolge en beeft de vrouw bekend het zakje achterge houden en he( onder een bed te hebben ver borgen. De man echter bleef nog na de arre statie der vrouw alle medeweten aan liet ont vreemde ontkennen tot dat hij later lot beken tenis komende verklaarde hel zakje van onder het bed te hebben weggenomen de zich daarin bevindende koperen munt in het water gewoipen en zijn dochtertje met de muntbiljetten de deur uitgezonden te hebben opdat er in buis niets zoude worden gevonden. Heden diende deze zaak voor de arrondissements reglbank. Als verscbooning voor de gepleegde daad, voerde de man aan, dal de positie waarin hij met vrouw en vijf kinderen zich op dien dag bevondvan dien aard was dat reeds het noodige door hem in gereedheid was gebragt al de zijnen hel leven te benemen; hij zou geregtelijk uil de woning worden gezet voedsel en kleeding was er niet. De substituut-officier mr. van Maanen requireerde de schuldigverklaring van beide cchtgenooten en veroordeeling van ieder tot een jaar gevangenis straf. Door den heer mr. Jvan G'tgh werd ge wezen op de hier in ruime mate aanwezige ver zachtende omstandigheden de vreeselijke ver zoeking waarin dc beklaagden op dat noodlottig oogenblik verkeerdenen riep ten slotte de barmhartigheid en het mededoogen ten bunnen behoeve ten dringendste in. De reglbank zal over acht dagen uitspraak doen. Dezer dagen begaf eene jufvrouw uit Rot terdam zich met haar echtgenoot en kinderen naar de illuminatie in het bosch. Bij den in gang van het bosch werd zij ongesteld en eenige oogenblikken later was zij een lijk. Volgens de Nieuwe Rollerdamsche Courant heeft Z. M. de koning het landgoed Bronbeek nabij Arnhem, hetwelk tijdelijk betrokken is door den graaf de Chambord kosteloos afgestaan ten dienste van ceninvaliedenhuis voormilitairen uit Nederlandsch Indie. Men schrijft uit Amersfoort van 18 dezer: Ter raadzitting van gisteren middag is met algemeene stemmen besloten, aan het bestuur van hel landhuishoudkundig congres, dat thans te Winschoten zal bijeenkomen, het verzoek te riglen om het volgende congres in 1860 te Amersfoort te houden. Te lirielle zijn den 16 dezer, op de teregt zitting van de reglbank drie personen die als getuigen a decharge waren verschenen en wier getuigenis in lijnregten strijd met die van den brigadier en rijksveldwachter was, op de vorde ringvan het openbaar ministerie in hechtenis ge nomen. De gemeente Sloterdijk is dingsdag namid dag door een vreeselijke ramp geteisterd ge worden. Ten ongeveer 4 ure is aldaar in het perceel bewoond door den heer Croll een brand onlslaan welke zoo spoedig in hevigheid loe- nam dal weldra het geheele perceel in volle vlam stond. Door een bevigen noordwcstelijken wind aangewakkerd verspreiden de vlammen zich met schrikbarende snelheid zoodat niette genstaande allo aangewende pogingen lot blus sching nog voor den nacht een groot gedeelte van het dorp 'n puin lag, waardoor meer dan 20 huisgezinnen zich van huisvesting beroofd zien en ook vele van ben van het noodige onderhoud verstoken zijn. Als eene bijzonderheid welke allezins opmerking verdient kan gemeld wor den dat bet perceel getcekend Veritasalleen staande en zelfsgeheel ongeschonden is gebleven, niettegenstaande de brand aan beide zijden van dit perceel heeft gewoed en zijne verwoesting daarachter heeft voortgezet. Onder Je verbrande perceelen behoort dat van den burgemeester, van den gemeente-ontvanger enz. Onmiddelijk na liet uitbreken van den brand is de spuit van de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij van het slirtion te Amsterdam op een platten wagen geplaatst en met een locomotief waarmede tevens hetnoodige personeel vervoerd werd onder directie van den stations-chef jhr. van Bevervoorde naar de plaats van bel onheil vertrokken waar zij dan ook het eerst pogingen aanwendde omdetibraml in zijne vaart te stuiten. Weldrakwaraen ook nog 4 brandspuiten van Am sterdam, aan welker krachtdadige hulp men het mag dank weten dat niet liet geheele dorp Slo terdijk eene prooi der vlammen is geworden. Hel totaal der verbrande perceelen is nog niet naauwkenrig bekend maar zal naar men bere kent omstreeks 24 bedragen. Ten ongeveer 10 ure was men de vlammen meester. De oor zaak van den brand is onbekend. Persoonlijke onheilen beeft men gelukkig niet lebetrenren. In den nacht van 14 op 15 dezer is de boer derij van II. Koopmans onder het dorp Pingium, nabij Harlingen geheel afgebrand. Een der zoons een 20jarig jongeling is in de vlammen omgekomen terwijl zijn broeder zeer gevaar lijke brandwonden bekwam. Dewijl de brand voortwoeddc terwijl alles noch in diepe rust lag hebben de overige buisgenooten niets dan het leven kunnen redden. Aan den Mordleur de la Flolte wordt uit Lissabon het volgende geschreven betreffende betvoorgevallene aan boord van het Nederl. schip.4/cor. kapt. van Oppen, >an Rotterdamnaar Batavia bestemd, wegens schade te Lissabon binnengeloopen. In deze haven (Lissabon) heeft een betreu renswaardig voorval plaats gehad aan boord van het Ncd. schip Alcor. Dit schip kwam van Rot terdam met ruim 100 soldaten voor het Indi sche leger aan boord. Deze soldaten waren Franschen, Belgen, Duilscbers en Hollanders. Het schip was lek cn kwam Ie Lissabon om te repareren. Op bet oogenblik dat verscheidene der solda ten aten, beval de kapitein hun op te staan om te gaan pompen of eenige andere dienst te ver- rigten, de soldaten antwoordden echter dat zij zich thans in de haven bevindende, niet verpligt waren de van hen verlangde dienst te verrigten. Het geschil werd al heviger. De kapitein riep de Hollanders te hulp en aistoen ontstond een betreurenswaardig conflict. Een Franschman werd door een schol gedood terwijl vier of vijf anderen min of meer zwaar gekwetst werden. Eenige der strijdenden sprongen in het water om zoo doende te ontvluglen. Hel schip lag voor La Jonquiére ten anker, do twist werd geboord en dc dienstdoende officier aan boord van de brik Scnhora del Pilar liet als maatregel van voorzorg eene sloep met gewapen- den io gereedheid brengen. Kort daarna hoorde men geweerschoten aan boord van de Alcor lossen, welk schip de noodvlag heesch. De Porlugescbe officier vroeg alsnu of hij bnlp kon verleenen, waarop de kapitein van de Alcor hem verzocht dertien manschappen te laten halen die tegen hem in opstand waren gekomen en die hij reeds gebonden had. Men zegt dat twee of drie van ben die in bet water zijn gesprongen verdronken zijn. Men meldt uit Antwerpen, dat de oorlog in Lombardije een nieuw dèbouché voor de nij verheid beeft geopend. Voor een paar dagen vertrokken twee schepen naar eene der llaliaan- sche bavens, geladen met bloemkool en andere verscke groentesoorten. De bloemkool kostte aan boord 10 a 12 cents, erwten in de peul ongeveer f 2 het mud.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1