iiimsiimvm Bereide Lamsvelletjes, BUBIjEUIJKE STAM) TE ZIElilKZEE ZKKTIJIIIKGBP BEURS, MltKTMliiiM ENZ. TOÜEIHIIÜDELEN makker nog in eene kooi gevangen ra!. Was de eigenares reeds verwonderd baar als vermist be schouwd vogeltje weder lerug le zien nog meer verwonderingen blijdschap gaf hel toen het diertje zich vrijwillig in de kamer begaf en rich weder in eene kooi liet plaatsen. Het koes alzoo eene goede gevangenis boven de vrijheid. BUITFNI. A TV n DUITSCHI AN» Weenen, II Junij. liet 4de armeekorps is gisterenavond naar het looneel des oorlogs op gerukt. De bevelhebber is de aarlsherlog Fer dinand Karl die lot heden zijn hoofdkwartier le l.emberg heeft gehouden. De tweede bui tengewone ligting moet ge heel voltallig den 15 September a. s. onder de wapenen staan. Het stellen van plaatsvervan gers is opgeheven Titans zijn officieel eenige bijzonderheden bekend geworden nopens het gevecht van Meleg- nano en het ontruimen van Piacenza. Daarin wordl mei cijfers aangetoond dal de vijandelijke overmagl le Melegeano zeer groot was en dal de vijand gevoeligeverliezengeleden heefi do terug- togt der Oostenrijkers geschiedde echter in de beste orde de generaal Bver en vele officieren stierven bij dezen strijd den heldendood. De ont ruiming van Piacenzastond in verband mot doop 9 en 10 dezer door bel leger ten uitvoer gelegde 'bewegingen voor het vertrek naar Piacenza was het groolstegedeelle van hét daar aanwezige ge schut in sleepvaartuigen geladen welke door stoomschepen gesleept vertrokken waren; een klein gedeelte van hel geschut dal men had achtergelaten was vernageld de forlen en blok huizen als ook twee bogen der brug over de Trebhia hecfl men in de lucht doen springen. Met gelijke bedoelingen enookin de beste orde is Pizzigbctlone door dn Oostenrijkers ontruimd. Rij de onzekerheid, die in de Ooslen- rijksche hoofdstad overdo spoedige hervatting vier diplomatieke pogingen van de onzijdige mo gendheden heerscht wendt aller oog zich onver deeld op dekrijgsgebeurlenissen in Italië. De strategische terugtogl des Oostenrijkschen legers doet algemeen gelooven dal het zich eerst achter de Mincio weder op vasten voet stellen zal. De terugmarsch, ouder voortdurende gevechten der achterhoede met den vijand bewerkstelligd, wordt denkelijk verhaast voor hel mogelijk ge val dat de van Milaan voorwaarts rukkende lin kervleugel der Franscheri. door de vrijscharen van Garibaldi ondersteund de Mincio bij het meer di Garda mogl overtrekken alvorens het Oostenrijkse!] leger langs die rivier had post ge vat en zich met bet leger des generaals Wimpffen vcreenied. De tijding der aftreding van het Derby-mini sterie heeft te Weenen een slechten indruk ge maakt, (laar zij alle hoop den bodem inslaat dal Engeland zijn onzijdigheid op zal geven om voor Oostenrijk partij te kiezen. Uit Pvemagen wordt gemeld dat den 12 jongsll. aldaar verbazende stortregens zijn geval len ten gevolge waarvan de lirohlbach binnen korten tijd 18 voet hoog is gezwollen. De woe dende bergstroom heeft alles, wat hij in zijn weg ontmoette, tnedegesleept. Een groot ge deelte van den spoorweg lusschen ISrohl en Sin- zig is daardoor weggespoeld. Een groot aantal woningen molens en andere gebouwen is daar door vernield en naar men zegt zijn vele men- scben levens er bij verloren gegaan. Over eene uitgestrektheid van verscheidene uren gaans was de Rhijn met balken planken ontwortelde hoornen en duizenderlei voorwerpen als bedekt. Ook de Aar ertandere in den Kijn uitwaterende rivieren zijn builen hare oevers getreden. De hagelslag waarmede deze stortregens in som mige streken vergezeld gingen heeft grootc ver woestingen aan le veld slaande ge wassen a angerigl. Alen schrijft uit Kopenhagen van 8 dezer: Hedenvoormiddag braker brand uil in de mena gerie van den heer Jean Gauihier met uitzonde ring van eenige honden en apen, zijn alle zich daarin bcvindendedicren verbrand. Alen gelooft dat het ongeluk moet worden toegeschreven aan eender apen die toevallig in het bezit was ge komen van een doosje lucifers en zich met het af strijken daarvan vermaakte. De Preussische Ze'uung deelt mede dat het bevel lot mobielmaking van ij legerkorpsen is uit gevaardigd. Als oorzaak van dezen maatregel wordt opgegeven het grootere gewigl hetwelk de gebeurtenissen op het iooneel des oorlogs ver krijgen. Ernstiger dan ooit gevoelt de regering thans de verpligtingom tegenover de Italiaansche questie in vereeniging met hare bondgenooten op te treden met dien nadruk dien Pruissen ge roepen is uit te oefenen en welke in overeen stemming is melde positie eo de raagt des Duil- schen volks. Van dit standpunt gezien en in aanmerking ne mende de steeds toenemende krijgstoerustingen, zelfs van onzijdige staten heeft de regering het zich onvermijd lijk ten pligt gerekend een ge deelte van hel leger mobiel te maken en zal zij de daarmede in verhand staande verdere stappen doen opdat eventuele gebeurtenissen Pruissen en UuitscLland niet onvoorbereid overvallen. Al deze stappen dragenonmiskenhaar het ken merk van uilsluitend veiligheidsmaatregelen le zijn dal de legering daaromtrent geene nieuwe I en herhaalde verklaring noodig acht. Het Pruissischc volk zal aan die maatregelen zijn bijval schenken maar ook de leden van den Duitschen bond zullen door deze nieuwe maat regelen Ier verzekering der veiligheid hunne verwachting vervuld en het vertrouwen beloond zien hel welk zij op hel bedachtzame initatief van Pruissen gevestigd hebben. TcatjN 13 Junij. Nadat de Oostenrijkers Bo- logna verlaten hadden is do kardinaal-legaat ook van daar vertrokken het bestuur der stad aan het gemeentebestuur overlatende. Door hel gemeentebestuur is daarop eene regerings commissie benoemd en koning Victor Emanuel onmiddelijk tot souverein geproclameerd. Ter gelegenheid (lezer gebeurtenis heeft de stad ge heel en al een feestelijk aanzien. DenlS. De Oostenrijkers trekken zich terug op deOglio, nadat zij alle bruggen over de Adda en elders door middel van mijnen hebben ver nield. Ook Piz'Cgheltone (merle aan de Adda gelegen in de nabijheid van de. plek waar deze ri. vier zich in de Po stort) is door hen ontruimd de brug is door hen verbrand en een aantal ka nonnen, benevens ammunitie in het water ge worpen. liijna allo steden van Lombardije wnttronder Hroscia en Cremona zijn vrij. Te liergamo en Eodi is de aanhechting aan l'iemont geproclameerd. Den 15. Een Oosten rijk sclt legercorps van At-cona naar l'esaro vertrokken, is naar de be neden Po gerigt, om z ch te vereenigen met de Venetiaansche troepen. in eene Algemeene Correspondentie leest men het volgende Personen uit Milaan geko men v erhalen dat de Ooslenrijksche bezetting niet zoo gemakkelijk en zonder strijd de stad zou hebben verlaten, indien zij niet hel gerucht had doen verspreiden dat te Magenta eene wapen schorsing was gesloten hel is waar dat dé ge neraal Ghday ecnen wapenstilstand had doen voor stellen welke echter door den keizer was van de hand gewezen. Men wil weten dat de krijgs- kas in de citadel gevonden 5 millioen lire be vatte. De hospitalen van .Milaan zijn opgevuld met gewonde Oostenrijkers welke de vijaud geen tijd had gehad om mede te voeren. De Fransche bezetting van Rome zal tol op 9000 man worden gebraalzijnde het maximum door bet verdrag van i 849 toegestaan. FRANKRIJK Parijs 13 Junij. Het dagblad Palrie meldt heden avond dat de Oostenrijkers thans de Romeinsche staten geheel hebben ontruimd zelfs ook Fcrara. Nog deelt de Palrie mede dal de bevolking van Parrna haar verlangen hecfl kenbaar ge maakt naar de komst der Fransche troepen al daar. Parijs, 14 Junij. Men verklaart hier heden den terugtogt der Oostenrijkers uit alle plaatsen van ondergeschikt belang door de nadering van I hel legercorps van prins Napo'eon, dal sints eenige dagen onophoudelijk versterkingen heeft onlvan- j gen en thans niet minder dan 45,000 man moet j lellen. Inlusschen ontbreekt het van die zijde nog steeds aan officieel nieuws. Wat den keizer zelfbelrefl, eene heden in den namiddag aangekomen depeche berigt ons dat hij zijne troepen de Adda heeft doen overtrek ken en dal hel Sardinische leger in dezelfde rig- ting is gevolgd. Een nieuw plan voor den veldtogt wordt op touw gezel, maar men weel hier nog niet naar welke zijde de aanval zal gerigt worden, Van een hooggeplaatst ambtenaar vernam ik de navolgende bijzonderheid voor welkcrjuist- heid hij mij instond. Twee dagen voor dat de Oostenrijkers de Tessino overtrokken werd er op de tuilerien een krijgsraad gehouden, door den keizer gepresideetd. Er werd geconsta teerd dat het Eransche leger op den voet van vrede verkeerde, de magazijnen waren niet voor zien, een groot aantal soldaten was met verlof de kaders waren niet kompleet, de kanonnen voleens het nieuwe model waren nog niet op de trekbank geweest, in een woord wij verkeerden in een volslagen staal van onmagl om den strijd aan de Tessino aan te gaan, en men kon naauwc- I ij Us eenige regementen afzenden om Turijn en Alessandria te] helpen verdedigen. Men besloot toen om onmiddelijk eene divisie, in vier korp sen verdeeld, als het leger van Italië te doen ver trekken en voor 't overige groole militaire de monstratie!] te doen plaats hebben, met hel oog merk om Oostenrijk in den waan te brengen dat wij sints lang toegerust waren en dal hel belang rijke strijdkrachten tegenover zich zou vinden. Reeds vroeger heb ik u de uitdrukking des kei zers medegedeeld dat graaf Giulaij gemakkelijk over onze soldalen heen had kunnen marcheren. Het is thans bewezen datwanneer genoemde generaal een st'iutmoedigen aanval hai gewaagd op Turijn en twee gerotrancheerde kampen had aangelegd, hel eene le Sura aan den voet van den Mont Cenis en het andere tegen de glooijing der Appenijnen de eerste en moeijelijkste veldtogt zou moeten zijn begonnen met de Oostenrijkers uit Piemonl te verdrijven indien men er al in geslaagd ware. O R O O T-B RITTAW tv I E M Londen, 13 Junij. Het laatstelijk ten hove gegeven hal was door nagenoeg 2000 personen t bezocht. 11. Al. heeft onder anderen gedanst met den graaf de Persignij de prinsen van Holt- stein en Saksen-Weimar, den hertog can Cambridge, enz. Het corps diplomatics was nagenoeg vol tallig, doch gelijk te denken is, hield de Oosten rijksche gezant zich ver van de Eransche en Sar dinische. verwijderd. Over liet geheel had de ceremoniemeester nog al eenige moeite otn ten deze alles naar belmoren teschikken. 11. AI. I verwijderde zich omstreeks 2 ure- Een brief uit Verona meldt dat de Oosten- rijksche generaals Beisebach Bauer Weigel Lebzeltern, Gablenlz en Burdine le Magenta zwaar gekwetst zijn. JONGSTE TIJDINGEN. Weenen, 16 Junij Het Reichsgesetzblalt be val een keizerlijk besluit houdende dat de ren te-betaling der nationale leening, gedurende den oorlog, zal geschieden in plaats van met klinkende munt in banknoten met opgeld, liet opgeld voor het tijdvak lot ultimo September is vastgesteld op 25 pet. De vergunning tot bet betalen v an in- en uit«oe.rreglen en belastingen mol coupons der leening blijft onveranderd ge handhaafd. Het is ook vrijgelaten om de rente betaling le verlangen irt inschrijvingen op hel grootboek van de staatsschuld welke na 5 jaren le rekenen van den vervaldag der rente tot betaling van rente en intrest op intrest van 128 guldens voor fl 100 in klinkende munt zullen worden afgelost. Bern, 16 Junij. Uit Turijn meldt men van gisteren, dat de Oostenrijkers van de Oglio naar het Venetiaansche gebied terug zijn getrokken. Zij hebben Modena en lirescello verlaten. Forli, Faenza en ltnola hebben Victor Emanuel uil geroepen. Jarige COCHIN-CHINa HOENDERS en H\NEN waaronder er zich bevinden van meer dan gewone grootte te bevragen bij den onder- geteekeude. Ook zijn bij denzelven te bekomen ten gebruike voor kinderen enz. Zierikzee14 Junij I8i9. h. Hardeman. Oude Haven, wijk A, no. 313. van 10 tot en met 17 junij 1859. Gebuten. Een zoon van M. J. Ornee en h. h. v.d. Bosch. Eene dochter van M. Verkaarl en P. J. Vin gerhoed. Eene dochter van J. Willemseen P. van Zalen. Gehuwd. J. Paasse en L. van Zaaien. Overleden. j. Erkes, oud ruim 6 jaar dochter. M. Bolier, oud 35 jaar echtgenoot van J. Goe- degebuure. A. A. Schippers oud ruim 11 jaar, zoon. Zierikzee 15 Junij Binnengekomen Navarendkapt. R. Luids, tG dito Premiere, kapt. 1. Puce heiden van Liverpool naar Dord recht. 15 dito. Uitgezeild: Alma, kapt. 11. Bow- bijes, Meredian kapt. J. Organ beiden naar New-Castle. Brouwershaven, 14 Junij. Binnengekomen: Kesler yjdriana kapt. G. Strang van Hees van Batavia naar Schiedam. Charlemagne kapt. E. N. Browne van New-Orleans, 2 Cuusins unes Vennes kapt. J. I.ooro van Aurijde beiden naar Botterdam. //aaiet,kapt. C. L. Christensen, van Nerva naar Dordrecht. Zwerver, kapt. B. H. Schuth van Triest naar Rotterdam. Iti dito Stad Dordrecht kapt. Sluit van Londen IJver- pool kapt. R. Paul van liuncorn beiden naar Dordrecht. Tuislto, kapt. A. Dannemann, van Nevv-York naar Rotterdam. 1 5 dito. Uitgezeild Johanna Maria, kapt. L. J. VVilbelmi Japan kapt. J. Aluller beiden van Rotterdam naar Batavia. NJaria Elizabeth kapt. K. J. Jonker van Rotterdam naar Hong-Kong. FR1JZEM DER EFFECTERTE AMSTERDAM den. 10 Junij 1859. Nederiand Werkelijke Schuld 2>2pct.| 0J3/4 dito dito 3 j 737/8 dito dilo 4 j 93 7S Amortis, syndic. 3 ',j 90 Rusland bij Hope 1798/1810 5 101'/a dito 182871829 5 |00-V8 bij Stieglitz. ode leen. 8N';a dito 6de leen. 1855. 5 95V9 dito 4 bij Hope 4 78 '/4 Gert. van ass. Poolsche schatkist oblig. 4 743/.j Aand. groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn. 5 215 'l4 Oostenrijk Weenerbank bij Goll. en Co. dito dito 4 Metalliek 5 40'/4 dito 2 7a 223/4 ditorente Amsterdam 5 o93/g dito, nationale o 44'/8 Portugal Buitenlandsch van f853 3 417/,n dito van 1856 en 1857 3 40,3/1B Spanje Buitenlandsch 3 41 Binnenlandsch 3 39 Buitenlandsch 3°/o nu 1 283/4 Ecuador Groote stukken 1 14 H Stukken van L 100 l 14'/2 Land-Certificaten a L 100 De markt in binnenlandsche en vreemde fondsen was heden eenigzins ongunstiger gestemd dan gisteren. Middenprijzcn van de volgende artikelen te Zierikzee van den 16 Junij 1859. De tied. Mudde. Oude Tarwe 1857 f Nieuwe dito 1858 Afwijkende dito /j.-Zomer dito Ordinaire dito Kogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver 9,00 8,50 0,00 0,00 0,00 5,75 4,50 4,25 3,75 De Ned. Mudde. Paardeboonen t Witte dito Bruine dito Grnanwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 8,00 o.00 9,50 0,00 9,00 0,00 <1,00 0,00 0.00 AFVAART DËR STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE. Van Rotterdam Zondag 19, 'smorg. 103/4ure Maandag 20, lO3^ Dingsdag2i, 1037j Van ZierikzeeI Van Rotterdam Zondag 19, 'smorg. 3 ure Zondag 19, 'smorg. 9 ui Maandag 20, 4 Dmgsdag2l, 9 dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg Zondag S9, 's morg. 6 Maandag 20, 6 Dingsdag 21, 6 L>e diligence zal van Zierikzee 1 ll.l uur na de afvaart de stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naai Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Vav Rotiedam des dingsdagsr donderdags en zaturd. 'smorg ten 10 ure na aankomstvan denRijnspoor De diligence zal van Zierikzee 1 '/2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam ''2 ure na de afvaar; der stoomboot rijden. dienst tusschen Goes en Botterdam. van Goesvan Rotterdam Maandag 20,'smorg. 4 ure Zaturdag 18, 'smorg. 9 ure Woensdag 22, 4 1 Dingsdag 21, 9!/j De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart van Rot terdam en gelijk met de afvaart uit Goes afrijden. Van Vlissingen des maandagswoensdags, en vrijdags 's morg. ten 8 ure Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2