W.°44. - Woensdag 1 «lunsj WOENSDAG ZATU BESTIM A 4PI1HISTBAT1KH NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. - ZIEUIKZEESÜEM A BONIS E MENT S-P II IJS. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f 2,*25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgem. VERS C II IJ N I s P RIJS DE R AD VE R TEN TIE N. Gewone 121/s cents de regel. GeboorteHuwelijks- e?i Doodberiglen van 16 rege's a f 1 behalve hel Zegelregt. 7,ö0 tO,d O 10,50 0,00 9,00 0,00 0,00 0,00 0,00 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethobders van Zierikzee, in ervaring gekomen zijnde: datop verschillende I plaatsen binnen de kom der gemeente puin en gruis wordt nedergestort en opgehoopt en lettende op de bestaande bepalingen van politie; Hebben goedgevonden De ingezetenen met verwijzing naar hel be paalde bij art. 68 van het Reglement van Policie voor deze gemeente aan hot daartegen beslaande verbod te herinneren, en bun wijders te kennen te geven dat voor het nederstortcn van puin en gruis bepaald worden aangewezen de terreinen buiten de Zuidhavenpoort en de Westbarrière alwaar een bord ter nadere aanduiding zal worden geplaatst zullende voortaan op het tiederstorten van puin en gruis binnen de kom der gemeente geene plaats uitgezonderdnaauwleltend worden toege zien en dit ten strengste worden vervolgd. Tevens wordt door hen bekend gemaakt dat tol het wegvoeren van het op die genoemde ter reinen opgehoopte puin en gruis vergunning zal worden gegeven mits men deze bij den Gemeente- Bouwmeester aanvrage. Gedaan ten Raadhuize van lierikzee den 25 Mei 1859. R. C. CAU Voorzitter. C. Be JONGE Secretaris. Zierikzee, 30 Mei. Z. M. heeft de luitenant ter zee 1ste kl. N. M. J. Iiroefbenoemd tot ridder der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Nadat vroeger door het provinciaal ge- reglshof van Zuidholland de arrondisscmcnts- regtbank te Middelburg bevoegd was verklaard kennis te nemen van eene vordering tot terug gaaf van betaalden boofdelijken omslag over 1856, heeft deze eergisteren daarin uitspraak gedaan. Aan jhr. mr. van Reigersberg Versluys is, met vcroordeeling in de kosten van het ge ding, de eisch ontzegden daarbij aangenomen dat bij, die inwoner blijvende eener gemeente, doch tijdelijk verblijft in eene andere gemeente uitdien hoofde niet geregtigd is terug te vorde ren het deel zijner aanslag in de plaatselijke be lastingen over zoo vele maanden, als hij in die andere gemeente heefl vertoefd. Naar men verneemt, volhardt de regering bij haar voornemen om met inroeping van art. 181 dergrondwet.de zamenblijvingdcr liglingen van 1856 en 1857 aan te vragenen ander maal dezen maatregel verklaart te zijn noodza kelijk voorde belangen van het vaderland. Om evenwe( zoo veel mogelijk bet gemeen overleg te bevorderen, heefl de regering na de kosten geraamd slechts voor eene zamenblijving van drie maanden, om inmiddels af te wachten den loop der gebeurtenissen, en in plaats van het kamp te Milligen (waartegen, men weet niet juist waarom, bezwaren schenen te bestaan) aangewezen hel kamp te Zeist, alwaar de oefe ningen der troepen zullen plaats hebben. Ein delijk heeft de regering eene som van f350,000 aangevraagd om zich in het buitenland een aantal gelrokken geweren aan te schaffen zoo dat wij dan in het volgendja'ar reeds lO.OOOstuks van dit nieuwe vuurwapen zouden bezitten. De tweede kamer heeft tot eene tweede on derzoek in de afdeelingen van de driegewijzigde voordragten besloten. Wij zien daarin een stap van toenadering door de kamer gedaan. Immers het beginsel, de oproeping der liglingen is hetzelfde gebleven, en schijnt dus ten aanzien van dit hoofdpunt geen tweede onderzoek noodig. Wij zien dus in dit besluit en wij hopen ons in die verwachting niet teleurgesteld te zien eene poging om thans een tweede maar gunstiger verslag uit Ie brengen, ten einde de aanneming der rege- ringsvoordraglen mogelijk te maken. Dit ware ook allezins wenschelijk, want bij verwerping kan eene botsing tusschen regering en tweede kamer niet achterblijven en er is reden te gelooven dat de regering in deze zoo uiterst gewigligo zaak niet zal wijken zonderhet geschil aan eene nadere beslissingals het ware in hel hoogste beroep te hebben onderworpen. Met bet oog op de bestaande omstandigheden behoeven wij wel niet te zeggen dat zoodanige uitkomst betreurenswaardig zijn zou wij hopen dan ook, dat de wijsheid en de vaderlandsliefde der tweede kamer haar leiden mogen tot bevor dering van het zoo noodige gemeen overleg, in hel vertrouwen dat de regering de voorgedragen maatregel niet zou hebben voorgesteld indien niet de innige overtuiging bij haar vaststond dal het belang des vaderlands die maatregelen vordert. Op verzoek van 's konings gezant te St. Petersburg beeftZ. M. de keizer van Rusland aan Nederlandsche onderdanen de vergunning toegestaan welke aan Fransche onderdanen reeds verleend was, om dezelfde régten als Rus sische onderdanen te betalen voor het protesteren van wisselbrieven en de registratie van op den vervaldag niet betaalde schuldbekentenissen De politie te Schiedam heeft in de laatste dagen aldaareenzeerbelangrijkendiefstal ontdekt zijnde door baar eene groole boeveelheid k<iflij, en suiker, naar men zegt ter waarde van om streeks ƒ3000, in het vaartuig van schipper O hetwelk een dubbelen bodem had gevonden en in beslag genomen ten gevolge waarvan dan ook bereidsdriepersonen, waaronderdegenoemde schipper gevankelijk van daar naar Rotterdam zijn overgebragt. Naar wij vernemen moet aan boord van het heden te Nieuwe Diep binnengekomen Amerik. barkschip Mountaineer kapt. Wilsoneene vreeselijke misdaad zijn gepleegd. Een man der equipage moet door 4 zijner makkers met messteken van het leven zijn beroofd. Bij de aankomst aldaar zijn 4 der schepelingen terstond in verzekerde bewaring genomen. Op 3 Meijl. is per post verzonden van Alkmaar aan het adres van mej. G. J. Termaaten LarestraatteZutphen door J. D. Fine een brief waarin twee muntbiljetten ieder groot f 10. Tot heden is een en ander niet aan het adres ter band gekomen. Uit de Lutine zijn op 25 dezer weder met den duiker-toestel opgevischt 70 Spaansche mat ten men heefl eene voor de visscherij zeerna- deelige zandophooping ontdekt op de plaats al waar men tot nu toe zooveel gouden en zilveren munten heeft gevonden. Volgens een bij de regering ontvangen te legram dd. Batavia 9 April jl.was alles rustig, en was de doesson Djattie in hetPalembangschet ingenomen. Den 29 Septemberjl. zijn te Dórah (Nieuw Guinea) aangeland 11 schipbreukelingen, waar onder de gezagvoerder Utenlioven van het Bel gische schip Constance van Antwerpen welke bodem zeilende van^Sidney naar Mannilla op eene onbekende klip nabij de Carolina Eilanden is gestrand. Na 89 dagen bijna van alles ont bloot in zee te hebben rondgezworven werden deze ongelukkigen nabij de kust van Ambcrba- kin door menschen van dat landschap ontmoet en naar den Nederlandschen zendelingpost ge- bragt. Eene sloep met 5,manschappen die met hen het wrak had verlatenwas in eenen donke ren nacht uit het gezigl verloren en sedert niet weder gezien. Men schrijft uit Brussel van 28 dezer Er is sprake van een plan om de liglingen der nationale militie van 1855 en vroegere jaren onder de wapenen te roepen. Op last van den minister van oorlog zal onmiddelijk een aanvang worden gemaakt met het uitbreiden der citadel van Charleroi en het versterken der verdedigingswerken van de stad zelve. Gisteren hebben alhier en ook inde om streken van Huy hevige onwede's, van hagel slag en stortregen vergezeld grootc schade aangerigt vooral was dit het geval bij laatstge noemde plaats, waar de rivier Mehaigne buiten hare oevers is getreden en de omliggende lande rijen heeft overstroomd. duitsohx a iv u Weênen 27 Mei. Een officieel rapport meldt, dat de vijand aan de Sesia bij Candia met twee brigades had post geval en dat de|Oostenrijkers in den nacht van den 24 op den 25 dezer eene batterij van vier kanonnen en vier houwitsers tegen hen opstelden. Ten 4 ure in den morgen werd het vuur dezer batterij tegen den vijand geopend welke daardoor ten sterkste werd ver rast de uitslag van den aanval wasvoor de onzen zoo gunstigdatde vijand tot drie malen toe werd teruggeslagen en eindelijk de stelling voor goed moest verlaten. 'v' Den 29,-De keizerheefl heden votifmiddag tè'n 11 nreïzich langs den Znider-spoorweg naar Italië begeven. Hij werd op den weg door eene aanzienlijke volksmenigte met geestdrift begroet. Men berekent dat dagelijks 6009 man troepen naar het tooneel des oorlogs worden ge voerd. Dewijl de togt van Triest over zee naar Venetiethans niet meer kan geschieden, worden de troepen per spoorweg derwaarts gezonden. Groot oponthoud wordt daarbij ondervonden uithoofde de spoorweg van Nabresina tot aan Casarsa nog onvoltooid is. De Wiener Zatung behelst heden een ge detailleerd rapport van den opperbevelhebber graaf Giuahjaan den keizer, nopens hel ge vecht van Montebcllo. Volgens dat rapport telt het Ooslenrijksche legercorps 290 dooden 7 i 8 gekwetsten en 283 vermisten. De vijand die 40,000 man sterk was heeft onze troepen niet vervolgd. De keizer heeft bij een eigenhandig schrijven aan graat Giualij gelast aan de troepen zijnen dank te brengen voor de uitstekende dapperheid doorben betoond hij heeft levens verordend dat de namen der gesneuvelden en gekwetsten aan hel vaderland zullenwordenbekeiidgemaakt. Als tegenhanger van soortgelijke mede- deelingen wegens het Fransche legerbehelst een Duitsch tijdschrift thans eene opgaveder sterkte van de Duitscbe legerswelke in de hoofdzaak hierop neder komthet totaal van het Oostenrijksche leger in vredestijd 400,000 man. kan in tijd van oorlog met inbegrip der reser ves op 800,000 man met 1344 stukken ge- bragl worden. Het Pruissische staande leger op voet van vrede de officieren niet mede ge rekend 140,000 man, in oorlogstijd op 225 duizend man en met inbegrip van den eersten en tweeden ban der landweer op 541,000 man met 1004 stukken. Hei overige Duitschland kan met inbegrip der reservon over meer dan 350,000 man beschikken van welke Beijorcn alleen ruim 90,000, Wurtembcrg 22,000, Saksen 25,000, Hannover 26,500 man levert. In één woord Oostenrijk Pruisscn en het overige Duitschland zijn zonder buitengewone inspan ning, in staat de ontzettende magt van 1,500,000 man, derhalve het drievoudige van het Franscho leger, op de heen te brengen. Een zeer geacht Rcijersch blad schroom!, niet heden te zeggen Er is maar een thema te behandelen en dat is: Duitschland moet met Oostenrijk gaan door dik en dun I" Want.als Oostenrijk overwint overwint Duitschland'; als Oostenrijk valt, valt Duitschland! En dat blijft waar of Oostenrijk gelijk heeft of ongelijk Op eene andere plaats zegt hetzelfde blad, dat Pruis scn maar met 300,000 man van het noordoosten en bet overige Duitschland met 20O a 250 duizend man van het oosten Frankrijk moeten intrekken om aan de Parijsche komedie een einde tc maken. De (Oostenrijksche) Presse beklaagt zich bitter over den geïsoloerden toestand waarin zich Oostenrijk althans voor het oogenhlik, in den strijd tegen do revolutie bevindt. Ondanks de minachting voor en betimpopulaire der Rona- partische bedoelingen heeft Louis Napoleon eenigermate met stilzwijgende toestemming der mogendheden ,.ecn krachtig leger naar Sardinië durven zenden en zich aan de spits er van stellen, zonder dat uit eenig oord van ons werelddeel een protest tegen deze schaamteloozc aanmatiging die allen regtsgrond onlhcert is opgegaan. Men heeft geprotesteerd toen Oostenrijk met zijn ultimatum eene daad van noodweer volvoerde men heeft gezwegen toen de politiek der avontu riers haren laatsten en heslissenden troef uit speelde. Wie zou nog weinige maanden geleden geloofd hebben dat de Europescho mogendheden protesteren zouden tegen de eenige mogendheid die lot bescherming der grondslagen eens veertig jarigen vredes naar liet zwaard greep terwijl zij geene afkeurende stem verhieven tegen den onverantwoordelijkcn eri lang vooruitgezienen krijgslusl der Napoleontische heerschappij? «Als men indenkt. zoo besluit de Prcssc zijn ver toog dat al het onheil hetwelk deze oorlog over de wereld uit kan storten door een een stemmig besluit der mogendheden had kunnen verhinderd worden, dan weet men niv't wien men daarvoor verantwoordelijk stellen moet, de verblinding der staatslieden of eene onheil dreigende verzwakking van alle regtsbewustzijn in Europa." Jn den nacht van 4 op 5 Mei is van den postwagen tusschen Sonceboz en Tavannes in Zwitserland gestolen eene kist inhoudende 23 gouden cilinder-horlogien 36 zilveren dito, een ankcrwerk vier dozijn etuis en eenige fonr- nitures voor horlogien. Bij ontdekking van he gestolene wordt men verzocht daarvan onver wijld kennis te geven aan den hoofd-commissaris van politie te Amsterdam.. Bern 28 Mei. Garribaldi heeft gisteren te Varese eene overwinning op de Oostenrijkers behaald en twee kannonen ophenbemagtigd aan beide zijden waren zware verliezen geleden. De bewoners der omstreken waren in opstand ge komen en hadden de wapenen opgevat. Garri baldi vervolgde den aflrekkenden vijand. Door hem was eene proclamatie gerigt tol de inwo ners van Lombardije, om deze aan tc manen zich tegen Oostenrijk Ie verzetten. Tijdingen uit Lugano van beden houden in dal Garribaldi gisteren avond, na een verwoedge vecht van5 a 8 uren Como is binnengetrokken.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1