Zaturdag 28 Mei. WOENSDAG k ZATURDAG. BESTUREN IDMlfilSTRATM 1839 Publicatie. BINNENLAND BUITENLAND. ZIERIKZEESMMIRANT ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie waanden f 2,00. Franco per post f 2/25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'snwrgenx. VERS ca IJ NI: P RU S DEBAR V E li T E N T I E N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1—C rege's a behalve hetZegelregt. inschrijving voor, de Schutterij# Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de in schrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden L)at de registers ter inschrijving voor de'Schutterij, van de geborenen in de jaren 1825 tot 1834 ingesloteD, zullen worden geopeud tot dc inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van lien, welke-, in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerden de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben ge vestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij •door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke ■overbrenging van den zetel Van hun vermogen en de hoofd middelen wan hun bestaan naar herwaartszonder dat de '•tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige 'ondergeschikte betrekking, a!ls zoodanig voornemen worde aan- gemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register, 'waartoe -zij volgeus hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheid, daarin be grepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoo ren en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovcngemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort. Deze registers zullen op den laten Junij 1859 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmplooijeerden in hnizen van negotie, 'klerken van notarissen advocaten enz., bedienden en werkbo- den moeten worden ingeschreven 'in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn, de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het Gewes telijk Bestuur en alle anderenal wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats, de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne waste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair •of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepecen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bij namen, van de plaats en tijd hunner geboorte hunne woon plaats met aanduiding van wijk en Hommer-,het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ougehuwd of weduwenaars, van het getal hunner ki nderen van beider sekse, welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd •met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeestert)f Ambtenaar van den Burgerlijken Stand); sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonenen eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenendat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrij' stellenof daartoe onbevoegd makennaar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het on Oerdeel van hetzelvewaarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-akte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekerenten ■einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiedeen om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin be trokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der re gisters op 1 Junij eerstkomende niet hebben .'laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en datdezelven dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd in dien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hnnnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aange plakt, daar waar zulks te doen gebruikelyk is. Te Zierikzee, den 3 Mei 1859. B. C. CAU, Burgemeester. C. de JONGE, Secretaris, BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetiioujders van Zierikzee in ervaring gekomen zijnde dat voor het mimen van secreetpuiten, gelden »van de ingezetenen worden gevorderd, terwijl de gelegenheid daartoe kosteloos open staat. Hebben goedgevonden De ingezetenen Ie herinneren aan de door den pachter van de Stads-beer W.A. Wierikx op zich genomene verpligting om op aanzoek der inge zetenen, hunne secreetputlen kosteloos te ruimen. Zierikzee den 1 <S Mei 1859. IS. C. CAU, Voorzitter. C. iiE JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, in ervaring gekomen zijnde: datop verschillende plaatsen binnen de kom der gemeente pum en gruis wordt nedergestort en opgehoopt en lettende op de bestaande bepalingen van politie; Hebben goedgevonden De ingezetenen met verwijzing naar hel be paalde bij art. 68 van het Ueglement van Policie voor deze gemeente aan het daartegen bestaande verbod te herinneren, en hun wijders te kennen te geven dat voor het nederstorten van puin en gruis bepaald worden aangewezen de terreinen buiten de Zuidhavenpoort en de YVeslbarrière alwaar een bord ter nadere aanduiding zal worden geplaatst zullende voortaan op het nederstorten van puin en gruis binnen de kom der gemeente geene plaats uitgezonderd, naauwlellend worden toege zien en dit ten strengste worden vervolgd. Tevens wordt door hen bekend gemaakt dat tot het wegvoeren van het op die genoemde ter reinen opgehoopte puin en gruis vergunning zal worden gegeven mils men deze bij den Gemeente- Bouwmeester aanvrage. Gedaan ten liaadhuize van Zierikzee den 25 Mei 1859. B. C. CAÜ Voorzitter, C. de JONGE -Secretaris. B K N D M A K I N G. Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee maken bekend dat de uitslag der herstemming tot benoeming van één Lid der Provinciale Staten van Zeeland lusschen de heeren Jonkhr. J. L. DE JONGE en J. SCHALKWIJK is ge weest dat van de uilgebragte 342 geldige stem men, de eerstgenoemde 261 stemmen op zich heeft vereenigd, en mitsdien als zoodanig is verkozen verklaard. Zierikzee den '25 Mei 1859. B. G. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. De Kamer van Koophandeï, en Fabrieken, te Zierikzee berigtdat van af heden, gedurende een maand ter Stedelijke Secretarie ter visie liggen dc volgende stukken; 1Prijs-Courant van invoerartikelen te Kon- slantinopel. 2. Uittreksel der wet op het tolwezen in Nopr- wegen en 3. Verordeningen op het gebruik van vuur en licht op de schepen te Christiania alsmede op het ankeren aldaar. Zierikzee 27 .Mei 1859. De Kamer voornoemd J. H. OCHTMaN Johz. President. C. van der VLIET Dz. Secretaris. HM 111/6T Brouwershaven 24 Mei. Heden had alhier een droevig ongeluk plaats. Het kind van C. van Nieuwenhuize is door eene wiek der molen zoodanig aan het hoofd getroffen dat het aan de gevolgen daarvan is overleden. De gemeente-raad te Cortgene heeft lot hoofd onderwijzer op de openbare lagere school aldaar benoemd de heer J. Kerpestetjn hulponderwijzer te Bruinisse. Te Hoogezand ziel men reeds op verschil lendeplaatsen het hooigeboopt staan, (op hokken) Men schrijft uit Rotterdam van 23 dezer: De vulgende mededeelingwaartoe wij beleef delijk in staatzijn gesteld, zal gewis met groote belangstelling vernomen worden Den 25 dezer maand is de driehonderdste ver jaardag van de vestiging der Hervormde kerk in Frankrijk. Op dien dag in het jaar 1559 werd namelijk te Parijs terwijl men de opge spoorde Protestanten aldaar in het openhaar ver brandde, de eerste nationale synode heimelijk gehouden, die aan de gemeenten welke zich maar tot op dien tijd toe zonder onderlingen band of heirekkingen in verschillende oorden des lands gevormd hadden eene gemeenschap pelijke organisatie en tucht verschafte. De zaal waar deze Synode, die lot den 29 Mei duurde, hare zittingen hield bevond zich zeer nabij de plaats waar men de martelaars ter dood braglI zoodal het geschreeuw der menigle en de gloed van de vlammen der brandstapels op de muren der zaal wedorkaatslen. Bij de nadering van dien roemrijken verjaar dag zijn dc Protestanten in Frankrijk overeen gekomen dien met een pleglig eeuwfeest te vie ren aan hetwelk zondag aanslaande den 29 dezer, aide Hervormde kerken des lands zullen deel nemen. Aan al de Protestantsche kerken in het buitenland zijn uitnoodigingen toegezon den, om dit feest ter harer kennis te brengen en haar tot deelneming in den geest aan dit eeuw feest der Fransche Protestanten uit te noodigen. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak der beleenings-conlraclen. De raad heeft, met vernietiging van een vonnis der arrondissements-reglhank te Botterdam beslist dat die contracten tegenover derden regtsgeldig waren en de prijsbepaling daarin voorkomende voldeed aan de vereischten van art. 1501 van het burgerlijk wetboek. Voor de eischers was op- gelreden de beer mr, L. Metman voor de ver weerders de heer mr. W. Wintgens. De onlangs uit het rijks museum te Am sterdam ontvreemde, en door de ijverige po gingen der Engelsche politie te Londen opge spoorde en weder bemagtigde schilderij van A. van der Werff, voorstellende eene heilige familie, is dezer dagen, door lusschenkomst van het de- parlement van buitenlandsche zaken bij de di rectie aldaar terug ontvangen. -— In de gemeenten üldemarkt, Steenwijkcr- wold Zwartsluis en in het Staphorslerveld hebben sinds een paar dagen in de groote veen derijen ernstige oneenigheden plaats lusschen de veenbazen en de arbeiders wegens de arbeids- loonen. Thans loopen in die streken honderde arbeiders rond en willen niet werken. rHazjKSïjK Parus, 24 Mei.. Geen nader officieel nieuws van het tooneel des oorlogs sints gisteren. Des niettemin kan ik u eenige bijzonderheden mede- deelen ten aanzien van de wederzijdsche houding der strijdende iegers welke mij uit eene goede bron zijn bekend geworden. De bewegingen der Oostenrijkers zoo werd mij dezen morgen door iemand die uil Lombardije terugkomt ver teld zijn wel overlegd, zij erkennen dat zij eene attaque hadden kunnen maken tegen Alessandria zoo was ook hun eerste voornemen, maar toen zij de verdediging zoo goed georga niseerd zagen, begrepen zij er zich niet aan tc moeten wagen. Lombardije is slechts van eene. zijde aan te vallen van de zijde der Tessino, na het overtrekken dier rivier hebben zij aan de overzijde hunne position ingenomen en bevesti gen zij die overal. In Lombardije zelf verrijzen alom ware Sebastopols Verona Piacenza Mantua, Pizzighestone Pcscheira, enz. Sebas- topol heeft zoo als gij weet 2000 millioen Irancs en 200,000 man gekost. Oostenrijk nu heeft geheel Lombardije met vestingen bedekt en dn oorlog, verzekerde mij mijn zegsman zal lang durig zijn. Daarenboven is het voorde Franschen, willen zij Lombardije rustig bezitten, noodig dat zij zich meester maken van Tyrol dat midden in Lom bardije vooruitspringt en van waar ïicheen leger van 300,0O0 mar. op het onze kan werpen. Het is een bergachtig land getrouw aan de Oosten- fijksche monarchie zijne toegangen worden door sterkten verdedigd die schier onneem baar zijn. De Oostenrijkers zijn dus, waar het op de ver dediging aankomt sterker dan wij en de oorlog kan wei vijfjaren duren. Wat evenwel het ge lijk staan der krachten belet en aan Frankrijk hel overwigt geeft is vooreerst zijn finantiele rijkdom, die voorzeker over Oostenrijk zal zege pralen vervolgens is het de agitatie welke heerscht onder de Italiaanscho bevolking, die slechts het signaal afwacht om in opstand te komen. Datzijn Oostenrijks grootste vijanden zijn finantiele toestand en de geest der bevolking, deze zullen aan Frankrijk do zege verschaffen. liceds is per telegraaf gemeld, dat de Mo- nitcur heden morgen het officiële rapport van den generaal Foreij nopens den slag van Monte- bello mededeelt, welk stuk de maarschalk Bara- guaij d'Hilliers den keizer heeft doen toekomen. Dat rapport luidt o. a. aldus Voghera den 20 Mei 1859, te middernacht. Mijnheer de Maarschalk Ik heb de eer u hij deze verslag te geven van den strijd welke mijne divisie heden heeft ge leverd. Des middags ten half één ure onderrigt dat eene sterke Oostenrijkschc kolonne met ge schut Casteggio bezet en do wachtposten der Piemoniesche kavallcrie van Montebello ver dreven had, begaf ik mij terstond naar de voor posten op den weg van Montebello met twee batai I Ions van het 74ste regement bestemd om twee bataillons van het 84ste op te nemen op dien weg voor Yaghera op de hoogte van la Madura gelegerd. Inmiddels greep het overige mijner divisie naar de wapenen; eene batterij artillerie (de 6de van het 8sle regement) trok aan het hoofd op. Gekomen aan do over de beek Tossagazo ge worpen brugde uiterste grens onzer voorpos ten, deed ik eene sectie artillerie in batterij op stellen, regts en links ondersteund door twee bataillons van het 84ste wier tirailleurs zich langs de beek plaatsten. Inmiddels was de vijand van Montebello naar Ginestrello voortgerukl, en onderrigt dat hij zich op mij rigtte in twee kolonncs, de eene langs den grooten weg, de anderen langs den weg van den spoorweg, beval ik aan het linker-bataillon van hel 74ste den weg naarCascina Nuova te dekken en aan het andere bataiilon zich regis van den weg achter het 84ste te begeven. Deze beweging was naauwelijks geëindigd toen een levendig geweervuur over de geheele linie tnsschen onze tirailleurs en die van den vijand die tegen ons oprukte geopend word terwijl zijne tirailleurs door de hoofden der ko lonne, die van Ginestrello kwamen, ondersteund werden. De artillerie opende haar vuur op hen met goeden uitslag, de vijand beantwoordde dit.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1