Woensdag 25 Mei. 1859 WOENSDAG k ZAIURDAG. BESTHIM d «IMSTRAT1IB AANBESTEDING. A BON IS E ME N T S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 0 ure smorgens VE n S Cll I/N T: P 11 IJS 1) E It AD VE II TE N TIEN. Gewone 12'/, cents tie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberïglen ean 1—6 regels a ft behalve helZegclregt. Burgemeester en Wetiioudebs van 2ierikzee, aijn voornemens op 7,aturdag den 4 Junij, e. k. op hel raadhuis in het openbaar aan den min sten inschrijver aan te Lesleden De gewone onderhoudswerken der gemeente, benevens hetleggen van eene glooijing van 1/iIvoord- schen Steenaan het nïeuwg emaakt gedeelte van den Westliavendifk, ïngcvolgcBcslek en Voorwaarden, die vanaf den 03 dezer, in druk, verkrijgbaar zijn voor gega- dingden, Ier gemeente-secretarie a 25 cent, ter wijl de locale aanwijzing op de werken, aclil da gen te voren van af 10 ure 'smorgens geschie den zal door den Gemeente-Bouwmeester bij wien levens verdere inlichtingen te bekomen zijn. Gedaanten Itaadhuize van Zierikzee den t8 Mei 1859. li. C. CA liVoorzitter. C. LF. JONGE Secretaris. BINNENLAND Zierikzee, 20 Mei. Heden avond werd al- bier eene vergadering gehouden van hel alhier gevestigde departement der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid welke door 41 le den werd bijgewoond. Bij afwezigheid van den voorzitter J. II. OchlmanJohz. werd het presi dium waargenomen door den vice-president S. G. Nautavan der Grijp Na voorlezing der notulen van de laatste vergadering, werd de uitslag medegedeeld van genomene proeven met ecu door het hoofdbestuur ter beoordeeling ingezonden gazometer. Vervolgens werd over gegaan tol de 'benoeming van drie kandidaten voor het hoofdbestuur, in plaats der aftredende directeuren en zijn gekozen de heeren IV. M. Logeman, Ie Haarlem professor J. W. Ermerins, te Groningen en J. W. L. van Oordt, te Botter dam. Tol afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden de heeren S. G. Nauta van der GrijpJII. Ochlman, Johz. en IV. Top Wz. de laatste als plaatsvervanger gekozen. I11 plaats van den hcerS, Werlheim naar elders vertrok ken werd tot lid der commissie voor kunsten handwerken fabrieken en trafieken benoemd de heer J. T. Ilirks. Verder werden in behan deling gebragl de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering. Na de pauze werden de populaire voorlezing over de scheikunde door proeven opgehelderd, in eene vroegere vergadering aangevangen, voortgezet, hetgeen met belangstelling is aan gehoord. Hierna is de vergadering gesloten. Door de regering is aan de tweede kamer ingezonden een wetsontwerp betreffende het vcrleenen van pensioen en onderstand aan schip pers loodsen ioodskweekelingen en hulplood- sen hij de loodsdienst voor zeeschepen mits gaders aan hunne weduwen cn weezen. Er is thans weder eene waarschuwing ver schenen tegen het gebruik van anijszaad waarin volgens deskundigen zich gevlekte scheerling bevindt. Dezen keer is die vJaarschuwing uit gegaan van burgemeester en wethouders van Zwolle. Dezer dagen zijn aan de Hervormde kerk in de gemeente Haarlemmermeer twee gedenk- steenen op zijde van den hoofdingang aangehragt. Op den cenen staatDe Hervormde gemeente Haarlemmermeer heeftonder den zegen des Heeren deze kerk en predikanlswoning te dan ken aan de Nederlandsche weldadigheid en aan de zorgen der commissie, bestaande uit de heeren I. Prins praeses G. A van Limburg Brouwer JP. Husebroelcsecretaris P. 71. Hugenhohz predikanten Ie Amsterdam T. Klippink II.N.J. Moltzer predikanten te Haarlem B. Gewin thesaurier pred. te Heemstede J. Kooij pred. te LisseJ. Post, pred. te Houtrijk cn Polancn, 22 October 1855. 2 Mei 1853." Op den anderen steen staal«Tot blijvend aandenken aan Bernard Gewin, predikant te Heemstede. kSe dankbare gemeente 4Julij 18-58.'' De Arrondissemenls-regtbank te 's Hage heeft uitspraak gedaan in de zaak van 5 Sche- veningsche visschers en een reeder cn heeft hen schuldig verklaard aan diefstal vaneen vat jenever van 224 kanen van het helen van gestolen goed, cn hen ieder veroordeeld tot gevangenisstraf van 2 maanden. De eersten aan boord van de Sche- veningschc pink de Vrouw Pieternella hadden op 5 April ji. in de Builen Lek dat valopgevischt, en in stede van het ter strandvonderij op te bren gen het op den 14 April te hebben doen brengen (en huize van den laatste (de reeder] teScbeve- ningen die, wetende datde jenever door misdrijf was verkregen het valevenwel in Iniis heeftge- nomen en zich dus schuldig had gemaakt aan het helen van gestolen goed. Men meldt uil's Hage van 18 Mei. Een nieuw slagtoffer van de bekende Kaufmans-adres kaarten heeft zich kunnen troosten met de ver oordeeling van dengene, die van 's mans slecht gezigt misbruik makende hem ter verwisseling aanbood een zoodanige kaart als een bankbiljet ter waarde van 25 waarvan zij ongelukkig zoo zeer den vorm beeft. J. W. Smitterzake van daardoor begane opligting, veroordeeld in hooger beroep hij arrest van het hof in Groningenlot gevangenisstraf van twee jaren, ontzetting van de region omschreven in art. 8 der wel van 29 Junij 1854 Staatsblad 110. 102) voor den tijd van zeven jaren en in de kosten kwam hiervan in cassatie. De adv.-gen. Karseboom noglans de aangevoerde gronden tot cassatie geheel onaan nemelijk enongegrond oordeelende, concludeeide in de zitting van den hoogen raad van gisteren lot verwerping der ingestelde voorziening, met veroordeeling in de kosten. De uitspraak in deze zaak is bepaald op den 1 Junij aanstaande. De peilingen in zee voor het dorp Scheve- ningen zullen spoedig worden hervalnaar men ons meldt is echter tot heden nog niet bekend ot die peilingen in verband staan met den voor genomen aanleg der haven te Schcveningcn,aan gezien ze ook in de rigling van Katwijk langs een giootgedeelle vande kust zullen plaats heb ben. Van afstand tol afstand zijn palen in den grond gestoken, waarop de verschillende diepten zijn aangeduid. Uil Muiden wordt gemeld da! bij den ver bouw van een perceel te Overmeer onder de ge meente Ncderhorst den Berg, waarvan II. Kruis wijk aldaar ten votigen jareeigenaar was gewor den, bij het doen eencr uitgraving door hem een gesloten aarden pot is opgedolven waarin zich eenesom van ƒ330,25 bevond aan oude Neder landsche muntspeciën dukalons drieguldens enz. en het meest guldens alsmede 8 zilveren knoopjes. Onder de leerlingen aan do teeken-aka- demiele Antwerpen bevindt zich een persoon Felu genaamd die zonder armen geboren is doch met de voeten zoo fijn en juist teekent dat men bij het aanschouwen van zijne kunst stukken waarlijk het gebrek van den kunste naar niet zou vermoeden. BUÏTENLAN D. azuExscBrr- AMI* Weenen, 22 Mei. De Oesterr. Corresp. be vat de volgende authentieke mededeeliug over het gevecht hij Montebello; De luitena 111-veld maarschalk Stadion bewerkstelligde gisteren de voor 20 Mei bevolen verkenning, om zich te verzekeren van de sterkte en de positie van den vijandelijken reglervleugelhij rukte dien ten gevolge op naar Teglio en Montebello. Daar echter op eene aanzienlijker vijandelijker rnagt stootende trok de luitenant-veldmaarschalk Stadion, na een hevig gevechtin de beste orde over den Doterug, nadat hij den vijand tot ont wikkeling zijner magl had genoodzaakt. Te Augsburg heeft het groote bankiers huis Aug. Frommel zijne betalingen moeten schorsen. Er schijnt nog ecnig uitzigt op een gunstig accoordte bestaan. Te Steyr had dezer dagen eene zeldzame plegtigbeid plaats namelijk do gemeenschappe lijke ter aardebeslelling van een echtpaar, dat Ie zamen 188jaren telde en dal, na eene 58jarige, gelukkige echlvereeniging op eeu en denzelf- den dag overleden was. Turijn, 20 Mei. 12,000 man Oosteurijksche troepen zijn heden van Slradella naar Casleggio voorlgerukt, de stralen van welke iaat sic plaats gebarrikadeerd waren. Twee sterke kolonnes der onzen trokken de Oostenrijkers te gemoet en het kwam tot een treffen, waarvan de bijzonder heden nog niet bekend zijn. Er zijn Oosteu rijksche gevangenen te Voghera aangehragt. Men verzekert dat de keizer van Oostenrijk gisteren met den generaal Hess te Milaan aan gekomen en onuiiddelijk van daar naar Pavia vertrokken is. Den 21. De Oostenrijkers hebben gisteren Montebello en Casteggio aangevallen waar zijn met groot verlies teruggeslagen. De divisie Foreij heeft een hewonderingswaar- dig gedrag aan den dag gelegd. De Sardinische kavatlcrie beloonde eene zeld zame kracht. De Oostenrijkers hebben den tcrugtogl aan genomen. Bern, 21 Mei. Bij besluit van den bonds raad is de uitvoer van wapenen verboden, alsook het bijeenbrengen van wapenen in de onmidde- lijke nabijheid der llaliaansche grenzen. De uit gewekenen en deserteurs met uitzondering van grijsaardsvrouwen en zieken zullen worden geïnterneerd. Aan mannen, die de wapenen kunnen dragen is het verboden het land door te trekken om zich van hel gebied van de eene der krijgvoerende mogendheden naar het gebied der andere te begeven. Hel aantal uitgewekenen in het kanton Tessin neemt toe. De keizer van Oostenrijk vergezeld van den veldmaarschalk llcssis Ie Pavia aangekomen. Van Mogadino wordt gemeld dal Garribaldi met 400 man van Romagnano is opgerukthij zal Arona binnentrekken om tegen Laveno te ageren. Eergisteren avond is een detachement Oostenrijkers voorlgerukt tot Capruasco nabij San Germano, hel vee wegroovende en geweer schoten op de landlieden lossende. De onzen, begeerig naar den strijd wachtten den vijand te Sdn Germano af, doch hij |lrok naar Vercelli terug en dezen morgen heeft hij die stad ont ruimd terwijl hij de brug over de Sesia deed 1 springen. Onze troepen hebben daarop Vercelli I bezet. Heden namiddag ten half vijf ure bevon- j den de Oostenrijkers zich nog met hunne artille rie op den linkeroever der rivier. Een bief in den Times geschreven door iemand die Napoleon te Genua heeft zien landen, zegt onder anderen: Hel is opmerkelijk, dat onder degenen die het luidruchtigst waren in himr.e welkomslkrelen zich personen bevonden, die nog voor weinige maanden hunnen tegen- woordigen held gaarne hadden vermoord. Na poleon moet zijn woord houden indien hij als afgeleefd man ten grave wil gaan, hij moet geene Franscbe' heerschappij in Italië trachten te vesti gen want de tegenwoordige geestdrift vloeit voort uil haat jegens de Oostenrijkers, niet uit liefde voor de Eranschen en de dolk die hem bedreigtrust wel in de schede maar blijft nog even scherp als vroeger. E-JSAMKRIJK Parijs, 21 Mei. De Moniteur deelt beden morgen eeu telegrafisch berigl uit Alessandria van gisteren avond mede, meldende dat de kei zer der Eranschen zich gisteren avond naar Casa- la heeft hegeven, waar do koning van Sardinië 7.. Mverwachtte. Do beide vorsten hebben daarop gezamenlijk de vestingwerken in oogen- schouw genomen en de voorposten bezocht. Naar Alessandria lerugkecrende bezocht de kei zer het veld waarde slag van Marengo geleverd werd. De gezondheidstoestand van hcllegeris uitmuntend. Heden is aan de beurs eene depecho aange slagen, welke van het oorlogsloonoel door keizer Napoleon aan de keizerin is toegezonden. Zij meldt dat de divisie van den generaal Forey 11a een strijd van vier uren Montebello (aan den spoorweg tusschen Voghera en Piaccnza gelo gen) op den vijand heeft veroverd. De Eran schen hebben bij die gelegenheid 2i)0 gevange nen gemaakt waaronder een kolonel. Zij tel den zelf 50(1 rfooden en gekwetsten. De Oos tenrijkers hadden den leruglogt aangenomen. Dezer dagen is in helhólcl van den pause- lijkeR nuntiushei huwelijk voltrokken derdochter van den gewezen Oostenrijkschen gezant, den baron von Hubner met den heer de Montpassan een rijk grondeigenaar uit liet departement Maine- et-Loire. Schier alle leden van het corps diplomatiek woonden de inzegening bij welke door den nuntius zelf werd verrigt. De graaf en degravin de Flaoingny bekleedden bij afwezig heid van den heer von Hubner de plaats van vader en moeder der bruid. De hertog van Modena schijnt het plan nog niet to hebben opgegeven 0111 de steden Massa en Carrara op nieuw aan zijn gezag tc onderwerpen. Eene afdeelir.g troepen tegen Carrara afgezon den werd doer den generaal Paboli tol op ceni- gen afstand van de stad waar men gelegenheid vond eene sterke positie aan te nemen te ge- moot getrokken. Aldaar greep een gevecht plaats dat eenige uren duurde en den lerugtogt der hertogelijke troepen ten gevolge had. Men onderstelt dat zij op versterking wachten 0111 den aanval te hernieuwen. De generaal Biboli van zijne zijde heeft in eene dagorder een beroep ge daan op de dapperheid en de vaderlandsliefde van al zijne soldaten 0111 hen op te wekken tol verde diging der stad. Het heeft alhier hij velen ongerustheid verwekt dat de Pruissische gezant de heer Pourtalcsnaar Berlijn is afgereisd naardien zij, in de tegenwoordige omstandigheden, bezwaar lijk geloof kunnen slaan aan de verzekering van het dagblad Palrie dat familie-aangelegenheden de eenige aanleiding tot die reis zijn zouden. Veeleer zoekt men die in de houding welke Duilschland aanneemt en in den Frankrijk vijan- digen zin die zich daar onder verschillende slau-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1