NAMEN- AHIBTENWIJZER. AlilflIlDMB BIMLIJtli STANB TE ZIERIKZEE IliUllS, MlltTMllliriir 13 VERVOERMIDDELEN Naar luid van een telegram door onzen gezant te Londen herwaarts gezonden heeft de Fransche regering aan den Engelschen gezant te Parijs te kennen gegeven dat op de Oosten- rijksche schepen welke zich in de Engeische havens bevinden de bepaling waarbij hun zes weken wordt toegestaan om naar het vaderland terug te keeren, gelijk het geval is met de Oos- tenrijksche schepen welke in Franscbe havens liggen niet van toepassing zal zijn, maar dal zij gevaar loopen van genomen te worden. Op last der regering is de inhoud dier depeche Ier kenuis van het algemeen gehragt. Korpsen Franscbe kavallerie trekken voort durend over den berg Cenis en stukken geschut worden steeds daarover gevoerd. Uit Alexandrie (Egypte) wordt dd. 7 Mei geschreven De Bairam het paaschfeest der Mahomeda- nen, had voor de Europesche kolonie in Egypte zeer noodlottig kunnenzijn. De Bairam wordt voorafgegaan door de maand Ramadan (vasten), gedureude welke de koran voorschrijft dat ieder geloovige nuchter zal zijn van eten en drin ken van den opgang der zon af tol haren onder gang. Die vasten, welke gedurende ^0 dagen, doorden dweepzieken muzelman met naauwge- zulheid wordt nagekomen is dikwijls in dit kli maat, de oorzaak van eenige epidemie. De on derkoning had derhalve, in het belang der bevol king, aan zijn leger doen bekend maken de vas ten niet na te komen. Eenige priesters door godsdiensthaat aange zet hebben heimelijk hij hel leger eene zarnen- zwering gesmeed waarin een aantal troepen en eenige hoofdofficieren getreden waren, in den Bairamnachl zouden zij den onderkoning be nevens alle zich hier bei indende Christenen om het leven brengen. Gelukkig is dit complot hij tijds ontdekt en zijn de bewerkers daarvan allen dadelijk ter dood veroordeeld. Eene te Marseille ontvangen depeche uit Alexandrie (Egypte) van ij dezer, behelst de tij ding van den plegligen aanvang der §werkzaam- heden aan hel kanaal van Suez. In tegenwoor digheid der commissie en nadat de Egyptische vlag ontrold was, hield de heer de Lcsseps eene redevoering» in welke hij zijne overtuiging uit sprak dat de onderneming wel zon slagen ten gevolge der gunstige uitkomsten van een onlangs gedaan en volledig onderzoek. Brieven uit Alexandrie bevestigen wat reeds wegens de voortdurende welwillendheid dos onderkonings jegens de onderneming gezegd is. De porte zegt men is in het bezit van papieren geraakt, waaruit blijken zou dal tusschen vorst Milusmi en de vorsten Coazii en Danielo eene overeenkomst getroffen was met het doel om een algemeenen opstand in de Slavonische pro vinciën der porie leverwekkuu, hare onafhanke lijkheid met de wapenen te verwerven en haar vervolgens deels met Servië deels met Monte negro en de Douau-yorstendommen te vereeni gen. Ofschoon de bewijzen daarvan ontbreken, vermoedt men echter dat Rusland de hand hierbij in het spel heeft. Turijn 16 Mei. Keizer Napoleon heeft in het hoofdkwartier te Alessandria met verschillende generaals gearbeid. Een peloton Sardinische kavallerie heeft hij Yoghera Oostenrijksche huzaren ontmoet en van deze een korporaal krijgsgevangen gemaakt terwijl eenige soldaten gekwetst werden. De Oostenrijkers hebben zich van Casteggio verwijderd. Den 17. Daar de brug van Stella door het stij gende water in de rivier de I'o met vernieling be dreigd werdheeft de vijand vrouwen en kinde ren gedwongen om te arbeiden aan werken tot keering van het water. De Oostenrijkers hebben den maire van Bar- biauello en die van andere plaatsen der provincie Yoghera die weigerden oorlogschatting op te brengen in hechtenis genomen. Alessandria 10 Mei. Sedert een paar dagen regent het schier aanhoudend maar hel slechte weder heeft de troepen niet belet de door den keizer aangewezen stellingen in te nemen. Het hoofdkwartier van keizer Napoleon is nog alhier gevestigd. Den 17. De keizer der Franschen heeft zich gisteren naar Valenza begeven, om de voor posten te bezoeken en den loop van de rivier de Êo gade te slaan. Heden morgen hoeft de keizer den koning van Sardinië in diens hoofdkwartier tcOccimiano een bezoek gebragt. Bel weder wordt beter. De Italiaanscho uitgewekenen, die zich aan de grenzen bevinden hebben eene poging gedaan om een opstand in Lombardije te ver wekken. De Zwitsersche troepen hebben eenige kisten met geweren en \aten buskruid in beslag genomen. VBAKSBIIE Parijs, 15 Mei. De schaarschte derberigten van hel tooneel des oorlogs wordt beschouwd als een kenleeken dat groole gebeurtenissen worden voorbereid. In onze hoofdstad ziet men in goed onderrigle kringen tegen 18 of 20 dezer hel berigt te gemoel van een veldslag welke in de rigting van Pavia of meer ten noorden in de vlakten van Novara zal worden geleverd. Den 16. Uil berigten, van het tooneel des oorlogs ontvangen, schijnt te blijken, dat de Oostenrijkers verwachten op de linie van No vara en de Po in het front te worden aangevallen. Zij nemen evenwel maatregelen van voorzorg, om niet door de Franschen aan de zijde van Pi- acenza overvleugeld te worden. Daarom hebben zij Stradella bezet en voorposten geplaatst tot aan Bohbio op de Trebia. Indien de strijd be gint zal dit vermoedelijk op de hoogte van Pavia geschieden, want hel is niet waarschijnlijk dat de Oostenrijkers in hel vierkant tusschen de Sesia de Po en den Tessino den slag zullen aan nemen. Ingeval eener nederlaag zouden zvj dan hun terugtogt over laalstgemelde rivier moeten bewerkstelligen en dit is eene zeer gevaarlijke onderneming. De aardewerkenwelke zij op werpen, schijnen allen bestemd om deaanvallcnde bewegingen van hel geallieerde leger te belem meren. De burggraaf Visconti Pasca di Casale staat voorden krijgsraad le Alessandria teregt onder beschuldiging dat hij de Oostenrijkers als spion heeft gediend. Een Ooslenrijksch kapitein, ins gelijks een spion is in een hotel van dezelfde stad gearresteerd. Eene actrice welke hem te Milaan had gekend, heeft hem herkend toen hij met eenFransch officier in gesprek was. Ycrder blijkt het, dat het leger heizij uit nieuwsgierigheid hetzij om andere redenen ge volgd wordt door een groot aantal vrouwen van welke veel gekleed zijn als amazonen met dolk of pistool in den gordel. Over dag rijden deze druk le paard. Men gelooft, dat de militaire reglementen welke tijdens den eersten veldlogt van den generaal Bonaparte metzooveeJ gestreng heid zijn toegepast weldra weder wat het leger in Italië betreft van kracht zullen worden verklaard als wanneer deze dames wel genood zaakt zullen zijn om naar Turijn of naar Genua terug te keeren. tl B O O T-B BlTTAl BIE1I Londen 18 Mei. Door de Morning Advertiser wordt heden morgen medegedeeld dal tusschen de Fransche en Engeische regeringen nota's worden gewisseld wegens de bescherming, welke aan Oostenrijksche schepen op Malta van wege de Engeische autoriteiten te beurt valt. Frank rijk ziet hierin een partij trekken van Engeland ter gunste van Oostenrijk. Bij de liberale leden van het lagerhuis wordt het plan beraamd tot een aanval op het tegen woordig kabinetzij znlleu namelijk hij de vast stelling van hel adres in antwoord op de troon rede een amendement voorslaan strekkende om eene herziening der kieswet le verwerven. Uil Mexico schrijft men dd. 18 April dat de inquisitie weder in volle werking was en dat alle vreemdelingen in levensgevaar verkeerden. Aan den Franschen gezant werd verweten, dat hij medepligtig was aan de gepleegde gruwelda den en aan den Engelschen dat hij niets gedaan had om ze te verhinderen. 66 personen, onder welke vier Engelschen 5 Amerikanen verscheidene Duitschers en Franschen, en onder deze menschlievendo geneesheeren wier eenige misdaad hierin bestaatdat zij gekwetsten ver pleegd hadden, moeten vermoord zijn. Aan de geestelijkheid der stad is eene nieuwe belasting van 300,000 en aan de burgers van 200,000 dollars opgelegd. De maatschappij van den Transatlantischen kabel heelt besloten nogmaals eene som van 100,000 dollars uit te geven om de herstelling van den thans bestaanden kabel te beproeven en dat de werkzaamheden toldatdoelzoo spoedig zullen aanvangen als het weder zulks toelaat. Bij onverhoopte mislukking zal het leggen van een nieuwen kahel in de maand Julij I860 onderno men worden. JONGST li TIJ DINGEN. Berigten uit Bombay van26 April melden, dat Tantia-Topee den 18 te Seepree was opgehangen. De insurgenten hadden zichte Sahabad vertoond. De Chinesche mandarijn Yey is den 3 April overleden. Te Culch in het presidentschap Bombay is een opstand van ernstigen aard uitgebroken. Weenen, 19 Mei. Het hoofdkwartier is naar Garlasco verlegd. Er hebben sterke troepen bewegingen plaats. Tusschen heden en morgen wordt een treffen verwacht. In Bretagne het tegenwoordige deparle- mentFinisterre, dragen de jonge meisjes gouden en zilveren lissen om haarcorset en hare rokken. Dit sieraad dat hij eenigen tot eene buitenge wone weelde stijgt heeft overigens eene veel hoogere beleekenis dan elk ander kleedingstuk, al ware dit ook nog zoo kostbaar. De gouden en zilveren lissen beteekenen bij elk meisje de huwelijksgift die zij bij haar huwen bekomt en eene gouden lis om den rok beteekent 1000 en een zilvere- 100 franken. Daarbij verdient nog eene bijzondere aanmerking de omstandig heid dat de br jilofsgift met de grootste naauw- gezelheid opgegeven en even zoo naauwgezet uit betaald wordt, hetgeen het voordeel heeft dat trouwlustigen voor hel gevaar beveiligd zijn van eeneverkeerde speculatie. van 13 tot en met 20 mei 1859. Geboren. Een zoon van B. Tabhernee en E. Olderiks. Een zoonvan C. Kingmans en H.C.den Herder. Een zoon van W. Roskam en M. Yermeule. Eene dochter van L. de Waal en G. van Zon. Een zoon van J. de Graaf en T. F. Wisse. Eene dochter van L. van Campenhout en J. Ril- tenberg. Gehuwd. J. van Beverenen E. E. Berwald. ©imlU'E'As-OM W. KANAAR Cz. zlerlkzee en 20 Mei 1859. C. H. P. de LOOZE. Algemeene kennisgeving BEKENDMAKING. De Commissie ter Uitdeeling van Soep aan behoefligen binnen deze Stad hare werkzaam heden over het afgeloopen winter-saizoen weder geëindigd hebbende maakt met dankbare er kentenis aan de Inschrijvers bekend, dat zij door hunne medewerking in staat is geweest, om ge durende 12 weken aan 359 huisgezinnen 33,624 portien Soep te hebben kunnen doen uitreiken. De Commissie uil naam van zoovele bewelda- digden haren welmeenenden dank daarvoor aan de gezamenlijke Inschrijvers hij deze betuigende, geeft mitsdien kennisdat de Rekening over hel afgeloopen dienstjaar op Dingsdag den 24 Mei aanslaande, des middags ten 12 ure, in het|Soeplo- kaai zal gedaan worden de Inschrijvers bij deze uilnoodigendeom daarbij tegenwoordig te zijn, teneinde die te helpen opnemen en sluiten, en daarna overlegaan tot hel verkiezen van nieuwe leden der Directie, in de plaats der aftredende. Zierikzee 17 Mei 1859. De Commissie voornoemd, W. I). de JO NGE Vootziller. J. 1SEBREE MOENS, Secretaris, Bij de Uitgevers dezer Courant is van de Pers gekomen VOOR DE STAD ZlERlKZEE. Dit belangrijke Boekje is ook voor alle nering doende Handelaars enz. van grootbelang. JPRIJS 25 CENTS. Bij genoemde Uilgevers is gelegenheid tot plaatsing van een LEE! BJ O lï (SE (B, op de Drukkerij. Ook kan men bij hen inforinalien bekomen tot het Huren van BOVENKAMERS op het beste gedeelte der Stad. Zierikzee, 19 Mei. Uitgezeild het barkschip Stad Zierikzee kapt, J, S. Kleyn naar Sunder land en Java. Brouwershaven !0 Mei. Binnengekomen Alcor kapt. F. j. van Oppen van Rotterdam naar Batavia gesleept per stoomboot binnendoor van Hellevoetsluis is den i8 weder uitgezeild. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTEBDAM deiv 19 Mei 1859. Rusland Werkelijke Schuld 2% pet. 56>3% dito dito 3 67% dito dito 4 SS% Amortis. syndic. 3 bij Hope 1798/1816 5 97% dito 1828A 829 5 96% bij Stieglitz. ode leen. 5 dito 6de leeu. 1855. 5 91% dito 4 75% hij Ilope 4 75 Cert. van ass. 6 57% Poolsche schatkist oblig. 4 69% Aand. groote Russ. 9poorweg a '236 volgefourn. 5 206 Weenerbank bij Goll. en Co. 5 dito dito 4 Metalliek 5 36% dito 2'/, 20% 6 dito rente Amsterdam 5 52% dito, nationale 5 39% 36% Buitenlandsch van 1853 3 dito van 1856 en 1857 3 36% Buitenlandsch 3 36% Binnenlandsch 3 36% Buitenlandsch 3°/0 nu 1% 25% Groote stukken 1 13 Stukken van L 100 1 Land-Certificaten a L 100 Portugal Spanje Ecuador Hollanclsche en Russische fondsen iets lager daar entegen waren Oostenrijksche eenig zins hoog er Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van deD 19 Mei 1859. De Red. Mudde. Oude Tarwe 1857 f' 9,73 Paardeboonen f 7,00 Nieuwe dito 1858 - 9.50 Witte dito - 9,50 Afwijkende dito - 0,00 Bruine dito - 9,50 Z.-Zomer dito - 0,00 Graauwe Erwten - 0,00 Ordinaire dito - 0,00 Groene dito - 9,00 Kogge - 6,30 Gele dito - 0,00; Winter-Ger9t - 4,60 Koolzaad 0,00 Zomer-dito - 4,40 Zaai-Lijnzaad 0,00 Haver 3,50 Slag-Lijnzaad 0,00 De Ned. Mudde. 238ste STAATS-IiOTEBIJ. Vijfde Klasse. 9de Lijst. No. 15291 ƒ2000; no. 676S 7765, 10068, en 17680 ieder 1000, no 4275, 4621 4948, 5522 en 7984 ieder 400 ,- no. 3222 en 17769 200 no. 6I29 6579 741 5 8916, 9619, 1290! 14601 I4759 en 17606, ieder f 100. 10de Lijst. No. 1201! ƒ1500; no. 620 en 4446 ieder ÏOOO no. 7828 en 18849 ieder ƒ400; no. 921 10193 en 13366 ieder ƒ200 no. 4298,5532, 42134, 1335! 14832, 16294, 17010 en 17930 ieder ƒ100. AFVAART Vl-is- DER STOOMBOOT STAD ZIER I ft zbb» Van Zierikzee: Zondag 22, 'smorg van Middelburg Zondag 22, 'smorg. 6 Maandag 23, 6 Dingsdag 24, 0 Van Rotterdam: Zaturdag 21, 's morg. 7 %ure Diugsdag24, 10% dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Rotterdam Zondag 22, 'smorgJ0% ure„ Maandag 23, 10% Dingsdag 24, 10% Oediligeuce zal van Zierikzee t% uur na de afvaart dei- stoomboot van Rotterdam naar Middelburgen vah Middel burg naa» Rott. gelijk met de afvaart dér stoomboot rijden* dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen des maandagswoensdags en vrijdags 's morg. ten 8 ure I van Rotterdam Zaturdag 21, 'smorg. 9 i Dingsdag 24, 10% van Goes Maandag 23,'smorg. 4 Woensdag 25, 5 De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart van Rot terdam en gelijk met de afvaart uit Goes afrijden. dienst tusschen Rotterdam en Antwerpen met de stoombooten Telegraaf III en IV. Van Rotterdani Van Rotterdam des dingsdagsdonderdag en zaturd. '9morgten 10 ure na aankomstyan den Rijnspoor De diligence zal van Zierikzee 1% uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vli9singen en van Vlissingen naar Rotterdam ure na de afvaart der stoomboot rijdeD. dienst tusschen Goes en Rotterdam. Zaturdag 21,'smorg.10 u- Zaturdag 21, 's nachts 2% Maandag 23, 11 Maandag 23, 'smorg. 3% Dingsdag 24,'snachts 12 Dingsdag 24, 4 Te Zijpe wordt voor Zierikzee en Brouwershaven op de heen- en torugreis aangeB-gd, aldaar staat eene zeer goed ingerigte diligence gereed, die van Zijpe naar Zierikzee en Brouwershaven na aankomst der stoombooten vertrekt en van Brouwershaven naar Zierikzee en Zijpe in correspondentie op de stoomb. rijdt Agenten de lieeren H. W. H. van Maanen, te Brouwershaven. M. Zoeter, te Zijpe. A. Paulussente Zierikzee. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2