W.°41. Zaturdag 21 Mei. WOENSDAG ZATURDAG. 1859 NIEUWSTIJDING®! BESTUREN ADMINISTRATIES AANBESTEDING. EIERIKZEMECOIRAXT ABONNEMENT S-P B 5. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2/25. Inzending der Advertdaags te vorenvoor 10 vro 'smorgcns. VERS C HUN Ti P B IJ S O E l i A I) V E R T F N T IE N. Gewone I 2'/s «mts r/e regel. Geboorlc-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 C regels a f 1 behalve hel Zegclregl. BINNENLAND BEKENDMAKIN G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dal hel kohier der Hoofdelijke Belasting van deze gemeenteover het loopende dienstjaar, op heden door den Baad is vast gesteld en gedurende acht dagen, le rekenen van den 18 dezer, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing zal voorliggen opdat belang hebbenden, die zich met hunnenaanslag bezwaard vinden, aan Meeren Gedeputeerde Stalen dezer prov incie, dat bezwaar op ongezegeld papier zouden kunnen indienen, ingevolge de wet. Zierikzee, den 1 6 Mei 1859. B. C. CAÜ Voorzitter. C. be J ONG li Secrel aris. BEKENDMAKING. BuRt '.êmeester en Wethouders van Zierikzee in erva ring gekomen zijnde, dat voor het ruimen van vroonputten, gelden van de ingezetenen worden gevorderd terwijl de gelegenheid daar toe /iostetoosopenstaat. Hebb en goedgevonden Deiiijgezetcnen te herinneren aan de door den 'pachter van den stadsheer W. A. WIER1KX, op zich genomcne verpligting om op aanzoek der ingezetenen, hunne vroonputten kosteloos teruimen. Zierikzee den 18 Mei 1859 B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Burge meester en Wethouders van Zieriltzee, zijn voormemens op Zalurdag den 4 Junij, e. k. op het raadl mis in hel openbaaraan den min sten insctirijver aan te besleden De gewone onderhoudswerken der geimeeme, benevens heileg-gen van eene glooijlng van Vilvoord- schenSteenaan lietnieuwgemaakt gedeelte van den Westhavendlfk, ingevolgnBestek en Voorwaarden, die van af den 23 dezer, in drnk, verkrijgbaar zijn voor gega- dingden, ter gemeente-secretarie a 25 cent, ter wijl de locale aanwijzing op de werken, acht da gen te vor en van af 10 ure 's morgens geschie den zal door den Gemeente-Bouwmeester bij wien tevens verdere inlichtingen le bekomen zijn. Gedaanten Baadhuize van Zierikzee den 18 Mei 185.9. B, C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat de herstemming ter verkiezing van één Lid der Provinciale Staten plaats hebben zal op Dingsdag den 24 dezer maand, van 's mor gens 9 lot 's namiddags 5 urein de bovenzaal van het Raadhuis dezer Gemeente waarloe aan de kiesgeregtigden oproepingsbrieven met stem biljetten zijn te huis bezorgd ingevolge de wet. Zierikzee, den 18Mei 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. nE JONGE Secretaris. Door de Nederlandsche handel-maatschap- pij zijn30 schepen bevracht als Voor Amster dam 13 voor Rotterdam 11 voor Dordrecht 1; voor Schiedam 1 en voor Middelburg 4 zijnde Suzanna Elisabeth kapt. S. Ouwehand Calharina Maria kapt. J. A. Ballot P.egina Mariskapt. C. Ouwehand an Grondwetkapt T. C. Kammhiga. Op verschillende plaatsen in Drenthe is men thans bezig dc veenen ter beboekweiting in orde le brengen. Sedert eenige dagen wordt vooral bij hevigen oostenwind de onaangename damp daarvan ook in deze eilanden wederonder- vonden. Wij vernemen dat door den heer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle ter beschikking van de Vereeniging tol bevordering van don tuinbouw (e Middelburg zijn gesteld eene gouden medaille voor zes stuks fraaist bloeijende orchidee», cn een zilveren vergulde medaille voor de schoonste verzameling van 25 nieuw-hollandsche planten, beide in te zenden op de in September dezes jaars te houdene tentoon stelling. Voor H. VI. de koningin is dooreen Pa- rijschen fabriekant vervaardigd een prachtige gouden vingerringwaarin zich een borologie bevindt. Zij die in de gelegenheid waren dien ring te bezigligen roemen zeer de nette en smaakvolle bewerking. Het daarin besloten ho- rologie heeft de grootte van een stuk van tien centen. Men verzekert, dat van rijkswege eer, medaille zal geslagen worden ter gedachtenis aan dc droogmaking van het Haarlemmermeer. De vervaardiging is bij koninklijk besluit opge dragen aan den beer S. C. Elion te Amsterdam. De Oostenrijkscbe consul te Botterdam waarschuwt de belanghebbenden voor valsche obligatien Ooslenrijksche metallicken die zoo als te zijner kennis gekomen is te Londen ver vaardigd zijn, en die menwaarscbijnlijk trachten zal ook hier le lande in omioop te brengen. Hoezeer voor eenigen lijd gesproken werd dat door de commissie van defensie de slechting van de vesting Breda was bepaald schijnt daaraan althans vooreerst geen gevolg te worden gegeven. De jaarlijksche aanbesteding lot on derhoud is voor eenige dagen op de gewone wijze geschied. Dezer dagen had le Vollenhove een treurig voorval plaats De huisvrouw van S. S.bezig met de wasch zette eene wasehketel met kokend water van het vuurop den vloer en ging onmid- delijk daarop naar een winkel om zeep te halen na het toezigt over een kind van 9 maanden dat in de wieg lag, aan een ouderen jongen le hebben gegeven met last-omde kleine niet uil de wieg te nemen. Daar hel kind echter nadat de moeder was heengegaan begon le schreijen nam de knaap hel kind tegen het verbod uit de wieg struikeldeen liet het kind in den wasehketel vallen. Wel greep hij bel er spoedig uit, waarbij hij zich aan den arm brandde doch na eenige uren stierf reeds de kleine, ondanks alle geneeskundige hulp aan dc bekomen brandwonden. lu's rijksgevangenis te Woerden wordt met den meesten spoed gearbeid aan het in ge reedheid brengen van eene groote hoeveelheid tentendoek,dat zoodra mogelijk in's rijksmaga zijn van Is leeding te Delft moet worden afgeleverd. Dezer dagen isdoorvisschers te Oosterbie- rum in eene panharingfuik eene haai gevangen van het vrouwelijk geslacht welke de lenglo had van 1,40 el. Nadat het gelukt was het dier in de hooi in eene mand te krijgen heeft het 21 levende jongen geworpen de grootte van haringen hebbende. Naar men verneemt, strandde dezer dagen te ter Heyden eene roeiboot, waarin zich slechts een persoon bevond. Bij onderzoek moet ge bleken zijn dat die persoon een deserteur van de marine was dieTexel 48 uren geleden ver laten had met hel voornemen om met een zeer ligt bootje al roeijende de Engelschc kust te he reiken. De waaghals had gedurende al den tijd dal hij op zee gedobberd had geen voedsel ge bruikt en was dos als het ware uitgehongerd. Bij den veldwachter der gemeente moet hij de eerste ververschingen gebruikt hebben. Daar na moet hij voorden burgemeestergehragt zijn die hem aan de bevoegde autoriteit schijnt (e hebben overgeleverd. Van den 7 tot en met den I 3 dezer zijn 25 runderen in de provincie Friesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 13 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaaktterwijl ook nog volgens later ingekomen berigt in de iaatstvoorgaande week I rund is gestorven, bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 1 359. Bij het Instituut voor Doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maat regelen genomen voorde opneming van nieuwe kweekelingen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst werden alle doofstommen geboren in hel tijdvak 1 Augustus 184431 December 1S50, jongere kinderen mogen wel tot hel onderwijs toegelaten maar nog niet in het kosthuis opgenomen worden. Onvermogende kweekelingen worden gratis ge huisvest, gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommen welke reeds bij het instituut zijn aangegevenbevinden zich ongetwijfeld in ons land nog vele, die in de termen vallen om ge plaatst te worden maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In hel belang dier onge- lukkigen voor wie elk jaar verzuim een onher stelbaar nadeel is, wordt elk die met hun beslaan bekend is verzocht om hel zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs versloken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren der departementen van het Instituut, of aan de hoofddirectie zelve, is vol doende om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt le ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed zeer wenschelijk daar in den regel alleen bij hel hegiu van een cursusnieuwe kwee kelingen opgenomen worden. Van den Nederlandschen commissaris in Japan is bij de regering het volgend berigt ont vangen gedagteckend Desima, 9 Maart 1859: ]n den nacht van den 7 op den 8 dezer ten 2'/a ure is alhier brand ontstaan in een maga zijn van leveranciers van lakwerken en porce- lein welke spoedig tol meerdere gebouwen over sloeg. Hij den lagen stand van liet water konden de spuiten geene dienst doen en moest men voor de vernieling van het geheele etablissement be ducht zijn, helgeer. hoofdzakelijk is voorgeko men door den bijstand verleend door den kom- mandant van het Russisch fregat Askold d' Oun- kousktj en diens officieren die van hun verblijf to lnassa met 300 man der equipage onmiddelijk zijn overgekomen en door het omhalen van eenige gebouwen den brand hebben gestuit. De bevolking van Nagasaki inel den gouver neur aan het hoofd heelt ook veel hijstand ver leend even als de gezagvoerders en bemannin gen van de Nederlandsche en vreemde schepen. Door den brand zijn geheel verwoest 4 maga zijnen van lakwerken cn porcelein, aan Japan ners toebehoorende 5 van de nieuw gebouwde guuvemements Meningen het woonhuis van de heeren II. II. Spengler en Co. eene in aan bouw zijnde woning van de heeren Gerlachen Co. vier gouvernements pakhuizen, in huur bij par ticulieren. De otlana's woning en een gouver nements pakhuis zijn omgehaald. De schade van. Nederlandsche particulieren wordt begroot op f 150,000 en van Japansche particulieren op f 200,000. Behalve de vernielde gehouwen heeft hel gouvernement geen andere schade geleden dan hetgeen bij het redden is beschadigd of ontvreemd hetgeen van geen aanbelang zal worden bevonden.» Uit Belgie vertrekken thans vele landbou wers niet slechts met hunne gezinnen maar levens met hunnen ganschen inspan, naar het midden van f rankrijk alwaar verscheidene pachthoeven te hurenzijn tegen 50 a75 percent minder dan in Belgie niettegenstaande Je lan derijen even goed zijn. Deze uitwijking neemt dag aan dag toe en wordt sterk aangemoedigd door eene te Parijs ijverig werkzame landbouw- commissie. Te Brussel is in deafgeloopene week een vreemdsoortig huwelijk gesloten. De eclitge- nooten namelijk waren beide blind even als de vader van eoncn hunner. De vrouwen trekkenéénc lijn Vooreenige dagen kwam een slads-sergeant in eene straat te Antwerpen en zag van verre eene vrouw eenige vuiligheid op de straat werpen. De agent haastte zich naar de woning dezer vrouw le gaan ten einde proces-verbaal op le maken. Hij klopte aan de deur en toen men hem binnenliet, vroeg hij aan dc huismoeder «Uw naam «Waarom antwoordde zij heel eenvoudig. Gij hebt vuiligheid op de straat geworpen Waar? vroeg zij terwijl zij de deur opende en ziede vuiligheid was verdwenen. Eene buurvrouwhad debewegingvnn den policie-agent opgemerkt enzichgehaasl het vuil wegteruimen. De stads-sergcarit stond als dour stomheid gesla gen hij slak zijne portefeuille weder in den zak entrokbeschaamd de deur uit. BUITENLAND» ■auiTSCHr-aKiu Keuden 15 Mei. De oud-koning Bodewijk van Beijcren is op eene grove wijze bestolen. Se dert verscheiden dagen is namelijk zijn kabinets secretaris, de heer Volk, spoorloos verdwenen en gelijktijdig met hem voor ongeveer 40,000 florijnen in staatspapieren. Op het kasteel Arenenberg datgelijk men weet aan keizer Napoleon behoort zijn in denjongsten tijd vele kisten met effecten, goud en andere kostbaarheden van Parijs aangeko men, men vermoedt, dat men een en ander voor zekere eventualiteiten in veiligheid heeft willen brengen. Weenen 10 Mei. Het dagblad Wanderer behelst eene telegram uitTriest van gisteren avond, volgens welke eene daar gearriveerde Engelsche stoomboot medegedeeld zou hebben hoe zij ter hoogte van Arlona drie Fransche driemaslsche- pen heeft ontmoet welke haar doorzocht en ver scheidene Oostenrijkscbe koopvaardijschepen ge nomen hebben. Te Weenen loopt het gerucht, maar vereischt bevestiging, dat de generaal Gimlxj teruggeroe pen en door den veldmaarschalk von Hess in het opperbevel over het leger in Italië vervangen worden zal. Zooveel is zeker dat eene zooda nige schikking met den vrij algemeenen wensch der Weener-bevolking strooken zou. Verscheidene bewoners der hoofdstad heb ben eene som van 1000 florijnen beschikbaar ge steld voor elk soldaat, die in den tegenwoordigen oorlog een vijandelijk vaandel zal veroveren. Een Gallicisch edelman heeft 100 ducaten uitgeloofd voor die afdeeling welke een der kanonnen met gelrokken loop des vijands zal nemen.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1