^.°37. Zaturdag 1 Mei. 1859 WOENSDAG k ZATURDAG. BESTUREN A «MSTRATIEN Inspectie op de Straten. Publicatie. KR BUITENLAND, ZIERIKZEMECOIJRANT A BONN E ME iV T S-P R IJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgem. VERS CU IJ iV I: P R US I) E Pi AD V E P, TEN TIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen san 1 G regels a f\ behalve bel Zegelregt. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge het reglement van policie voor deze gemeente, op Zalurdag den 14 Mei e. k. een rondgang zal plaats hebben om zich te overtuigen j of een ieder zich behoorlijk gekweten hebbe van zijne verpligling tol het rein en zindelijk houden der straten voetpaden goten en stoepen ieder voor zijne woning of erf, waarvan deze aankon diging geschiedt, opdat niemand ongewaarschuwd vervalle in de boeten en straffen legen de na- latigen verordend. Zierikzee den 29 April 1859 B. C. CAUVoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en "Wethouders der Gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de in schrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, vaD de geborenen in de jaren 1825 tot 1834 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behoorenalsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerd, en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben ge vestigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbrenging van deu zetel Van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaannaar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen worde aan gemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheid, daarin be grepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoo ren en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register, waartoe tij volgens zijnen ouderdom be hoort. Deze registers zullen op den lsten Juflij 1859 finaal worden gesloten. Dat de studentengeëmplooijeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen advocaten enz., bedienden en werkbo- den moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn, de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het Gewes telijk Bestuur eu alle anderenal wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen, die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats, de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgerocpenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namenvoor- en hij namen, van de plaats en tijd hunner geboortehunne woon plaats met aanduiding van wijk en nommerhet beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand); sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonenen eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenendat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrij' «tellenof daartoe onbevoegd makennaar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave va,t het artikel en het on derdeel van hetzelve waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaandom zich tijdig van eeiïe geboorte-akte te voor zienen zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede, en om voor te komen dat niémand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin be trokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelfs verpligtiug in deze te kwijten, vermits uit krachte van art. 9 der weten art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der re gisters op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en datdezelven dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd in dien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aange plakt daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee, den 3 Mei 1859. B. C. CAU Burgemeester. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze belanghebbenden op die ver meenen moglen eenig bezwaar te hebben in het door C. J. VERMUM, Timmerman op de Schouwsche Botermarkt alhier gevraagd verlof, om in zijn woonhuis, wijk li. no. 447 een BAK-OVEN voor eigen huishoudelijk gebruik daar te stellen om op woensdag den II dezer maand des middags te verschijnen ter Vergader kamer van het Gemeente-bestuurten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee den 4 Mei I8ö9. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 5 Mei. In de afgeloopene maand hield dr. E. B. Swaluein het collegie Zeemanshoop te Amsterdam, eene belangrijke voorlezing over eenige merkwaardige bijzon derheden uit het leven van den iugenieur bij den waterstaat, Andries Schraverden 27 Februarij 1754 te Brouwershaven geboren en deu 17 Junij 1827 te Neuzen overleden, waar 's mans stoffelijk overschot m de kerk der Hervormde gemeente onder eeue sierlijke grafzerk rust. Met groote belangstelling is deze mededeeling aangehoord, als waarin werd aangetoond, hoe de weg tot eer en vermaardheid, tot hooge waardigheden en aanzien voor niemand gesloten is en hoe men uit den geringen stand, door eigen vernufi zich zeiven vormende, ouder den Goddelijker) zegentot eene aanmerkelijke hoogte kan stijgen, gelijk zulks in Schraver is bevestigd, die, als een echte Zeeuw in elke betrekking goed rond handelde; voor wien geene inspanning te groot was om met volharding tot het voorgestelde doel te geraken, en die alzoo een man van groote verdienste, een roem van Zeeland geworden is. Dooi den spreker werd onder anderen in het licht gesteld, hoe do verdienstelijke man onder de rege ring van koning Bodewijk vóór 50 jaren geraadpleegd werd over de beste wijze, om van Amsterdam naar zee eenen weg te makenwijl de weg over Pampus toen reeds vele bezwaren opleverde. Zijne meening was dat men den kortsten weg moest nemen en wel naar "Wijk-aan-Zeeomdat de natuur dien weg aanweesen wijl daar geene ondiepe zeebanken gevonden werden dat er geen zeebreker moest gelegd worden maar eene haven op bepaalden afstand binnen het strand van groote dimensie, met sluizen aan de landzijde en een spuikanaalterwijl de monding met een dubbel havenhoofd moest voorzien worden. Een dergelijk advies gaf hij later voor de haven van Middelburg, of liever voor eene haven van Vlissingen langs Middelburg naar zee hij Vere, welk advies tot groote schade toen niet gevolgd is. Trouwens de tegenwoordige haven van Middelburg lijdt aan dezelfde bezwaren als het Noord-Hollandsche kanaal, waarom men dan ook ijverig bedacht is om voor Amsterdam eenen beteren weg naar zee te heramen. JI. woensdag is het voorstel van den heer Sloel tol Oldhuis, lol afkoopbaarheid der tienden, door de eerste kamer der statcn-generaal ver worpen met 29 legen 6 slemmen. Ter zake van de laatste beraadslaging in de tweede kamer te 's Gravenhage, over het la- rief der regten van in-en uitvoer, behelst het Franschedagbiad, le Journal des Debats, een hoofd artikel over Nederland waarin de regering en de volksvertegenwoordiging le 's (lage zeer wor den geprezen, wegens hunne doorgaande be geerte om de beginselen der handelsvrijheid in toepassing te brengen. Volgens den schrijver van de Déhats treeft Nederland te dien opzigle een hoogst loffelijk voorbeeld aan de overige natiën en aarzelt hij niet te verklaren dal Ne- deiland een der vellichtste slaten van Europa is een van die stalen waar uien de vrijheid in hare verschillende vormen het meest waardeertwaar men die het best gebruikt zonder van dezelve misbruik te maken. Ten gevolge van het besluit van den Duil- schen bondsdag om de bondsvestingen te wa penen en de contingenten op den voet van oor log ie brengen zal ook liet Luxemburgsclie contin gent op den voet van oorlog moeten worden gebragt. Ue Duitsche jongelingen die in ons land bun verblijf houden zijn. naar men verzekert, naar hun geboorteland teruggeroepen om daar aan hunne militaire erpliglingen le voldoen. Po Amli. Cour. bevat onder de rubriek u Zondags correspondentie het v olgende In do afgeloopen week had in verband met militaire oefeningen een voorval plaats dal in 's flage druk besproken werd en nog wordt en, ofschoon de dagbladen er van zwegen geloof ik toch le mogen verbalen wat algemeen verhaald wordt. Toen Z. M. zich op een morgen naar de vlakte begafom de oefeningen in oogenschouw te nemen liet daar ook de kolonel der dragon ders graaf van der Duin van Maasdam zijne manschappen evolutiën uitvoeren. Een van 's konings adjudanten verwittigde bem dal Z. M. in aantogl was de kolonel deed terstond zijne troepen scharen om Z. 51. de eer le be wijzen waarop hij regt heeft maar door een misverstand van welke zijde dan ook kwam het vorstelijk rijtuig achter de gelederen. Ue koetsier die den last ontvangen had door te rijden, kon daaraan nietvoldoen en Z. M. ont bood daarop den kolonel wien hij 14 dagen arrest oplegde. Ue kolonel slak terstond den degen op en begaf zich huiswaarts. Daar de gansche zaak aan een misverstand was toe te. schrijven ontving hij nog dienzelfden dag be wijzen van deelneming van bijna alle otlicieren hier in garnizoen terwijl de lioofd-olïicieren bij Z. 51. en den minister van oorlog stappen deden om het gedrag van hun algemeen bcmimlen krijgsmakker le reg(vaardigen. Denzeiïden avond werd dan ouk het arrest opgeheven de standaard weder ten huize van den kolonel ge bragt en S dagen later eene dagorder uitge vaardigd waarbij die officier geheel in zijne eer werd hersteld terwijl Item tevens de nestels van adjudant in buitengewone dienst van Z. 51. gezonden werden. Ue vlag woei bij die gele genheid van de kazerne en een maaltijd van den kolonel aan zijne wapenbroeders zal dit incident besluiten. Hel Zondagsblad geeft den raad om bij het aanwenden van glazen dakpannen met de grootste omzigtigheid te werk te gaan en zulke pannen niet anders le leggen dan legen het oosten of het noorden dewijl anders de zonnestralen welligt in een brandpunt zouden kunnen te za- mentrekken, hetgeen derhalve brand zou kunnen veroorzaken. Verschillende vreemde dagbladen prijzen het volgende middel als geheel probaat legen den steen aan. 5len heeft namelijk op het eiland Madera gevonden; dat de drooge cellen der Turksche tarwe, even als thee getrokken die kwaal, zelfs als zij verouderd is, volkomen ge nezen. 5!en laat het vocht bekoelen en drinkt er des ochtends en des avonds een glas vol van. Proeven, te Londen genomen moeten de goede ■werking van hel middel hebben bewezen. ODITSOHZ SNO Keulen, 2 Mei. Alle te Weenen ontvangen tijdingen uit Bosnië Bulgarije enz. doen een algeineenen opstand in de Slavonische provin ciën van Turkije met zekerheid te gemoet zien. Belgrado wordt tegen de Serviërs in staat van tegenweer gesteld. Tol liierloe heeft de porie vorst Couza nog niet in zijne dubbele waardig heid erkend. Ue organisatie der vrijkorpsen is aan gevangen. Uoor de studenten der Universiteit le Weenen is aangeboden de wapenen op le vatten. Ten opzigte van de operatie-plannen der oorlogvoerende mogendheden laten zich wel is waar, voorshands slechts gissingen maken, maar die echter van zoodanigen aard zijn dat men den loop van zaken met eenige waarschijnlijk heid kan voorzien. Men wil welen, dal doorde ondervinding bij gelegenheid van den Ooster- schan oorlog opgedaan, nopens de snelle ver plaatsing van troepen-massa's door middel van sloomboot-flolilles, de Fransehe regering het oog heeft geslagen op een coup de main op reus achtige schaal, namelijk, een talrijk legercorps binnen zeer weinig tijd (e werpen in Venelie of Chioggia ert deze vestingen lot basis der opera- tien togen het öoslenrijksclte leger le bezigen. Ter. gevolge van de onlusten in Montenegro ver wekt heeft de Fransehe tnarine de gelegenheid gehad met de Adriatische zee bekend le worden. Kene dergelijke onderneming zou veel overeen komst hebben met den logt door Napoleon /on dernomen legen Egypte. Zou welligt het leger corps, onder prins Napoleon, welks bestemming een diep geheim is, daartoe moeten worden ge bezigd Volgens een ofliciee! bulletin, zijn de Oos tenrijkers het hertogdom Modena binnengerukt en hebben Beggio bezet. Ue Fransehe troepen bezeilen het dal tan ücraira mvljfaterke krijgs- magt. Ue. generaal Ghday is zonder ernstige te genkanting tot Cambio Corno voorwaarts ge marcheerd. De poslgemeenschapjmct Piemont is op geheven. Men meldt uit Turijn van 2 dezer. De Ooslenrijksche troepen zetten hunne aanvallende beweging voort en rukken naar de vesting Alessandria op. Ue generaal Ghday heeft aan de inwoners van Novara de leveringopgelegd van eene groote hoe veelheid levensmiddelen en fourages op ver beurte van de vijfjubbcle waarde, wanneer men hieraan niet voldeed. Ue Oostenrijkers bezetten Vercolli. Volgenseen officieel bulletin waren de Oosten rijkers nabij deSesia zamengcirokken en had nog geene troepenbeweging zelfs geene verkenning der Oostenrijkers op den regterocver van de Po plaats gehad. Het was nog lot geene botsing gekomen. Ue bezetting van Anconais versterkt. Berigten uit Turijn blijven getuigen vau de groote geestdrift der bevolking bij de aan komst der Fransehe troepen. Vooral de Zou- aven en de Turcos wekken er de algemeene be wondering. Ue schilderachtige uniformen der Turcos, hun gebronsde lint, geheel hun marti aal voorkomen, de gemakkelijke en innemende manieren der soldaten van andere korpsen ma ken op het volk een levettdigen aangenamen indruk. Ue soldaten zelf beloonen zich uiter mate tevreden met die hartelijke ontvangst en op alle openbare plaatsen, zoo te Genua als te Turijn, ziet men de troepen met de burgers fraterniseren. Te Chambery waar nog steeds grooie troe- penmassa's blijven doortrekken, heeft men maatregelen moeten nemen om de goede orde niet le doen verstoren door den aandrang van de menigte, die de doortrekkende troepen ver langde te verwelkomen.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1