I r Woensdag 4 Mei. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN ADHIÏMSTRATIEW AANBESTEDING. 1 Publicatie. i y» Inspectie op de Straten. liA. ZIERIKZEnEdOVRANT A BONN E MENTS-P Pi IJ s. Per drie maar,den f '2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgcw. VE RS CalJ N f P R IJS DE R A D V E II r E N T I E N. Gewone 12'/, cenls de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels a f I behalve het Zegelregt. Gedeputeerde Staten van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden J dal op Woensdag den 11 Mei 1859, des voor middagsten 10 ure, dooréén hunner Leden, j daarloe door hen gecommitleerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 1 !de district van den Waterstaat, in een der localen van hel Provinci aal Bestuur !e Middelburg, ondere nadere goed keuring, zullen worden aanbesteed: De noodzakelijke vernieuwingen en her stellingen meteenige verbeteringen als mede hel onderhoud aanvangende I Julij 1859 en eindigende 31 December 1861 van de Provinciale Waterstaats-werleen en Wegen in 19 perceelen. I'eze aanbestedingen zullen geschieden met inbegrip der vereischte levering van Materialen, en verder zoo als in hel bestek en voorwaarden is bepaald. Hit ligt Ier lezing aan het lokaal van het pro vinciaal bestuur van Zeeland, aan hetbureau van den Hoofd-Ingenieur, alsmede bij de Ingenieurs van den Waterstaat, en wijders op de gewone plaatsen. Den tierden, derden en tweeden dag vóór de besteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan terwijl aan hel bureau van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de Ingenieurs voor de werken onder elk ressort beboorende nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburgden 29 April 1859. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, S. van HEEMSTRA, Voorzitter. S. van dek SWaL.ME, Griffier. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van lierikzee. In aanmerking nemende dat het nuttig is, de ingezetenen jaarlijks te herinneren aan de wet van 26 Yentose 4de jaar. N'oodigen alle eigenarenpachters, gebruikers of anderen uithunne eigene grondenofdie van anderen bebouwende, elk voor zoo veel hem aangaat om de boomen struiken en hagen op die gronden staandebehoorlijk en tijdig le zuiveren of le doen zuiveren van rupsennesten ringen en netten en zulks op straf en boete tegen de nalatigen bij die wel bedreigd waarvan de handhaving der policie blijft aanbevolen. Afgekondigd van den Raadhuize te Zierikzee den 27 April 1859. B. G. CAU Voorzitter. Cde J ON G E Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dal ingevolge het reglement van policie voor deze gemeente op Zalurdag den 14 Mei e. k.een rondgang zal plaatshebben om zich (e overtuigen of een ieder zich behoorlijk gekweten hebbe van zijne verpligling lot het rein en zindelijk houden der stralen voetpaden gote z en stoepen ieder voor zijne woning of erf, waarvan deze aankon diging geschiedt, opdat niemand ongewaarschuwd vervalle in de boelen en straffen tegen de na latigen verordend. Zierikzee den 29 April 1859 B. C. CAU. Voorzitter. C. de JONG li, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen Jat het VERSLAG dezer Gemeente, over het jaar 1858 den Baad aangeboden, in druk verkrijgbaar is gesteld legen 40 cent per exemplaar, ter Se cretarie dezer Gemeente, overeenkomstig art. 182 der Gemeente wet. Zierikzee den 27 April 1859. B. C. C AU Voorzitter. G. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. I)e Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezelenen dat er op Zatnrdag den 7 dezer maand des middags ten 12'/a ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zietikzee den 2 Mei 1859. De Burgemeester B. C. CAU. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de in schrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden": L)at de regiktdrs tér jnschrijving. voör dé Schutterij, van de geborenen iii dé jaren ts2b tot 1834 ingesloteu, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatst'gemelde jaar behooren alsmede van hen, wélkein dé vorige jarén .geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerden de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben ge vestigd voor zoo verve deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofd- i middelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de i tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen worde aan gemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheid, daarin be grepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen ver'rheenén, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenetf te behb'd- ren en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom be hoort. Deze registers zullen op den tsten Junij 1859 finaal worden gesloten. Dat de studentengeëmplooijeerden in huizen van negotie, klerken van notarissen advocaten enz., bedienden en werkbo- den moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn, de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het Gewes telijk Bestuur eu alle anderenal wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen, die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats, de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bij namen, van de plaats en' tijd hunner geboortehunne woon plaats met aanduiding van wijk en nommer het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars, van hét getal banner'kinderen van beider sekse, welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand); sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen., dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrij stellen of daartoe onbevoegd makennaar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het on derdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-akte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerd? opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin be trokken, willen hebben vermaand en gewaarschuwd, om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der re gisters op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en datdezelven dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd in dien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tót vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aange plakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee, den 3 Mei 18*9. B. C. CAU, Burgemeester. C. de JONGE, Secretaris. BINNF.M AND Wij vernemen dat er bij de aanstaande her vatting der werkzaamheden van de tweede kamer der stalen-gencraal van regeringswege eene voordragt zal wordengedaan tot verhooging van hoofdstuk X (departement van oorlog) derslaats- begrooting voor 1859. Men verzekert dat die verhooging tusschen de '2 a 3 millioen zal be dragen hetgeen berekend wordt voldoende le zijn om gedurende een jaar twee vroegere liglingen in dienst te houden een voorzorgs maatregel ook in 1848 gebezigd. Men meldt uit deLangstraat van 29 April. In de laatste dagen zijn de hooiprijzen in deze streken aanmerkelijk gestegen ten gevolge voor de groole vraagvoor Pruissen. Onderscheidene schepen zijn bezig met laden ,en naar men ver neemt,zullen deze spoedig door andere vaar tuigen worden gevolgd. Voorgoed hooi waar van voor 8 dagen f 28 a 30 de prijs was wordt thans f 42 per 1000 N'ed. ponden besteed. De stand der veldgewassen isiu deze streken over het algemeen gunstig het koolzaad slaat over heerlijk en de booi en weilanden staan uit muntend. Te Dalfsen is dezer dagen zekere v. d. K, (bekend onder den naain van de Oude Muts) overleden. De man leefde zoo zuinig dal zijn kostuum slechts uil een zwart linnen huis en een broek bestond en dat kousen hem vreemd waren. Naar men verneemt, bedraagt zijne na latenschap ongeveer f 25,000. Iels dergelijks heeft zich onlangs le Amsterdam voorgedaan. Een man die in zeer bekrompen toestand leefde en wiens kinderen zelfs omdat de vader naar het scheen niet veel of nii ls geven kon uil armen- fondsen werden bedeeld, bezat een vermogen van f 45,000 zoo als na zijn overlijden bleek. De persoon van H. K. van wien vroeger melding is gemaaktals zou hij een negenjarig meisje dal hem in deu bloede bestond en aan zijne zorg was toevertrouwd gruwelijk hebben mishandeld is II. vrijdag in de gevangenis le Groningen overleden. Den 1 Febr.is te Menado in den ouderdom van 58 jaren na een lang en smartelijk lijden overleden de zendeling J. G. SchwarzBroeder der Orde van den Ned. Leeuw. De Menahassè verloor in hem haren oudsten Evangelie-prediker, die gedurende ruim 25 jaren met voorbeeldigen ijver en ongewone krachtsinspanning lot ver spreiding van hel Christendom in dit gewest was, en die daarbij met eene liefderijkheid le werk ging welke hem algemeene achting deed ver werven. Eene bijzondere opmerkenswaardige eu loffelijks daad had den 19 Febr. jllergelegen- heid van 'skooings verjaardag, te Soerahaija plaats. De heer P. Andreas een aanzienlijk ingezeten dier stad nam dien ilag te haat om aan 13 zijner slaven de laatsten welke hij bezat, de vrijheid legeven, hetgeen geschiedde op eene plegtige wijze, in tegenwoordigheid van vele toeschouwers. Deze heer had vroeger op onder scheiden tijdstippen aan II slaven van onder scheiden kunne en jaren de vrijheid geschonken. Ineen Belgisch blad is beweerd geworden dat de graaf de Morny hij gelegenheid van het onderzoek der begroeting geene rekenschap had overgelegd van eene som van 1,800,ODD fr. waarop de onkosten van zijne buitengewone zen ding naar Petersburg en Vloskou hij gelegenheid van de krooning van keizer Alexander waren be rekend Van eene half olhciele zijde wordt deze bewering thans tegengesproken. De graaf de Morny zou eene algemeene en uiUorrigerekcning hebben overgelegd van de onkosten zijner zending. Die rekening was zelfs vergezeld van de bewijs stukken welke hij zultte gelegenheden gevor derd worden. Daarenboven is zij geviseerd ver klaard in hel decreet waarhij de eindsom is vast gesteld. De door de regering toegestane vergade ring vanjltaliaansche uitgewekenen heelt dezer dagen plaats gehad en is de staal der gemoede ren in aanmerking genomen, v rij kalm afgeloopen. Tot voorloopig voorzitter werd benoemd de lieer de Franchis en tot secretarissen de heeren Baliani en Cotlrau. Na eene rede van den voorzitter, die levendig werd toegejuicht ging men over lot het benoemen van hel commilté. Daartoe werden gekozen de heeren graaf Campello Baliuiili ban kier deFranclii letterkundige de graaf Griti Pasqualim Pronageovine en Tribaldi. Twee of drie heethoofden hebben beproefd redevoeringen le houden die ontijdige discussieu zouden hebben veroorzaakt. Zij zijn lot de orde geroepen door kreten van basta basta," (genoeg genoeg). Een van de afwezigen heeft voorgesteld de buste van den keizer in de zaal te plaatsen het voor stel werd hij acclamatie aangenomen waarop men de buste ging halen en naast die van den koning van Sardinië heeft geplaatst. Er waren 200 a 250 personen tegenwoordig waaronder al de voorname Italianen en een aantal werk lieden. Volgens het Journal de Charleroi worden in de nabijheid van het slation van den spoor weg aldaar uitgebreide verdedigingswerken aan gelegd. BUITENLAN D. DIITICHI ANS Keulen, 29 A prilDe H'iener Zeitung behelst een keizerlijk manifest, waarin de noodzakelijk heid van den oorlog lenen Sardinië met treffende woorden wordt afgeschilderd, een beroep op de vaderlandsliefde der getrouwe bevolkingen vau Oostenrijk gedaan en de hoop geuit op de mede werking der Duitsche broedervolken met het oog op het gemeenschappelijk gevaar. Hetzelfde blad deelt heden verschillende finan- tiele maatregelen mede: 1°, dat van den interest van het Staatspapier terstond bij de betaalkas eene inkomsten-belas ting der derde klasse zal worden geheven. 2°, dat eene leening van 200 millioenen gul- denis uilgeschreven doch daar de uitgifte der- zelve thans niet mogelijK iszal de nationale bank twee derden der nominale waarde in nieuwe banknoten verstrekken. .3°, dat de nationale bank lijdelijk is ontheven van de verpligting om de banknoten tegen baar geld in te wisselen. 4°, dal eenige lollen en belastingen voort aan

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1