G, N.°35. Zaturdag 30 April. 1859 te. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN A 4DMIRISTBATIBW nieewstiIdmen Inspectie op de Straten. BINNENLAND lolen- 0 en de C VG >iv, S.50, voor .e de !r uit- foens- i voor 60% 71 2a 92 l00'/4 5)9% 49% 27 63% 54% 42 41% 40% 37% 28% TfiOO. k zee. 12 ure. 5 12 ure. 6 6 kart der Middel- ot rijden. A B.0 NN E MENT S-P li IJ S. Per drie maanden ƒ2.00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgem. VEESCU IJ N T PRIJS DER ADVERTENTIE Ar. Gewone f "i'/a cents de regel. GeboorteHuwelijks- cm Doodberigten van 16 regels a f\ behalve hel Zegelregt. Herijk. der Maten en Gewigten. Gedepcteebde Staten van Zeelanddoen le wetendat door hen, in hunne vergadering van bedenis vastgesteld betgeen volgt: Art. 1. De herijk over het jaar 385!)van de Nederl. maten en gewigtenwaarvan het gebruik verpligtcnd isen mitsdien van alle gewigten lengtematen inhoudsmaten voor drooge waren, vochtmaten voor den handel in het klein en in hét groot, mitsgaders van de wissezal in deze provincie worden aangevangen met den 2 Mei aanstaande en gesloten op den 20 Julïj daaraanvolgende. Art. 2. De letter (Gothische vorm) zal voor ijkletter gedurende dit jaar gebezigd wordenen op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzondere merk van den Arrondissements-ijkerworden afgedrukt of ingebrand. Art 3. De Arrondissements-ijkers zullen, overeenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk, van den 15 Februarij 1822 behalve in de plaat6 hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement, als door ons bij resolutien van den 10 April 1840no. 46, van den 26 Maart 2 April 1841, no. 24 (Provinciaal blad no. 34), van den 30 Junij 1843, no. 11, van den 17 April 1846, no. 27 (Provinciaalblad no. 48), van den 21 Junij 1850, no. 33 en van den 19 Maart 1858, no. 6i (Provinciaal blad no. 33), zijn aangewezen. Zij zullen op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daagshunne kantoren ge opend houdeu, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop huune kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten, niet tot den her ijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vace ren, aan Burgemeester en "Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en door iusertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbenden zullen doen ken nis dragen. Art. De arrondissementsijkers zullen Burgemeester en Wethouders der gemeente, in welke zij, in overeenstemming met het bepaalde in art. 3 tot den herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn den Burgemeesters en Wethouders der andere gemeenten voor welke gelijktij dig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren publieke administratien, kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van huDne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigtenmitsgaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken, zullende de Plaatselijke Besturen, behalve de ten deze vereischte open6are bekend making, tevens, zoo veel mogelijk, den belanghebbenden in gezetenen hunner gemeente, welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschu wing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters dergemeenten worden uitgenoo- digd om aan den Arrondissements-ijker vóór den aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke, uithoofde van hunne betrekking of bun bedrijf, ver- pligt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patent- pligtigen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook ge- bragt worden de ambtenaren en publieke administratien welke, in hunne ambtsbetrekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leverancien of werken gebruik moeten maken, wordende met betrekking tot de zamenstelling der be doelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigen, en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art- 7. De Arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door hen in iedere gemeente, in welke, zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk; een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratien en particu lieren, welke, in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk, te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements ijkers, na den afloop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-ijkers zullen ten minste twee maal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls xij zulks noodig achten vergezeld van den Commissaris van politie, of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar van een Lid van het Plaatselijk Bestuurin al de gemeenten van hun Arrondissement visitatien doen inde opene werkplaatsen, ma- gazij nen en winkels, op de markten vleeschhallen publieke wagen eu op de molens, en zich daarbij "-verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten'^en gewigten aan wezig lijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag nemen,en met het desweg/op temaken proces verbaal aan den officier bij de Arrondissements.regtbank van hun ressort inzenden: van linnhe cverrigtingen ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zuilenzij bij de aan ons in te dienen rapporten omstandige opga ven doen. Art./J. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of beëedigde landmeters wegers en meters verboden, eenige cer tificaten, weeg- of meetbrieven af tegeven, waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige, benamin gen is uitgedrukt, en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Godshuizen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren eu pu blieke administratien verboden, eenige acten, plans, bestekken of beramingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop re- gard te slaan, in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten ziju opgegeven. Art. .11. Aan alle Ambtenaren, publieke administratien en ingezetenen h?nn'en deze provincie, wordt bij deze hunne ver phgting herinnerdom de door hen gebezigd wordende maten en gewigteu binnen den in art. 1 bepaalden termijnte doen herijken bij gemis van welke formaliteitde door hen gebe zigd wordende of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewigten, in beslag kunnen worden geuomeu, endegenen; die bevonden worden de zelve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen, ma gazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de be palingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad no. 13) worden verwezen in eene boete van f 10,00 tot f 100,00. Aan hen worden teveus herinnerd de bepalingen van art. 1 t van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819 (Staats blad no. 57), volgens welke alles wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allen die van zoodanige maten gebruik maken ook van strijkels voor dezelve behooren te ziju voorzien, van welke, die voor de halveen voor de quart mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd; wordende de Plaatselijke Besturen, «lsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordenirtgeu te waken, en daarop bij hunne visitatieu, voor zoo vee! een ieder aangaat te letten terwijl van de be vinding ten deze in de bij art. 7 bedoelde processen-verbaal of relazen, speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle ambtenaren en publieke administratien worden uitgenoodigd, aan de. nakoming van bet tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aan geschreven, om de Arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner functien, zooveel mogelijk, behulpzaam te zijn, en spe ciaal op hunne aanvrage dadelijk den Commissaris van poli tie, of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezigis of ver hinderd wordt, de vereischte assistentie te verleenen een li'd van het Plaatselijk Bestuur te delegeren, om hen bij de door hen voorgenomene visitatien vau winkels en werkplaat sen, te vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal, dooor insertie in het Provinciaal blad gehfagt worden ter kennis van de Burgemeesters en Wethoudérs der gemeenten in deze provincie; mitsgaders van de Arrondissements-ijkers en van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Maréchaussee te Sas van Gent, ook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-bevelhebbers, tot informatie en narigt, en wijders door de zorg der Plaat selijke Resturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van deze provincie ten welken einde een genoeg zaam aantal in plano gedrukte exemplaren-van hetzelve, aau voornoemde Besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exemplaren van dit besluit worden "uitgereikt aan het pro vinciaal Geregtshof, den Procureur-Generaal bij hetzelve, en door diens tussehenkomstaan de Ambtenaren van het Open baar Ministerie-bij het Provinciaal Geregtshof, en bij de Ar- rondissements-Regtbanken, gelijk mede aan de Kanton-Regters in deze provincie. Gegeven te Middelburg den I5den April 1859. De Gedeputeerde Staten voornoemd, S. van HEEMSTRA, Voorzitter. S. van der SWALME, Griffier. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende dat het nuttig isde ingezetenen jaarlijks te herinneren aan de wet van 26 Ventose 4de jaar. Noodigen alle eigenarenpachters, gebruikers of anderen uithunne eigene gronden of die van anderen bebouwende, elk voor zoo veel hem aangaat om de boomen struiken en hagen op die gronden slaandebehoorlijk en tijdig- te zuiveren of te doen zuiveren van rupsennesten, ringen en nellen en zulks op straf en boete tegen de nalatigen bij die wet bedreigd waarvan de handhaving der policie blijft aanbevolen. Afgekondigd van den Raadhuize te Zierikzee den 27 April 1859. B. C. CAU Voorzitter. G. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Do Burgemeester Van Zierikzeegelet op arl. 22 der wet van 13 Junij 1857, (Staatsblad no. 37.) Herinnert de Ingezetenen: dat bet zoeken of rapen van eijeren van waterwild en kievillen na den 30 April verboden en het verkoopente koop uil stallen of vervoeren van kievilseijeren lol en met den 5 Mei toegelaten is mei herinnering aan de bij de genoemde wet tegen de overtreding bedreigde boete. Zierikzee den 27 April 1859. B. C. C\U. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen: dal zij die voor het saizoen van 18SO/S0 eene Jagl- of Visch-Acte ver langen zich daartoe ter Genieente-Secreiarie behooren aan te melden en dal zij die terzake van onvermogen eene koslelooze vergunning voor de visscherij wenschen te bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van hel vischwater af le geven met uilnoodiging om die aanvragen zoo spoedig mogelijk le doen, opdat ieder in tijds van zijne acte kunne voorzien zijn. Zierikzee den 27 April 1859. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge het reglement van policie voor deze gemeente, op Zalurdag den 14 Mei e. k.een rondgang zal plaais hebben om zicb te overtuigen of een ieder zicb behoorlijk gekweten hebbe van zijne verpligting tol bel rein en zindelijk houden der stralen voetpaden golen en sloepenieder voor zijne woning of erf, waarvan deze aankon diging geschiedt, opdat niemand ongewaarschuwd vervalla in do boeten en straffen legen de na latigen verordend. Zierikzee den 29 April 1859. B. C. CAU. Voorzitter. C. de JONGESecretaris. Zierikzee, 27 April. Door directeuren der Maalschappij tot redding van drenkelingen is eene premie toegekend aan G. van der Linden, H. VerschuurJ. Verschuur, H. Zigmond en J. van Dijk allen alhier woonachtig beslaande in eene zilveren medaille en 1,80 aan ieder voor het redden en uit den staal van schijndood opwekken van D. Wagenaar, oud 58 jaar, op den 3 Fe bruary jl. LI. zaturdag is door eenige gemeente-amb- tenarenaan den afgetreden burgemeester jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke te Middelburg een ge schenk in zilver aangeboden bestaande in eene buitengewoon fraaijc medaille waarop aan eene zijde behalve onderscheidene zinnebeelden hel wapenvan denbegifligde endatdergemcente, terwijl aan de keerzijde met eene toepasselijke inscriptie de namen der gevers zijn gegraveerd. In de gemeente Grijpskerke, eiland Wal cheren heeft zich dezer dagen de longziekte onder hel rundvee vertoond en is bereids daar aan een beest gestorvenen twee afgemaakt. Men schrijft uit Goes. Gisteren is van Wol- phaarlsdijk in bel huis van arrest alhier overge- bragl zekere J. Sandijk verdacht van hare stief moeder met luciferskoppen te hebben willen ver giftigen. De beschuldigde 21 jaar oud heeft van de afwezigheid der moeder gebruik gemaakt om in een ketel met water die voor het knffijdrinken bestemd was eene hoeveelheid luciferskoppen te koken de walgelijke geur leidde dadelijk tot de ontdekking. Wij maken de vrienden van den sterren hemel opmerkzaam dal zondag avond den 8 Mei e. k. ten 8 ure 17 min., een zamonstand tusschende planeet Salurnusen de maanzalplaats hebben. Hoewel dit elke maanperiodc het geval is is deze zamenstand echter daarom merk waardig omdat Salurnus alsdan door de maan schijf zal bedekt worden en dien ten gevolge een uur lang onziglbaar zal zijn. De maan zal dan ongeveer half verlicht en de ring van Saturnus vrij breed geopend zijn. De bedekking zal aan bet oostelijke of onverlichte gedeelte der maan een aanvang nemen ten 8 ure 47 min. raakt de donkere rand der maan het middenpunt van Sa lurnus ten 9 ure 46 min. zal dat punt aan den verlichten rand der maan wedcrziglbaar worden. Inzonderheid zal dit verschijnsel met het gewapend oog naauwkeurig kunnen worden waargenomen. De tweede kamer der staten generaal is opgeroepen tegen 3 Mei a. st. de eerste kamer heeft hare werkzaamheden op jl. woensdag hervat. .11. maandag morgen omstreeks 11 ure, tijdens het meerendeel der bewonersterkerkwas, ontstond brand in de bouwmanswoning van A. Gilie te Hillegersberg even buiten liet dorp aan den weg naar den Bergschenhoek door den feilen wind voortgestuwd, deelden de vlammen zich al ras aan de bouwmanswoning van G. Doe- trom aan de overzijde van de vaart gelegen mede met het ongelukkig gevolg dal in een uur tijds beide bouwwoningen geheel in asch lagen van de eerste is niets kunnen geborgen worden en zijn ook nog 8 koeijen 7 kalveren en een paard in het vuur omgekomen. Met moeite is men er in geslaagd eene hoogbejaarde zieke lijke vrouw te redden. Bij Doelromwaarde brand later uitbarstte is men geslaagd veel van den inboedel te redden. Eene ongehuwde vrouw ruim 60 jaren oud algemeen bekend onder den naam van Kniepen Fenne te ilardenberg welke voor arm doorging en in de laatsle jaren door de diaconie werd onderhouden heeft bij haar overlijden in de vorige week circa 1000 nagelalen welk ka pitaal doordien hare familie niet bekend is vermoedelijk aan de diaconie zal vervallen. Men verneemt dat de heer C. Schakel te Amsterdam, octrooi heeft aangevraagd voor eenedoor hem uitgevondene machine omappelen en aardappelen te schillen. Men zou daardoor in een uur 1000 stuks die bewerking kunnen doen ondergaan. LI. donderdag is aan den Lutjeweg onder Drogeham prov. Friesland het op eene gru welijke wijze vermoorde lijk gevonden eener bejaarde vrouw diein genoemd dorp geschei den van haren echtgenoot woonde. Dien ten gevolge zijn zaturdag morgen van Leeuwarden vertrokken de heeren officier van justitie regler-commissaris en substituut—grillier der regtbank vergezeld van Iwee geneeskundigen om in locö die zaak te onderzoeken. Van den 16 tol en met den 22 dezer zijn 45 runderen in de provincie Friesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 16 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 1223. Per telegraaf zijn over Soerabaija nadere berigten onlvangen nopens de expeditie tegen Boni. Den 17 Februarij had naar de zijde van Boni eene verkenning plaats gehad, den 19 een gevecht op de Tjinrana. Bij deze gelegenheden hadden onze troepen 12dooden en 21 gekwetsten.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1