i\.°33. Zaturdag 23 April. j&j WOENSDAG ZATURDAG. BKSTK'REN A 4MWISTRATIFlf i ZIEBIKZEMEdOllRANT ABO y yv M K y1 .y-P n u s Per drie maanden f'1,00. Franco per post f 2,:-5. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgens. VE li S CU IJ N T iSass P U D E li A I) V E 11 T E N I E N. Gemotte i 1'csnl» de regel., Geboorte-, Huwelijks- en Doodbêhgten mn I6 regels u I behalve hel Zeqelregl. BERENDMAKI N G. Burgesieester en Wethouders van Zierikzee. Gezien arl. '24 der provinciale wet. !n aanmerking nemende, dat volgens de plaats gehad hebbende loting voor de aftreding van [.eden der Provinciale Statendit jaar zullen aflreden de hoeren Jhr. Mr. J. F. SCHUURBKQUE BOEIJE Mr. B. C- r.AU. en J. HOOGENBOOM üz. Brengen ter kennis van de ingezetenen dal ingevolge art. 5 der wet van 6 Julij 1850, (Slaaisblcul no. 39 op den J 0 Mei eerstkomende aanvangende des morgens 9 lot des namiddags 5 ure, ten Itaadbuize in bet gewone lokaal de verkiezing zal plaats hebben van drie Leden in de Provinciale Staten en dal aan alle kies- bevoegden acht dagen Ie voren daartoe een oproepingbriel met ingesloten stembiljet zal worden te huis bezorgd. Zierikzee den 20 April 1859. lï. G. CAU, Voorzitter. cde jonge Secretaris De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te 'Zierikzeebrengt, naar aanleidingvannen schrijven van beeren Gedeputeerde Stalen van Zeeland aan belanghebbenden ter kennis dat Zijne Majesteit bij besluit van den 31 Maart jl. Staatsblad no. 17 beeft goedgevonden en ver staan hetgeen volgt Art. 1. Be handel in olie kan voor hoeveel heden boven de 50 Nederlandsclie kan bij het gewigt plaats hebben.'' «Art. 2. De weging der olie in fusten ge schiedt met geene andere weegtoestellen dan balansen." «Art. 3. Elke aanbesteding van olie, zoo van Bijkswegeals door openbare administratien, geschiedt voortaan wal de hoeveelheid en den prijs betreft uilsluitend bij hel Ned. gewigt." Be Kamer voornoemd J H. OCHTMaN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET Dz. Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 22 April. Naar men verneemt beeft zich heden zekere van Din een der grachten alhier verdronken. Misbruik van ster ken drank is de vermoedelijke oorzaak van dien zelfmoord. Middelburg, 20 April. De acte, waarbij aan de beeren Bredius en van Sijpesleijn voorloopige concessie wordt verleend voor de zuidelijke spoorweglijncnis gisteren geteekend. Daar onder is begrepen de lijn van Vlissingen over Middelburg en Goes naar Koozendaaldoch deze zal eerst later behoeven te worden aangelegd. Be koning heeft ook bewilligd in het plan tot doorgraving van Holland op zijn smalstbe houdens bekrachtiging door de wet. Jl. zaturdag beeft te Middelburg, ter griffie van hel gewestelijk bestuur van Zeeland plaats gehad de openbare aanbïfeleding van bet maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken aan de Zeedijken der ca- lamiteuse polders van Zeeland in bet jaar 1859, met het onderhoud van al de werken tot den 1 M ei 1860 in 36 perceelen. Daarvan zijno.a. aannemers geworden Zuider-Nieuwland en de Zuidhoek, voor ƒ9400, llorrendammevoor I 1400, Koudekerke voor ƒ8106, Scharen- dijke met de Oude Hoeve, voor 10200, G. Dekker te Sliedrecht, Klauwers voor ƒ9709, Burgh en Westland «oor ƒ8600, W. Speelman, te Borgh Langcndijk voor ƒ5500, van de Klippe te Eikerzee, Brouwershaven voor ƒ7400 II. Ringelberg te Duivendijkeliommenedec.a., voor ƒ7300 D. Bolier te Scherpenisse Brui- nisse en Stoof, voor 14500 J. Fillsto Vlis singen. Ten anderen bet beplanten der domi- nialo duinen langs de westkust van het eiland Schouwen met helm slroo en riet benevens het onderhoud tot den 1 Mei I860, in 3 per ceelen. Daarvan werden aannemers voor hel 1ste perceel J. van Sluis, te Burgh voor 1 250, het 2de perceel J. van Dammete Haamstede voor ƒ610, en bet 3de perceel S. Bezuijen te liuivendijke voor ƒ840 te zatnen 2700. Het te Middelburg te buis behoorende kof schip de Zwaan liggende te Liverpool is door den kapitein J. Rinks Dobbenga geboren te Schiermonnikoog op G dezer schandelijk ver laten, met medeneming van de vrachlpenningen voor zoover die niet reeds door hem verbruikt waren en een gedeelte van de scheepspapieren en boeken. Door de ijverige nasporingen der beeren II. S. van Santen en Co.geholpen door de geheime policie is men te welen gekomen dal de voorlv luglige, in gezelschap van zekeren van de Grampel en twee vrouwen, naar Galway was vertrokken om van daar met de stoomboot Drince Albert naar New-York over te steken. Deze boot met een lek uil zee moetende terug - sloomen is het aan deze omstandigheid te danken dat men er in geslaagd is den ontrouwen kapitein nog in Ierland te arresteren met hel bij zich hebbende. In deze zaak komt de grootste lof toe aan de beeren van Santendie zich door de gepastheid en vlugheid hunner maatregelen jegens de reederij zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Uit Kruiningen meldt men ons als eene bijzonderheid dat op den 1 dezer maand door den landman L de Jonge aldaar reeds 2 voer goed gewonnen hooi is ingezameld. De te Gorincbein plaats gehad hebbende paardenmarkt was druk bezocht. Vele goede en schoone paarden waren aanwezig, de handel was echter niet druk, door de hooge prijzen, welke bedongen werden. De verkoopers biel den zich geretireerd, daar zij van meening zijn, dal de paarden nog duurder zullen worden, door de behoeften, die op dit oogenbhk in het buitenland beslaat. Uit de Langstraat schrijft men van 17 dezer. Door den hevigen storm van gisteren en eergis teren nacht zijn de landerijen van hier tut Waspik eri aan de andere zijde van hier lot Labbegat geheel geïnundeerd. De communicatie met het land van Altena is echter nog op geen enkel punt gestremd. Be Prov. Friesche Cour. deelt het volgende mede de heer Schimpf die door behoorlijk toezigt te oefenen, hel tekort in de kas der W. 1. bank, na de vlugt van den heer Wildeboer ontdekt had kunnen voorkomen neemt nu de strengste maatregelen tegen de familie van dien gevlugten ambtenaar. De jonge C. Wildeboer is als ambtenaar ontslagen. Indien het niet blijktdal deze deel aan de schuld heeft is het toch schreeuwendonregtvaardigden zoon te doen boelen voor de schuld des vaders. De gezag voerder van de schoener waarmede de heer A. Wildeboer is gevlugtis in region heirokken en lol eene som van ƒ300 door de regtbank ver oordeeld onverminderd zijne aansprakelijkheid voor de schulden van den vlugteling, Tegen dit vonnis zal zeker appel worden aansjelcekend de gezagvoerder was tijdens liet vertrek van den heer Wildeboer niet medegegaan. LI. maandag den 11 dezer werd voor den heer burgemeester van Vrijenban een jong meisje gebragt, dat reeds sedert een paar dagen to üelf- gaauw had rondgedoold. Op de haar gedane vragen antwoordde zij, dal haar naam was Maartje Turnerdal zij elf jaren oud was en dat zij op den 5 April II heihuis haars vaders (haar moeder is overleden) Ie Maassluis uithoofde van mishan deling, die zij van haarvader ondervond, was onlvlugl dal zij sedert dien tijd op het platle land had rondgezworven, in hooibergen en schu ren had overnacht en van voedsel, dat haar uit medelijden werd toegereikt, had geleefd. Voor- loopig werd hel kind daarop ter verpleging bij de wed. Kortjansen, in de Kroinstraatsteeg te Delft, bezorgd, en inmiddels aan den heer bur gemeester van Maassluis de loedragl der zaak bekendgemaakt. Op woensdag daaraan vol gende vervoegde zich alsnu de vader hij de wed. li. en verlangde zijn kind terug. Op zijn ge- zigl ontstelde het arme meisje echter zoodanig en sidderde zoo vreeselijk van angst, dat de wed. K. weigerde hem liet kind uitte leveren, waar toe zij bovendien meende de autorisatie te moe ten hebben van den heer burgemeester van Vrij enban. De vader begaf zich daarop naar dien ambtenaar en overhandigde hem een brief van den heer burgemeester van Maassluis, waaruit bleek dat er bij hem geen reden bestond, om het kind niet aan den vader terug te geven. Voor zien van een bewijs van den heer burttemeesler van Vrijenban dat hel kind kon worden afge geven en vergezeld van een agent van politie, begaf de vader zich alstoen weder naar de wed. K., doch aldaar gekomen was het kind nergens te vinden en ofschoon men het huis van boven lol beneden doorzocht, er was geen spoor meer van het meisje te onldekken. De vader was dus eindelijk wel verpligl onverrigtcr zake te ver trekken, en sedert heeft hij niets meer van zich laten hooren. Doch ziel, II. vrijdag avond, loen een der huisgenoolen van de wed. I(. iets uil een bakoven, die zich in een achtervertrek be vindt wilde halen, ontdekt zij daarin aan het uiterste einde liet kind, dal op zoo onbegrijpe- A lijke en geheimzinnige wijze was verdwenen. Het arme schaap had aldaar ruim 30 uren in eene hoogst moeijelijke positie en zonder spijs of drank doorgebragt, en verkeerde zoo als men denken kan in een allerdeerniswaardigen loe- sland, zoodat het niet lang meer had kunnen duren, of zij was door uitpuiling en vermoei- jenis bezweken. l)en volgenden dag wederom door den heer burgemeester van Vrijenban on dervraagd, zeide zij, dat zij liever in dien oven had willen stervendan lot haar vader weder- keeren. Zij verklaarde daarbij nog, dal zij reeds eenmaal, tengevolge v an de mishandelingen haar door haren vader aangedaan, onder geneeskun dige behandeling was geweest. Men verneemtalsnu dat de heer burgemeester van Vrijenban van deze feiten mededeeling heeft gedaan aan den heer officier van justitie te liott. zoodat er vermoedelijk een geregterlijk onder- zoek in deze zaak zal plaats hebben. Hel kind is voorloopig bij dewed. K. ter verzorging ge lalen. BUITENLAN D. du1t1chiahd Uit onderscheidene deelen van Zwitserland ontvangt men berigten van verwoestingen door storm en onweder aangerigt, lu St. Gallen is een dorp afgebrand. Gok het IV a a ij e vlek Malscli is in de asch gelogd. Van eene gewoonlijk goed onderrigle zijde verneemt mc:i uit Parijs hel volgende Het grootste gevaar in de tegenwoordige omstandig heden is hierin gelegen dat Frankrijk zoodanig in de englc wordt gedreven dat hel geen ge- voegelijkeu uitweg vindt om met eere lerug te treden. Dit gevaar zal Europa bcd-cigen zoo lang het congres niet is bijeengekomen. Wordt deze weg niet afgesloten dan mag men zich Overtuigd houden dat keizer Napoleon zicli niet aan liet gevaar zal blootstellen eene nieuwe coalitie, gelijk die in i8!5, legen zich in het leven te doen treden. fraskrilk Parijs 18 April. De houding van Engeland begint bier aanleiding te geven tot ontevreden heid en vrij scherpe aanmerkingen. Zoo noemt o. a. Ie Siecle de onverwachte toenadering van Engeland tot Oostenrijk vreemd bijna ergerlijk. Tijdens de lulij-regering verweet Oostenrijk aan Engelan l dal hel Bolgie en Griekenland tot den opstand had aangezet dathetderevolutionnaire elementen in Spanje en Portugal voedde en het schreef aan de Engelsche staatslieden de gedachte toe van eene soort van algemeen constitutionele monarctiie te willen verwezenlijken en daartoe elk middel goed te achten. Frankrijk gaf loen, inhei oog van Oostenrijk herhaalde bewijzen van zijne wijsheid het offerde gaarne de groote zaak van het volk op aan de voorregten des vredes. Fn intusschen ontmoet F.ngeland dat zoo gereed was om zich aan de zijde der opge stane bevolkingen tegenover hunne regering te plaatsen dat thans de edele beweging van Italië verlamt en Sardinië hetwelk zijn bloed voor Engeland heeft vergoten in den steek laat in het Oosten, in de Adrialische zoowel als in de Middellandsche zee dalzelfde Oosienrijk het welk beslag heeft gelegd op den Donau. zich van het goederen-vervoer naar Duitschland meester maakt en op dit oogenhlik tc Kotislantinopel re geert even als v roeger lord Redcliffe. De Siecle best uit met de verwachting uit te spreken dat, zoo al de Engelsche aristocratie ten aanzien van dat alles onverschillig is en alleen denkt aan het gevaar eener parlementaire hervorminghet volk toch niet dulden zal dat de nationale poli tiek van Groot-llrittannie aan Oostenrijk ten offer zal worden gebragt. Tot de geruchten welke alhier inotnloop waren of nog zijn, behoortook dal prins Napoleon met eene zending naar Berlijn zou vertrekken ten einde daar een tegenwigt te geven aan de te genwoordigheid van den aartshertog Albert. Ver der dat de baron Hubner de paaschdagen te Ber lijn zou gaan doorbrengen terwijl toch zijne tegenwoordigheid tc Parijs in deze oogenblikken dringend noodig schijnt. En dal Kossuth te Parijs zou geweest zijn om de regering te polsen in hoe verre zij genegen was eene volksbeweging in Hongarije te begunstigen. Een eenvoudig horologiemaker in het kleine dorp Glidlillons heeft een even eenvoudig als vernuftig werktuig bedachtwaarmede een enkel werkman daags '2(!0 paar klompen van allerlei grootteen fatsoen kan vervaardigen, die uitmunten door netheid en fijnheid van bewer king. Ecnige fabrikanten in Trnyes hebben zich reeds tot den uitvinder gewend om in het departement van de Aube eene groote klompen- fabriek op te rigten. Uit Napels meldt men dat aldaar veel sneeuw is gevallen. Dit is een zeldzaam natuur verschijnsel in Zuid-ltalie bij het begin van April. De toppen van alle omliggende bergen zelfs de noordzijde van den Vesuvius waren met sneeuw bedekt. Tusschen Castel-di-Sangro en Sulmona is zulk eene groote menigte sneeuw gevallen,

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1