ZEETIJDINGEN ZANGVERËÊNÏGINGÏ TOT OEFENING EN UITSPANNING, ~BEliKS, MHKT11E11IGTEN ENZ. VERYOEIHIIDDELEN hunne onzijdige houding bewaren. Hun bisschop bevindl zich ccliler bij de Geallieerden. Op den zelfden das da! de admiraal Rigautl de genoemde belangrijke zegepraal behaalde rigllen de vij andelijke Iroepen een aanval op do versterkingen van Tuurane. 7ij werden echter ondanks hun vee!grooler aantal met een aanzienlijk verlies doorde onzen teruggeslagen. Alles bij elkander genomen is hel te voorzien dat de gunstige re sultaten thans reeds verkregen zullen voeren tot eene volkomene overwinning van de be schaving op de barbaarschheid. Men gcloolt dal eerlang eene ligting van matrozen zal worden uitgeschreven. Üe tijding van het uitstellen der minis teriële inlichtingen van het Kngelsche parlement heeft hier eene zekere onrust veroorzaakt. Men gelooft algemeen dat hel ministerie steeds zal blijven uitstellen tot op hel oogenblik der parlc- menls-ontbinding ten einde zijne positie te red den en aan deoppositiegeen lijd te laten om zich te doen gelden, wanneer de mcdedeelingen geene vreedzame oplossing mogtcn aankondigen. Kr heerschl thans een stilstand inde politiek, eene soort van afgematheid in de gemoederen. l)e keizer zelf heeft Parijs verlaten voor Ville- neuve I' Klang, hij beraamt ergroote militaire ontwerpen met den generaalMei. die de houfd- spil schijnt Ie zijn, waarom zich hot plan van den evenluelen veldlog t beweegt. Volgens an deren geeft hij er zich over aan vermaken die voor zijnen leeftijd eigenlijk niet meer passen. Hij komt alleen in geval van noodzakelijkheid op de Tuilcrien, uf om er een ministerraad te presideren. liet Jouraat de Cherbourg zegt dat er in die haven bevel is ontvangen om ten spoedigste de negen navolgende kanonneerbooten te wapenen, namelijk dc Aigrette Fulminante, Arquebusc Lance Poudre liedoute Sainte liarbe Salve en Tempèle. Wanneer zij gewapend zijn, worden zij naarïoulon gezonden en zullen zijeettc flotille uilmaken onder den naam van eerste divisie- kanonneerboülen. BOO T-B B I T X A SB BS I SB Londen 14 April. Gisteren ochtend is nabij Hastings eene buskruidfabriek in de lucht ge vlogen, waarbij een der arbeiders het leven heeft verloren. De Times zegt dat Frankrijk weigert zich te ontwapenen en evenzeer om van Piemont te eischendat het zich ontwapenen zal. De Econo. mist houdt een congres voor onmogelijk. In de zitting van het lagerhuis van gisteren verklaarde de heer Disraeli dat de ontbinding van het parlement in devolgende week zou plaats hebben, maar welligl een paar dagen zou moeten worden uitgesteld wegens den toestand ?van Fu- ropa. He minister van oorlog gaf te kenneci dal zoo noodig alle regemenlen welke in Indie niet onontbeerlijk waren, naar het moeder land zouden kunnen terugkeeren. De beide huizen zijn verdaagd. Uil een artikel van de ministeriële Mor ning Herald, nemen wij de volgende krachtige zinsneden over: Het Engelsche gouvernement heeft alle moeite gedaan om de gruwelen van eenen verwoesten den oorlog van Europa af te wenden. Wij kun nen niet gelooven, dat eeltige beschaafde mo gendheid gezind is om door hardnekkigheid en door eene gansch onverdedigbare handelwijze den slaat van ongerustheid en onzekerheid, die nu sedert eenige maanden bestaat nog langer te doen aanhouden. Het is zeker, dat er een middel lol vereffening der oneenigheden gevon den en aangenomen is, en wie roekeloos weigert iets toe te geven, wie aan de pogingen tot be houd van den vrede zijne medewerking onthoudt of zich ook maar schuldig maakt aan iets wat daarnaar zweemt zal zich algemeene berisping en verfoeijing berokkenen. Uit de eerstdaags door de ministers te geven inlichtingen zal men waarschijnlijk komen Ie weten, welke souverein of souvereinen de zaken lol eene botsing wen- schen te drijven en het staat bij ons vast, dat, indien er zulke souvereinen zijn zij geheel al leen zullen slaan en letterlijk zonder eenen bondgenoot in Europa of eenen vriend in de wereld, indien onzen tijd niet te verlicht is om oorlog te voeren dan hebben toch in allen ge valle degenen door wier eerzucht of hardnek kigheid de strijd te weeg gebragt en de ramp onvermijdelijk gemaakt wordt, eene verschrik kelijke vergelding le verwachten. Er heeft de/en nacht alhier een ware or kaan gewoed. Een aantal jonge hoornen langs de nieuw e boulevards zijn door midden gebroken JONGSTE TIJ DINGEN. De laatste berigten uit Milaan beves tigen dat de aartshertog Maximiliaan met zijn geheele hofgezin die stad verlaten en de ridder Gischi tot zijnen plaatsvervanger be noemd heeft. De heer Padaf is tot intendant van het leger benoemd. De Oostenrijksche bezetting bedraagt te Milaan 25,000 en te Pavia 6000. Nog 25000 anderen worden verwacht. Ionden, 18 April. Koffij Native zeer vast en zelfs iels liooger betaald. Ruwe suiker stil, Ben?, rijst iels beter. Thee ord. Congo 14,/' Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3110 runderen ,20310 schapen 85 kalveren en 400 zwijnen. De markt is beter gestemd. De Jaargetij tien van Dayd'n. Dit Oratorium (Tongemalde in den wezen lijken zin des woords zal den '28 dezer maand, met medewerking van den heer Th. Göbbels uit Al:en hier Ier stede voor hel eerst worden uitgevoerd uitgevoerd zoo we hopen voor een publiek dat door opkomst en deelneming zal toonenprijs te stellen op belanglooze be- moeijingen en onverdroten ijvervoor een publiek dal zoo we hopen toonen zal zulke zaken te begrijpen. IsooiteeB werk geschreven, ooit eene schilderij gemaald, waarin iedere toe stand des menschen zóó duidelijk voorgesteld diens bestaan ontwikkeling leven en einde zóó trouw geschetst worden en als hel ware de jaargetijden der natuur toepasselijk zijn ge maakt op die des menschelijken levens dan voorzeker komt aan het Oratorium ide Jaar getijden" de palm der overwinning toe. leder jaargetijde slaat op zich zeiven even als iedere levenstijd en toch staan ze in onmiddelijk ver band tot en met elkóir. Men gaaamlachlig het tekstboekje na men passé de woorden op de overheerlijke muzijk toe; men verplaatse zich met zijne gedachten daar, waar de toondichter ééns heeft geleefd en gewerkt men sla de toe standen gade inen passe die toe op hetons alledaags omringende op ons zeiven; men verplaatse zich, even als de grijsaard in den winter, op die plaatsen, van waar ernst ons toespreekt en zoo geene kille huivering ons bevangtzoo geene ernst dan tot ons spreekt en zoo dan onze gedachten niet hooger worden opgevoerd Overal zal men waarheid ont dekken waar als de natuur zelve. Bewonderenswaardig liefelijk is hetlentekoor; wegsmeltend andere; krachtig, jubelend, opwekkend ten leven en lot genotdankend van vreugde en overwonnen van 't reinste levens genot weder andere; alle, lente-, zomer-, herfst- onweder-jagt- en wijnkooren alle bij uitnemendheid liefelijk juichend krach- lig opwekkend en begeesterend. Daarenboven alle vooralgegaan en soms gevolgd door innig smekende liefelijke kinderlijk onschul dige soms krachtige waarheid teekenende re citatieven en aria's voor de solostemmen buiten dien de inleidingen tot de jaargetijden met ouver tures voor een flink en goedwerkend orchest alles besloten met een fuga dat buiten het ongemeen moeijeUjke aanspraak heeft op den lof van een slotkoor bij uitnemendheid te zijn met een Amen tol besluit waarmede ieder zanger ieder hoorder, instemt en wel diep en innig beseft dat dit Amen de kroon op het werk zet hel einde der jaargetijden, van hel geheele men- schelijke leven is. ledereen die iets voor het schoone edele en goede over heeft, zij een goede raad gegeven om toe te zien dat het genot van het hooren van dit meesterwerk hem niet ontga integen deel builen de uitvoering, wone hij de laatste algemeene repetitie bij. Wie onzer herinnert zich niet <de Schepping'' en bet enthousiasme dat die uitvoering heelt teweeg gebragt. De Jaargetijden zijn ze zwaarder en moeije- lijker, ze beloonen ruimschoots de moeite niet alleen maar zijn telkens vooriederen uilvoerder even schoon, liefelijk en indrukwekkend Men oorleele of ten deze waarheid gesproken zij of niet. u Wat het belangwekkende verhoogtis de vereerende medewerking van eenen zanger zoo heerlijk begaafd met een stemgeluid en eene routine, verre zeer verre van'tgewone ver schillende is de verblijdende medewerking aan de moeijelijke orchesl-instrumentalie door een tal van vrienden en bekenden meesiers endilot- tanten die met eenparige vreugde herwaarts komen om het schitterend loonwerk ten gehuore te brengen op eene wijze die het werk waardig is. Wij van harte wenschen der Zangvereenigiug en haar bestuur geluk op hun pogen een schit terenden uilslag op haar streven Getrouw aan hare roeping en den grondslag van haar bestaan. Beoefening der toonkunstender classieke muzijk; hel ten gehoore brengen derzelve na grondige instudering. Uitspanningna wel volbragle oefening" heeft die Zangvereeniging aanspraak op den dank van het algemeen. Hetzij, het blijve haar doel door het len gehoore brengen van werken als «Jahreszeiten'' en andere iedereen op le wekken eene Kunst lief te hebben die zooveel kan bijbrengen tol veredelend levensgenot. Ondertrouwd; M. MOERLAND Dreischor en 15 April 1859. L. F. KLOOTË. Algemeene kennisgeving Ziehikzee 18 April. Binnengekomen Star, kapt. H. While van Shields naar Brouwers haven. 19 dito. Uitgezeild. Clemens kapt. H. Persoon van Zierikzee naar New-Caslle is gezeild maar voor als nog niet in zee. Den 13 Maarlis op t°. NB. en ti20 WL. ge praaid hel Ned. schip Catharina Maria kapt. J. A. Ballot, van Cardiff naar Hong-Kong. Brouwershaven 15 April. Binnengekomen: Louise Kr. Pr. van Zweden, kapt. J. van der Lin den, Vice Admiraal Gobius, kapt. A. A. van der Linden, Etisa Susannakapt. F. van Boven Tagg, alle drie van BataviaCavio, kapt. D. C. Woos- De Burgemeester der Gemeente Tholen brengt ter kennis der belang- hebbenden dal hij hem zijn aangegeven de vol- J gende opgevisclile GOEDEREN als: f Twee Olmen BOOMSTAMMEN, ieder lang ongeveer 18 voel, genummerd 58 en 30. Tholen, den 16 April .8)9. De Burgemeester voornoemd C. J de V. van NOORDEN. TE ZIERIKZEE. Het Bestuur heeft de eer bij deze le berigten, dat op Donderdag1 den April 1S59, des avonds ten halfzeven aire precies, door genoemde Xangvereeniging met welwillende medewerking van den Heer TA. tiöHHEfjS, (solo-tenor), uit Aken, ten gehoore zal worden gebragt: Het ORATORIUM «DE JAARGETIJDEN van J. Hayd'n tnet volstandig bezet Orchest terwijl de algemeene Itepetitie op Woensdag bevorens toegankelijk is gesteld voor Inleekenaren en Vreemdelingen ad 0,50 Cts. per persoon. (Aanvang 's avonds 6 ure.) De EDrée-prijs bedraagt f 1,49'//, per persoon. lullende de circulerende Mntee- kenlijst den 23 April 1S59 des avonds ten 7 ure gesloten worden en daarna de Entree f M,99'f, per persoon bedragen. Yoor zoo ver de beschikbare ruimte het toelaatzullen nogtans op den dag der uilvoering een 50lal plaatsen op de Tribune worden afgegeven. De pauze tusschen helderde eu vierde deel. Op den dag der uilvoering zullen van af 9 ure 's morgens tot 12 ure des middags plaatsen kunnen besproken worden, tegen betaling van 0, lOcenls extra per plaats. De toegangdeur zal 's avonds ten 6 ure geopend zijn. Bij den Boekhandelaar QUANJER en des avonds aan de '/.aalzijn de Tekstboekjes (met metrische vertaling) tegen 0,30 Cents per Exemplaar verkrijgbaar gesteld. Hel Bestuur der Zangvereenigiug, Jhr. W. M. 11. de JONGE, Voorzitter. Mr. J. P. N. El! ME BI.NS, Secretaris. ter, van New York, alle vier naar Rotterdam, Horeb, kapt. W. Darling, naar Rotterdam Wat- son kapt. C. Rhodis, naar Dordrecht, beiden van Londen, 16 dito. Nova Zembla, kapt. A. B. J. Hordijk, 17 dito. Orion, kapt. C M. Borg- horst, beiden van Batavia, Prinses Victoria, kapt. W. Watson, van New-Castle, Merlin, kapt. M. Johnson, van Sunderland alle vier naar Rotter dam, Dovre, kapt. F. C. Olsën, van Arendahl naar Antwerpen. Het schip Dovre heeft bij het ten anker komen twee ankers verloren en op dwars in de weg aan den grond geraakt zijnde zwaar lek, alle adsislentie wordt verleend. Den 18. Het schip Dovre, is heden met de st. bt. /.uidholland afgesleepl en in vlolvvater ge bragt, na een gedeelte der lading gelost te heb ben, zal waarschijnlijk op de binnenreede komen om nagezien te worden, zijnde vol water endrij- vende op zijne lading- Hel schip Louise Kr. Pr. van Zweden is heden nacht met adsistentie van de sl. bt. Kinderdijk zonder meer gelost te hebben iu vlot water ge- bragt. (let schip wordt heden opgesleept naar Dordrecht. PKIJZEItl DEK. S7FBCTEN TE AMSTEBDAW den 18 April 1859. Nederland Werkelijke Schuld 2% pet./ 62% dilo dito 3 1 :/j 5 dito dito 4 96% A mortis, syndic. 3% 93% Rusland bij Hope 1798/1816 5 102% dito 182811829 5 101 bij Stieglitz. ode leen. 5 95 dito 6de leen. 1835. 5 99'/|8, dito 4 S3%- hij Hope 4 83% Cert. van ass. 6 64% l'oolsehe schatkist oblig. 4 78% Aand. groote Russ. spoorweg ti 236 volgefourn. 5 1 230 nostenrijk Weeuerbankbij Goll. en Co. 5 dito dito 4 Metalliek 5 57 dito 2% 30% dito, rente Amsterdam 5 71% dito, nationale 5 61 Portugal Builenlandsch van 1853 3 44 dito van 1856 en 1857 3 43,lt# Spanje Builenlandsch 3 42% Riimcnl&ndsch 3 39% Buiteoiandsch 3°/0 nu 1 29'% Ecuador Grooie stukken 1 15'% Stukkeu van L 100 1 13% Land-Certificaten a L 100 Alle fondsen merkelijk hooger vooral de Oostenrijksche. ROTTERDAM, 18 April. TARWE. Zeeuwsen Vlaamsch. en Overmaassche ging he den tot 30 cents hooger vlug van de hand goede en puike f8 a f8,40; mindere f6, 0 a f7,90. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. 30 cents hooger f5,20 a f 6. GERST. Zeeuwsch. Vlaamsch. en Overm. winter f 3,30 a 4.70, dito zomer f3, a f 4,50. HAVER. Zeeuws, en Inl. Korte 3,25 a f4,8>, dito j.ange 2,25 a f3,80. ERWTEN. Zeeuws. groene f 7, a f 9,75 groote dito f 10 a f 13. PAARDENBOO- NEN fa a f 6,75. AFVAAR T der s to om boot Fan Zierikzee Wo3nsdag20, 'smidd. 1 Vrijdag stad zier 1 k zeë. Fan Hotter dam: ure I Donderd 21, 'smorg. 7 ure. 22, 'smorg. 4 Zaturdag23, 8% dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg Donderd. 21, 'smorg. 6 Vrijdag 22, 6 Zaturdag 23. 6 Van Rotterdam Woensdag20, smorg.I0%ure. Vrijdag 22, 10% Zaturdag 23, 103 4 De diligence zal van Zierikzee 1% uur na de afvaar t der stoomboot van Rotterdam naar Middelburgen van Middel burg naa* Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot rijden dienst tusschen Goes en Botterdam. van Goes van Rotterdam. Woensdag20,'smorg. S ure Donderd. 21'smorg. 8 ure Vrijdag 2 o Zaturdag 23, 9 De diligence zal van Zierikzee 2 uren na de afvaart van Rot terdam en gelijk met de afvaart uit Goes afrijden. dienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Rotterdam des dingsdagsdonderdags en zaturd. 'smorgten 10 ure, Van Vlissingen des maandags, woensdags en vrijdags 's raorg. ten 8 ure na aaokomstvan den Rijnspoor. De diligence zal van Zierikzee 1 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam ure na de afvaar! der stoomboot rijden, dienst tusschen Rotterdam en Antwerpen met de stoombooten Telegraaf III en IV. Van Rotterdam Woensdag20, 's morg. 10 Donderd. 21, 10 Vrijdag 22, 10 Van Antwerpen Woensdag20, 's morg. 1 Donderd. 21. Vrijdag 22, 2 2% Te Zijpe wordt voor Zierikzee en Brouwershaven op de heen en terugreis aangelegd, aldaar staat eene zeer goed ingengte diligence gereed, die van Zijpe naar Zierikzee en Brouwershaven na aankom-t der stoombooten vertrekt en van Brouwershaven naar Zietikzee en Zijpe in correspondentie op de stoomb. rijdt Agenten de heeren H. W. H. vanMaanen, te Brouwershaven. M. Zoeter, te Zijpe. A. Paulus9ente Zierikzee. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Yosv

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2