N.°32. Woensdag 20 April. 1839 WOENSDAG ZATURDAG. BESTITO .1 MII1IMSTMTM NIEUWSTIJDINGEN ZIMKZEMIW1Ë4NT A BONN EMENTS-PRIJS. Per drie maanden f *2,00, Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure morgens. VERS CH1JN T: P RIJS DER AD VER T E IS TIE A\ Gewone I2!/* cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve bel Zegelrcgt. BEKENDMAKING. De Burgemeester Van ïierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden: dat hetddekwar- taals kohier van het patentregt dezer gemeente dienstjaar 1S58/0 op den 1 2 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaard op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering, volgens de wet. Zierikzee den 18 Aprii 1859. li. C. CAÜ. BINNENLAND Brouwershaven, 18 April. Tot genoegen kat. men melden, dat schipper de Neef. voerende de loodskolter no. 9, alhier thuis behoorende henevens zijne onderhoorige ma trozen door Hare Britsche Majesteit koningin Victoria is beloond met 10 p. sterl.voor zijne dapperheid moed en beleidhij het redden op den 27 October a. p., der equipage van hot Eng. brikschip Derwent gevoerd geweest door kapitein George White, en hel geluk mogt sma ken hun, ten getale van 10 menschen behouden alhier aan te brengen in den avond van ge noemden dag. De Goessche Cl. zegt; Bij de vele voor beelden van vroegtijdig aanvangen met het land- bouwwerk in dit groeizame saizoen kunnen wij nog voegen dal reeds op 12 dezer de heer J. Kakebeeke heeft doen beginnen met hei mee zeilen men mag dit onder de zeldzaamheden rekenen als men weet dat hem op 85jarigou leeftijd slechts heugt dat men nog eenmaal en wel op 13 April tot ditzelfde werk zoo vroeg tijdig den grond bekwaam vond om daarmede een begin te maken. Men schrijft uit Krabbendamme van 16 dezer. Door den geweldigen wind uit hel west- zuidwesten heeft de vloed gisteren namiddag eene aanzienlijke hoogte bereiktzoodat op sommige plaatsen het water boven de dijken uitspatte er is dan ook hier en daar nog al schade aan zee dijken en zeeweringen gekomen, vooral is deze belangrijk aan den dijk aan den lslen polder der Engelsche maatschappij van landaanwinning, te Bath, welke op vele plaatsen, ver weggeslagen is, zoodal de polder in groot gevaar verkeerde, gelukkig is de vloed heden nacht niet zoo hoog. Omtrent de vruchten in dien polder kan gezegd worden, dat zij allergunstigst staan hel koolzaad vooral munt uil, ook zijn in liit voorjaar reeds ongeveer 50 bunders met vlas bezaaid. Wanneer onze informatici) juist zijn zegt de Stoompost dan is er in de spoorweg aange legenheden eindelijk een stap voorwaarts gezet. Immers volgens die informatien zouden de heeren Brcdius en van Sypensteyn voorloopige concessie voor de zoogenaamde zuidelijke lijn hebben verkregenz odal concessie eerstdaags zal geteekend worden of welligt op dit oogenhlik reeds geteekend is. Door de Ned. Handel-Maalscbappij zijn bevracht 32 schepen als: vopr. Amsterdam 17, Rotterdam 8, Dordrecht 3, Schiedam 1 en Middelburg 3. Volgens rapport van de te Dordrecht aan gekomen stoomboot de Stad l.ierikzee zouden gisteren ten gevolge van den hevigen storm hij de Willemstad vier vaartuigen zijn gezonken. Z. M. heeft benoemd lot buitengewoon hooglecraar in de faculteit van wis- en natuurk. wetenschappen aan de hoogeschool te Utrecht den heer M. Boek doctor in de wis- en natuurk. wetenschappen thans observator bij de slerre- wacht aan de hoogeschool te Leyden. Men ontvangt heden het belangrijk berigt, dat door de Pruissischo regering is bekend ge maakt, dal met ingang van 1 Maart 1859 de passage van schepen door de schipbrug te Keulen van allen tol is ontheven alsmede dal de tolgelden, welke na t Maart moglen betaald zijn. door de belanghebben ienaan het hoofdkantoor te Keulen kunnen worden terug ontvangen. Men schrijft uil 'sliage aan de V. C. De officieren van heteskader, dat dezer dagen in het vaderland terugkeerde moeien op 25 e. h. weder aan boord zijn. Men wil, dat het eskader spoedig weer zee zal kiezen. Koningsbergen bezoeken en dan een logt in de Nuordzee doen zal. Welligt komt beliegen 1 Jnnij terug, doch het is ook moge lijk, dat dit eerst met September geschiedt. De eerste nieuwe aardappelen van den konden grond zijn heden aan Z. M. den koning aangeboden door Cornells Vrcdenburg, tuinder te Monster. Zij werden den 28 Februarijjl. ge- pool. enhedenden 15 April gerooid. Men schrijft uit 'sHagevan 14 dezer: Heden heeft het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland uitspraak gedaan in de zaak van C.A, Gunltel, beschuldigd van vergiftiging. Ten een ure trad liet hof de reglzaal binnen die door een over groole menigte was opgevuld. De beschuldigde werd daarop binnengeleid. Zijn. houding was en bleef lol het laatst zeer kalm Het arrest dat door den voorzitter wordt voor gelezen (welke voorlezing bijna twee uren duurde) bevat een omstandig verhaal van de feiten, zoo als zij in den loop der regtzaak zijn gebleken cn voorts de beschouwingen en overwegingen van het hof. Ten slotte verklaarde liet hof Caret August Gunkel schuldig aan de misdaad van ver giftigingen heeft hem, met toepassing, van de artt. 301 en 102 van hel strafwetboek, in ver band met art. 1 der wel van 1854 Staatsblad no. 102) veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad 'sGravenbage. Na hel uitspreken van dit arrest heeft de voorzitter den veroordeelde kenbaar gemaakt, dat de wet hem 3 vrije dagen toelaat om zich tegen dit ar rest in cassatie Ie voorzien. Naar men verneemt is door den verdediger van den veroordeelde in cassatie voorzien. Het terugvinden te Londen van de uit het museum te Amsterdam gestolen schilderij van Avan der Werff wordt door de Morning Post aldus verhaald De beroemde schilderij eene heilige fami lie voorstellende, van A. van der tier ff, in 1714 geschilderd en geschal op eene waarde van 2900 p. St., die ecnige weken geleden in bet museum te Amsterdam werd gestolen, is te Londen terug gevonden door den inspecteur van politie den heer Wicher in den winkel van een koopman van schilderijen in hel West-End waar hel was gebragt om door den koopman te worden be- zigtigd. lie dieven zijn geval geworden ineen ellendig verblijf in t.ity Road tiaar er geen tractaat van uillevering beslaat tusschen Enge land en Nederland, zijn de dieven een man en eene vrouw, uit Frankrijk afkomstig, in vrij heid gesteld de schilderij echter, die zich op dit oogenhlik in handen der politie bevindt cn ge bleken is dezelfde te zijn, welke uit het museum Ie Amsterdam werd ontvreemd, zal aan het be stuur dierjinrigting worden teruggegeven. In hel logement de Zon gelegen aan den grindweg van Zevénaar op Terborgh worden deververschingen voorgediend door een mannetje zoo klein als welligt geen tweede in ons land zal te vinden zijn en die in kleinheid zeer goed met Si monPaap en Jan Ilannema zou kunnen wedijveren. Hij is 23 jarenoud zijn ligchaam regelmatigge- vormd en alle deelen daarvan slaan in evenredig heid lot het geheel. Zijn voorkomen is niet on bevallig, doch zeer kinderachtig. Op een bankje voor het huffet geplaatst bedient hij de gasten vlug en met eene innemendo vriendelijkheid. Hij is ook met de Fransche en Duitsche taal eeuig- zins bekend. Aan een particulier schrijven uit Batav ia ontleent de N. Rott. Cour. het volgende. In het gouvernement van Macassar heeft onlangs een voorval plaats g"had dal getuigt wat do gevol gen van opgewondenheid van een amok zijn. Een inlander aldaar maakte amok. Eene prinses zoo zegt men werd door hom ver inoord. Hij werd daarop gevat en gebonden. Vreeselijk was de straf, die hij daarvoor moest ondergaan en verregaande bloeddorstig de wraak welke hare familie daarom uitoefende. Eerst sneed men den inlander de oogleden af en liet men hem toen een paar uren geheel ontdekt, in de brandende zon te pronk staan. Daarna sneed en kapte men hem elk zijner lede maten, niet een uitgezonderd een voor een af en liet men hem toen ecnigen tijd alzoo geheel verminkt in dien deerniswaardigen akeligen toestand op den grond liggen vervolgens maakte men hem geheel af, zoodal zijn bitter lijden op hield Maar pene dusdanige straf, eene zoo danige wreedheid was nog niet genoeg de wraak strekte zich ook tol zijne bekende aanwezige familie uil. Zijne aan dien amok zeker geheel onschuldige moeder zijne vrouw en kinderen waaronder een wicht van slechts ongeveer een jaar oudwerden vermoord om zoodoende diens geslacht geheel uit te roeijen. Ter gelegenheid van het carnaval, schrijft men uil Luik kwam het hij de twee zonen van M. 11., een der nolabelste ingezetenen uil de gemeente N. op de gedachte zich te verkleeden en aldus vermomd hunne bloedverwanten in eene naburige gemeente te bezoeken. Zij droegen gccne maskers maar een hunner eene ontzag wekkende crinoline. Tegen den avond dacht men om naar de ouderlijke woning weer le koeren, toen een hunner vrienden beu te kennen gaf dal er een gerucht liep dat zij onder weg zouden aangevallen worden. Zij lachtlen er om en namen vrolijk schertsende den terugweg aan. Bij een klein boschje gekomen werden zij op eens door twee gemaskerde personen aangevallen die met stokken gewapend hen vervolgden en mishandelden. Er ontstond eene vreeselijke worsteling, doch de heide broeders belemmerd in hunne bewegingen door de vreemde kleeding delfden spoedig het onderspit en kwamen onder den voet. Een hunner zich herinnerende dat hij een groot zakmes bij zich had wordt dit magtig en brengt zijn belager dusdanige wonden toe dat deze genoodzaakt is hem los te laten. Zijn broeder die nagenoeg bezweek onder do knie van zijnen aanvaller, roept hem (e hulp en ook deze redt hij door elkander spoedig opvol gende steken cn beiden haasten zich hel slagveld le verlaten wnar zij hunne vijanden in hun bloed badende achterlieten. Op zekeren afstand hielden zij stil ontrust over hunne overwinning. Zij besluiten terug te koeren en wie zij ook waren hen le helpen. Zij liggen de een over de andere heen en laten slechts een gesmoord gesteen hooren. Zij vragen wat hun voornemen is en men oordeele over hunnen schrik hij het herkennen van hunnen besten vriend en neef, die uit eene grap hen schrik en vrees hadden willen aanjagen Zij doen alles om In t bloed te stelpen. Voor mij, sprak de eene is het mogelijk nog tijd maar hij die over mij heen ligtblies reeds den laatsten adem uit. Hij was waarlijk reeds een lijk. Der wanhoop ten prooi haasten zij zich eonige bloedverwanten van het gebeurde kennis te geven, den gewonde cn gestorvenen te doen vervoeren en het zoo veel mogelijk voor der ongelukkigen betrekkingen verborgen le houden. Beide door wroeging bezwaard hebben zich in handen der regterlijke mngt gesteld, die eerst daags in deze uitspraak zal doen. BUIT EN LAND ouitschdaïni» Keulen, 14 April. Gisteren zijn weder ver scheidene regimenten naar Italië op rnarsch gegaan. Men kan zich een juist denkbeeld maken van het ontzettend aantal der, in de laatste dagen derwaarts vertrokken troepen wanneer men weet dal van 13 lot 28 dezer alle vervoer van koopmanschappen langs den Zniderspoorweg wnidl gestaakt. Als zeker wordt gemelddat liet vertrek des keizers naar Italië in het laatst dezer maand zal plaats hebben. De vorst zal door een talrijk gevolg worden vergezeld. De aartshertog Albreclit heelt drukke bij eenkomsten met den prins-regent den minister van builen), zaken en den hertog van Coburg- Golka. Deze beraadslagen inel den aartshertog geven hoop op eene overeenkomst tusschen Oostenrijk cn Pruisso.il waartoe du hertog van Coburg ijverig medewerkt. Keulen. 15 April. Men hoort veel klagen over vergiftigingen, volgens liet oordeel der ge- neeshecren ontslaande door de arsenicum hou dende bestanddeclen welke, door hei thans vervaardigd wordende veelkleurige behangsel papier, in de slaapkamers verspreid en inge ademd worden. Niet alleen hij het ter dezer stede garni zoen houdende Ooslenrijksche jagersbaltaillon maar ook bij alle overige troepen-afdeolingen der bezetting van dehondsslad is hut bevel oul- vangen zich marschvaardig te houden. Deze verordening is echter niet thans eerst door de verschillende bondsregeringen uitgevaardigd, maar dadelijk nadat de plannen en toebereidse len van Frankrijk het gevaar van een oorlog de den vreezen. fbaneeiik Parijs 15 April. .Men heeft gisteren alhier zeer bevredigende lijdingen nopens hel Fransch- Spaanscheexpeditie-korps in Cochin-China De aanval op Sargon heeft den 17 Februarij met goed gevolg plaatsgehad. Negen sterk gewapende forten zijngenomen, waarhij de vijand veel dooden verloren heeft, terwijl van de onzen slechts een klein getal werd gekwetst. De krijgsvoorraad die onze troepen daarbij in handen is gevallen, moet zeer aanzienlijk zijn en bewijst dal de Anna- miton eene soort van stapelplaats van Sargon hadden gemaakt. De verslagenheid van den vijand over doze ne derlaag is dan ook zeer groot. Op het oogenhlik dal de plaa's werd genomen had de admiraal Bigault de Genouillg al de gewachte versterking nog niet ontvangen. Zoodra dio aankwam, zou men den vijand vervolgen en des noods lot liué trachten door te dringen wanneer namelijk het geiedene verlies den koning van Cochin-China nog niet had bewogen gevolg le geven aan de eischen van Spanje cn Frankrijk. De gezondheidstoestand van hel leger der Ge allieerden is merkelijk verbeterd; de Christenen die naar men zegt in de omstreken van Sargon talrijker zijn daninde overige provinciën, blijven

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1