Zaturdag 16 April. WOENSDAG 1859 v e n s c u BESTOREN 4D1IINISTRATIEN Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee j maken bekend dal hel Icohier der belasting op de honden voor deze gemeente over hel loopende dienstjaar op den I 1 dezer maand door den Baad is vastgesteld en van af zalurdag den 16 dezer, gedurende achl dagen, ter inzage van belanghebbenden op de Gemeente Secretarie zal voorliggen, ingevolge de wet. l)c Burgemeester van Zierikzee maakt bekend: •dat hel halfjaars kohier voor de belasting op het personeel, van deze gemeente dienstjaar I8ó8/0I den 30 Maart jl. door den heer Commissaris des Koningsin deze provincie executoir verklaard, op heden gesteld wordt in banden van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze ge meente ten fine van invordering ingevolge de wet. NIEUWSTIJDINGEN Flkerzee, 14 April. Naar men verneemt hecfl de heer A. Moolenburijh alhier aai) den heer Frank, koopman le üogerheijde, een os lerkocht welks weêrga in vel en groollo in Schouwen ja misschien in Nederland niet gevonden wordt. De koopprijs bedroeg de aan zienlijke som van f 700.. BUITENLAND. Keulen 11 April. De aartshertog Alben is he» ZATURDAG, Pakijs, 13 April. Op de beurs word heden verzekerd dal het congres plaats zal hebben en dat de mogendheden het eens zouden' zijn. .4 B O X J\ E i)l E N T S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,V5. hi zending der Advert, daags le vorent'oor 10 ure smorgcns V BEKENDMAKING. Zierikzee den 15 April 1859. B. C. CAU Voorzitter. G. de JÜISGK Secretaris BEKENDMAKING. Zierikzee den 13 April 1859. B. C. CAU. >'*- «'F» De Amslerdamsche Courant wijst op eene behendigheid van het bankiershuis Itoihschild hetwelk in 1852 de Oostenrijksche lecning heeft aangenomen maar omdat die te Amsterdam om bijzondere redenen is geweigerd thans van het Weener kabinet heeft verkregen dat zij hare obligatien van 1852 in mogt ruilen. Daardoor komen geheel nieuwe obligatien van 1847 op de markt. Mirès heeft in der lijd hetzelfde gedaan met de Spaansche Spet. Onze financiers, vooral onze kleine kapitalisten maken wij zegt ge noemde courant, met die weinig eerlijke kunst grepen bekend. Alogten zij toch voorzigtigheid leeren en hun geld niet voor slechte zaken over hebben om enkele percenten meer te krijgen en bankroet in het verschiet le hebben De behandeling van de zaak van den luit. generaal Gunliel voor het prov. gereglshof in Zuid-Holland is den 9 April afgeloopen. De advocaat mr. D. Léon heeft de verdediging van den beschuldigde voorgedragen en beweerd dat deze aan monomanie lijdt. Na re- en dupliek, is de uitspraak bepaald op zaturdag 16 dezer. Voor hel provinciaal gereglshof in Noord- Braband werd behandeld de zaak van II. II. van Deventer wonende le Slceuwijk beschuldigd van het in den v roegen morgén van 7 November laatstleden moedwillig in den brand steken van het huis van G. Vinlc te Sleeuwijk, welk huis destijds door dezen en diens gezin bewoond werd, -en aizoo van innedwilligj brandstichting waardoor mensclienlevens in gevaar konden worden gebragt. Het openbaar ministerie eischic heden de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad 's Herlogenbosch. De verdediger des beschuldigden mr. L. Verheijen concludeerde tot vrijspraak Iop grond van gebrek aan wettige bewijzen en 2. op grond dat de be schuldigde krankzinnig was voor, bij en na da gepleegde daad. De uitspraak is bepaald op 15 dezer. Te Amsterdam is het berigl ontvangen dal het der politie le Londen is gelukt, de on langs uit rijks museum alhier ontvreemde kost bare schilderij van .4. van der Werff aan le houden. - Naar men verneemt, wordt door de rege ring uitgezien naar eeno geschikte gedegenheid, in Gelderland of Utrecht, tot het oprigten van eene gevangenis voor jongens. Het zoude de bedoeling zijn, die jeugdige gedetineerden voor taan ook met tuiu en akkerbouw bezig le hou den, en voor dezen arbeid te bestemmen een 10-lal bunders, welke in de onmiddelijke nabij heid van bet geslicht zouden moeten gelegen zijn Gene keuze van lerreiu zoude nog niet hebben plaats gehad. Een ingezeten V8P Amsterdam zou in de maand April des vorigen jaars zijn zoon gaan bezoeken die niet verre van Gouda op eene kostschool geplaatst is onder weg had de man echter het ongeluk zijne knieschijf te breken zoodat hij zeer lang lijdende was. In de afge- loopene week begaf hij zich andermaal op reis naar zijn kind en was reeds zonder ongelukken tot voor het slations-gebouw van den spoorweg te Gouda genaderd toen bij bij het uitstappen van den trein, ook zijne andere knieschijf brak. Uit Uffeite wordt gemeld datna eene langdurige oneenigheid over de scheiding der zeer uitgestrekte marktegronden aldaar men onlangs eene overeenkomst dienaangaande ge troffen heeft, ten gevolge waarvan eene massa heidegronden thans tot vruchtbaar land wordt ontgonnen. Hierbij vinden belangrijke ontdek kingen plaats, met betrekking lot de grijze oud heid hel zijn begraafplaatsen van een ruw en onbeschaafd volk dat lang voor onze lijireke- ning op deze ruime velden rondzwierf en verblijf hield deze tumulten die voor en na elkander te voorschijn komen van onder de opgeworpen aardkoopen en de veelal daarop geplaatste reus achtige steencn de bune of hunnebedden ge tuigen van de zorg en den eerbied, die deze volksstammen voor de dooden hadden de asch der verbrande lijken is zorgvuldig bewaard in ruwe potten met verschillende figuren en schrift versierd. Voor een paar dagen werd te Wanneper- veen in publieke veiling eene partij hooi ver kocht voor f 8,50 per duizend halve Ned. pon den, terwijl voor dit zelfde hooi in den afgeloopen herfst f 18,50 geboden werd. In geene jaren is hier zoo veel hooi overgehouden als thans terwijl de handel geheel stil staat. Laatstleden vrijdag werd te Assen een hu welijk voltrokken, waarbij do bruid en de brui degom, de ambtenaar van den burgerlijken stand, die het huwelijk voltrok de predikant die het huwelijk inzegende, en drie getuigen niet alleen lot dezelfde familie behoorden, maar allen den zelfden familienaam voerden. Op den laatslvoorgaanden zondag heeft er te Swijnaerdo (llolgie) eene woedende vechtpartij plaats gehad lusscken twee boeren in welken strijd de eene de bovenlip van zijnen tegenstander afgebeten en opgegeten heeft. o s i x 3 chliab P r, IJ S DER A I) V E 7' E A 7' I E N. Gewone I 2'/, cents de regel. Geboorte-, IInwelijks- en Doodberiglen san 16 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. don morgen naar Berlijn gereisd. De brurs is op nieuw door verontrustende geruchten ge schokt. Men sprak van de spoedige uitvaardi ging van een manifest. De algemeene verga dering der maatschappij van hot credit mobilier hoeft heden lot uitbetaling van een dividend van 4- pet. aandeel aan de aandeelhouders dier maat schappij besloten. Hare actiën werden 174 ge daan. De fondsen ondergingen eene belang rijke rijzing. De Oeslerr. Correspondent behelst over de hoofd, queslic van het oogenbiik een artikel, dat hierop nedcrkomlOostenrijk, heeft zijne zucht tot be houd des vredes aan den dag gelegd, eerst door de wijze waarop hel de zending van lord Cowley opvatte en vervolgens door het aannemen van het voorstel tol liet houden van een congres. Oostenrijk zou gaarne opoffeiingen gedaan heb hen om den vrede te bewaren maar het mag geene voorwaarden onderschrijven die niets an ders zouden uitwerken dan aan de overige mo gendheden een langer uitstel voor hunne krijgs toerustingen te verschaffen. Men heeft de ont wapening van ?ardinie a's voorloopigen maat regel gevraagd, die voor Engeland is toegestemd. Daar Frankrijk verklaard had dat het I'iemonl niet kon aanraden zich alleen le ontwapenen heeft Oostenrijk daarna voorgeslagen het con gres door eene algemeene ontwapening te doen voorafgaan, opdat liet ernstige waarborgen voor het behoud des vredes erlangen mogt tiet ar tikel eindigt dus Hoe kon men het zelfs mo gelijk achten dal Oostenrijk deel aan het congres nam, bij het ontbreken van wezenlijke bewijzen dat alle kabinetten gelijkelijk door do zucht lot handhaving van den vrede bezield zijn. De zoo even verschenen Preuszisclie '/.eilung behelst eéh hoofdartikel waarin gezegd wordt: «ln de laatste dagen hoeft zich eene onrust van de gemoederen meester gemaakt die uil het berigt voortspruit dal de bijeenkomst van het congres weder twijfelachtig geworden is. De daaruit afgelegde voorspelling van eene naderende gevaarlijke crisis doet de bezorgdheid stijgen. Zonder het ongegronde dier tijding te willen beweren, gelooven wij Inch lemoeten aannemen dat met die ernstige wending de pogingen der bemiddelende mogendheden nog niet als uitge put moeten beschouwd worden, liene zoodanige nieuwe poging is zoo even door de koninklijke regering aangewend. Nog blijft dus, ook bij de herhaalde open lijke verklaringen van Frankrijk in vredelieven- denzin, de hoop beslaan dat eene bemiddeling in de beslaande moeijelijke qucsiie nog bewerk stelligd zal kunnen worden. Inmiddels zal het land zich bij den vooruitziende» blik op aan slaande gebeurlijkheden boven alles door de bewustheid sterken dal de regering gedurende de onderhandelingen tot bemiddeling geene stappen verzuimt welke Pruissen in staal stellen de pligten le vervuljen die zijne verhouding tot liuitschland en Europa het oplegt. De regering mag op bel gemoetkomend vertrouwen des lands hopen en de verwachting koesteren dat zij een door gelijke pogingen bezield vertrouwen ook bij hare Duitsche bondgenouten ontmoeten zal. Men schrijft uil Berlijn van 6 April. Onder een toevloed van een groot aantal personen heeft den 2 dezer voor de Jury te Muncheu hel proces plaats gehad tegen den heer Zander redacteur ran de Volksbole beschuldigd van den minister van staal graaf von Reigersberg door middel van de drukpers beschimpt te hebben. Lerslge- tnelde heeft namelijk in een der nommers van zijn blad het volgende gezegd De staatsminister heeft bij de verkiezingen 24 stemmen bekomen hieraan ontbreekt slechts 1 waarmede volgens eene eigenaardige uitdiukking 25 stokslagen be doeld zouden zijn eene insinuatie die kwetsend geacht wordt voor de eer des ministers. De heer Zander trachtte le betoogen dal die beleediging in de woorden niet opgesloten lag; wanneer men die er in zocht, zoo had hijslcchls te antwoorden gedachten zijn tolvrij. Iel openbaarministerie hield de beschuldiging vol te meer daar graaf von Reigersberg in dc Volksbole reais vroeger hevLr aangevallen werd,omdat hij voornemens geweest is de slraf van stokslagen weer in te doen voeren De jury heeft den beschuldigde vrijgesproken. Ken duel, dat in de nabijheid van Homburg heeft plaats gehad heeft daar veel opziens ge baard, wegens de omstandigheden welke hier mede gepaard gingen. Zonder van secondanten vergezeld te zijn hebben, naar het schijnt een Franschman en een Pool, hunne pistolen gelijk tijdig op elkander gelost de eerste bleef dood op de plaats terwijl dc ander slechts ligt gewond zich verwijderd heeft. Men is hem echter te Höebst waar hij zich had laten verbinden op het spoor gekomen. Naam en stand van beide zijn niet bekend. De Pool wordt wegens man slag door de policio vervolgd. i!en 12. De aartshertog Albrechl van Oos- iemijk kwam heden morgen vroeg ten 5'/4 ure uil Wcencn te Berlijn aan. fijn gevolg bestond uil vier hoofd-oflicieron. Aan het station door den gouverneur en kommandnnt van Berlijn ontvangen, begaf de aartshertog zich onverwijld naar het koninklijk slot, waar het corps de logis reeds geschaard stond. Uit lioblenlz wordt gemeld, dat op 9 dezer aldaar een zonderling verschijnsel is waargeno men namelijk een vreeselijkc orkaan welke op zijn weg, die niet breeder was dan 5 a schreden alles verwoestte, ter nederwierp of ontwortelde, dat tegenstand bood Men verneemt met zekerheid dat de bank van Zwitserland hare betalingen heeft geschorst. Naar berigten uit verschillende oorden ontvangen, worden de toebereidselen ten oorlog in dc Bondstaten melden meeslenijvcr voortgezet. r b a n x a us Men kan niet ontkennen dat de diplomatie op dit oogenbiik eene laatste poging doet om het verschil tusschen Frankrijk en Oostenrijk op te lossen en al dc voorstanders van den vrede begrijpen dat wanneer deze mislukken mogt, hel uit is met den vrede van Europa. Terwijl de diplomatie zich onledig houdt met het opsporen der middelen welke zullen kunnen strekken ter voorkoming van den oorlog wordt in sommige oostelijke streken des lands een verzoekschrift ter ouderleckening aangeboden waarin hel geslacht Rolhscluldl wordt verzocht om de 50uvereinen te doen welen dat zij geen penning kunnen krijgen voor het voeren van oorlog en al de banken der wereld uit te noo- digen om gelden daarvoor te weigeren. Volgens berigten uit de departementen zijn de leden tier zanggezelscbappen die onlangs vereenigd hunne concerten in Parijs zijn komen geven geenszins tevreden met de ontvangst welke zij daar hebben genoten. De weinige aandacht, door de trotsche hoofdstad aan hunne verriglingen gewijd, heeft hen overtuigd dat Parijs eene geblaseerde groole dame is die alles aanneemt en niets wegschenkt. LI. woensdag, des avonds ten 10 u. 45 m. deed zich le l'lonibièrcs een onderaardsch ge- druisch hooren, vergezeld van een hevigen schok in den grond, welk verschijnsel zich in de rigting van het westen naar hel oosten zoo snel en zoo menigmaal herhaalde, dat de bodem in de eerste oogenblikken onophoudelijk bleef trillen. Hel gedruisch, hetwelk ruim vijf seconden aanhield, had veel overeenkomst met het geratel der wie len van een zwaar geladen wagen op de slraat

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1