W.°30. Woensdag 13 April. WOENSDAG ZATURDAG. 1859 BESTUREN 4DMINISTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ^7 ZIERIKUinRANT ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post [2,15. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. V E It S C 11 P n IJ S I) E li ,1 D V E li T E A' T I E A\ Gewone I 'i'/a cents de regel. GeboorteHuwelijks- cn Doodberigioi van 1^6 rege's a f 1 behalve hel Zegebcgt. Openbare Raadsvergadering gebonden te Zieribzee den II April 1859. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. i Afwezig de heer Ochlman, wegens onge steldheid cn hij de opening Mr. de Crane, die later binnentreedt. t)e notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld en voor notificatie aan genomen de ontvangst van 3 missives van Ge deputeerde Staten, houdende het herigl van ontvangst van hel Reglement op de besmet telijke ziekten op de scholen 2. goedkeuring der onderhandsche verhuring van een kelder, en 3- goedkeuring van een besluit tot het doen van af- en overschrijving. Wordt gelezen eene missive met besluit van den Gemeente-Raad van Rotterdam tol op heffing van het beurlveer tusschen Rotterdam en /ierikzee, waarop ook dezerzijds is besloten gemeld beurtveer op te heffen. Wordt gesteld in handen derheeren Mr. Fok ker l)r. Goemans en van der Grijp de reke ningen van de commorciewerfhel pensioen fonds voor gemeente ambtenaren, de brei- en naaischool het Israëlitisch en Evangelisch Lull», armbestuur en de Bank van Lcening over 1858, ten fine van onderzoek en rapport. Tot gelijk doel wordt in handen dierzelfde heeren gesteld een voorstel tot wijziging der begroeting van hel burgerlijk Armbestuur o\er 1859. Wordt besloten te beschikken uit den post van omoorziene uitgaven (begroeiing 1858] over de som van ƒ71,80, wegens gedane verschotten van peilingen enz. ingevolge specifieke nota ingediend door de commissie tot onderzoek van het voorstel lot herstel van handel en zeevaart. Op dit besluit zal de goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten worden gevraagd. Komt ter tafel hel kohier der hondenbelasting ad/189, waarlegen geene reclames zijn ingc- bragl hetwelk wordt vastgesteld het zal ter visie worden gelegd en daarvan openlijk be kendmaking worden gedaan, om daarna aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te worden onderworpen. Wordt overgegaan tot de benoeming der commissie lot onderzoek der reclamesdie tegen hel kohier van den hoofdelijken omslag zullen worden ingediend en worden tot leden dier commissie gekozen de heeren Mr. van Dongen van der Grijp en van der Vliet. Namens Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld eenige noodzakelijke herstelliugen aan de Mofsluis te doen en autorisatie tot het doen van af- en overschrijvingen om de kosten te voldoen aldus besloten. Wordt gelezen eene missive van den Con troleur der Stedelijke Middelen houdende voor- dragt eener gratificatie aan de ambtenaren der belastingen G. de Vries en J. van der Have ieder ƒ19, en den stads rocijer M. .an den Ende ƒ5 hetwelk wordt toegestaan te vinden uit onvoorziene uilgavenbehoudens goedkeuring van Gedeputeerde Stalen. Wordt medegedeeld, als de uitslag der openbare aanbesteding van hel stellen <i.rner nieuwe gaz- kuip en afsluitput, dat de heer J van der Linden alhier daarvan is aannemer geworden voorde minst ingeschreven som van 6539. Wordt medegedeeld hel proces-verbaal der jongste opname van de kas des Gemeente-Ont vangers bevindende zich in kas 14,836,64 beide voor notificatie aangenomen. Wordt kennis gegeven dat het jaarverslag der gemeente over 1858, door Burgemeester en Wethouders is opgemaakt en zich Ier perse be vindt van hetwelk eerlang aan de Leden een exemplaar zal worden toegezonden en thans wordt beschouwd als ter tafel (e zijn. Wordt overgegaan tot de benoeming van klokkenist welke was aangehouden tot na de benoeming van een organistdoor heeren Kerk voogden. Bij de eerste stemming bekwam de benoemde organistde heer Ezerman 6 stem men de heer G. C. Belhe 4 ende heerC. Eisner 2 stemmen. Niemand de volstrekte meerder heid verkregen hebbende moest eene tweede stemming plaats hebben, waarbij de heer Ezerman 7 stemmen de beer ilethe 4 stemmen cn de heer Eisner 1 stem bekwamenzoodat als klokkenist is benoemd de heer Ezerman. Door de commissie ad hoe, wordt rapport uitgebragt op de bedenkingen van HeerenGede - puteerde Staten op het reglement van het lager onderwijs, ad viserende om daaraan toe te geven, Na discussie stelt de Burgemeester voor alinea 2 van art. 26 der verordening te doen vervallen maar het eerste te behouden onder kennis geving aan Gedeputeerde Stalen dal de Raad vermeent dat hierin geen strijd is met de wel want dat Burgemeester en Wethouders in hunne bevoegdheid tol schorsing, onverlet blijven, aldus besloten. De openbare vergadering wordt gesloten. De zitting duurt voort met gesloten deuren. 8EK.ENDIVIAR.ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeê, brengen ter kennis van de ingezetenen: dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente over bel loopende dienstjaar voorloopig is vast gesteld en van af Maandag den 11 dezergedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggen, kun nende de reclames daartegen op ongezegeld papier aan den Raad gerigt, in eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zieriltzee den 9 April 1859. R. C. CAU Voorzitter. C. de JONGIS Secretaris Ziehikzee, 8 April. Inden voor-en namiddag van heden had alhier het vergelijkend examen plaats tusschen de sollicitanten naar de betrek king van organist bij de Hervormde gemeente alhier. Slechts vier der sollicitanten waren lot dit examen opgekomen, te welen: de heeren Eisner, EzermanHajenius en Schot, Aalt den heer de Lange orgaflfst te Rotterdam was door heeren kerkvoogden de functie van examinator opgedragen. Het programma van hel examen was als volgt No. 1. Vrije Fantasie. 2. Psalm 46, vers 1 vierstemmig met 8 voets grondgeluid. No. 3. Gezang 39 tweemaal v ariëreneens de melodie in de sopraan en eens in de bas. 4. a. Psalm 86, vers 6, b. Gezang 96, c. Gezang 50, vers4. (deze drie num mers zoo als hij de openbare gods dienst uit te voeren.) 5. Andante (melodie Thema van 8 ma ten prima vista te harmoniseren cn verder lot een geheel uil te werken.) 6. Een Fuga-thema prima vista spelende uit te werken. 7. Een gecomponeerd orgelstuk. 8. Psalm 100. Vierstemmig uitschrijven. Des namiddags ten vijf ure vergastte de heer de Lange geheel belangloos het kunstlievend pu bliek, op een heerlijk orgel-concert dat zulk eene schoone getuigenis gaf van zijne groote talenten als organist. Nog denzelfden avond hielden heeren kerkvoogden eene vergadering in welke aan de sollicitanten alsden uilslag van het vergelijkend examen werd medegedeeld dat het meest had voldaan de lieer Ezermandie der halve tot organist is benoemd terwijl na deze als hel meest voldaan hebbende, volgde de heer Eisner, Men meldt uit Kloctinge dat in de afge- loopene maand aldaar eene bijeenkomst is ge houden van gecommitteerden uit elk dor 6 school districten van dit gewest namelijk de heeren Auer tc Middelburg, Top 1c Zieiikzce, van den Boscli Ie Tholen Swart te Goes, /f i/V/.ste IJ/en- dijke en van der Baan te Zaamslag om een nieuw reglement te arresteren voor hel weduwenfonds van onderwijzers in Zeeland. In deze bijeen komst, welke heeft plaats gehad onder de leiding van den heer provincialeninspecleur en in bijzijn van de heeren schoolopzieners van hel 4de on 6de dislricl zijn na de vaststelling van het ontwerp, de vercischle acten gepasseerd en ge teekend ten einde gemeld fondsna hel erlangen van de gevraagde koninklijke bekrachtiging op hechte grondslagen te vestigen. In den nacht van den 4 op den 5 dezer zijn voor het eerst eenige ansjovis gevangen op de visscherijen der Oosler-Scbelde voor Itergen- op-Zoom hetgeen reeds slof tot blijdschap voor de visschers geeft, omdat het vroegtijdig ver schijnen dezer vischjes meestal het voorlecken eener goede vangst voor het volgend visch saisoen is. Men schrijft uit Rotterdam van 10 dezer. Gisteren zijn van hier per stoomboot naar Londen vervoerd deccrslckomkommers voor dit saisoen. Dit artikelvroeger alshandels-arlikel naar buiten geheel onbekend heeft in de laatste jaren zulk eene belangrijkheid verkregen dat in den onttrek van deze stad bijna alle dorpen zich op de pro ductie daarvan met kracht toeleggen en honderde manden daarvan jaarlijks naar Londen Huil Liverpool enz. worden verzonden. De expeditie legen Boni is met een gunsli- gen uitslag bekroond. Badjoewa is door de Ned. troepen ingenomen. Men schrijft uit Breda van 8 dezer Eerstdaags ziet men eene reorganisatie van het leger in Nederland tegemoet. Naar men ver neemt zullen de dienstdoende schutterijen in de garnizoensplaatsen worden ingedeeld, om in den wapenhandel te worden geoefend. Te Strijen heerschl sedert eenigen tijd groote spanning tusschen deburgerij en hel hoofd van het gemeentebestuur den heer Delruel. De aanleiding daartoe gaf naar het beweren der burgerij de overdreven strenge toepassing van de polilie-verordening enz. Deze spanning is zoo toegenomen dal eerst de regteriijke magl is lusschenbeide gekomen, waarna de burge meester voor persoonlijke veiligheid beducht, naar elders de wijk genomen en de bescherming der militaire magl heeft ingeroepen. Onder geleide van een detachement van 30 soldalen is hij eergisteren naar Strijen teruggekeerd. In- liisschen is daar onder de aanzienlijke ingezete nen eén adres ter leekening au» de hooge over heid in omloop om ontslag van den burge meester. Dit adres was reeds met 60 handlee- keningen voorzien. LI. dingsdag werd te Zutphen aanbesteed, door de boofdadminislralie van het 3de rege- ment dragonders, de leverantie van 30 paarden. Er waren drie inschrijvers waarvan de laagste, de hoer .Snift, voorde som van ƒ13,120 heeft ingeschreven, zijnde 43i per paard. Men schrijft uit Almkerk van 6 April Men verneemt dat de kerkeraad dezer ge meente, voornemens isom zijn ontslag in te dienen. Zooals hekend is, zijn reeds verschei dene vergeefsche pogingen aangewend, om cent leeraar te bekomen. Of de vrees van nooit te zullen slagen of iets anders hem tot die aan vrage heeft genoopt, is onbekend. Een allertreurigst ongeluk had den 4 dezer (e Yeendam plaats. Een oppassend 20jarig jon geling, op de steenbakkerij zijn kost verdienende moest op een paard voor zijnen hoer uit. Aan hel beneden Oosterdiep gekomen, werd het paard schichtig en maakte zeer steile sprongen waar door de berijder er af viel en het paard hem op de borst trapte, ten gevolge waarvan hij bewus teloos werd. Geneeskundige hulp, welke spoe dig ingeroepen Werd haatte niets daar hij op de plaats des ongeluks den laalsten levensadem uitgeblazen had. De overledene w as de zoon en kostwinner eener arme weduwe. In het velleden voorjaar gaven zich vier jongelieden hij den ambtenaar van den burger lijken stand te Bolde, proc. Drenthe, aan met het voornemen een huwelijk aan te gaan de beide partijen zijn daarna te gelijk getrouwd de beide jonge vrouwen die door haar huwelijk schoonzusters waren geworden, zijn in den nacht van II. zondag op maandag bijna op hetzelfde uur ieder van ecu zoon bevallenen de beide zwagers hebben Ie gelijk hunne zonen in de registers van den burgerlijken stand laten op nemen. De besmettelijke longziekte onder het veo blijft in de gemeente Oosterhout aanhouden, hoe wel alle middelen worden aangewend om den voortgang der ziekte te stuiten. Het getal der daaraan gestorven runderen hedraaglthans reeds 199. Daar de tijd nadert, waarop hel vee naar de weide wordt gezonden is »nen zeer beducht voor eene verdere verspreiding der ziekte. Te Maastiicbt vond men in deafgeloopeu week op eene sloep op het Klooster achter de St.-Servais kerk een kindje van het vrouwelijk geslacht naar gissing ongeveer vijf weken oud. De policie tracht de moeder uil te vorschen. Uit Luxemburg meldt mendat he,t schijnt, dat de legermagt van hel groothertogdom twee hataillons ztork, zich gereed maakt om te velde Ie trekken, althans dc regering heeft aan vraag gedaan om een officier van gezondheid beneden de 32 jaren oud en geschikt voor de dienst. Vroeger waren er slechts 2 officieren van gezondheid, die in de dienst voorzagen en nu leidt men uil de omstandigheid dat een derde wordt aangevraagd, dat men ernstige gebeurte nissen voorziet. Naar men verneemt heeft het Belgische gouvernement van wege het Ooslenrijksche eene depêche ontvangen van den volgenden inhoud Wanneer bij de Belgische regering hel voorne men beslaat om ingeval van oorlog hare on zijdigheid te handhaven, dan is thans het oogen- blik gekomen daartoe de noodig geachte toebe reidselen te maken. Keulen 7 April, Ecnigo dagen geleden werd

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1