i¥.°29. Zaturdag 9 April. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BËSTIM iü «IMSTRATM AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND. ieuws, lilnr. EH DAK t.l 63'/, 70 'js 9-1V, 103'/s 102 973/ P''i 66 v2 605/8 238% 62% 33V, 743, t 63' 43 v4 44 "'A 44 Vo 30 V:, 16V,3 was niet f7,73 Vlaams, fnsch. en f 4,30. Lange groote ZIERIKZE A BONNE M E N T S-P 111.1 S. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. V E li S C 11 IJ N P n IJS DEP AD VER TE NT I E N. Gewone l'Pjg. cenls de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberig len van i 6 rege's a f l behalve hel Zegelrcgl. 1 Op Zaturdag den 16 April 1859 des voor- middags len 9 ure zalonder nadere goed keuring door den Commissaris des Konings in de provincie Iceland of, bij zijne afwezigheid door een der I.eden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-lngcnieur van den Waterstaat, in het 11de District, aan het lokaal van het provinciaal Bestuur to Middelburg, worden aanbesteed Met in begrip van het leveren derbenoodigde Materialen 1.° Het Maken der gewone aarde- kram- rijs- en stecnglooijingwerken aan de zeedijken der Calamiteuse I'oiders van Zeeland, in het jaar 1859 met bet onderhoud van al de werken tot den Mei I860 en zulks in 36 perceelen van aanbesteding en 2.° het beplanten der domaniale duinen langs de westkust van bet Eiland Schouwenmet helm, slroo en riet benevens hel onderhoud lol den 1 Mei I860, en zulks in 3 perceelen van aan besteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bi] inschrijving en opbod. De Bestekken liggen (er lezing aan bet lokaal van bet Ministerie van Binnenlandsche Zaken aan dat van hel provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg hel eerste Bestek bij de Ontvan gers-Griffier van al de Calamiteuse polders en het tweede Bestek bij dien van Schouwen en voorts op alle zoodanige plaatsen alwaar ge woonlijk de Bestekken van Waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren met uitzonde ring van den dag voor de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den Hoofd-Ingenicur van den Wa terstaat B. P. G. van Diggelen te Middelburg, voor de werken in het algemeen alsmede bij de Ingenieurs te Middelburg, te Goes.teTholen, te Zierikzee te Breskens en te Neuzen voor do werken tot elks arrondissement bcboorende. 's Gravcnhageden 14 Maart 1859. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN TETS. NB. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluit), hunne woonplaats het nummer van hel perceel en de som (voluit). Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker van het Gewestelijk Bestuur U. F. Auer. De algemeene regelen en voorwaarden zijn Ier provinciale Griffie verkrijgbaar legen vergoeding der koslen ad 35 cent. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 11 dezer maand des middagsten 12'/, ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gekJmlen worden. Zierikzee den 6 April 1859. De Burgemeester B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen (er kennis van de ingezetenen dat het Kohier van den Hoofdelijlien Omslag dezer Gemeente, over het loopende dienstjaar voorloopig is vast gesteld en van af Maandag den II dezer, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal voorliggenkun nende de reclames daartegen op ongezegeld papier aan den Baad gerigl, in cene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te 'Zierikzee den 9 April 1S59. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris BINNENLAND Vlissingen Slavenisse Brouwershaven. Iels over de keuze van eene dezer drie havens als uitgangspunt ecner spoorweglijn van de kust naar de Duitscbe grenzen. Dit is de titel eener (e Maastricht uitgegeven en ons toegezonden brochure. De ongenoemde schrijver beschouwt de drie genoemde havens uit de volgende vier oogpunten Ide veiligheid en bestendige bruik baarheid van het zeegat en der reedc 2. de geschiktheid van de waterwegen leidende van de zeehaven naar de groole handelsteden 3. de kortste afstand gerekend uit zee tot aan het ver bindingspunt met de Duitscbe spoorwegen en 4. de mogelijke bezuiniging bij het aanleggen der haven en van den spoorweg, zoowel door vermijding van kostbare kunstwerken als door besparing van afstand en komt lot het resul taat dal Brouwershaven als punt van uitgang eener spoorweglijn van de Nederlandsche kust naar de üuilsche grenzen onder al die opziglen de voorkeur verdient. Bovendien meent hij dat de voordeden, door deze haven zoo ruimschoots aangeboden, vermeerderd moeten worden met al de noodige hulpmiddelen om haar aan de ver schillende eischen van zeevaart en groothandel te doen beantwoorden zoo als de aanleg van dokken en enlrepóts op uitgebreide schaal en de invoering van een ruim stelsel van warants. «Dan,'' zoo besluit bij «zal de Nederlandsche handel len spijt der groolscbe pogingen door de Belgische regering aangewendde mede dinging van Antwerpen niet meer behoeven te duchten én zal Brouwershaven spoedig dien bloei bereiken welke andere havens misschien niet zoo gunstig gelegen in den vreemde, door maatregelen als de voorgestelde, in een kort tijdsbestek bereikt hebben.'' Daartoe bevoegden mogen oordeelen. Rolt. Cour. Door Z. M. den koning is benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg de te genwoordige oudste wethouder mr. F. J. Dijle- velcl van Serooskerke. Men schrijft uit Hcllevoetsluis aan de N. R. C. dd. 4 April: ln den vroegen morgen van zalurdagden i dezer werd op sein voor een loods, gedaan door hel Amerikaansche schip Ca- siltla, kapitein Stafford, in hel Engelsche kanaal, de jol des kotters no. 7 van het loodswezen van Goedercede en Maas naar bovenvermeld schip gezonden, bemand met den zeeloods E. Edelen- bosch, den loodskweekeling P. Spuy en de ma trozen W. Meuldijk en G' van der Stugs. Deze sloep sloeg door de hooge zee om, waardoor de zeeloods en beide matrozen hun graf in de gol ven vonden. Een ooggetuige schetst deze treffende gebeur tenis op de volgende wijze Wij zagen de jol door eene hooge zee omslaan en de bemanning trachtten zich met zwemmen te midden der woeste golven, te redden; zelfs gelukte het den loods om zich van zijne overkleedercn te ont doen. Na eenige wanhopige pogingen klem- denallen zich aan de sloop vast, doch herhaalde omwentelingen van deze scheurden do ongeluk- kigen weder los, waardoor aldra de beide ma trozen, elkander omarmende in de diepte ver zonken. De kotter deed, inmiddels alles wat mogelijk was otn de met den dood worstelen den te redden en slaagde er in om den loods en den kweekeling die zich nog aan het ranke vaartuig vasthielden eene lijn toe (e werpen, welke beide grepen. Door uilputting schijnt de loods Edclenboschcnoodzaakt te zijn geweest ios te laten, terwijl de kweekeling hiermede en met behuip eener haak kinnen den kotter werd ge haald. De geredde die schijnbaar reeds was overleden, is door gepaste zorg na een uur tijds lol het bewustzijn teruggebragl en naar llelle- voclsluis gevoerd, waar men hoopt hem in hel leven te behouden. De zeeloods E. Edelenbosch en de matroos IF. Meuldijk laten elk eene zeer hulpbehoevende weduwe na, de cciste met twee jeugdige kin deren, de laatste in hoog zwangeren locstand, mei nog een kind. De matroos G. van der Slugs was de steun van zijne hoogbejaarde ouders. Men schrijft uit Dordrecht van 5 dezer De 2de machinistKlaas de Brei op de stoom boot Willem 11 van de Nederlandsche stoomhoot- reederij, is zalurdag j|.terwijl het laartuig zich lusschcn Wezel cn Bees bevond, met de beide boenen inde machine geraakt, waardoor hem beide ledematen werden afgeklemd ter wijl hij daarenboven aan een der armen gewond werd. Weinige minuten na het ongeluk was hij een lijk. In de laalst gehouden vergadering van het departement Botterdam der maatschappij tol bevordering van nijverheid kwam o. a. de vraag ter sprake of katoen met olie bevochtigd ill brand kan geraken zonder aanbrenging van vuur en of ook water of vochtigheid reeds vol doende is om bel te doen ontvlammen. De com missie van fabrieken enz. (die een paar avonden aan dc bespreking van dat onderwerp gewijd bad) deelde baar eindresultaat mede. Nadat hiertegen eenige bedenkingen waren ingebragt kwam men tot bet besluit dat de ondervinding bewezen heeft, dat katoen bevochtigd metsterk droogende olie en zwartsel in brand zal geraken, met droogende olie alleen evenzoo met niet droogende olie waarschijnlijk doch minder zeker; terwijl het verder niet onwaarschijnlijk te achten is, dal katoen (hetwelk doorgaans eenige velachtige deelen bevat), onder daarvoor gunstige omstandigheden aan zelfontbranding onderworpen is. Twee Schcveningscbe visschers hebben dezer dagen eene buitengemeen schoonekoraal- plant bij toeval in het net gekregen welke plant zij aan Z. K. H. den prins van Oranje hebben gezonden. Dezcrdagen heeft de arrondissements-reglb. te Amsterdam mol vernietiging van het von nis van den regler in het 3c kanton te dezer stede, waarbij de drukker en uilgever der Amsterdam- schc courant van alle reglsvervolging was ont slagen ter zake van het in genoemd nieuws- en advertentieblad plaatsen van eene aankondiging eener vreemde loterij en wel betreffende de terugbetaling, door middel van verloting, van 750 obligatien der keurvorsielijk Hessischo pre- mien-staatsleening ouderteekend Slirn en Greim te Frankfort a M, genoemden drukkker en uit gever veroordeeld lot betaling eener boete van f 25 en de kosten. Voor zooveel bekend is zijn erin den loop van één jaar hier (e lande van de Boomscli Kalholijke tot de Hervormde kerk overgegaan 369 personen met 38 kinderen en van de Her vormde tot de Roomsch-Kalholijke 65 personen met G kinderen. Alleen (e Botterdam gingen 139 Boomschen tot do Hervormde kerk over. - Dit walnotecboum levert niet minder dan een derde van al de olie die Frankrijk voort brengt. Men schat de opbrengst van een noten- boomgaard van een bunder oppervlakte op 50') fr. in liet jaar. De nolenboom wordt echter meer om hel hout dan om de vrucht aange kweekt. De aanplanling van dezen boom wordt in ons land misschien te veel verwaarloosd, op de oeverlanden onzer rivieren zonde men daarvan hel meeste voordeel kunnen trekken. We! is waar gclooven wij dal men van een bunder van onzen kleigrond meer voordeel kan hebben door daarop granen to telen, maar men moet niet voorbijzien, dat een notenboomgaard ook geenen anderen arbeid vordert dan hel slaan van de vrucht. [Sloel's Tijdschrift v. Standi, en Statistiek.) Te Winschoten is men voornemens op bet aldaar Ie houden congres, bet ei van eene ge wone kip dat ruim 1 Ned. ons zwaar is ten toon (e stellen. Men schrijft uit Maastricht van 4 dezer; lieden werd door den regter van instructie een onderzoek ingesteld hij de dienstmaagd van den heer v. L.in wiens regenpul het lijk ge- vondeu was van een pos geboren kind. De dienstmaagd, Geerlruida van Weert, heeft bekend dit kind te hebben gehaard cn in September II. reeds in den put te hebben geworpen- In Belgie wordt vooral dezer dagen sterk de hand gehouden aan hel nakomen der regle menten betrekkelijk het weren der rupsenpop pen. De eikenboomen staan daar, als hel ware, met eene witte pruik van poppen gedekt. liet Journal de Charleroi deelt eenige bij zonderheden mede omtrent de omstandigheden, welke de justitie hebben be wogen tot de inliccht- nisneming van de drie trappisten uit het klooster Forges-lez-Cliimay. In de eerste plaats worden de bestuurders dier inrigling beschuldigd van do wreedste mishandeling der aan hunne zorg toe vertrouwde leerlingen. Zoo zouden zij .inden vorigen zomer sommigen daarvan hebben ge straft door hen in eene pijnlijke houding vast aan een paal geketend eenige uren aan do brandende zonnestralen bloot te stellen zoodat de knapen ua hunne bevrijding geheel buiten kennis waren. Anderen werden met een lederen riem zoo lang op de toppen der vingers geslagen dat zij in zwijm vielen weder anderen werden met lederen riemen op de gevoeligste plaatsen van bet ontbloole ligchaam geslagen. Het vreese- lijkst van alles is dat de slagtoffers werden ge dwongen om op hunne beurt voor beul te spelen. De hoofdbeschuldiging geldt echter aanrandin gen der eerbaarheid, welke de kieschheid ver biedt mede te deelen. De feiten schijnen maar al te zeer boven twijfel verbeven zoodat dan ook de uilroep van een der gearresteerden toen hij de gevangenis binnentrad Wij zijn even onschuldig als Christus!'' voorecne onbeschaamde heiligschennis wordt verklaard. duitscBdabd Keulen, 3 April. Zeer vele jongelieden die hunne studiën voortzetten Ie Miinchen, Wurz- burg TubingenHeidelberg en andere Duit- sche universiteiten, hebben het voornemen te kennen gegeven om de wapenen op te vatten indien een oorlog mogt uitbarsten. Dit Sundersbausen wordt bet vo'ï nde gemeld. Voor cenigo dagen is de secretaris dier

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1