W.°28. Woensdag 6 April. WOENSDAG ZATURDAG. iMEIl W vWijinlvGl 1859 BINNENLAND BUITENLAK B. ZIERIKZEESllïïEEOlillANT ABONNEMENT S-P R IJ S. Per ilrie maar,den f 00. Franco per posl f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 tire 'smorgens. VERS CHUN T: Bij deze courant behoort de Verordening houdende maatregelen tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten op de scholen voor lager onderwijs binnen de gemeente Zierikzecvast gesteld door den Raad dezer Gemeente den 7 Maart 1859. Gepasseerden donderdag namiddag onge veer ten drie ure, zijn iï. M. de koning en de koningin, Z. K. H. de prins van Oranje en Hl), gevolg met een extralrcin van 's Gravonhage te Amsterdam aangekomen, Be vorstelijke per sonen zijn aan het palcis afgestapt cn on- middelijk daarna op het balkon verschenen waar zij door de talrijke menigte, welke ondanks het ongunstige weder op der, Dam was zaamge- vk>eid, met luid gejuich werden begroet. Behalve het jaarlijksch bezoekthans door H. M. iian de hoofdstad gebragt, zal Z. M. met de koninklijke familie zich in de maand duiiij op nieuw aldaar bevinden en er zes weken verloeven. Dij die gelegenheid zal ook Z. K. JL de prins van Oranje Z. M. weder vergezellen en drie weken in Amsterdam blijven. De minister van Tinanlicn heeft als zijn gevoelen kenbaar gemaaktdat hij in do patent wet geen grond heeft gevonden om de conduc teurs van stoombooten in het regt van palent Ie doen aanslaan. Men schrijft uit's Hage aan de Uir. Cl. Naar men verzekert wcnscht de regering haar spoorwegplan nog bij de kamer in Ie dienen vóór deze met de paaschvacanlie uiteen gaat en zou zij daarbij gaarne levens een ontwerp van den zuidelijken spoorweg voegen. Daartoe is zij steeds in onderhandeling met den heer Rredius. De waarborg-termijn (concessie Sloel-Reuchlin) is nu op 50 jaar gesteld en de toegezegde 10 miilioen subsidie ingetrokken eene wijziging waarmede de concessionnarissen te vrede zouden zijn. Onder de bijzonderheden van algemeen belang mag worden gewezen op de groole ont wikkeling die de handel op fapan schijnt te zul len nemen de ondernemingen zoowel van hier als van China zijn betrekkelijk belangrijk en overtreffen de verwachtingen. Spoedigkan men weder een paar schepen van daar te gemoetzicn meerdere zijn derwaarts vertrokken zelfs in ballast. Men hoopt zulks niet door te groote teleurstellingen moge gevolgd worden maar al moge dit ook tijdelijk hel geval wezen meent men overtuigd te zijn dal de openstelling van dit rijkten volle aan de verwachting zal beant woorden cn verheugt er zich in dal de spoed waarmede wij ons daaraan hebben laten gelegen liggen althans dal gevolg zal hebben dat de Nederlandsche vlag in dal rijk een gehvenrcdigd aandeel in den ontluikenden handel daar beko men zal. Door de factorij der Nederlandsche handelmaatschappij wordt thans ook eene expe ditie derwaarts ondernomen met het schip Thetis. Bij gelegenheid van het overbrengen van eenen gevangene naar Gorinchem op 8 Maart jl., hebben de rijksveldwachter der 2de klasse met den rang van brigadier G. A'Linlveld en de rijksveldwachter der 3de klasse^D. van Willeloos- fuin beiden te Gorinchem (gestationeerd, bij zondere kloekmoedigheid aan den dag gelegd door met levensgevaar dezen gevangene die door zich te werpen in de rivier de binge, welke te dier plaatse eene diepte van 20 voet heeft, hun ontsnapt was, weder te bemagtigen. Zoowel te dier zake als uit aanmerking van voortdurende pligtsbetraehting, is van wege den koning, aan elk dezer beambten een zilveren cvlinder-horologie met toepasselijke inscriptie geschonken terwijl bij beschikking' van den mi nister van justitie dd.3l Maart 1859 no. 153 aan den brigadier G. \V. Lmdveld de rang van brigadier-majoor-titulair is verleend. Men schrijft uil Overijssel het volgende Vooreen der kanlongeregten (politic-zitting) in deze provincie stonden onlangs teregl de bur gemeester twee wethouders alsmede een lid van den raad der gemeente de notaris en de doctor aldaar benevens verschillende gegoede ingezetenen dier gemeente beschuldigd van overtreding van een artikel in liet reglement van policie der bedoelde gemeente, bepalende de sluiting der tapperijen des avonds ten 11 ure. Van het feil is door de rijksveldwachl te K. proces verbaal opgemaakt. Door de bekeurden werd bij de verdediging o. a. aangevoerd ''dat de rijksveldwachl onbevoegd was om deze over treding door een proces-verbaal te constateren als zijnde het feit eene overtreding van eene plaatselijke verordening." Daar deze exceptie ook in de tweede kamer der staten generaal is besproken wordt bel vonnis van den kanton- regter met belangstelling te gemoet gezien. Volksvriend.) Uit Kampen schrijftmen van 2dezer- Heden morgen ontdekte de stoomboot Slail Deventer van Amsterdam op Kampen varende, op de hoogte van Dwars van Harderwijk, drie personen, die zich aan den mast van een gezonken praam- schip vastklampten. De boot hield op de onge- lukkigen aan, en hel mogt de equipage gelukken een hunner Ie redden. De beide anderen lieten los, toen zij op hel punt waren van gered te worden cn verzonken in de diepte. Uit Maastricht wordt onder dagteekening van I dezer gemeld. Heden vond de slager M. een 20 francssluk ih de maag van eene door hem gcslagt wordende koe. Dit is bereids de derde maaldat genoemde slager liet geluk te beurt valt in de maag van door hem gcslagle koeijen ecnigc tegemoetkoming van zijne inkoopsprijzen le vinden. Bij het openen van een regenput in een huis alhier werd heden daarin het lijk van een pas geboren kind gevonden. Oumiddelijk werd de policie hiervan kennis gegeven en men verdiept zich in gissingen. Den 29 jl. is er een hevige brand uit gebarsten in het dorp Ninane tusschen Luik en Ctiaudfonlaincten gevolge waarvan vier en twintig huizen cn twee landhoeven de kom van het dorp uitmakende, binnen weinige uren eene prooi werden der vlammen, die door een hefligen wind werden aangeblazen. De snelle voort gang en vreeselijke uitwerking van bet vuur laat zich verklaren wanneer men weet dat de meeste der verbrande woningen met riet gedekt waren, terwijl eerst, toen debrand op het hevigste was de hulp aankwam, die zoo spoedig moge lijk eerst door de bergwerk-vereeniging la vicllo inonlagne en later uit Luik werd afgezonden. Meer dan honderd personen zijn van buisdak beroofd geworden de scbade is groot, maar men heeft gelukkig bij deze ramp geene men- schcnlevens le betreuren. Men roemt zeer de bereidvaardigheid cn de zelfopoffering van hen die, zoodra hun do ramp bekend werd, van alle kanten ter hulp zijn toegesneld. P R IJS D E R AD V E R T EN T I E N. Geuione 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten san 1 G regc!s a f 1 behalve hel Zegelregt. DDITSOBI1IS Kevlf.n, 31 'Maart. Voor het hof ran appel van hel Zwitsersche kanton Thurgauwaarde bevolking gedeeltelijk Drolestanlsch gedeeltelijk Katholiek is werd do/er dagen de navolgende zaak behandeld Ken Katholiek inwoner van Eschcnz liet bij zijn overlijden zijne weduwe die Protestante is, met twee kinderen achter waarvan hel oudste in de godsdienst der moeder werd opgevoed terwijl hel jongste Katholiek was gedoopt. Daar de kinderen zeer aan elkander gehecht zijn en het oudste de Protestantsche school te Eschenz bezocht, vond de moeder goed om ook het jongste daarheen te zenden. Weldra kwam de Katholieke geestelijkheid met kracht daartegen op en eischic zij dat hel kind naar de Kaliiolijke school zou worden gezonden. De moeder weiger.le en deed hare moederlijke regten gelden ook in liet belang van het goede onderwijs harer kinderen. 7,ij beweerde dat Wijl de opvoeding der kinderen aan haar was toevertrouwd zij ook de verantwoordelijkheid daarvan moest dragen, en beriep zich op de wijze waarop zij zich tol heden van dien pligt had gekweten. De Katholieke geestelijkheid hield echter volcn wel op grond dat zij gereg- ligd zou zijn de regten van den overleden vader tc vertegenwoordigen. Daarop verklaarde do moeder dal zij volstrekt niet weigerde haar kind naar eene Katholieke kerkte zenden en het door een priester dier Kerk in de godsdienst le doen onderwijzen maar dat zij zich voor het overige geheel vrij achtte om haar kind op te voeden zoo als zij dat verkoos. De zaak voor het hof van appél gebragt zijnde is door dat hof on voorwaardelijk ten voordeele van de moeder beslist. Naar men van eene goed onderrigte zijde verneemt zijn door Zwitserland bij de Nassau- sche regering bezwaren geopperd legen het Nederlandsche werfbureau le Biebrich. Te Rasslatt is eene bekendmaking ver schenen, dal aldaar bij wijze van proefneming, de vestingwerken onder waterzuilen gezet worden Te Woronesch wordt eerlang een stand beeld voor Peter den Groote opgerigtde hosten waarvan door eene reeds in 1832 geopende in schrijving gedekt zijn. Het stelt den beroemden Czar levensgroot voorin de uniform van zij nen lijd met de eene hand op een anker rus lende, als aanduiding op het bouwen der vloot te Woronesch terwijl de andere band naar Azoff wijst, helwclkdoor die vloot veroverd werd. reisKiiuG Parijs, i April. Pen door de Semaphore van Marseille medegedeelde brief nit Hong-Kong, van 15 Fcbrnarij, behelst ile volgende bijzonder heden over den toestand der vereenigde legers zoowel in China als in Cocbin-China Uit Cochinchina gaan de berigten lot het laatst van -lanuarij. De Fransche admiraal en een groot gedeelte zijner vloot hadden Tourane verlaten, om de krijgsoperatie» in bet zuiden aan le vangen. Algemeen dacht men dat hij Saizon, de korenschuur des lands zou gaan bemagtigen, om die stad lot eene handelplaats te maken welke ongetwijfeld, uit hoofde van den rijst- handcl met China, zeer belangrijk worden zon. Wij achten liet mogelijk met den volgenden post nadere medcdeclingen aangaande deze verschil lende bewegingen le doen. Denkelijk zou deze veldlogt minstens eene maand duren cn zal de admiraal de hoofdstad Hue niet voor na de ver andering van het jaargetijde, namelijk in Mei, kunnen bemagtigen, als de uit Frankrijk gezon den troepen aangekomen zullen zijn. De Laplace is in den besten staat te Shanghai gearriveerd en den !2Januarij, met de depêche der divisie Ie voegen. De baron Gros is nog altijd hier op d bevelen zijnor regering wachtende. Lord Elgin is van Shanghai vertrokken en thans (e Canton rif in de nabijheid. Wij hopen dat de lijd der con cession weldra voorbij zal zijn en dat zijne exr. bier zijnen broeder, den nieuwen ambassadeur Rruce, zal komen wachten die hem naar Pek in vergezellen zal werwaarts zij het bekrachtigd verdrag moeten overbrengen en bel nieuwe ge zantschap in China vestigen. Ten opzigtc van de nieuwe Franscbe zending in China is hier nog niets bekend. Volgens een rapport van den minister van koophandel blijkt dat men in Frankrijk 71 hengsten van zuiver ras heeft welke aan par ticulieren toebehooren en 361 van het rijk, le zamen 435. Het mag in de tegenwoordige omstandig heden a's een belangrijk teeken des lijds worden aangemerkt dat de Sardinische dagbladen rich niet hebben ontzien het volgende to verkondigen .- De uitvoerder van den uitersten wil van Orsini moet zijnen eed gestand doen en met ons op trekken indien hij aarzelt dan zullen de hom men weder voor den dag koinenonde ponjaarden hunne dienst verrigten. Men mag Lodcwijk Bonaparte herinneren dat hij behoort tot do rozenkruisen en elke terugtred hem ten val zou brengen. De Franscbe gezant heeft over der gelijk bedrijf niet geklaagd en graaf de Cavour heeft naar hel schijnt zich niet bij magie ge voeld om zoodanige bedreigingen te onderdruk ken en le doen straffen De stad Brescia is op het punt geweest van gebombardeerd tc worden. Den 23sten gaf de militaire kommandanl plotseling aan de bezetting van het kasteel dat de stad bestrijkt last om als gevolg der door hem ontvangen instructien onverwijld met het bombardement een aanvang te maken. Tonder dralen werden dien ten ge volge do noodige toebereidselen gemaakt de omstandigheid dat de kommandanl bevolen had om dadelijk met gloeijende kogels te schieten deed van zelf cenig uitstel ontstaan en daaraan had de stad hare redding te danken. Een luitenant werd namelijk getroffen door de verandering die de gelaatstrekken van den kommandanl on dergaan hadden sprak hem aan en toen hij nie t dan onzamenhangende woorden van hem ten antwoord kreeg, begreep hij datde man plotse ling krankzinnig was geworden. Een dadelijk ingesteld onderzoek bevestigde dat vermoeden en de stad was voor vernieling bewaard. De stad Havre is diep getroffen door het berigt van het vergaan van den in genoemde ba- ven te huis behoorenden driemaster Saint Paul gevoerd door kapitein Pinard. Dit schip bevond zich met 327 Chinezen aan boord op reis van China naar Australië en is op een der talrijke eilanden van den Louisiade-Archipel vergaan. Uil twee brieven van den gezagvoerder blijkt o, a. bel volgende betreffendedezescheepsramp Den 11 Sept. II. strandde hel schip op het west uiteinde der rotsen van het eiland Adéle het schip en de lading waren geheel weg en ook van de levensmiddelen is niets gered kunnenworden. Aanvankelijk werden al de passagiers en het scheepsvolk gered doch de wilden van het ei land zochten de ontscheping te beletten. Zeven man der equipage verdwenen bij die gelegenheid en de kapitein veronderstelt dal zij vermoord .zijn geworden. De kapitein verliet met elf man der equipage het eiland om zich naar de kust van Australië te begeven en hulp te gaan halen. Na veel wederwaardigheden ondervonden en drie van zijne manschappen verloren te hebben werden de overigen opgenomen aan boord van den schoener Prince of Denmark die hen te Fort de France (Nieuw Calcdonie) aan wal zette. De

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1