N.°27. WOENSDAG ZATURDAG. Zaturdag 2 April. 1859 BESTUREN ADM1RISTBAT1KW NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ZIESIK A BONN E MEN T S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 are 'smorgens. VE R S CU IJ N 7 P II IJ S DE R ADVERT E N T I E N. Gewone I I'/, cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodbcrigtcn ran 1—6 regels a f 1 behalve liet Zcgelregt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzeeberigt, dat van af heden, voor eene maand van 's morgens 9'/, tot 's middags 12'/, ure, ter Gemeente-Secretarie ter visie leggen, de volgende bij haar ingekomen stuk ken als 1. Staat van nilvoer naar Ned. Indien van Katoenen Goederen in December 1858. 2. Scheepvaart en Uandelsberigten van Ham burg over 1858 3. Uandelsberigten van Spanje, over 185S. 4. Handels-en Scheepvaarlberigtenvan Liban, over 1858. 5. Oerzigt van in 1858 Ie Koningsbergen geslotene vrachten. Zierikzee, I April 1859. De Kamer voornoemd J. H. OCHTMAN Johz. Voorzitter. C. van der VLIET Dz. Secretaris. Zierikzee, 31 Maart. Bij de heden alhier gehouden paardenmarkt zijn van vvege de socië teit Tot Nut en Genoegen aan de navolgende landbouwers prijzen premien en getuigschriften toegekend voor do schoonst gekeurde paarden te welen: aan L. Lievemete Nieuwerkerk W. Hanson te Eikerzee W. van Westen en J. de Vlieget Pz. Ie Zierikzee J. A. van der Bijl, te llonsmenede, A. Hoogenboom Rooij te Brouwershaven, B. Boogaard le Nieuwerkerk en JU. ilendrikse le (Juwerkerk door hel ongun stige weder was hel aangevoerde getal paarden niet zoo groot als in vorige jaren doch was over hel algemeen schoon le noemen. In den namiddag werd er in den mast ge klommen waarvoor doelmatige prijzen waren uitgeloofd, hetgeen ook veel bijdroeg om de vreugde van den marktdag te verboogen. De avond werd door de leden van de genoemde sociëteit genoegelijk bijden societeitbouder D.B. Schock, in de Lange Pad doorgebragt, alwaar de uitreiking der prijzen, prctnien en getuigschriften paatshad. Bij koninklijk besluit is goedgevondenin afwachting van nadere voordragten tol beloo ningen aan officieren en manschappen die zich bij de roemrijke expeditie in November 1858 legen Rcleh bebben onderscheiden, de luitenant ler zee van de 1ste klasse A. JKroefIer zake van zijn beleidvol en moedig gedrag als bevel hebberbij genoemde expeditie, le benoemen tot ridder der 4de klasse v, n de militaire Willems orde hem vervolgens le bevorderen lot ridder der 3de klasse dier orde en te gelijker lijd als een blijvend aandenken voor de Nederland- sche zeemagt aan die roemrijke expeditie, le be palen, dat de naam van hel schroefsloomschip der 4de klasse de Sprinkhaanin aanbouw op de •werf te Amsterdam zal veranderd worden jn dien van Releh. In dit jaar moeide helft der leden van de provinciale staten volgens art. 24 der provinci ale wel metden eersten dingsdag der maand Julij aftreden. Art. 5 derzelfde wel bepaalt dat de verkie zing moet plaats hebben den\weeden dingsdag der maand Mei, zijnde den 10den. Deleden welke aan de 'Jt/urt van aftreding doch weder verkiesbaar zijn, zijn in de hoofil- kiesdistriclen Middelburg-, mt. G. A. Fokker, inr. W. C. Af. deJonge van Ellemeet, H. J. van Deinse mr. VV. Ph. Vis D. Uyltenlioven cn Z. Snijder. Zierikzee :jhr. mr. JE. Schuurbeque Boeije mr. B. C. Cau en J. Hoogenboom Bz. Thoien Af. Af. de Lange. Goes rnr. J. G. 15. van der Bilt J. Fransen van de Putte B. van der Mandcre en J.W. Vader. Sluis: Af.Alazure, A. /Ie Sinidl en II. G. Hammacher. Hulst C. C. P. Picrssens A. G. V. Hombach J. Sergeant en A. J. Onghefia. De heeren P. Blanchetnanche en Cump. te Maastricht, hebben van de regering, onder zekere voorwaarden, concessie gevraagd voor cenige spoorweglijnen, waaronder ook eene van Vlissingen naar Middelburg Goes Yersekcn- dain Thoien en Roosendaal. Alen schrijft uil Goedereede van 27 Maart; Door eenige ingezetenen van deze gemeente en van Stellendam is een request aan de hooge regering aangeboden, omle verzoeken den heer C. Goekoop zwager van den ontslagen burge meester, tot burgemeester te benoemen. Ge noemde heer is onder het ministerie Thorbecke eervol ontslagen als burgemeester van Stellendam De leden van de eerste kamer der slatcn- generaal zijn bijeengeroepen legen woensdag den 27 April ter hervatting barer werk/aamheden. De ingenieur van den rijks-telegraaf; de heer Wenkebacli is laatstleden zaturdag naar Engeland vertrokken, ten einde den telegraaf kabel te onderzoeken, die ten koste van het Ne- derlandsch gouvernement door een Engelsch fabrickanl moet geleverd en gelegd worden van Singapore naar Batavia. Door het departement van koloniën worden twee telegrafisten gezocht, om in Oosl-lndie de sein toestellen le bedienen, als de kabel gelegd is. Hel eerste vrije Nederlandscbe handelschip de Cornelia Hendrika, kapitein Jaski, met eene rijke lading diverse goederen van Amsterdam en Rotterdam naar Japan vertrokken, is reeds den 3 September des vorigen jaars te Decima gear riveerd en met eene volle lading op de terugreis naar Amsterdam cn is onmiddelijk gevolgd door liet schip Jacob en Anna, kapitein Petersen welk schip van dezeifde reederij volgens heden ontvangen berigten mede aldaar met eene volle lading van Amsterdam en Rotterdam is gearri veerd cn na gelost le hebben met eene lading Japansche producten van Decima naar Sanghae vertrokken om aldaar verkocht te worden heb bende dit tweede vrije handelschip de reis van Decima naar Sanghae in den buitengewoon kor ten lijd van vierdagen volbragt. Hel veefonds in de gemeenten Franeker en Franekeradcclheeft in het 1ste kwartaal van hel 5de maatschappelijk jaar een verlies geleden van 35 runderen tegen f 3574 ingeschreven. Elk aandeel zal l'/10 pet. moeten contribueren. Alen leest in de Landbouw Courant Dezer dagen werd door den minister van justitie een besluit genomen, waarbij de pre mien weder toegekend worden voor gedoodc en aan de burgemeesters vertoonde wezels. Het schijnt alzoo, dat de minister de schade door de wezels aan liet wild gedaan grooter acht dan bet nut, hetwelk door deze dieren aan den land bouw bewezen wordt. Inlusschen zou het niet moeijelijk vallen om aantetoonen, dat de minis ter ten deze niet handelt in bet belang van den staat daar door deze premien een dier in aan tal verminderd wordtdat door zijn jagt maken op de veldmuizen zeer gewiglige diensten bewijst. Men schrijft uit Batavia van 6 Februarij De berg van 'Tcrnale heeft gedurende de maand December aanhoudend zware rookko lommen uitgeworpen. Den 4,6 en 9 December hadden er van tijd tot tijd ligle schokken van aardbeving plaats, den 13den des middags werd eene zware en circa 4'/, min. aanhoudende aard- schudding waargenomen vergezeld van onrler- aardsclie geluiden, die voor zware schade en eene uitbarsting van den berg deden vreezen. Den 14 en 24 hadden weder ligteaardheviugen plaats. Hot schip Esther Helena den 26 te Ter- nate binnengek. rapporteerde den 13 le voren des namiddags ten 4 ure 26 minuten, circa 25 mijlen benoorduil llalmaheira eene zeebeving te hebben waargenomen. Ook door Zr. Als. stoomschip Suriname is den 13, ten 'lurc, om streeks 9 mijl bewesten Ternale hetzelfde ver schijnsel oudervonden en wel in zoo hevige mate, dal de vuurplaten opsprongen. Het stoom schip Padangbevond zich toen in de nabijheid, lil do door de eilanden llalmaheira, Hire, Ter nale, Mailara cn Tidore gevormde haai is even wel niets van eene zeebeving bespeurd. Dezer dagen was de weduwe van een rijk inwoner van ten Xoode fllelgie), zekere van C., liet slagtoffer van fijne opligterij. Genoemde van C., werd met al de pracht en rijkdom aan zijnen stand verbonden tot zelf in 'l kwistige begraven. Des anderen daags begeeft zich een heer uil naam der weduwe lol den vicaris oin, uithoofde zijne meesteres voornemens was spoedig naar elders te vertrekken, eene opgave der gemaakte kosten. Hieraan niet onmiddelijk kunnende voldaan worden erlangt hij op zijn aandringen eene korte begrooting, van lusschen de 1000 a 1201) francs. Ditzelfde heerschap be geeft zich den volgenden dag lot mevr.van C, en vraagt als daartoe van wegc de kerk gemagtigd, genoemde som. Alevr.uan C. niet begrijpende waarvoor dien haast, antwoordde dat zij op een der eerstvolgende dagen hare rekening zou la ten betalen bovendien had zij ook op dal oogenblik niet zoo teel contanten disponibel. De zoogenaamde gemagligde brengt allerhande verschooningen in hét midden, de kerk was juist verlegen, maar zij zou dan toch ook wel in eene schikking willen treden,'l was zeker al wat heel spoedig dat zij om betaling verzocht cn zij was ook met 875 francs geholpen, Deze som wordt bijeen gezocht cn hem ter hand ge steld waarvoor hij de rekening gedeeltelijk vol doet. Ecnige dagen later wil mevr. van C. het overige laten betalen en ontdekt toen in La n- den van een eersten schelm te zijn gevallen. naitichband Keulen 23 AJaarl. In het naburige Offen bach komt thans het hoogst zeldzame geval voor, dat een echtpaar zijne diamanten bruiloft (75ja- rigecfhtvcrbindlcnis) zal vieren. Het Augsb. Tagblatt bevat de volgende ad vertentie: Dc speldenfabriekant Eelcart wo nende aan den Jadenherg alhier koopt de St. Helena medailles voor dc melaalwaarde ten einde die onverwijld te versmelten. fbankbijk Parijs,29 Maart. Volgens berigten uit Genua neemt de gisting in Toscane voortdurend toe. Naar men verzekert zou prins Corsini aan hel hoofd van hel ministerie den raad hebben ge geven een verbond met Sardinië aan te gaan. Men spreekt van eene wijziging van het mini sterie waarbij de partij van Baldasseroni aan het kabinet zou komen. In den Monileur komt hel volgende berigt voorDe heer Guérin Béneville heeft de eer ge had den keizer in eene bijzondere audiëntie de voortbrengselen te vertoonen van de nieuwe Chinesche zijdewormen, die hij in Frankrijk in gevoerd on inheemsch gemaakt heeft, en die in de open lucht bijna zonder moeite niet op nioerhezienboomcn, maar op twee uit Japan af komstige heesters gekweekt worden. De keizer heeft met belangstelling deze nieuwe zijde be schouwd, wier productie kosten zoo weinig zijn, dat zij een artikel van verbruik Ivoor alle volks klassen zal kunnen worden. In zijne zorgvul digheid voor onze landbouwers welke thans door de heerschendo ziekte der gewone zijde wormen zoo groole schade lij teilheeft de kei zer bevolen, dal er beslissende proeven zouden worden genomen met het doel om die teelt, welkceene bron van rijkdom voor Frankrijk cu Algcrie kan worden, te verbreiden. In de Loire is dezer dagen een zalm opge- visclit van 1meter lang en ter zwaarte van 53 ponden. Dit dier in zijne soort een ware mon- slervisch ligt hier thans in de nabijheid van het Palais Royal ten toon gesteld. Dezer dagen is eene aanvallige dame die zoo buitengewoon gecrinoliseerd was dat zij bij de douaniers van Verviers argwaan opwekte aldaar aangehouden. Hij onderzoek kwamen dan ook 117 paar witte kousen van onder de crinoline te voorschijn. De correctionele regt- bank van Verviers heeft in deze zaak van smok kelarij bereids uitspraak gedaan en de lieve juffer is veroordeeld tot eene maand gevangenis en 365 francs boete. In strijd met het vroeger gemelde werd le Parijs verzekerd, dat de onderkoning van Egijpte de aanvraag van den heer de Lesseps, om met de werken aan het kanaal van Suez een aanvang te mogen maken toegestaan heeft. De Toulonnais meldt dal wederom eene divisie van het leger van Afrika zal lerugkecren, zij bestaat uit vijf regementen waaronder twee regementen van het vreemden legioen cn een regement Algerijnsche tirailleurs welke laatste zich bij de inneming van den Malakofloren heeft onderscheiden. Volgens berigten uit Italië moet te Flori in den Rotneinschen staat een gevecht hebben plaats gehad lusscben de bevolkingen de pause lijke troepen, en ten gevolge daarvan verschei dene personen gedood en gekwetst zijn. Een schrijven uit 1 talie verzekertdat de gisting aldaar zoo is toegenomen, dat zij zelfs lot bet hof van Tosban is doorgedrongen. Vol gensden briefschrijver namelijk, zou de tweede zoon van den groothertog Leopold zijn vader ge dreigd bebben dat hij onder de vrijwilligers van het Sardinisehe leger dienst zou nemen, bij aldien hij niet van staatkunde veranderde. Men schrijft uit Genua vau 16 Maart: Verscheidene Duilsche familien, alhier woon achtig maken zich hij do dagelijks gevaarlijk wordende stemming, gereed om Italië te verla ten en in de neutrale bergen van Zwitserland eene schuilplaats te zoeken. Hoe de gemoederen opgewonden worden blijkt uit een artikel van den Movhnenlo waar hij het volk van Piemont tot een guerrillastrijd tegen Oostenrijk opgeroepen wordt. Daarin leest men onder anderen Terwijl de Italiaansche armee in het open veld strijdt, mag het volk geen ledig aanschou wer van de edele ondernemingen onzer troe pen blijven. Het land moet veeleer het voor beeld van Spanje, lielgie, Amerika en Grieken land volgen, waarde volksmassa de inspanning van de geregelde armee op hel Heldhaftigste ondersteunde. Al et één woord aan hel staande leger behoort de veldslag aan de volksmassa de kleine oorlog in de bergen en wouden. Laat ons plegtigzweren om eiken dag een Oosten rijker om te brengen en ons land zal in korten tijd van de verdrukking der vreemde heerschappij verlost zijn." Uit Konstantinopel wordt berigt, dat in do

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1