mmmimh IV. 25. Zaturdag 26 Maart. 1859 T WOENSDAG ZATURDAG. ARMEN-CONCERÏ. mmwm 4dmiimstuati5~ Publicatie. ZIERIKZEEStMRANT £OiViV EMENTS-PR1J S. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure smorgens VERS CH IJ N T'. P RIJS DER A D VER TE N T IE N. Gewone ld1/, ccnis de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten san 1 6 regels a I behalve hel Zegelrcgt. Mei hel aangename gevoel van iemand die zich in zijne goede verwachting niel bedrogen ziel val ik de pen om zij het ook met wei nige regelen, een korl verslag van het Armen- Concert, opdmuierdagavond gehouden, tegeven. Was de opkomst van hel publiek talrijk het concert verdiende zulk eene algemeene belang stelling wel niet alleen omdat het met een weldadig doel werd gegeven maar ook om dat bet zooveel en velerlei rauzijkaal genot verschafte. De ouvertures en de Nouveau chant national (les I'dys-Bas (no. 1,7 en 12 van het programma) werden doorliet orchest voortreffelijk uitgevoerd. Met mannenkoor zong das Abendgebet uit de opera das Nachtlager in Granada van C. Kreta: er hetgeen de eerste afdeeling op eenig- zins pleglige wijze sloot. He verschillende obligaten getuigden van studie en latent. Zij oogstten allen daverenden bijval. Het is ons een genoegen er nu nog aan terug te denken vooral als we nog zeer jeugdigen van jaren, zulke scboone proeven van muzijkalen aanleg en talent zien geven. Wij brengen aan allen die hunne medewerking zoo loffelijk hebben ver leend opregten dank voor den genolvolien avond dien zij ons bereid hebben, en hel voor deel dat zij den armen hebben verschaft. Zulk een avond moge ook voor de concertgevers niet zonder vrucht zijn het moge hun tot aanmoe diging strekken orn hunne muzijkale lalenlen (ieder het zijr.e of het hare) voortdurend door oefening te ontwikkelen en valle bij die oefening hun ook geen handgeklap te beurtzij zullen toch de zelfvoldoening smaken, dat zij hunne vermogens en hunnen tijd aan iets goeds en iels edels wijdeniets dat nog meer zegt dan de toejuiching der menigte, Zon ga het de toonkunst en hare beoefenaren wel, en plukke de arme nog menigen keer goede vruchten daarvan. De zuivere opbrengst heeft naar men ver neemt bedragen f 1 32,60. OPROEPING. De Commissaris des Konings in do Provincie V.eelaml Verwittigt hendie ter benoeming als WERK BAAS bij de CatamUeuse polders in deze Provincie verlangen in aanmerking te komen dat zij zich daartoe schriftelijk binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bij hem behooren aan te melden met overlegging van hun geboorte- extract ten hlijke dal zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan 40 jaren zijn alsmede van liet bewijs, dat zij Nederlander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten zal vervolgens tijd en plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen over de geschiktheid tot het zelfverrigtcn der verschillende soorten van dijkwerk over de kennis vair dijksmaterialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg den 19 Maart 1859. De Commissaris des Konings voornd. S. vas HEEMSTRA. Nationale UfMitie. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien de aanschrijvingen van de hoeren Com missaris des Konings en Mililio-Commissaris in deze provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden. Dat de 2de Zitting van den Militie-Raad voor het 4de kanton, waartoe deze gemeente behoort, zal plaats hebben op den 30 dezer maand des morgens ten half tien ureinde Abdij te Middel burg, en dat in die zitting behooren te ver schijnen alle in dit jaar geloot hehheiido per sonen, welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de eerste zitting niet verschenen zijn. Dat de 3de Zitting terzelfder plaats en ure zal gehouden norden op den 14 April aanstaande waarin zullen moeten verschijnen al de Gotelin gen j die een' Numinerverwisselaar of Plaats vervanger begeeren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen verkeert in de daartoe bepaalde zit ting tegenwoordig te bevinden daar zij die zulks mogten verzuimen zullen beschouwd worden geene redenen van vrijstelling of oog merk lol nummer ver wisseling of plaatsvervanging te hebben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. Ziertkzeeden 16 Maart 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van 'Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat rft* fatnrüijli soSav Is as pc! oei riff SüaSff. Vastt—Markt als van onds op Donderdag den 31 dezer maand alhier zal gehouden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn aan de Kraan. Ziertkzee den 16 Maart 1859. li. C. CAD Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Jëoii- en jfeestdagen. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten vanden 15 Julij 1844, no. 1, Provinciaal- blad no. 87), houdende mededeeling van 's Ko nings verlangen dat de Ingezetenen aan de be palingen der wet van den 1 Maart 1815, Staats blad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon en Feestdagen, jaarlijks zullen worden herinnerd; brengen mitsdien den inhoud der voormelde wet ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente; luidende als volgt; „Art. 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden welke de godsdienst zonde kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogeii plaats heb ben, dan ingeval van noodzakelijkheid als wanneer de plaat selijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven." „Art. 2. Dat op deze dagen met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of ver kochten dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zul len mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen." „Art. 3. Dat, gedurende den tijd voor de openbare gods dienstoefening bestemd de denren <3jer herbergen én andere plaatsenalwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve binnen den gesloten kring der gebouwen liggende zijn zul. len gesloten zijn, cu dat ook, gedurende dienzelfden tijd, gee- nerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben." „Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals Schouwburgen, publieke danspartijen concerten en harddra verijen op de zondagen en algemeene feestdagen zullen ge doogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen wor- BEKENDMA K I' N G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, Gelet op art. 2 van hel besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 11 dezer maand, no. 85 medegedeeld hij Erovin- eiaalblad no. 27. Brengen bij deze ter konnis van belangheh- benden; dat de lijst der bevoegd entende beoefe naren van de onderscheidene takken der Ge neeskunst in deze provincie over het jaar 1859, door heeren Gedeputeerde Staten voornoemd op den 11 dezer maand is vastgesteld en op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is ned cr- gelegd. Gedaan ten Uaadhuize van Zierikzee den 23 Maart 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 15. C. CAU. Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt (er al gemeene kennis: dat terconservatie van het wild, wederom lot nadere aankondiging premier) zullen worden toegekend voor Wezels, gedood van af den 14 dezer maand overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der wel van den 13 Juuij 1857, (Staatsblad no. 87.) Zierikzee den 23 Maart 1859. B. C. CAU. den vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering foe te staan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoe feningen." „Art. 5. Dat do plaatselijke policie zorg zal dragenten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare cere.lierist bestemd cn in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." „Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenis van niet langer dan drie. dagen, voor de overtreders die buiten staat mogtcn zijn deze boQtc te betalen." „Art. 7. Dat bij een tweede overtreding do boete of straf zal verdubbeld worden en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goedercu verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten." „Rn dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede I niet overeenkumstige provinciale of plaatselijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervalleu." Burgemeester cn Wethouders de aandacht der Ingezetenen op de voorschrevc bepalingen ves tigende noodigen dezelve levens uil om door eene slipte inachtneming dcrzelvo, tot de nuttige cn wijze bedoelingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 23 Maart 1859. burgemeester en Wethouders voornd., B. C. CAU Voorzitler. C. de JONGE Secretaris BÏHtlÊi'LAHD Zierikzee 23 Maart. Heden werd alhier ge vankelijk bianengebragt de zoon van D. Q., te St. Maartensdijk verdacht van denbrand tc heb ben gesticht, diein descbuurvan den landbouwer de Wildeopjl. zaturdag heeft plaats gehad. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, half bataillon no. 2 staf, lot majocr-komman- danl de heer A. van den Bout thans isle luit. en op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan den keer G. van Wage als kapitein. Den 18 dezer heeft te Middelburg in eene vergadering van burgemeester cn wethouders op eene plegtige wijze aan den commies der Iste klasse bij do directe belastingen van Meeren- ■donk, do uitreiking'plaats gehad van een zilveren medaille met een loffelijk getuigschrifthem door Z. M. den koning toegekend als blijk va:i HD. tevredenheid wegens hel verriglep van ver schillende monschlieVende daden. Deze 60-ja rige huisvader heeft bereids 51 personen van den dood gered. Als eene bijzonderheid kan men vermelden dat te Goes een dicnstpligtig loteling met een zijner broeders 52 jaren-in leeftijd verschilt do een is geboren in 1738 do andere in 1810. Als eene bijzonderheid meldt men ook uit 's Gravenpolder dat zich de nachtegaal reeds in dien omtrek heeft doen hooren. Te Oosterhout heeft men een begin ge maakt met het jonge vee naar da weilanden te brengen - Bij vonnis van het hoog militair gcregls- hof to Utrecht is de vroeger tot de'siraf des doods v croordeelde officier van gezondheid A. II. vrijgesproken van alle regtsvervolging ontslagen en diens onmiddelijke in vrijheid stelling bevolen. Het hof heeft zich met de voor- gedragene verdediging geheel vcreenigd. Dezer dagen ontmoette ongeveer op do hoogte van Alblasserdam, de van boven komende sleepboot de 31.,as, van den heer Wcnmackers de opvarende stoomboot Einheit, van de Keulsche stoomboot maatschappij, terwijl deze twee ijze ren slecpbakken en eene boventandsebe houten aak schipper Schouten, op sleeptouw had. Het ongeluk heeft gewild (iat de Mans op laatstge noemde aak gevaren is en met zooveel kracht dal deze bijna onmiddelijk zonk en men alle moeite bad de opvarenden tc redden. De aak was heiaden met ijzer en zwavel. Naar men verneemt is door den heer Sla- lerus, van 's Hage, die zich thans tc Padang be vindt, aan het genootschap Natura Artis Ma- gistra te Amsterdam een witte panther geschon ken die eerlang hier te lande zal aangebragt worden. Men schrijft uit Gouda van 21 Maartr De mazelen heerschen hier in zoo hevigen graad dat bijna geen huisgezin gespaard blijft. Desterftc onder dekinderenis buitengewoon groot. Uit Maastricht wordt het volgende gemeld De gepensioneerde sergeant G. vond men gestikt in zijne kamer opgesloten bij bad een doek in zijne mond en keel gewerkt en vond dus den schrikkelijkslen dood. Een paar uren later was een man met zijno vrouw aan het Kanaal de Zuid-Wiliemsvaart handgemeen. Na eene hevige vechtpartij vielen beiden in de vaart en vonden daarzich aan elkander vastklemmende zeer spoedig hun dood in de golven beide werden later levenloos op- gebaald. Men zegt, dat de aanleiding tot de vechtpartij gelegen was in eene wettelijke schei ding, welke dien dag moest plaats hebben. Een vreeselijk ongeval heeft jl. zondag avoud op de rivier de Maas bij Luik plaats ge grepen. Drie studenten hadden met eene boot een pleiziertogtje op de rivier gemaakt, toen in de schemering de stoombootvan Seraing ko mende bun vaartuigje naderde. Hunne kreten werden niel vernomen aan boord van de stoom boot die in volle vaart legen het bootje aan- stoomde. IJetzonk onniiddelijken dedrie jonge lieden die geen van allen bet zwemmen kenden, kwamen op dc jammerlijkste wijze om hot leven. Ongeiukkiggenoeg was er geen bootje aan boord van de stoombootde andere pogingen lot red ding faalden en toen men van den kant met boo ten naderde was er van het drietal geen spoor meer le vinden. Eerst Iaat in den avond werden de lijken teruggevonden. Verleden zondag beeft te Andenaerde een groot concours plaats gehad waaraan véle burgers deelnamen, otndiegenen, die het kraaijen

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1