N.°23. Zaturdag 19 Maart. BESTUREN 4D1IMSTRATIEN lilroÏJDINGEN WOENSDAG ZATURDAG. BINNENLAND BUITENLAND. ZIERIKZEIMEIMIAN! A BO N N E ME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f'2,00. Franco per post f 2,25. Inzending iler Advert, daags te voren, voor\() ure 'smorgens. VERSCHIJNT: P n IJS DER ADVERTENTIE N. Gewone \2{j, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen ran 16 regels a f 1 behalve hel Zegelregt. Nationale Militie. BEKENDMAKING. Rurgemeester en Wethouders van Zierikzcc. Gezien de aanschrijvingen van de heoren Com missaris des Konings en Militie-Commissaris in deze provincie. Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden. Hat de 2de Zitting van den Militie-Raad voor bel 4de kantonwaartoe deze gemeente behoort zal plaats hebben op den 30 dezer maand des morgens ten half lien ure, inde Abdij te Middel burg, en dat in die zitting behooren te ver schijnen alle in dit jaar geloot hebbende per sonen, welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben en diegenen welke in de eerste zitting niet verschenen zijn. Dat de 3de Zitting terzelfder plaats en ure zal gehouden worden op den 14 April aanstaande waarin zullen moeten lerscbijnen al de Lolelin- gendie een' Nummerverwisselaar of Plaats vervanger begeeren te stellen. En wordt mitsdien een ieder aangemaand om zich naar gelang hij in een der bovengemelde gevallen verkeert in de daartoe bepaalde zit ting tegenwoordig te bevinden daar zij die zulks mogten verzuimen, zullen beschouwd worden gcene redenen van vrijstelling of oog merk lot nummerverwisselingof plaatsvervanging te hebben en alzoo voor de dienst persoonlijk zullen worden aangewezen. Zierikzee den 16 Maart 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgémeester en Wetuouders van 'Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat «Ie luarlïjltsrlu- Paarden «f ISalf- Vaite-DIarht als van ouds op Donderdag den 31 dezer maand alhier zal gehouden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn aan de Kraan. Zierikzee den 16 Maart 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dal de lAfstcn der Htiezers naar aanleiding van art. 10 der wet van den 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van 15 dezer, wijders dat zij zullen worden aange plakt en gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ncdergelegd. Zierikzee den 16 Maart 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. K E N N I S G E »V I N G De Burgemeester van Z/erikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Zaturdag den 19 dezer maand dos namiddags ten 1 ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Z.iciikzec den 16 Maart 1S59. De Burgemeester B. C. CAU. Uit Middelburg meldt men van 14 dezer: In eene heden gehouden buitengewone raads vergadering heeft jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke op zijn verzoek wegens minder gunstige gezond heid door den koning eervol ontslagen de betrekking van burgemeester van Middelburg ncdergelegd en overgedragen aan den oudsten wethouder mr. Bijleveld van Serooskerke. De sedert vrijdag avond gewoed hebbende storm heeft een vijflhl aan de haven werkende modderschuiten buiten ter plaatse waar zij het gebaggerde moeten lossen s op eene bank ophot drooge geworpen, alwaar men zonder levens middelen dan voor een halven dag, lol zondag avond heeft vertoefd. Door den bevigen storm is jl. zondag morgen een der torentjes van hel raadhuis te Middelburg afgewaaid en in de Noordstraal nedergevallen zonder echter ongelukken le veroorzaken. Da delijk zijn er maatregelen genomen om deoverige voor zoo veelnoodig meer le bevestigen en verder af te breken wal mede dreigde neder te storten. In de zitting van de tweede kamer van jl. dingsdag werd voortgezet de discussie over het ontwerp tot tariefsherzieningen wel in de eerste plaats over het artikel meekrap, waarop de heer Thorbecke voorstelde om dat artikel benevens garancine en colorine van alle regten vrij te stellen. Dit amendement werd aange nomen met algemccne stemmen. Vervolgens was aan de orde het artikel slagt- vee dat door de regering derwijze is voorge steld dat bet uitvoerregtthans bestaande op varkens, schapen en lammeren ad 510 en 5 ets. per stuk zou vervallen. De heer Reinders stelde voor om die vrijstelling uit te breiden en ook het uitvoerregt op te heffen op stieren ossenkoeijen en vaarzen (50 c.) en op hokkc- lingen en kalveren (10 c. hel stuk). Na ecnige discussie is dat amendement verworpen met 49 tegen 18 stemmen. LI. zaturdag nacht heeft bij Vollen- hove een treurig ongeluk plaats gehad. Door den feilen storm geraakte het schip van schipper J.J. Bos vlot. Den volgenden morgen ontdekte tnen op slechts een steen worp van het strand bij die plaats het vaar tuig en bevond men dat de vrouw en een kleinkind des schippers bovenop de plegt verkleumd waren,terwijl een ander kind des middags nog vermist werd een zoon van 17 jaren in den mast zijn leven gered had en de vader in zeer bedenkelijken toe stand verkeerde. Onmiddelijk. zijn de per sonen en lijken van het schip gehaald om de noodige behandeling te ondergaan. In de gemeente Giessendam is onlangs overleden eene vrouw van 72 jaren als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat bij de ter aarde bestelling nog haar vader genaamd Jacob van 'l Ruf, tegenwoordig was. Niettegen staande de overledene op meer dan een uur af- slands van hem woonachtig was heeft de oude man tijdens de ziekte zijner dochter haar ge regeld iederen dag le voet bezocht, en schaamt zich op ruim 97-jarigen leeftijd nog bij der gelijke wandelingen, een stok te gebruiken. Men schrijft uit Deurno van 1 4 dezer Als eene zeldzaamheid mag uit deze gemeente gemeld worden, dat alhier een akker oliezaad in vollen bloei staat hetgeen voorzeker in dezen lijd van het jaar een vreemd maar desniettemin een heerlijk gezigt oplevert. Uit Roermond wordt gemeld dat de be ruchte Leenaertsbeschuldigd van een groot aantal criminele diefstallen in dal arrondissement, door de maréchaussée le Gennip is aangehouden. Men schrijft uit Batavia van 23 Januarij De expeditie naar Boni is thans onder weg en wij hopen met de volgende mail ten minste hare verzameling in de haai van Boni te kunnen mededeelen. Eenige kleine accidenten met schepen die troepen aan boord hebben voor gevallenzullen op den algemeenen gang van zaken gecncn invloed uitoefenen de komman- danl der expeditie is, na alle troepen op hunne standplaatsen geïnspecteerd (e hebben hij was er zeer over voldaan reeds vooruit gestoomd naar Celebes. Met de Franschc expeditie logen Cochin-China gaal het langzaam Vooruit indien hel vooruil- gaat. De troepen zijn nu reeds 4 maanden aan de kustzonder ecu voel breed gronds naar binnen gewonnen te hebben. Daarbij is thans het jaargetijde hel beste en indien men in Mei geene afdoende overwinning heeft behaald, dan zai het grootc opofferingen vorderen om hel gc- avoueerde doel te bereiken, van de Cochin-Chi- nczen voldoening en tevens afsland van grond gebied le verkrijgen. Wij moeten met leedwezen mededeelen, dat onze troepen in hel Palembangsche wederom vergeefs beproefd hebben om de opstandelingen uit de versterkte doessoen Djatli le verdrijven. Den 10 of 11 dezer is uit de mortier-batterij en de andere stukken een zwaar vuur tegen de doesson geopenddal zeker onder den vijand veel schadezal gedaan hebben doch het beoogde doel niet heeft bereikt daar een storm door onze troepen met grooten moed ondernomen meteen beduidend verlies is afgeslagen acht tien der onzen zijn minder of zwaarder gewond, waaronder de majoor van den Berg de kapitein Horniann en dc luit. der artillerie Gay van PiUius, gelukkig alle?dric niet gevaarlijk. Een paar da gen na het vertrek van den post zou men den aanval hervatten, na alvorens le hebben getracht om door mijnen de horstweringen te doen springen. Het gerucht wil dat slechts 350 man de doesson verdedigen. Dat zoodanige uilslag weinig geschikt is om ons ontzag bij de bevolking te handhaven, behoeft geen betoog doch hetgeen vroeger voorspeld werd ingeval men geen versterking naar Palembang zond, is bewaarheid geworden de magt der onzen is te gering. Hel is te hopen, dat men er spoedig toe zal overgaan, eene krach tige en afdoende houding te Palembang aan te nemen. Een redelijkoffer, terrogtertijd gebragt, zal misschien zeer grootc opofferingen voor komen. De Belgische regering heeft aan de heeren Joly en Petit een octrooi op een' ver beterden paardentooin verleend welks werking daarin bestaat ,dat door het inhou den daarvan het gebit tegen de neusgaten gedrukt wordt en deze sluit zoo dat het hollende paard in zijne ademhaling be lemmerd, krachteloos en tot stilstaan ge noodzaakt wordt. Verledene week maandag vonden twee Belgische wevers die van Neuville naar Mous» cron kwamen op hunnen weg een pak, dat na gedaan onderzoek bleek een kind in te houden. De eene hunner, die 5 kinderen had, besloot het kind mode naar huis Ie nemen zeg- gonde «Waar te eten is voor vijf, is ook ge noeg voor zes.'' Te huis gekomen en het kind ontpakt zijnde, vond bij er eenen briefin, be vattende 5 banknoten elk van lOOü francs, lot gift aan den persoon die het kindje zoude op nemen met verzoek levens om er goed zorg voor te dragen en onder verzekering van er later voor te zullen beloond worden. Men verbeelde zich de vreugde van dit arino werkmans-buis- gezin duitschtzild Keulen 13Maart. De verklaring door de Fransche regering gedaan, dat zij aan den koning van Sardinië, ingeval een oorlog mogt uitbreken, het bezit zijnertegenwoordige stalen waarborgt heeflhier een onaangenamen indruk veroorzaakt len gevolge waarvan de verbittering tegen Frank rijk niet weinig is toegenomen. Men schrijft uit Berlijn dat de Russische gezant aldaar aan den minister van builenlandscbc zaken eene depêche van prins Gortscliakoff zou hebben medegedeeld in vredelievendon geest vervat en waarbij beloofd wordt dat Rusland de stappen tot heden door Pruissen en Engeland gedaan wil ondersteunen. De Russische rege ring erkent do noodzakelijkheid van de hand having der Europesche traclalen maar raadt do herziening aan van de afzonderlijke Iractaten van Oostenrijk mel de kleinere Italiaansche staten In denzelfden geest zouden ook de instruction luiden welke priris Sonwaroff naar Parijs heeft medegenomen. De zoon van den fabriekant Köler te Brinkum bij Breinen speelde terwijl hij stond te spreken met een vriend met een lucifer en zonder er aan te denken wreef hij den kop daarvan tusschen zijne vingers, die hij vervolgens aan een open wondje bragtdat hij aan den neus had ;j wat ten gevolge had ,dat dat wondje oogenblikke- lijk begon te ontsteken terwijl door het voortwerken van den phosphorus de jonge man binnen een uur een lijk was. rEiHEBiia Parijs 13 Maart. De onzekerheid die in de laatste dagen heeft gchcerscht omtrent den waren stand der grootc politieke question van den dag heerschl nog heden. Ook hier heeft het gerucht gcloopen dat Sardinië niet slechts door eene bepaalde aanvraag van den graaf. Cavour maar zelfs hij een persoonlijk manifest van koning Victor Emmanuel onze regering zou hebben opgevorderd lot het verleenen van dadelijke militaire hulp. Ook houdt het gerucht stand dat er spoedig wederom eene nota in den IHoniteur zal verschijnen waarvan de strekking nu weder eenigzins oorlogzuehtiger en waarvan de bedoeling zou zijn om Duitschiand te over tuigen dat de strijd tusschen Oostenrijk en Frankrijk een zuiver locale zou blijven en uit sluitend de belangen van Italië tot voorwerp zou hebben zoodat ergeen sprake kou zijn var, eene aanranding der Duitsche nationaliteit. Tol de belangrijke (eekenen des lijds behooren eindelijk nog de vermeerde aanvragen van jon gelieden om als vrijwilligers in het leger le worden opgenomen hetgeen als een bewijs zou kunnen gelden dal de prikkel tot oorlog hij het volk heeft gewerkt zoodat men zich des noods op den geest van dat volk zou kunnen verlaten. Men verzekerde te Parijs dat de Ooslen- rijkscke regering voornemens was een ultimatum. te zenden aan den koning van Sardinië waar bij de onmiddelijke uitlevering werd verlangd van al de vlugtelingcn uit Uombardije en dat slechts 24 uren tijd van beraad werd gelaten.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1