W.°21. Zattirda" 12 ill nart WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN MISTRATIEN "Aanbesteding. NIEUWSTIJDINGEN ZIERIKZEESIIMRANT .4 li 0 A y E M E A T S-P n u s. Per drie maarden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags Ie vorenvoor 10 ure 'smorgcns VER S C II IJ A 7 P P, l J S DER ADVERT E /V T I E N. Gewone I J'j cents tie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dooilberigten van 1 6 rege's a f I behalve het Zegelregl. 1 Burgemeester cu Wethouders van 'Lienkx.ee, zijn voornemens op Woensdag den 23 Maart aan slaande des middags op het raadhuis, in het open haar, aan den minsten inschrijver aanlebesteden: Het BOUWEN van eeneSTEENEN GAZIIOU- DERKUIP op hel terrein achter de Gaz-Fabriek dezer gemeente, met hijlevering van al de daar toe benoodigde materialen ingevolge besteken voorwaarden, van af 5 Maart, ter lezing liggende en verkrijgbaar ter gemeente-secretarie zul lende op Woensdag den 9 Maart, e. k., des voormiddags 10 ure aanwijzing op de plaats door den Bouwmeester geschieden. Zierikzee den 2 Maart 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGESecretaris. BEK ENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat hel kohier der belasting op de honden in deze ge meente voor hetloopendejaar, op heden voor- loopig vastgesteld, van den 9 dezer maand, gedu rende 14 dagen ter secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zal voorliggen in gevolge de wet, opdat de daarop aangeslagencn, in de gelegenheid zouden zijn hunne bezwaren daartegen bij den raad in te brengen. Zierilczee den 7 Maart 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Op 49 Februarij jl. is op het postkantoor te Zierikzee bezorgd en den volgenden dag met de Middelburgsche stoomboot, volgens opgave van den directeur van het postkantoor te Zierik zee verzonden een brief van C. BalJ. C. Zn. koopman in gedistilleerd aldaar aan het adres van N. van der Straal, brander te Botterdam, inhoudende een coupon van f 50 van de oude Bussische leening 1798/1815 bij Hope Cie no. 31770, verschenen den lsten .lanuarij jl. gemerkt op den rug met potlood A. A., welke brief niet aan het adres is bezorgd en waarvan men aan hel postkantoor te Rotterdam zegt niels te welen. De officier van justitie te Zierikzee verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Men verneemt dat de miliciens der ligting van 1857, welke zich inactieve dienst hij de ver schillende regementen infanterie bevinden zoodra de op te roepen manschappen der vol gende ligting dienst kunnen doen, voor een ge deelte met onbepaald verlof naar hunne haard steden zullen gezonden worden zullende het overige gedeelte dier ligting alle op den l Julij aanstaande in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Wij vernemen dat dc yiinister van oorlog aan alle militaire autoriteiten Zr. Ms verlangen heeft te kennen gc^bven dat zoo wel de officieren, onderofficieren als man schappen onder de wapenen of in gewa pende dienst zijnde, steeds de keelbanden ander de schako zullen dragen. De gepensioneerde goneraal-majoor C A. Gunkel, beschuldigd van vergiftiging, heeft t at zijnen raadsman gekozen den heer mi. D Léon advocaat te 's Gravenhage en lid der prov. staten van Zuid-Holland, De persoon van D te Delft verdacht van poging tot vergiftiging zijner moeder, is 11. zaturdagnaar het huis van bewaring te's Gravenhage overgebragt. - Te Botterdam vierde den 8 dezer zijn 02de verjaardag Jacob Former, de grijsaard geniet eene goede gezondheid, is in het genot van alle zijne zintuigen en doet zelfs dagelijks nog (linke wandelingen Voor een paar dagen is door Assen ge dreven en thans te Groningen gestald een buiten gewoon zware en selioone stier die gemest is hij den heer Eeklioul, te Smilde. Het dier is uit Zeeland afkomstig en wordt geschat op een gc- wigt van 1600 halve Ned. ponden schoon aan don balk. Het heeft eene lengte, over den rug van af den kop tol aan don staart, van 2'/aNed. cl eene dikte om den buik van 2,68 el dito over den schoft van 1,81 el en van af onder de borst tot aan den grond, door de kortheid der poolen slechts 43 duim. - De arrondisscments-rogibank te Appinga- dam heeft den 18 Februarij li. eenen Ie Wei- werd wonenden landbouwer veroordeeld in eene geldboete van fiï5, omdat hij geweigerd had de betrekking van lid van het burgerlijk arm bestuur, waartoe hij door den raad der gemeente Delfzijl benoemd was aan te nemen. De kan- tonregter had hein le dier zake van alle regls- verrolging ontslagen De veroordeelde heeft zich in cassatie voorzien, op grond dat de gemeen tebesturen geone bevoegdheid hebben om op de weigeringen als de onderwerpelijke strafte bedreigen. Daar deze regtsvraag voor alle ge meente-besturen van het rijk van groot belang is, mag men zich er in verheugen dat de ver oordeelde in cassatie is gekomen zoodat zij aan hel oordeel van den lioogen raad zal worden onderworpen. De bergwerkers verecniging voor Neder land heeft in de gemeente Bocholznabij den Aken-Maaslrichlschen spoorweg, eene steen kolenlaagontdekl van voortreffelijke hoedanigheid Te Antwerpen is dezer dagen een brood bakker Simons genaamd beschuldigd van brood vervalscht te hebben met blaauwen vitriool (zwavelzuurkoper) door dc correctionele regl- bank schuldig bevonden en verwezen lot twee jaren gevangenis500 fr. boete hel bekostigen van het aanplakken van 't vonnis, de kosten van het proces, en lol sluiting zijner bakkerij. De droogist die hem de zelfstandigheden had geleverd, is huiten regtsvervolging gesteld. Een Belgisch koopman die in den laatsten tijd veel bonden naar Nederland zond en ze daar voordeelig verkocht inéén jaar bedroeg zijne hondenverzending meer dan 3000 stuks is zoo als thans bleek op onregtmatige wijze in het bezit dier dieren gekomen hij liet ze nl, stelen. Ter zake van dit feil is hij tot 4 maanden gevangenis straf en 50 fr. boete veroordeeld. Een knaap van 16 of 17 jaar dien hij bezigde lot de drie laatstelijkjgekonslateerde diefstallen, welke aan leiding tot de ontdekking gaven is lot eene maand gevangenisstraf en 16 fr. boete ver oordeeld. BUITENLAND, annioHtisp Keulen 8 Maart. Uil eene goed onderrigle bron wordt het volgende medegedeeld nopens de sterkte van het leger; dat ingeval van oorlog onder de wapenen kan gehragt worden. Infar.- lerie: 12 ba tail Ivan de garde 12,021 man 12bataill. garde van de landweer 12,024 man, 96 balaill. linielroepen 96,192 man 96 bataill. landweer eerste ban van 96,192 man, 10 bataill. jagers 10,020 man, te zamen 226,452 man. Tot bezetting der hoofdstad en het vormen van depóts komt de landweer van den 2den ban sterk 82,900 man benevens verdere reserve ter sterkte van 61,624. Do kavallcrie telt 4') es- cadronscurassiers 7410 man 40 cscadrons lan- ciers74l() man 52 escadrons huzaren 9633 man 20 escadrons dragonders 3705 man totaal 28,151. Wijders heeft men de landweer kavallcrie van den eersten ban tellende 136 esk. die van den tweeden ban bestaande uit lOiesk. sterk 12,480 man. De artillcriejelt 9regementen sterk I9,0')0 man verdeeld in 99batterijen met 792 stukken geschut. Ite totale sierkle bedraagt derhalve 580,000 van welke 300,000 man huilen de grenzen kunnen gebezigd worden. I.ord Cowley is heden door den keizer in eene afscheids-audientie ontvangen. Zijne afreis is up morgen bepaald. Zijn lordschap brengt tegenvoorstellen over welke men hoopt dat aannemelijk zijn zullen. De beurs was zeer levendig. De Weener Zeilung beval een artikelwaarin aan hel slot eener regtskundige beschouwing wordt verklaard, dat de verdragen door Oos tenrijk met de Italiaansclie Stale.i gesloten, slipt gehandhaafd moeten worden. Sedert eenige dagen worden te Frank fort groote hoeveelheden lood aangekocht. Men verneemt dat in verschillende Duitscho staten als Beijcren en anderen, op last van den minister van oorlog paarden voor de kavallcrie en artillerie worden aangekocht FBANKRZJE Parijs 8 Maart. De Moniteur deelt het besluit mede waarbij het ontslag van prins Napoleon als minister aangenomen wordt. Het gerucht bestemt den heer Cbasseloup Labat tot zijnen opvolger. In eenige politieke kringen loopt het ge rucht dat dc keizer voornemens is eenige rer- zachling te brengen in de strenge bepalingen der wetgeving op politieke misdrijven, on eene eerste schrede te doen op den weg, langs wel ken het keizerrijk Frankrijk tot de vrijheid moet leiden. Bedoelde maatregelen zouden - altoos volgens het gerucht - door den keizer genomen worden op liet tijdstip, wanneer de vijandelijk heden zullen aanvangen, en op deze wijze zou hij trachten zich van de toetreding der in de groote sleden steeds magtige democratische partij te ver zekeren. Onlangs hebben dc Siècle en de Presse artikelen geleverd houdende raadgevingen in dien geest aan de regering, en er valt niet aan te twijfelen dal de keizer wanneer de oorlog moet verklaard worden in de liberale partij een krachligcn steun zal vinden tegen de klag- ten en den onwil der rijken en industriëlen. Be Parijsche beriglgever van den Nord meldt dat er sprake is van de vorming eener voorhoede uit Zouavenen Algerische tirailleurs De Zouaven-regementen worden versterkt en op 5000 man gebragt. Alle toebereidselen zijn gemaakt om in April met 120,000 man welke 8 division infanterie bevatten, in het veld te kunnen rukken. Dclroependieuil Afrika komen, brengen hun oorlogstuig mede. Sedert maanden wordt in de havenplaatsen aan een voldoend aantal go- wapende kanonneerboolen voorde landing der troepen gewerkt. I)e nota in den Moniteur heeft een grootcn indruk gemaakt door geheel Frankrijk. De dag bladpers beschouwt de officiële nota als een waarborg van de vreedzame bedoelingen der re gering zij verheugt er zich in en gelooft aan ha re goede uitwerking. De publieke opinie die niet zoo volgzaam is als de pers, ziet in het staatsstuk niels dan eene poging om de oogcnblikkclijko onrust inhetland te stillen en vooral om een togenwigt te stellen aan het streven van Oostenrijk om Duitschland tegen Frankrijk in het harnas te jagen. Hier misleidt niemand zich zelf ten aanzien van de ware bedoelingen des keizers misschien zullen zijno vredelievende verzekeringen in Duitsch land en Engeland voor opregt worden gehouden De gebeurtenissen zullen helaas! maar al te spoedig de ware heleekcnis der regeringsnota ophelderen. Gij kent het schrijven des keizers aan sir Fran cis llead dit schrijven is bestemd om voor En geland hetzelfde te doen wat het stuk in den Moniteur in Duitschland moet te weeg brengen. LeNord, welks naauwe relation met de Eransche regering u hekend zijn tracht met veel zorg le bewijzen dat de nota niet het bewijs is van eene politieke omkeering van een terugdeinzen des keizers maar integendeel Óen noodwendig gevolg van zijn verzoenenden geest van zijn wenscli naar dc handhaving des vredes. Een der hoofdambtenaren hij het mini sterie van justitie isjl. woensdag met 100,000 fr. die hem niet loebehooren verdwenen. Het gelukte aan de policie hem op de Belgische gren zen aan te houden. Be herigten uit Turijn harmoniëren weinig met den meer vredelievenden geest die overal elders in Europa althans naar liet uiterlijk te oordeelen is begonnen te hecrschen. Zoo Europa naar vrede wenscht, zegt men daar Italië wenscht naar zijne bevrijding. En zal do vrede bestendig zijn zoolang het Italiaansche vraagstuk niet is opgelost Als hel zwaard van Damocles zal de zaak van hel onderdrukte Italië hoven dien kunstmatig bewerkten vrede blijven hangen. De revolutie zal vroeger of later do taak opvatten'door de diplomatie of den oorlog onafgedaan gelaten en de bevrijding van Italië kan niet uitsluitend afhangen van den luim der vorsten. Ziedaar wat Italic denkt en gevoelt en tegenover het geroep van vrede! vrede! met slecht verholen bitterheid uitspreekt. Intusschen twijfelt men er niet aan de goede bedoeling van Engeland met de zending van lord Cowley naar Weenen men hoopt slechts dat men den raad zal volgen in de brochure Napoleon et 1' Italië gegeven om voor de worsteling te doen wat men nadeoverwinningzoudoen. Wat Duitsch land aangaat, Italië ziet in de beweging, daar in helleven geroepen, slechts hel bewijs, dat Oos tenrijk op de kleinere Duilsche Staten een gelijk— sooriigen invloed uitoefent als in Parma en Mo dena. l'ruissen alleen handhaaft er waardig zijno onafhankelijkheid. Intusschen duren de berigten uit Lombardije omtrent de vijandige houding de groote toebereidselen en den tyrannieken geest van Oostenrijk steeds voort. Men gelooft zelfs bijna zeker aan een inval vanOostenrijksche troepen op Sardinisch grondgebied. De krijgstoerustingen worden in Sar dinië voortgezet maar niet op zulk eene groote schaal als waartoe de tijdsomstan digheden aanleiding schijnen te geven vooral niet in genoegzame mate tegenover de ontzagwekkende wapeningen van Oos tenrijk. Nog dezer dagen ontving men te Tu-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1