Woensdag 9 Maart. WOENSDAG ZATURDAG. HMSTÏMM 9IIMSTRAM 1859 AANBESTEDING. 'St. of. ke. leit* K tf.o20. ZIERIKZEMECOIiRANT AM, hi "lit ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT 1 8,50 10,50 9,50- 0,00 12,00 0,00 12,50 16,50 11,50 1 Openbare Raadsvergadering- gehouden te Zierikzee den 7 Maart 1859. Voorzitter Mr. B. C.Caa. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Mr. dcClercq, wegens ambtsbezigheden Jhr. de Jonge en Ocblman wegens ongesteldheid Landskncgl wegens bezigheden Mr. van Dongen en Mr. de Crane. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld 4 missives van heeren Gedeputeerde Staten houdende Igoedkeuring van het Raadsbesluit ter beschikking uit onvoor ziene uitgaven dienst 1858 2. toezending van hel 2de suppl. kohier van den lloofdelijken Omslag 1858 hetwelk reeds aan den Ontvanger is gezonden beiden voor kennisgeving aange nomen 3. magtiging tol regeling van het beurl- veer met Rotterdam. De Burgemeester geeft kennis dat aan het gemeentebestuur van Rotlef- dam het voorstel is gedaan tol opheffing. Rij ontvangst van a ntwoord zal dit tér tafel van deze vergadering gebragt worden en 4 bedenking op de verordening betreffende de regeling van het lager onderwijs welke wordt gesteld in handen cener commissie beslaandeuit de heeren Mr. van Dongen Ur. Keileren Ur. Goemans1, ten fine van rapport. Zijn ingekomen de begrooting van het Burger- Weesbuis voor 1859, de rekening van tiet Bur gerlijk Armbestuur over 1858 en de r'ekenih'g der Gaz fabriek, met balans'van winst cil'ver lies en'verslag der Gar-Fabriek over 1858, wélke worden gesleld in bdh'den der heeren Mr. Fokker, Dr. Keiler en Dr; Goemans ten fine van onderzoek en rapport. EU laatstgemelde stukkeh blijkt dat de winst der G'az-Eabriek bedraagt f 61 2,70 en de slraatverlichting met gaz f 1862,45- minder heeft gekost dan zij met olie zoude gedaan hébben. :t 11: Wordt besloten tot het doen van af en over schrijving op de begrootingsposten van 1859 van onvoorziene uilgaven op die voor grond lasten f 4,21 en op die voor administratie kosten der belasting f 21,68'/,, waartoe bij de begrooling door hoeren Gedeputeerde Staten casu quo magtiging is verleend. Door de Districts Commissie voor de gewa pende dienst zijn drie dubbeltallen voorgedragen tot vervulling der vacature voor de op verzoek ■eervol ontslagen leden dier commissie, de heeren Mr. Egler, Mr. van IJsselsteijn en F. J. Olivier, uil welke de eerst voorgedrag ene met algemeene •stemmen zijn gekozen te weten: de heeren H. J. Berg G. J. van Zandijk en J. Broodman, hiervan zal aan de commissie en aan de benoem den worden kennis gegeven. Namens Burgemeester en W ethouders stelt de "Voorzitter voor een gedeelte gronds van dén polder Schouwen waarop de schuur van het Hoofd staat, in erfpacht te nemen onder goed keuring van Gedeputeerde Staten voor f 1,89 'sjaars aldus besloten. Wordt besloten remissie van erfpacht ad f 45,65 te vcrleenen aan A. de Vlieger, voor gemis van elting van den Westhav^ndijk. Hiervan den belanghebbende en der.^ntvanger kennis te geven. Wordt medegedeeld dat roeerder werk aan de brug bij de Zwcmhaven is gevoegd dan was geraamd f 175 voor het wegnemen der steenen heul en meerder werk aan de brug f 54,54 en voor bet afbreken der steenen heul 217,57 me! voorstel dit Ie vinden bij af en overschrij ving begrooting 1859, aldus besloten. Wordt medegedeeld een door den secretaris uilgebragt verslag van den staat van het Archief over 1859 waaruil onder anderen blijktdal 85 charters zijn overgcbragl in leesbaar schrift. De stukken zijn voor de leden ter visie gelegd. Wordt remissie verleend op daartoe ingediend verzoek van te véei betaalden boofdelijken om slag wegens verblijf elders aan mevr. de wed. van Adrichem maanden, aan Mr. C. van der Lek de Clcrcq 3 maanden aan jhr. W. D. do Jonge voor 4 maanden aan mej. Aalburg- Oclitman voor 2 maanden A. Viersma - Nolel voor '3 maanden aan mej. Rbaff - Ocblman voor 7 maanden, aan den heer Mr. M.G. de Crane voor 4 maanden te zamen f 180,83'/,. Wordt ter tafel gebragt het kohier der hon denbelasting door burgemeester en wethouders opgemaakt en voorloopig vastgesteld. Tot le den der commissie voor de in Ie dienen recla mes worden benoemd de heeren v. d, Grijp van der Vliet en Houwer. Wordt medegedeeld bet rapport der genees kundige commissie betrekkelijk! de verordening op do verspreiding san besmettelijke zicktpn. ingevolge opmerking der commissie en daar uit ontstane disvussieu is de boeleb'paald in art. I gesteld op f Y f 10 en in art. 3, 4 en 7 ge sleld op f.3 f 10 verder wordt de verorde ning onveranderd vastgesteld. Hiervan heeren Gedep. Staten bij afschrift mededeeling te doen. Hierna is de zitting gesloten. REN' N ISG EV ING. De Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland,'-maakt 'bekenddat, volgens bet daartoe döör heeren Gedeputeerde Stalen van deze provincie genomen besluit'.T1'" I De j agt op Houtsnippen en Waterwild op den 31 Maart van dit jaar zal zijn gesloten '2°. het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tol en met den 15 Juiij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3°. de Visscher.ij van den 15 Maart lol en met den 15 April zal gesloten wezen, en eindelijk 4vdat gedurende den gesloten vischlijd hel vis- schen van paling doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten zal mo- gen'piaats hebben. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en zuilen afdrnkkes in plano aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezon- deu worden. Middelburg 1 Maart 1859. l)è Commissaris-dos Könin'gs voornoemd S. vavt HEEMSTRA. Burgemeester cil Wethouders van lierikzee, zijn Voornemens op Woensdag den 23 Maart aan slaande, des middags op bet raadhuis, in het open baar, aan den minsten inschrijver aanlebcsteden Hel BOUWEN van eene STEENEN GAZUOU- DER-'KU'IP, bp hel terrein achter de Gaz Fabriek, tdêzer gemèente met bijlevering van al de daar toe benoodïgde materialen ingevolge fcestfek en voorwaarden; van af S Maart, ter lezing liggende en' verkrijgbaar ter gemeentc-secretariezul- aas P n IJS DE R AD VE RT EN T IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 rage's a f I behalve hel Zegelregt. lende op Woensdag den 9 Maart e. k.des voormiddags 10 ure, aanwijzing op de plaats, door den Bouwmeester geschieden. lierikzee, den 2 Maart 1859< B. C. CAII Voorzitter. C. de JONGE; Secretaris. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat hot kohier der belasting op de honden in deze ge meente voor het loopende, op heden voorloo- pig vastgesteld, van den 9 dezer maand gedu- i rende J 4 dagen ter secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zal voorliggen in gevolge do wet, opdat de daarop aangeslagenen in de gelegenheid zouden zijn hunne bezwaren daartegen bij den raad in te brengen. Zierikzee den 7 Maart 1859. B. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Men meldt uit'sGravenhage van 4 dezer: Voor de arrondissemenls-reglbank alhier is he den op de rol gebragt de zaak van mej. Esbra die vau den gepensioneerden generaal majoor Günltel de teruggave ciscbl van 3 van baar geno men of ontvangen certificaten nationale 4 pc. rentegevende schuld ieder groot in kapitaal f 1000, met dedaarbij beboerende coupons, be nevens rekening en verantwoording van de door hem voor baar gevoerde administratie van een omstreeks elf jaren geleden door haar aan den beer Giinliel ter hand gestelde '/,0 kooplot van de Staatsloterij, waarop de prijs van 00,000 was gevallen. Procureur Reijers heeft namens de eischeresse conclusie genomen, terwijl do pro cureur Troost voor den gedaagde uitstel beeft verzocht, dat bem verleend is. De persoon die te Roosendaal is aange houden per spoortrein aldaar uit België ko mende en in het bezit gevonden van eene aan zienlijke geldswaarde beslaande uil banknoten en eouponbladon van leeningen door Sardinië en Nieuw Grenada gesloten heeft opgegeven zich te noemen Soliman Alsleyn later Susman Nathan Elsasser, oud ongeveer 50 jaren. Men vermoedt dat deze waarde (men zegt 14U00 p. st.) a fkom- slig is van ecnenin Engelandgepleegden diefstal, In de afgeloopene week isle Delft in arrest genomen do persoon van D. oud 62 jaren woonachtig in hel Achterom verdacht van poging tot vergiftiging op zijne moeder, oud 93 jaren. Er zou namelijk gebleken zijn dat ep cene boterham voor de oude vrouw bestemd tusschen hel rogge-en tarwe brood koppen van lucifers waren gestrooid, liet dienstmeisje dat tot het snijden van baar eigen boterham ge bruik maakte van bet mes hetwelk bad gediend voor het gereedmaken der beide boterhammen voor D. kreeg bij bet nuttigen van baar ontbijt oen smaak van lucifers in den mond waardoor zij onpasselijk werd. Zij onderzocht daarop hare boterham maar vond daaraan niets bijzonders doch toen zij ook die der oude vrouw bezag ontdekte zij daarop ODder het roggebrood ondeischeidene luciferskoppen. Ofschoon D. zijne schuld ontkent heeft de politie echter gemeend uit hoofde van vele omstandigheden, die legen bem getuigen hem voorloopig in arrest te houden. De landbouwer A. Poot, onder Overschie heeft, naar wij vernemen, de eerste nieuwe gras- boter aan Z. M. den koning aangeboden. Men schrijft uil 's Hertogenbosch bet vol gende. Ecnigen tijd geleden werd er in onzen omtrek een provinciale tol verpacht. Er deden zich drie gegadigden op. Een hunner bood den twee anderen cene jaarlijksche som van f 5!) en vrijdom van (olregt gedurende den ganschen pachttijd aan indien zij zich verbanden er niet op Ie bieden, liet gevolg was, dat op deze voorwaarden gecontracteerd werd en do verbon don persoon voor eene geringe som pachter werd. Later weigerde deze het contract gestand te doeu en de twee anderen hadden de stoutheid hem daarover iii region aan te spreken. üe burgerlijke regtsvorderingdiendo verleden week voor het betrokken kanlongeregt. De kantonregter beeft de vordering der eischers ongegrond verklaard om.lal het contract cene ongeoorloofde, oorzaak zoo niet strafbare han deling bevat. De postiljon W.die II. dingsdag avond uit Zutpbcn te Apeldoorn arriveerde, bad onder weg bet ongeluk dat zijne pakelten in brand geraakten veroorzaakt door een vonk van eene sigaar, die hij gerookt had. Hoewel een voor bijganger hem op bel gevaar, waarin bij zich bevond opmerkzaam 'maakte zijn de pakotten voor Harderwijken Amersfoort nagenoeg geheel verbrand en die voor Utrecht en Amsterdam zwaar beschadigd. Uit Zwolle meldt men van 2 dezer. Gis teren heeft er op ongeveer 1'/s uur afstand van hier hel volgende voorval plaats gehad. Zekere van L. met een last op zijne schouders, ontmoette een vier- of vijftal jongelieden die naar Elburg moesten om te loten welke hem zoo plaagden dat de man in drift ontstoken zijn mes trok en een hunner daarmede zoodanig in de zijde slak, dat deze dadelijk bewusteloos nederzoeg. Men dacht eerst, dat de jongeling, die zeer veel bloed verloor, was overleden. Ook thans nog is zijn toestand zeer gevaarlijk. De ongelukkige van L. is dadelijk in hechtenis genomen. Zekere landbouwster in dit land had als werkboden in dienst twee bij baar inwonende en met elkander gehuwde lieden, waarvan de vrouw een onecht kind barer zuster is. Dit gaf een der heeren prov. directeuren der directe belast, enz aanleiding om den minister van financiën in lichting te verzoeken of ter zake al dan niet aanspraak kan worden gemaakt op de vrijstelling bij art. 19 lett. h. der wet op de personele be lasting toegekend. De minister heeft deze vraag ontkennend beantwoord, en wel op de volgende gronden dat indien bij opgemeld wetsartikel vrijstelling wordt verleend voor de dienst- en werkboden lot en met den derden graad van verwantschap geene andere dan eene wettige verwautschap ten deze in aanmerking kan komen dat er volgens de wet geen verwantschap bestaat tusschen een onecht kinden de verwanten zijner ouders en dat volgens art. 335 van bet bur gerlijk wetboek bet erkennen van een natuur lijk kind alleen tusschen dat kind eu zijnen vader of zijne moeder burgerlijke betrekkingen doet geboren worden. Men schrijft uit Roermond van 2 dezer Als een bewijs van de weinige verlichting die alsnog onder de mindere volkslasse heerscht kan hel volgende dienen Bij een geringen daglooner alhier zijn zijne beide kinderen sedert geruimen tijd ziek en zwak en worden steeds zwakker zoodat zij niet dan moeijelijk meer kunnen gaan hetgeen waar schijnlijk wel aan ellende en het weinig verster kende voedsel dat zij bekomen moet worden toegeschreven. Een der buren komt op het denk beeld dal die kinderen behekst zouden kunnen zijn en deelt dit aan den vader dier kinderen mede die er dadelijk geloof aan slaat en in de gebeele buurt verspreidt zich het gerucht dat er heksen zijn. Wat nu gedaan om te weten te komen wie die is Men geeft den vader den raad om urine der beide kinderen te nemen ze

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1