W.° 18. Woensdag 2 Maart. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BliSTllRia it timiSTRATIP MWST8JD» AANBESTEDING. EESCMRANT A B O N N E ME N T S-P B IJ S. Per drie maanden f "2,00. Franco per post f2,.-5. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgcns. VE li S CHUN T: P R IJS DER ADVERTENTIE N. Gewone \'21/a cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberïglen van 16 regels a f 1 behalve hel Zeqelregt. 9,Of) 10,50 10,00 0,00 10,00 0,00 12,50 16,50 11,50 zeéw 1 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Zaturdag den 11 Maart aan- staande, des middags op het Raadhuis in het openhaar aan den minsten inschrijver aan te besleden Hel VEBHOOGEN van een gedeelte van den Ooslhavendijlemet Grond uit de oevers van de daar langs loopende Slootingevolge bestek en' voor waarden na den 2 Maart e. k. Ier lezing lig gende en verkrijgbaar Ier Gemeente Secretarie zullende de aanwijzing ter plaatse, op /.aturdag den 5 Maartdoor den Bouwmeester geschieden. Zierikzee, 23 Februarij 1850. B. C. CAU Voorzitter. 0. de JONGE, Secretaris. liet Coli.egie van Begektf.n over het Huis van Arrest te Zierikzee maakt hij deze bekend dat hel op dat Huis op Maandag den veertienden Maart 18(10 negen en vijftig des middags zal overgaan lol de AAN BESTEDING onder nadere goedkeuring van Z. E. den Heer Minister van Juslilie, van eenige HERSTELLINGEN aan dat Huis te doen en het gewoon ONDERHOUD over de jaren 1859, i860 en 1861 ingevolge Bestek en Voorwaar den ter image voorhanden bij den Gemeenle- Bouwmecsler alhier terwijl de locale aanwij zingen zullen worden gedaan den dag der Aan besteding te 9ure. Gedaan te Zierikzee den 1 Maart 1859. Het Collegie voornoemd DE CRANE, Ter ordonnantie van hetzelve P. PAULUS, Lid en Secretaris. BINNENLAND De Ncderlandsche sloompost behelst in zijn laatste nomraer een artikel uit Vlissingen, betrekkelijk den Zeeuwschen spoorweg en het voorloopig verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tol bekrachtiging der concessie van den noorder-spoorweg. De schrijver verheft daarin zijne stem krach tig tegen hel aangegeven denkbeeld om de Zeeuwsche lijn van Stavenisse te doen uitgaan hetwelk hij uit twee oogpunten beschouwd, als: 1. tot bevordering der belangen van Rotterdam ten koste van hel grootste gedeelte van Zeeland, en 2. in verband met den spoorweg van Vlis singen naar de Duilsche grenzen, wanneer die later bij gunstiger omstandigheden van Stavenisse mogt worden verlengd tot Vlissingen. In het laatste geval zal men een onnut eind van Stave nisse naar Zevenbergen over hebben. Voorts worden de moeijelijkheden uiteen gezet voor schepen om uil de Noordzee Stavenisse te berei ken. Ten slotte wordt betoogd dat de lijn naar Stavenisse als noodhulp voor de eigenlijke Zeeuwsche lijn naar Vlissingej^nevenredig kost baar zou zijn. In de zitting der tweede kamer van 96 dezer heeft bij de voorlzelting der discussie over de assurantie de heer van Eek voorge steld de volgende motie 'van orde De kamer acht het in het algemeen belang weuscholijk, dat het bedrag der verzekering van de Oost-Indische producten tegen zeegevaar trapsgewijze worden ingekortzoodat binnen het tijdsbestek van 5 jaren die verzekering ge heel ophoudt." De heer van Hoevell heeft daarentegen voor gesteld de volgende wijziging: De kamer vol hardende bij hare motie van orde van 21 April laatsll. acht het in 'talgemeen belang wensche- lijk dat het hij die mofie aangenomen beginsel ruimer toepassing erlange dan tot dusver is geschied." Over deze beide motien hebben het woord ge voerd de heeren van Eek, van Deinse, Dirks Stoltu van Hall, van Hoevell, vanl Nispen, van der Linden en de ministers van koloniën en van finantien. De motie van den heer van Eek is verworpen met 43 legen 13 stemmen en die van den heer van Hoevell aangenomen met 33 tegen 23 stem men. Over de veilingen der Handel-Maatscbappij voerden het woord de heeren Sander, Slicher en van Deinse die tegen de uitsluiting van Dord recht en Middelburg opkwamen. Men schrijft uit 's Hage van 25 dezer. Aan Z. K. H. den prins van Oranje is op gisteren bij de loting voor de nationale militie het dienst- pliglig nommer 1244 ten deel gevallen. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft zich bij adres tot den koning gerigt waarbij zij nude havens van China en Japan zijn opengesteld aandringt dat een depot van monsters van de meest gewilde artikels bij het departement van buitenlandsche zaken worde gevestigd en een recueil consulaire daargesteld. Dit adres is, benevens het besluit tol het ontwerp van het Belgisch recu eil, aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. To Haarlem is door een jong onbekend manspersoon een muntbiljet van f 50 no. 150 in omloop gebragt hetwelk blijkbaar valsch was. Men schrijft uit Amsterdam van 26 Febr.: Alhier hebben gisteren en eergisteren droe vige ongelukken plaats gehad. Gisteren mor gen omstreeks 9'/» öre is er brand ontstaan op de Brouwersgracht bij de Korte Prinsenstraat in een pakhuis, waarin hennep katoen tabak en kofüj geborgen waren. Men meent dal hij ontstaan is door het broeijen van hennep. Twee pakhuizen de Beijenkorf en Aalsmeer, waren binnen kort een prooi der vlammen, ook de be lendende pakhuizen zijn zeer beschadigd, cn de woningen daarachter in de Ninkenslraat gelegen hebben ook schade hekomen. Bij het instorten van een der achtergevels is deze op een belen dend perceel in de Vinkenslraal neergekomen zoodat een gedeelte daarvan mede is ingestort cn een der brandmeesters v. d. H. onder de puin bedolven, jammerlijk den dood heeft ge vonden een ander persoon heeft zich nog kunnen redden met door de ruilen van een raam waar hij digt hij stond te springen. Hoewel er 10 a 12 spuiten in werking waren was men den brand ten half vier ure nog niet meester. Gisteren middag is een bejaarde vrouw, in de korte Leidsche Dwarsstraat woonachtig die de gewoonte had zich boven eene op de tafel staande lest met vuur te warmen inslaap geraakt, op den grond gevallen en door hel vuur vallen van hare kleederen verbrand zoodal zij in eenen deerniswaardigen locstand levenloosop den grond is liggende gevonden. Een handelaar in varkens, op de Achtergracht woonachtig is gisteren avond met zijn rijtuig achteruit in den Rinnen-Amstel gereden en daarbij jammerlijk omgekomen. Naar ons wordt medpgedeeld, heeft aan het Brielsche hoofd nabij Brielleeen vreeselijk on geluk plaats gehad. Een man die met eene roei boot zijne, huisvrouw en drie kinderen aan boord van de Brielsche stoomboot wilde brengen ge raakte met zijn vaartuig onder de raderkaslen, met het ongelukkig gevolg dat de boot omsloeg en de vrouw en de drie kinderen zijn verdronken, terwijl de man niet danmetveel inspanning werd gered. Laatsl. woensdag avond werd een groot aantal nieuwsgierigen te Breda builen de stad gelokt door eene lichtstreep aan den hemel als dc staart van een komeet. Te meer verwekte dit de opmerkzaamheid daar men geene aankondiging van dit verschijnsel had vernomen, liet was het duidelijkste ziglbaar ten 7',ure,in dc rigtingz.w. Dezer dagen heeft Ie Groningen een voor val plaats gehad dat weder hel bewijs heeft ge leverd dat een hond geruimen lijd builen voed sel kanook wannecr hij bovendien isblootgesteld aan alle weOr en wind. Een Engelschhondje van de kleinste soort en gewoon aan eene zeer zorg vuldige behandeling geraakte op eene wande ling buiten de Heerepoort eensklaps zoek, zonder dat hel aan de meest ijverige nasporingen mogt gelukken het diertje terug te vinden. De eene dag verliep na den anderen maar het hondje kwam niet tcregt, tot dat men het eindelijk door een toeval ontdekte in eenen diepen kuil in een moestuin digt bij de plaats waar hel eerst was vermist. Het arme diertje had toen in dien knil niet minder dan bijkans twaalf etma'en door- gebragt natuurlijk zonder het minste voedsel en zonder eenigen drank dan misschien van den gevallen regen. Ook was hel toen het ontdekt werd geheel uitgeput en vermagerd en zoo danig met slijk bedekt dat het te naauwernood meer te herkennen was. De steile wanden van den kuil droegen ontelbare sporen van de pogin gen die het hondje in zijnen angst had aange wend om er tegen op te klauteren. Ook had het aan de eene zijde eene holte gemaaktdenkelijk om eenige beschutting te hebben legen koude hagel en regen. Het dier heeft eigenlijk zijne redding te danken gehad aan de kraaijen die onophoudelijk om den kuil vlogen en alzoo de aandacht des eigenaars van den tuin er op vestigden. Naar men verneemt zal lot de uitvoering van verschillende hei- en andere zeewerken op hel eiland Schokland ditjaar voor de eerste maal gebruik worden gemaakt van dennenhout ge- kreosoteerd of met ruwe teeroliefdead oil) duur zamer gemaakt, volgens de methode van den in Engeland geoctrooijeerden Engelschen uitvinder John Bethel. Uit Luxemburg schrijft men dat door Fransche kooplieden tol buitengewoon hooge prijzen zoo vele paarden zijn opgekocht dat op de laatste markten anders buitengewoon goed voorzien, naauwelijkspaarden waren aangevoerd. Dercgtbankle Doornikheeft dezer dagen zekere Maria Josepha Robert tot vijftien dagen gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van graf schennis. De vrouw wroette nl. in de graf kuilen, om beenderen en andere ligchaamsdec- len er uitte halen, die, wanneer een dienstplig- tige ze in den zak draagt, hem bij de loting een hoog nommer doen trekken. De jongelingen die haar in het werk stelden, hebben haar voor dat ijsselijke bedrijf betaald. Welk een bijge loof in onze verlichte eeuw. Te Brugge wordt sedert geruimen tijd ge klaagd dal allehonden worden gestolen indien zij een oogenblik uit het oog worden verloren die eenige waarde hebben worden naar Engeiaud overgevoerd. Te Brussel daarentegen zijn het de katten waarop jagt wordt gemaakt eensdeels naar hel schijnt om zich van de huid meester te maken anderdeels om ze in de gaarkeuken in hazen en konijnen (e herscheppen. In eenigen dier localen komt men er openlijk voor uit, en wordt het kaltenvleesch door sommige klassen als eene lekkernij beschouwd. Men maakt te Brussel reeds toebereidse len tot het zenden van een gezantschap naar Ja pan. Men voegt (er de volgende bijzonderheid hij, onder al de Belgische diplomaten wordt er slechts een gevonden die het Nederlandsch, de eenige vreemde taal, welke 'op Japan wordt verslaan zoo maglig is, dat hij haar goed en vlug spreekten juist die eene gevoelt geen lust, om zich derwaarts te begeven. BUÏTENLAN D. Keulen 25 Februarij. Dc Oesterr. Correspon dent zegt dat bij keizerlijk bevelschrift de uit Italië geboortige met verlof huiswaarts gekeerde soldaten der in bezetting liggende regementen wier wevfkanlons ver afliggen zich hij hunne korpsen voegen moeten. Deze maatregel voegt het blader bij heeft een zuiver verdedigend ka rakter en is het gevolg der wapening welke in Piemont plaats grijpt. Alle hoop op het wélslagen dertot behoud des vredesgeopende onderhande lingen is echter nog niet vervlogen. De regering schijnt het plan te koesteren om een observatie leger in het Voralgehergte hij een Ie trekken hetwelk lot eene aanmerke lijke sterkte zal worden gebragt. In de gisteren gehouden zitting der kamer van afgevaardigden is met eenparigheid vanstcm- men besloten om het voorstel aan de regering te doen dal zij bij de bondsvergadering er met klem op aandringen, dat zoodanige maatregelen worden genomen waarbij het gevaar voor een oorlog worde afgewend en da! mogt Oosten rijk of een andere Duilsche staat worden aange vallen devereenigdebondsmagldan de wapenen ter verdediging er van aangorde. Het gerucht loopt te Weenen dat prins Frederik Willem van Pruissen aan het Oos- tenrijksch hof verwacht wordt en met eene vertrouwelijke zending belast zou zijn. Dragonders van het regement van Toskane hebben eenige dagen op Sardinisch grondgebied een burger van dien staat An- dreani genaamd opgeligt, naar aanleiding van het missen der kleine vlaggenwelke den weg aanduiden die het Sardinisch van het Toskaansch grondgebied alscheidt. Het volk wilde Andreani bevrijden ,inaar werd daarin belet doch op hevel der overheid van Garare is hij onrniddelijk op vrije voeten gesteld zonder dat dit voorval hetwelk door de Sardinische dagbladen sterk over dreven is, verdere gevolgen gehad heeft. Aan het Frankf. Journal wordt van den 22 Februarij geschreven hoe men aan den Rijn het verrassende berigt had ontvan gen dat het Ncderlandsche, uit Baden ver wijderde werfbureau binnen zeer korten tijd waarschijnlijk met goedvinden van de Nassausche regering, te Bieberich zou ge vestigd worden. Natuurlijk zouden ook hier alleen Zwitsers mogen worden geworven. De indruk, dien de talrijke Brochures, in de laatste dagen te Parijs verschenen, in Duitsch- landte weeg brengen, laat zich hel best opmaken uit hetgeen de Koln. Zeiting daaromtrent in een hoofdartikel mededeelt. Zij worden daarin ver geleken bij branders, die na verloop vaneenigen

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1