Zaturdag 26 Februari) 1859 W0EISÖAG ZATURÖAG. BESTUREN MISTRATIEN AANBESTEDING. nieewsmingên" BINNENLAND ZlERIKlESdnEdOllRANT A BONNE ME NTS-PR US. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 tire 'smorgcns. VERS CHIJN T-. P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 121/2 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het Zegelregl G4 >r4 "7 74 08 94 104. i 2 102>/2 97 1U1 86 -34 '/a 73'/i 39 05*/* 833/4 77 V 8 G73-,» 45-Viö 44% 39% 92% e Ned hallas' 9 ure 10 Eiotisi)/ ;l'otionale Militie. PUBLICATIE. RuitGfeMEESTEB cn Wethouders van 'f.ierikzcc. Gezien hel besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 7 dezer maand Piovinciaalblatlno12), alsmede arlt. 73, 74, 75, 7G, 77, 78, o 183 en 83 der wel van 8 Januarij 1817 Staatsblad no. 1) Hebben goedgevonden: Art. t. Ter kennis van de belanghebbenden te brengen, dat de aiphabelische naamlijst van alle de per sonen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen ter visie van elk en een iegenlijk zal leggen op hel Gemeentehuisvatfzaturdag den 12 Februarij tot zalurdagden 26 Februarij, des morgens van 9 uur lot 12 uur; ten einde een ieder in staal zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den beer Militie-Commissaris te kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwittigen dal zij zich op den 28 Februarij 1859des mor gens ten 10 ure zullen bcbooren te bevinden te Zierikzee, hoofdplaats van hel Militie-Kanton, op het Gemeente-huis aldaar ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan oplegeven, alsmede dat zij zullen beboeren te zorgen, dat de bewijzen tot slaving hunner redenen van vrij stelling bij de wet gevorderd uiterlijk binnen de vijf dagen na de loling worden overgelegd aan bet bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zouden kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 12' Februarij 1859. En is biervan afkondiging geschied Ier plaatse waar het behooit den 12 Februarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. G. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Zalurdag den 12 Maart aan staande, des middags, op bet Itaadbuis, in het openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden Het VERHOOGEN van een gedeelte van den Ooslhavendijk met Grond uit de oevers van de daar langs loopende Slootalsmede hel maken van een' nieuwen RINNENDERM aan het nieuw gemaakt gedeelte Dijlcs bij het Westhavenhoofd ingevolge bestek en voorwaarden na den 2 Maart c. k. ter lezing liggendeen verkrijgbaar Ier Gemeente secretarie zullende de aanwijzing ter plaatse op /alurdag den 5 Maart *door den Bouw meester geschieden- Zierikzee, 23 FebruaVij^vSO. B. C. CAU Voorzitter. C. 'de JONG F, Secretaris. Zierikzee 25 Februarij. Naar men ver neemt is door den beer Officier van Justitie alhier appél aangeteekend van de uitspraak des kantoiircgtcrs, in zake den heel- en vrocd- meester Z., waarbij de beklaagde isvrijgesproken. Uit Vlissingen meldt tnen dal jl. dingsdag avond omstreeks halfzeven ure, van Antwerpen komende aldaar Ier reede is gearriveerd de En- gelsche ijzeren schroefstoomboot Northman ge zagvoerder Ansdel, met tarwe en appelen gela den, voor Huil bestemd, terwijl op betzelfde oogenblik wegens tegenwind uit zee terug kwam bet Amerikaansche schip Union. Beide schepen zijn legen elkander gedreven waardoor hel eersigemeide eene zware lekkagie bekwam en reeds ten zeven ure gezonken was. Vier ma trozen en de jongen waren op de Union over gesprongen, terwijl later vijf overige manschap pen door den schipper Lambert van D'dst en den loods John Rowbyes, met ecne sloep van het Bel gische loodswezen werden gered. De gezag voerder van de stoomboot, die niet spoedig ge nocgzijn schip had willen verlaten, is de eenige persoon, die daarbij is omgekomen. Dezer dagen is zekere Montanari uit Middelburg, terwijl hij nabij Dordrecht door middel van een bootje op de stoomboot ge- bragt werd achterover geslagen en ver dronken. Hoewel de ongelukkige eenige keeren hoofden armen tot redding boven water stak mogt hetondanks alle aange wende pogingen niet gelukken hem levend op te balen. Opmerkelijk is het dat (e Goes, op eene bevolking van 5645 zielen sedert 29 Januarij jl. en dus gedurende ruim drie weken, niemand overleden is. Wij vernemen dat de regering thans ge antwoord heeft op de bedenkingen van de tweede kamer der staten generaal gemaakt, ten aanzien van hel wets ontwerp lot wijziging der bepalingen omtrent de helling van den accijns op hel geslagl van de runderen en de kalveren. Ook over dal wels ontwerp kunnen derhalve de beraadslagingen eerlang bij de kamer worden te gemoet gezien. De regering heeft ook geantwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer betrekke lijk het wetsontwerp lot verleening vantiendvrij- dom ter bevordering van landverbetering. In dat stuk verklaart de regering zich (c onthouden van te antwoorden op de beschouwingen die voorkomen in bet verslag der tweede kamer betrekkelijk de novale tienden omdat dit liend- regt feitelijk beslaat en door de jurisprudentie is erkend. Op verlangen der kamer is de tekst van hel eerste lid van art. I gewijzigd, om dui delijk te doen uitkomen dat het hier gold tiend vrijdom voor gronden, door kaden of dijken tegen overslrooming beveiligd. Aan den termijn van tien jaren, verbonden voor den vrijdom voor de buitendijks liggende gronden, die sedert dat getal jaren ov erstroomd zijnde op nieuw wor den ingepolderd en bekaad of bedijkt, blijft de regering vasthouden, ten einde misbruik te voor komen. Eindelijk heeft de regering niet kun nen toegeven aan het verlangen, in bet voor loopig versiag geuitom voqr den afkoop van bet dominiaal tiendregt af te wijken van den re gel bij alle burgerlijke transactiën, dat de ver krijgers de kosten betalen en zulks te minder, omdat, volgens de regering de kosten na den afkoop den belanghebbende niet kunnen af schrikken. Inde zitting der tweede kamer van heden is het wetsontwerp nopens den tiend vrijdom aangenomen met 57 tegen 4 stem men (de heeren SchiminelpenninckElout, Lycklama en van Lijnden), na overneming vaneen amendement van den heer van tier Linden strekkende om vrijdom ook te ver- leeneri aan woestegronden en droogmake rijen, en na verwerping van artikel 2. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen ten einde gebragtover de emancipatie in Oost-Indic. Inde zitting der tweede kamer van 23 dezer is na eene korteonbeteekenende dis cussie aangenomen met 48 tegen 10 stem men liet wetsontwerp tot afschaffing der sla vernij in Nederlandsch Oost-Iridie. Wij vernemen dat de minister van oorlog heeft bepaald dat van de met 1 Mei te paspor teren miliciens der ligting van 1851 zullen wor den uitgesloten diegenen, welke voor hetgewone contingent dcrzelfdc ligting zijn opgetreden en nog geene volle vijf jaren gediend hebben als mede zoodanige miliciens van gemelde ligting die tot gevangenisstraf of detentie zijn ver oordeeld. De minister van binnenl. zaken, heeft in eene missive dd. 8 Febr. II,beslistdat de hoofdonderwijzers, die aan het hoofd staan van scholen, welke volgensart. 2 vanhetregleroenl A, behoorende bij <!e wet van 3 April 1806 onder de openbare zijn gerangschikt zoo lang bet onderwijs inde gemeenten naar aanleiding van art. 70 der wel van 13 Aug. 18.57 nog niet ge heel is geregeld, nog als openbare onderwijzers kunnen worden aangemerkt. Bij Zr. Ms bësluit is tot's konings com missaris bij de Aken-Maastrichtsche spoor weg-maatschappij benoemd de heer W. Badon Ghijben hoofdingenieur van den waterstaat in het 7de district. Aan de algemeene kerkeraden van de Her vormde gemeenten in ons vaderland is van wege de algemeene synodale commissie der Ned. Ilerv. kerk eene missive gerigl over de armen zaken en de armverzorging. De kerkeraden wor den aangespoord dat de zorg der diaconie zich bepale tol de armen, die in het kerkelijk ressort van hunne gemeenten wonen, en dal die zorg zich niet alleen bepale bij ligcharoelijke verpleging maar zich vooral ook moet uitstrekken lot de bevordering van hun geestelijk en godsdienstig belang. Vele gemeenten hebben in dien zin gewerkt doch in enkele gemeenten hebben de diaconien meer gewerkt in het belang der hun toevertrouwde fondsen, dan wel in het belang der armen. Zij hebben de zorg der armen op de burgerlijke armbesturen trachten over te dragen, tegen welke verkeerdheid de missive ten ern stigste waarschuwt. Men schrijft uil Rotterdam van 21 dezer. Heden hield de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hare aangekondigde vergadering. Onder het eerste punt van behandeling bragl de voorzitter in herinnering, dal de voorgenomen tentoonstelling van vcealsnu bepaald isop dings dag 12 April e. k. en plaats zal hebben inden tuin van de sociëteit Harmonie alhier daartoe welwillend door bare leden afgcslaan;dat daarbij even als vroeger eene verloting van vee zal gebouden worden waartoe de vereischte toe stemming van het bevoegde gezag was ingeko menterwijl door den gemeenteraad van Bot terdam eene toelage van(3T)() is toegestaan een en ander werd door de vergadering met genoe gen vernomen. Verder werd .ingevolge bet tweede punt van behandeling, de rekening over 1858 van den penningmeester opgenomen door eene commissie daartoe door de vergaJering uit haar midden benoemd. Ten slotte wekte de voorzitter de leden der af deeling nog op ,om door bet uitloven der prijzen bel doel der tentoonstelling nog meer te bevor deren waaraan door enkelen reeds onmiddelijk zeer bereidvaardig gevolg werd gegeven. Men verneemt dat de overgrootemeer derheid der gestemd hebbende leden van de maatschappij van weldadigheid zich heeft verklaard voor de huil door de commissie kenbaar gemaakte voorstellen weshalve door de leden eerlang afgevaardigden zullen moeten worden benoemd tot het houden eeuer algemeene vergadering ter regeling van de zaken der maatschappi j in welke over hare toekomst zal worden beslist. Om den goeden geest van ons leger in Ned. Indie te leeren kennen deelt men bet vol gende mede Onder de manschappen van het 10de bataillon, dat voor de expeditie naar Boni wasgedesigneerd en in Batavia iag zijn ook een aantal vreemde lingen, ouder anderen ook een tiental Zouaven, die, om hunne scboone stem als koorzangers in de opera's te Batavia optraden. Men begreep, zoo verhaalt de Arnli. Cour. dat de opera zijn luister verliezen zon indien men die koorzan gers verlooren de majoor S. die in vroegere jaren zich zoo verdienstelijk beeft gemaakt, bepaaldelijk in de hofstad voor zijne zorg aan bet ondeiwijs in de gymnastic besteed, werd verzocht zijne (usscbenkonist te verleenen om die militairen door overplaatsing of eenig ander middel van de expeditie te weerhouden. De majoor viilde dat niet beloven, maar zeide dat bij den koorzangers de qaestiezou onderwerpen. Hij deeldehun den stand van zaken mede, en bragt hun onder betoog, dat zij door naar Boni tegaan ook bun f 15 'smaands alskoristen ver liezen zouden. Majoor, sprak de woordvoeder onder bon zeer karakteresliek, wanneer men onskoaiman» deert in Batavia moeten wij gehoorzamen, maar niemand kan ons beletten heeschic zijn zoo lang de expeditie duurt'' Men schrijft uit 's liage van 22 dezer. Heden is do gepensioneerde generaal G. door de arrondissemenls reglbank verwezen naar den heer procureur generaal bij het provinciaal ge- egtshofiu Zuid-Holland wegens vergiftiging als hebbende arsenicum gemengd in Julij 1858 in soep eenige weken later in jenever en op 4 Januarij jl. in leverworst, welkeen en ander ten gebruike bestemd was. Bij een berigl van hel dezer dagen te Tiel overlijden van den gewezen bootsman Pieperwas gevoegd, dat hij de laatst overgeblevene der equipage van de kanonneerboot van van Spet/li was. Tbans is men in staal gesteld hel onjuiste dezer laatste bijzonderheid mede te deelen, naar dien inhei Ncderduilsch Gerefoimeerd iedema- tenbuis te Rotterdam nog voortdurend verpleegd wordt de persoon van Willem Frederik van der Ueyden, die insgelijks als bootsman op gemelde kanonneerboot dienst deed en bij het springen daarvan zeer zwaar gekwetst werd. De man lelt bijna 61 jaar engenict eenegocdegczondhcid. Tusschen Ooltgensplaal en den Bom mel is een meestoof afgebrand, genaamd de Dijksche stoofmei ruim 50 vaten meekrap. Men schrijft uit Rotterdam van 21 dezer: Heden namiddag ten ruim 3 ure is een slepers paard gespannen voor een wagenaan den Goolsingel op hol geraakt, waardoor een acht-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1