N.° 16. Woensdag 23 Februarij. WOENSDAG BESTUREN A «MSTMTHi nieuwstijdingen" BINNENLAND A BO N N E ME N T S-P B11 S. Per drie maanden f i,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. V E B S C II IJ iV T p n u s ie n a f> v e n r e r i e y. Ctfwone I l\'cents ih'. regel t GeAmorte-ifriwclijhs- en Doodberitj/cn win I6 regc's a f l helmier hel Zagelregt. fjoting Nationale Militie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van 'l.ierikzce. Gezien hel besluit van den beer Commissaris des Konings in deze provincie van den 7 dezer maand Piovinciaalbladoo|2), alsmede arll. 73, 71, 75, 7(1, 77, 78, 8183 en 85 der wet van 8 Januarij 18)7 Staatsblad no. 1) 'lebben goedgevonden: Art. 1. Ter kennis van de belanghebbenden le brengen, dat de alphabelische naamlijst van alle de per sonen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen Ier visie van elk en een iegenlijk zal leggen op het Gemeentehuisvan zaturdag den 12 Februarij lol zaturdag den 26 Februarij, des morgens van 9 uur lot 12 uur; ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eeuige personen of omstandigheden moglen voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeleekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den heer Militie-Commissaris le kunnen kennis geven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze le verwittigen dal zij zich op den 28 Februarij 1859des mor gens ten 10 ure zullen behooren te bevinden te Zierikzee', hoofdplaats van het Militie-Kanton, op het Gemeente-huis aldaar ten einde voor de dienst der Nationale Militie le loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan optegeven, alsmede dat zij zullen behooren te zorgen, dal de bewijzen lol staving hunner redenen van vrij stelling, bij de wet gevorderd uiterlijk binnen de vijf dagen na de loting worden overgelegd aan hel bestuur der gemeente. En opdat niemand hiervan onwetendheid zouden kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks le doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 12 Februarij 1859. En is biervan afkondiging geschied (er plaatse waar het behoort den 12 Februarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Zierikzee 19 Februarij. 's Konings jaardag werd alhier feestelijk gevierd. Het klokkenspel deed zich bij herhaling booren. Uil zeer vele woningen wapperde bet vlaggedoek de dienst doende schutterij hield eene parade, bij welke het corps muzijkanlcnde volksliederen en andere stukken ten gehoore bragten aan den schutter J. E. Theeuwis bet eereleeken voor 15jarige dienst bij de schutterij door den kapitein met eene gepaste toespraak werd ter hand gesteld. Zierikzee, 22 Februarij. De Koninklijke academie van beeldende Kunsten le Amsterdam, hooft den h eer J. K. Labrijnthans 2e architect, te Gouda, na afgelegd examen verleend bet di plomaat lot het geven van onderwijs op bouw kundige teeken-scholen Wij vermelden zulks gaarne van een onzer vroegere ingezetenen, die ook na een eervolvcr- gelijkcnd examen de betrekking van 2den archi tect te Gouda ten deel viel cn aldaar sedert drie maanden gevestigd is. Hij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 17 dezer, is de inge nieur van den walerslaat A. Blaauw Jz. toege voegd aan den inspecteur van den waterstaat in de eerste inspectie te Arnhem en de ingenieur P. J. de Quartel aan den inspecteur van den wa terstaat in de tweede inspectie, te 's Gravenhage, beiden met ingang van den Islcn Mei eerstko mende; en wordt, te rekenen van die dagtee- kening, verplaatst de ingenieur jhr. A. O. van den Santheuvel, van Leeuwarden naar Zierikzee. Uit Middelburg schrijft men Wij ver nemen dat jhr. rnr.jU. C. Paspoort van Grijpslterke zijn ontslag gevraagd heeft als burgemeester dezer gemeente. De Rotierdamsche Courant van 18 dezer zegt. Sommige dagbladen, die aan ons ontleend hebben hel verhaal van de opligting, gepleegd te Am sterdam door den bekenden Apelcer alias van der Ven, verklaren heden verzocht le zijn mede te declen dat ons verhaal in zoo ver onjuist was dat geen der Amslerdamsche predikanten of een ander geestelijke aldaar in die zaak betrokken of door genoemden Apeker opgeligt is. Wij kunnen echter van onze zijde op grond van de meest stellige informatien ingewonnen door onzen bcrigtgever verklaren, dat de feiten zich hebben toegedragen gelijk in ons verhaal voorkomt; dat de gebeurtenis plaats had te Amsterdam, en de opligting geschied is ten na- deele van een prediker le Amsterdam woon achtig en aldaar wekelijks den kansel betredende. Wij onthouden ons tot dat een nader démenti ons daartoe mogl noodzaken van het noemen van d en naam. Te Amsterdam zijn dezer dagen ontdekt een volsch muntbiljet van f 10 en een van ƒ.30. - Te 's Hage is plotseling in een rijtuig over leden jhr. Bageiaar ordonnans officier van Z.M. den koning, lie begrafenis zal met militaire honneurs geschieden. De spanning waarin Europa in de laatste dagen verkeert heeft op de prijzen onzer in- landsche paarden voor bet leger geschikt grooten invloed. Deze zijne aanmerkelijk ge slegen. Een tal van Duitschc kooplieden loopt, zoo schrijft men van Dordrecht, onze streken af en besteedt voor Jjarige ruinen booge prijzen. Betrekkelijk den persoon wiens arres tatie le Goes en veroordeeling ter zake van desertietijdens de onlusten met Belgie be gaan, behelst de Provinciale Noordbrabandsche cn 's Herlogcnbossche courant het volgende Henri H. Wdoor den krijgsraad van Noord-Brabandwegens desertie in 1831, tot 10 jaren kruiwagenslraf veroordeeldheeft in zooverre van Z. M. den koning gratie verkre gen dat die straf veranderd is in zes maanden detentie, omtrent zijne zaak strekken de volgende bijzonderheden W...., een voormalig landmeter bier te lande, was voor 1830 in militaire dienst geraakt en daarna gedeserteerd, zonder dat hij echter bij den vijand in militaire, dienst trad, doch hij werd in zijne voormalige betrekking als landmeter in Belgie geplaatst. Te St. Nicolaas gehuwd, leefde hij daar sedert jaren met zijne vrouw zonder kin deren, aan hem en zijne vrouw werd de opvoe ding toevertrouwd van een onecht kind, dal aan de beide echtelingen door een heer tegen een jaarlijksch kostgeld werd besteed dat noglans onbetaald bleef. IV...., met zijne vrouw had den zich echter sedert acht jaren met zooveel liefde aan het kind gehecht dat zij het ook zon der schadeloosstelling behouden wilden. Op een maal nu vorderde de vader zijn kind in het af- geloopen jaar terug, dat door de beide echtge- nooten natuurlijk geweigerd werd. IFaan zijnen geboortegrond gehecht, was gewoon jaar lijks eene geheime reis naar Goes in Zeeland te maken ton einde zijnen vader en verdere fa milie een bezoek te brengen. Daarvan maakte de vader gebruik, om het kind in zijne magt (e krijgen bijschreef naar een der autoriteiten in Nederland dat de deserteur van het Ncder- landsche leger IV. van daar vertrokken was en hij op een door hem aangegeven datum te Goes zou aankomen de uitkomst was zijne ge vangenneming en veroordeeling. IV.. alzoo verwijderd zijnde, werd zijne vrouw door eene vriendin, die door den vader in hel komplot was overgehaald, bezochtdeze vertrok nadat be zoek, en verzocht de vrouw van IV.... haartot aan hei spoorwegstationin gezelschap van het lieve kind zoo als zij het noemde uitgeleide te doen, waaraan zonder argwaan werd voldaan. Op hel oogenblik van het vertrek des spoortreins maakte de vriendin zich plotseling meester van het kind, met de woorden liet is uw kind niet, maarhei mijne! De ongelukkig gemaakte vrouw en voedstermoeder was buiten zinnen en zeeg in ontnagtdo spoortrein vloog heen en met deze baar lieveling. Ziedaar de uilkomst van eene intrigue die op hel laatst van 1858 werd gespeeld. Het zal echter bij het eindigen van den straf tijd van IV.... en zijn terugkeer naar Belgie te bezien staan, of die zoo gelukkig gespeelde in trigue ook zoo gelukkig en eervol voor den va der zou nfloopen, daar door een proces het ge heimzinnige der geboorte ran bol bedoelde kind openbaarheid zal verkrijgen. In de afgeloopene week zijn te Nieuwe Diep 5 Maassche vischsloepen binnengeko men,die, behalve de leng heilbot en sehel- visch ongeveer 2000 stuks kabeljaauw heb ben aangebragt. Al delevende visch is door elkander voor ƒ1,75 opgekocht en naar Am sterdam verzonden. De doode kabeljaauw, die aldaar wordt opgekochtgaatna de ge wone kunstbewerking in die gemeente vlug en als levend van de hand. In de afgeloopene week is ten huize van den mr. timmerman A. IV. Keiler te Charlois ingebroken. De dieven hebben zich meester gemaakt van een lessenaar, met de zich daarin bevindende papieren van waarde en specie ten bedrage van ongeveer 1700. Deze lessenaar stond in bet vertrek, waar de bewoners sliepen en deze hebben van den diefstal niets bemerkt. Hel noodig onderzoek is terstond ingesteld en men twijfelt niet of de daders zullen spoedig ontdekt worden. Bij gelegenheid der laatste trekking van de staats loterij had le Varsseveld een ingezeten uit die gemeente van een en debitant van loterij briefjes eenige nummers gekocht. Nadat de trekking afgcloopen was kwam de debitant hem berigten dat op zeker lol waarvan hij een vijfde had 70 gulden was gevallen, welke prijs hij hem, na aftrek der opcenten, uitbetaalde. De kooper van hel lol ontdekte echter toevallig uil een nieuwsblad, dat op hel lol, in plaats vat) 70 gulden 50l>0 gulden gevallen was. Ter stond hierop stelde hij alle pogingen in hel werk om weder in ,het bezit van het loterij-briefje te geraken, hetwelk hem echter aanvankelijk niet gelukte. Door de ijverige bemoeijing der poli cie heeft hel hem echter mogen gelukken we der in bezit van hetzelve le mogen gesteld wor den. Naar men verneemt is de debitant in hech tenis genomen. Te Emclen bevindt zich thans in ver- zekerdebewaring eene Ned datnc, dieaan het station aldaar is aangehouden en in liet bezit is gevonden van 7 zware zilveren eetlepels en een zilveren cigarenkoker. Daar de dame zich niet kon of wilde legitimeren heeft men haar te E nden voorloopig in ve. zekerde be waring genomen. Erisonlangs eene geldkist of brandkast uitgevonden die op bepaalde uren vanzelf opengaat. Het menigvuldig laten springen van brandkasten door middel van kruid heeftden uitvinder op de gedachte gebragt om eene brandkast zonder sleutelgat te ver vaardigen, en overigens ge'tie opening be vat die aan boeven gelegenheid geeft om kruid aan te wenden, ilijheefteen mecha- nismus aangebragt, waardoor de brandkast op een bepaald uur van zelf opengaat. Van binnen is een uurwerk, waarop men vóór het sluiten der kast eenvoudig den wijzer op het uur zet waarop de kast zich ope nen moet. Uit Brussel schrijft men van 18 dezer. De moeijeüjke artt. 295 e. v. van hel ontwerp van strafwetboek hebben de kamer van vertegenwoor digers wederom twee dagen bezig gehouden. De heer Dedecker begon zijne rede in de zit ting van heden met de opmerking dat de on be perkte vrijheid van den kansel niet in den geest van het voorloopig bewind van 1830had gelegen, "ij betreurde dat de minister zijne concessie teruggetrokken had van geen vergrijp te willen zien in de eenvoudige beoordeeling eener rege ringshandeling. Daardoor is het art. strijdig geworden met de constitutie terwijl verder het lezen van een herderlijken brief van den kansel gelijk staat met de distributie van een dagblad en alzoo geen vergrijp kan opleveren. De heer Lelièore sprak voor hel art. cn beweerde dat nergens de priester zooveel vrijheid geniet als in Belgie maar dat men hem de gelegenheid moest ontnemen om hartstogten op te wekken en wan orde te slichten. Zijne zending is geestelijk en moet geestelijk blijven. De heer de Tlteux noemde bet art. eene schen ding der constitutiedie een verdrag is lussclien de verschillende partijen. Krachtig werd deze stelling bestreden door den beer Frére Orban minister van finanlien. De regering de plaat selijke autoriteiten zij laten kerken bouwen zij betalen de priesters zcide hij, en zal zij daar voor nederig al de beleedigingen moeten ver dragen welke men haar in de kerk toedient Neen even als de priester in de kerk door geen burger in de rede mag gevallen worden, evenzoo moet de burgerlijke autoriteitals door een reglement van orde beschermd zijn tegen aan vallen van den kansel. Een ongeval dat de noodloltigsle gevol gen had na zich kunnen slepen had dezer dagen te Luik plaats. Drie werklieden waren bezig met graven in de fondamenten van een huis in de straat Méan, toen, tengevolge van onvol doende maatregelen, de wanden van den door gegraven kuil instortten en zij onder eene laag aarde van minstens vier voctdikte bedolven raakten, Men snelde onmiddelijk ter hulp maar daar men vreesde de werklieden door het aanwenden van werktuigen te kwetsen bepaalde men er zich toe de aarde met de handen weg te graven, lntusschen gtdukte het, na verloop van tien minuten een van de ongelukkigon te be vrijden eenige oogcnblikken later vond men den tweede maar eerst na verloop van een half uur den derde. De geredden hadden geen letsel be komen behalve dal een van hen eene liglo wonde aan het hoofd had hekomen door het vallen van de spade van een zijner medgezellen.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1