REDUCTIE-BOEKJE Strandvonderij. VLOERTAPIJTEN KARPETTEN. DERGELIJKE STAND TL ZIERIKZEE BEURS, iMRKTffilTiiNlir r° ZEETIJDINGEN VERYOER-MIDDELEN 4de voorbeeld. 2n. p. gekookte rogge a 18 ccntim. fr. 0,36 meel - 0,10 1 gehakt hooi - 0,18 2 n m gehakt stroo - 0,25 B peen en beetwortel - 0,15 5 stroo a 10 centimes - 0,50 (of f 0,727) zamen fr. 1,54 1ste voorbeeld 9de 3de 4 de fr. 2,64 - 2,07 - 1,75 - 1,54 zamen fr. 8,00 gemiddelde waarde der vier economische portien - 2,00 of f0,95. De gemiddelde ui(gaaf3,44 frs. zijnde voor de vier eerste voorbeelden en slechts 2 fr. voor de vier laalsten volgt daaruit ecne besparing van 1,41 fr. por dag en per paard. Wanneer men daarvan het slroo aftrekt waar van de pachters geen rekening houden omdat het in allen gevalle voor de mestvaalt bestemd is, dan zou de uitgaaf slechts bedragen 2,74 fr. naar het gewone stelsel en 99 centimes naar het economisch stelsel. Als men aanneemt dat er in Belgie driemaal honderd duizend paarden zijn dan zou de alge- meenc toepassing van deze voederingswijze, eene jaarlijksche besparing opleveren van het verba zende cijfer van meer dan honderd milioen francs Wat betreft de tienduizend paarden van het leger, niets zou gemakkelijker zijn dan die aan den nieuwen leefregel te onderwerpen en aldus eene besparing te verwezentlijken van tiendui zend francs per dag inreden van slechts 1 fr, per paard. Men vraagt welligt welke waarborg beslaat er voor de deugdelijkheid der voorgestelde aan zienlijke verandering De beste waarborg dien ik geven kan voor mijnen nieuwen leefregel bestaat in eene voort durende toepassing die ik er van gemaakt heb met hel beste gevolg gedurende zestien maanden op veertien paarden van verschillenden leeftijd en rassen. Deze paarden zijn en worden nog steeds gebezigd voor werk van landbouw on derscheidene transporten en voor de dienst der paarden-poslerij. Ik kan verzekeren dat van af den dag dat ik die onderworpen heb aan bet economisch stelsel zij eene veel grootere ge schiktheid voor belwerk hebben getoond en met betrekking tot krachtsoefening aanzienlijk zijn toegenomen. Ik moet er bijvoegen dat mijne paarden sedert dat tijdstip in volmaakte gezond heid gebleven zijn, niettegenstaande zij buiten gewone vermoeijenissen te verduren hebben en aan de nadeeligste weersgesteldheid zijn bloot gesteld. Ik kan deze daadzaak niet anders loê- scbrijven, dan aan de veranderde voedering. Het is derhalve ten onregte, dalraen aan deroggescha- delijke eigenschappen voor bet paardenras heeft toegeschreven. Hel is mij bekend, dat een aantal personen de vervanging die ik aanprijs, beproefd hebben. De meeslen hunner hebben er de voordeden van erkend maar ik weet tot hiertoe niet, dat zij aan deze proeven gevolg hebben gegeven. Men zou veelligt kunnen denken, dat eene mislukking de oorzaak was dat men er van had afgezien. Ware dit zoo, dan zou men bet daaraan moeten toeschrijven, dat de vervanging niet behoorlijk in beoefening is gebragt. Als tweede waarborg voor de meerdere ver kieslijkheid van bel voedering-stelsel door mij aangenomen en streng gevolgd zal ik bet ge voelen inroepen van eene commissie door den heer minister van binncnlandsche zaken be noemd met bet oogmerk om het doeltreffende en verdienstelijke er van te bepalen. Deze commissie, zamengesteld uit hoeren professoren van de vee-artsenijkundige school des rijks, heeft zich bij mij gelieven le vervoe gen ten einde de juistheid der door mij aan het boog gezag opgegeven?, daadzaken le onderzoe ken. Deze beeren hebben met de naauwlet- tendste zorg alles waargenomen wat lot de vraag betrekking had, welkezij te beantwoorden hadden; eenparig gaven zij hunne goedkeuring te kennen over de eenvoudigheid der middelen door mij gebezigd en de uitnemendheid der voederings wijze die ik heb aangenomen en die alstoen eene besparing van 40 pet. aanbood thans lot 60 pel. geklommen deze nieuwe ver mindering van uitgaven is toeteschrijven aan de weglating van bel hooi, dat aanvankelijk in de zamensteiling der voederings-portiën berekend werd. Velerlei handelwijzen zijn aan het licht gebragt om bet doel te bereiken waarnaar ik streefdealle hebben talrijke bestrijders van meer of minder gewigt ontmoet. Die welke ik thans voorstel beeft de bekrachtiging door eene langdurige practijk verworven. Het is eene dwaling, oin aan de gekookte rogge de eigen schap toeteschrijven dat de paarden aan hel ko- lijk zouden worden blootgesteld. Deze zelf standigheid verschaft integendeel een der ge zondste en voedzaamste levensmiddelen die er bestaan. Wel toebereid, ondergaat ze in de maag eene volkomene oplossing er gaat geen greintje van haar voedings vermogen verloren, liet is dus zeer doelmatig het te gebruiken zoo als door mij wordt gedaan. De bedenking die men wel eens heeft geop perd tegen bet gebruik van gehakt stroo, omdat de daarmede gevoederde paarden kribbebijters zouden worden is evenzeer van allen grond ontbloot. Wanneer het geval zich heeft voor gedaan kan ik het slechts toeschrijven aan de slechte hoedanigheid van het voeder dat toege diend is geworden of aan gebreken in de voe derbereiding. Welligt is het ontbreken van zout aan die daadzaak niet vreemd, indien zij werkelijk bestaat. Er zou dan waarlijk reden le moer zijn, om bet gebruik van zout aan te be velen waarvan do uitwerkselen gebleken zijn allergunstigst te wezen niet alleen voor de voe dering der paarden, maar ook voorliet hoorn vee en de varkens. Ten einde zonder ongeval te komen tot eene geheele vervanging van haver door de rogge is het nuttig daarmede zoo te werk te gaan dat er gecne plotselinge overgang bij bot dier plaats bebbe. Men volbrenge de verwisseling gedu rende 15 a 20 dagen, door trapsgewijze de nieuwe portien le vermeerderennaar mate men de oude vermindert. Op deze wijze ge went het paard zich langzamerhand aan zijn nieuwen eetregel waarvan het weldra den gun- stigen invloed gewaar wordt. Bereiding van de rogge en andere zelfstandigheden die men er mede vermengt. Om te beter ons denk beeld weder te geven zullen wij nog een voor beeld leveren om het benoodigde voeder lot onderhoud van tien werkpaarden te bereiden. Men stort in een' ketel van twee a drie honderd kannen inhoud 50 pond rogge en 150 kannen water en late dit matiglijk koken zorg dragende den inhoud dikwijls om te roeren. Men bemerkt dat de koking voldoende is wanneer liet water dat bovendrijft de lijvigheid en het aanzien verkregen lieeft van eene heldere gap en hel graan sterk uitgezet of gezwollen is. Dan slorte men het geheel over in een of meerdere tobben of bakken en late het ongeveer 24 uren stil staan. Naar mate de massa bekoeltwordt hol vocht door de rogge opgenomen zoo dal ze na cenig tijdsverloop eene boekachtige, meer of min vaste hoedanig heid, verkregen hebbc vervolgens menge men daaronder 25 pond gehakt slroo van goede boe danigheid 5 pond rogge- of gerstemeel en I pond ruw zout vooraf opgelost in eene kleine hoeveelheid water. Men make van die ver schillende zelfstandigheden een zooveel mogelijk gelijkslaglig geheel door gedurige omroering waarna men bet den dieren toedienen kan. De opgegevene hoeveelheden zijn genoegzaam lot voedering van tien paarden drie malen per dag en dus in bet geheel voor dertig portien. Door toevoeging aan dit voeder van stroo dat ik thans gewoon ben in de ruif te gevenzal ieder paard ongeveer 28 pond voeder per dag verbruiken en men zal de geheele uitgaaf be komen, volgens naauwkeurigo berekening bij mij opgemaakt 5 ned. ponden rogge a 17 centimes fr. 0,85 rogge meel - 0,19 2% u gehakt str.oo - 0,25 3% voor de ruif - 0,28 1/jq ruw zout - 0,02 zamen fr. 1,59 - fO,75* In mijnen stand van landbouw vermeen ik zoo als reeds gezegd is, te kunnen verwaarloozen de waarde van het stroo zonder daardoor aan de uilkonist mijner berekeningen te kort te doen, maar ook moet ik hier in rekening brengen de kosten van arbeidsloon en brandstoffen welke ik schat op 7 centimes voor 3 portien wanneer de bewerking naar zekere schaal geschiedt. Naar deze gegevens, zou de prijs van het voeder dat mijne paarden tegenwoordig ontvangen, slechts bedragen een franc per dag en per hoofd. Deze voedering, ik herbaal bet, is ruim vol doende om de verliezen te vergoeden die de dieren ondergaan door hun' arbeid en de ver vulling van verschillende diensten in het bedrijf. Zij bezit bovendien de kostbare eigenschap van de dieren te vrijwaren voor lallooze ziekten waaraan zij onderhevig zijn hetzij Ier oorzake van te overdreven arbeid hetzij ten gevolge der gure weersgesteldheid waaraan zij dikwerfblool- gesteld zijn. Na de vermelding dezer daadzaken waarvan de bewijzen ziph nog dagelijks in mijne stallen vernieuwen geloof ik een burgerpligl te ver vullen, wanneer ik de aandacht van bezadigde en bevoegde mannen bepaal bij de vervanging van den haver door rogge. Deze vraag, voor mij opgelost, schijnt mij toe, grooten invloed te moeten oefenen op de toekomst en de welvaart van onzen landbouw. Want, door bet gebruik van rogge vervalt de haverbouw en wordt deze door andere levensmiddelen vervangen, waar onder voor een groot deel, voedingsgewassen zullen voorkomen. Met behulp van deze nieuwe voortbrengselen zal men meer vee kunnen aan houden, waarvan men weder meer mest ver krijgt eindelijt^' eene aanzienlijke vermeerde ring der vruchtbaarheid van den grond en bij gevolg van de opbreftgst der landerijen. In een' volgenden brief zal ik deze zaak nog nader ontwikkelen en mijne beschouwingen on derwerpen aan de beoordecling van heeren leden van den raad van bestuur van bet Landbouwkun dig Genootschap. 'lM>r|i|jiï\r|i| Aan de welwillendheid der Inge zetenen dezer Stad wordt kennis ge geven dat met goedkeuring van Z. M. den Ko ning, ook dit jaar op het laatst dezer of in het begin der volgende maand eene verloting van Handwerken ofVoorwerpen zal plaats hebben, fen behoeve der Armen dezer Stad. Met hel oog op het goede doel, namelijk le niging van armoede door verschaffing van werk, mag de Directie der Loterij hoop voeden op krachtige medewerking van alle weidenkenden, gelijk zij zich ook vleit met de zoo gewaardeerde en sedert vele jaren betoonde medewerking van H. M. onze geëerbiedigde Koningin door bet schenken van een aanzienlijk Voorwerp. De tijd der Verloting zal nader worden aan gekondigd. Zierikzee, 11 Februarij 1859. Namens de Directie -Mevr. DE CKANE geb. Ehmerins. De Hurgesieester der Gemeente Haamslede roept hiermede voor de DERDE MAAL tot reclame op de regtheb- benden op de navolgende Goederen aange spoeld aan het Strand dezer Gemeente als Eene SLOEP ongemerkt, 4 RONDHOUTEN eene HEKBALK, eenig TOUWWERK, om melde bij de wel gevorderde bewijzen aan hem, Burgemeester, in le zenden bun eigen dom deswege te slaven. Haamstede, 16 Februarij 1859. De Burgemeester voornoemd C. M. BOLLE. De ondergeteekende is in de gelegenheid gesteld om tot billijke prijzen te kunnen leveren alle soorten van Tapijten Karpetten Loopers enz.tevens beveelt hij zich be leefdelijk aan lot het opnemen schoon maken en weder leggen van Tapijten als ook tot het wasschen van Cordij- nenenz. A. BUIJSE Cz. aan de Mol. Bij de Uitgevers dezer Courant ERVEN A. de VOS is verkrijgbaar gesteld bevattende EENE HERLEIDING VAN GENDSCHE, BRUGSCHE KIJNLANDSCHE SCHOUWSCHE, DU1VELANDSCHE EN BLOOrSCHE GEMETEN EN ROEDEN. IN NEDERLANDSCHE BUNDERS ROEDEN EN ELLEN; alsmede de Nederlandscbe Landmaat herleid in de bovenvermelde Gemeten eil Roeden bene vens eene Herleiding der Lengtemaat van de Oude in de Nieuwe en omgekeerd; ten dienste van grondeigenaren pachters, landgebruikers zoowel als van notarissen en zaakwaarnemers enz. in de provincie Zeeland, door J. UT BOlS.te IJzcndljke. Prijs f M,25, Alsmede nog voorhanden Z EEUWSCIIE DUINVREUGD bevattende meer dan 150 op verschillende gelegenheden toepasselijke Gczelschaps Liederen, 2de druk prijs 40 Cents. ENG EISCIJ en FRANSCII WOORDEN BOEK prijs 40 cis. van 11 TOT en met 18 Febkuaru 1859. Geboren. Eene dochter van J. H. van der Ploeg en M. Broodman. Eene dochter van D. Troch en P. Jasperse. Een zoon van J. Antheunisse en J. Niesse. Eene dochter van L. den Boer en J. v. d. Ende. Eene dochter van C. Olree en J. A Versteeg. Een zoon van J. Opperman en J. M. Luijcx. Gehuwd. B. J. Vermunt enC. Axer. H. v. d. Ende weduwn. on P. van Hiele. Overleden. P. 3. van 't Klooster, oud 11 weken dochter. M. v. d. Jagt oud. 75 j. wed.A. Berrevoets. PBIJZJB33 2>ER 2PFBCTBM TE AMSTEBDAM, den' 17 Februarij 1859. Nederland Werkelijke Schujd 2% pet, dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 1798/1816 dito 1.828/1829 bij Stieglitz. 5de leen. dito 6de leen. 1855. dito bij Hope Cert, van ass. Poolsche schatkist oblig. Aand.groote Russ. spoorweg a ƒ236 volgefourn. Oostenrijk Weenerbankbij Goll. en Co. 5 dito dito Metalliek dito dito rente Amsterdam dito, nationale Portugal Buitenlandsch van 1853 dito van 1856 en 1857 Spanje Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch 3°/0 nu Ecuador Groote stukken Stukken van L 100 Land-Certificaten a L 100 2'/r 3 4 5 5 5 4 4 6 5 4 5 2'/2 5 0 3 3 3 3 1% 1 1 0 4% 7Z.7* 104% 103 97% 101% 67 -81% 230% WB/.e 35% 80% 71% 46% 45% 44 9/, a 30V, II7» 16',» Middenprijzen van de volgende artikelen le Zierikzee van den 17 Februarij 1859. Be Ned. Mudde. Oude Tarwe 1857 Nieuwe dito 1858 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver f 9,0° - 7,7ö - 0,00 - 0,00 - 0,00 - 5,80 - 4,75 - 4,60 - 3,50 Le Ned. Paardeboonen Witte dito Bruine dito Graanwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Mudde, f 8,00 - 10,5G> - 9,80 - 0,00 - 11,00 - 0,00 - 13,00 - 10,00 - 11,80 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee van den 17 Februarij 1859. Teelt 1858. Twee en een 1ste kw. blank Twee en een middelbare dito f 25,00 a 25,50 - 24,00 a 24,50 Twee en een mindere dito - 23,00 a 23,50 <5 Een en een 1ste kw. blank - 25,00 a 25,50 I Een en een, middelbare dito - 2 4 00 a 24,50 1 N» K Een en een mindere dito - 23,00 a 23,50 Onberoofde 1ste kw. blank - 25,00 a 25,50 Onberoofde, middelbare dito - 24,00 a 24,50 O Onberoofde, mindere dito - 23,00 a 23,50 so Muilen - 4,00 a 5,00 Middelbare dito - 3,00 a 3,50 Zierikzee 17 Februarij. Binnengekomen I de Ned. schooner, Clemens, kapt. H. Persoon met kolen van New-Castle voor deze stad. Brouwershaven, 17 December. Binnengek. Stad Dordrecht kapt. J. H. Stuitvan Dord recht naar Londen. AFVAART DER STOOMBOOT STAD ZIER 1 K ZËÊo Van Zierikzee: I Van Rotterdam Zondag 20, 's midd. 12 ure Zaturdagl9, 'smorg. 6 ure Woensdag23, Ymorg. 5 |"Dingsdag22, 8 dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Rotterdam Maandag 21, 's morg. 9 ure, Dingsdag 22, 9 Van Middelburg Zat urdag 19,'s morg6 ure, Zondag 20, De diligence zal van Zierikzee 1% uur na de afvaart der .atoomboot van Rotterdam maar Middelburg en van Middel burg naa» .Rott. g.e.lijk; met de. afvaart der stoomboot rijden. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A, de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2