m r Zaturdag 19 Februari) WOENSDAG k ZATURDAG, r a.- NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND, eiding loe alle JJ'/a 98V» 94 105 103 97 V8 10iVtfi 8/3/, H6'3/]e 07 V, 81 237 GO 70 3/ *JV«. ?23/t0 463/8 45i 4*-V. 405/ 16'.» Z1ËRIKZËESC1IEC0UBANT ,4BO A'TV E MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f'2,00, Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'sinorgcns. VE li S CI1 Zierikzee lfi February. Door den beerkan- tonregter alhier is op heden uilspraak gedaan in de zaak legen den heel- en vroedmeester 7). B. P. Z. alhier, aangeklaagd wegens hel uil- oefenen van inwendige praktijk. !)e beklaagde is vrijgesproken. Ziebikzee 17 Februarij. Hel alhier geves tigde Departement lan Nijverheid hield op gis teren ai oud eenc vergadering welke door 53 leden werd bijgewoond. Door de commissie voor kunsten handwerken fabrieken en tra fieken werd rapporl uitgebragl omtrent den Ventilator van M. Kinnellwaarvan de teekening en beschrijving in het Ned. Tijdschrift voor Ge neeskunde voorkomten welke door gemelde commissie niet werd aanbevolen voor de gewone zalen en kamers. Eenige vragen bij het departement ingekomen omtrent de meest geschikt gekeurde meslsoort voor de meede werden door eene bijzondere commissie beantwoord hetgeen tot zeer be langrijke discussie aanleiding gaf. De verdere tijd dezer vergadering werd aan de verpligte werkzaamheden gewijd. De se cretaris bragt verslag uil omtrent de verriglingen van het departement in hel jaar 1858, de the» sauriër deed rekening over 858de commissien voor landbouw voor kunsten handwerken fabrieken en trafieken en voor koophandel, zee vaart en visscherij bragten uitgebreide en be langrijke jaarverslagen uil omtrent het in haren werkkring in 1858merkwaardigs voorgevallene. In de pauze werden door het lid van het depar tement W. J. de Graafftentoongesteld een gazkagchel en twee differente ijzeren Eookloe- slellen welke zeer voordeelig en gemakkelijk in het gebruik zijn als kunnende zonder bezwaar verplaatst worden en bewijzende vooral in keukens vele diensten. Men verneemt dat ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken ter dezer slede, aan z. exc. den minister van koloniën hare adbaesie heeft betuigd aan het adres der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Twenlhe nopens de openstelling van havens in Neder- landsch Oost-Indien. Wijders dat zij zich lot de Hooge regering heeft gewend, om voor deze gemeente eene aansluiting aan den rijks-Iele- graaf te erlangen. Naar men verneemt is door de Ned. Han- dcl-Maatscbappij tot haren agent benoemd voor Zierikzee de heer Mr. IE. C. de Crane. De tweede kamer der sla ten-generaal heeft jl. dingsdag hare werkzaamheden hervat. Tot het trekken der afdeelingen overge gaan zijnde, werden daarna tot voorzitters der afdeelingen benoemd de heeren Dirks, de Kempenaar, Dullert,Schimmelpenninck vanderOije en Thorbecke; tot tweede voor zitters de heeren Delprat van Asch van Wijck Hugenholtz, van Ifill en Duymaer van Twisttot leden der commissie voor ver zoekschriften de heeren Bots, Begram van Wintershoven Izerda en Betz. Door den heer van Hoëvell werd het voor stel gedaan, dat de minister van koloniën alle stukken betrekkelijk de openstelling der havens in Indie zon overleggen doch, op voorstel van den heer Duyinaer van Twist, werd met 36 tegen 12 stemmen bepaald de discussieover dit voorstel tot een nader te be palen dag te verdagen. Den 23 Maartaanstaandezal te'sHage onder het voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken eene vergade ring worden gehouden van de Inspecteurs overliet lager onderwijs. Gedurende dit jaar zullen 50jongelingen geheel ten koste der koloniale geldmiddelen op de koninklijke militaire academie te Breda worden geadmiteerd ter opleiding voor de verschillende wapens van het leger in Oost-Indie. Naar wij vernemen is het scheikundig' on derzoek in de zaak van den generaal G., door de daartoe benoemde deskundigen de heeren Vrij dag Zijnen en van der Burg, afge'loopen. Giste ren moet hun rapport bij den lir. officier van ju stitie te 's Ilage zijn ingekomen. Den 8 dezer stonden voordearrondisse- ments-regtbank te Arnhem teregt twee per sonen aangeklaagd van een schat op het land van den baron Nahuys nabij Harderwijk, onlangs door hen gevonden en bestaande in eene aarden [vaas waarin eenige gouden penningen verborgen waren, welke hun als vinders slechts voor de helft toekwam, niet aan den eigenaar te hebben verantwoord. De regtbank heeft deze beide beklaagden met aanneming van verzachtende omstandig heden ,tot eene gevangenisstraf van 8 dagen veroordeeld. Te Hellendoorn bevindt zich Jeene vrouw die den ouderdom van 105 jaren beeft bereikt en zich nog in eetie goede gezondheid mag verheugen. La Meuse een Luiksch bladzegt vernomen te hebbendat al de Pruis, on derdanen die in Belgie hun verblijf houden en tot den eersten ban der landweer belmo ren van hunne regering bevel hebben ont vangen, om onmiddelijk naarPruissen terug tekeeren en zich bijderegementen tevoegen, bi j welke zij ingelijfd zijn. Hunne reiskosten zouden door de Pruissische regering vergoed worden. In de provincie Luik wonen een aantal personen op wie dit hevel van toe passing is en deze maken zich allen gereed om er gehoor aan te geven. 3>U ITIOBLIXI Keulen, 1 4 Februarij. in de finaotiele krin gen te Frankfort is hel gerucht verspreid, dat de Fransche regering het voornemen koestert om eene leening te sluiten indien zekere gebeur tenissen mogten plaats grijpen. Men wil welen, dat bel bedrag dezer leening niet minder zal zijn dan 750 millioen frs. XEJ1NKEIJK PiaiJS, 14 Februarij. De jonge baron van RotlHclüld dezer dagen gehuwd met mejufvrouw Anspacli, heeft van zijnen vader eene som van acht millioen frs. als huwelijksgoed ontvangen. IJ H T PRIJS DER A O V E RTE N T IE y. Gewone 1 d'/v Vents de regel.. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen san 1 6 rege's a behalve hel Zegelregt. OKraswaBESia Dit is het eerste voorbeeld dat een zoon uit het buis Rothschild in hel huwelijk is getreden met eene bruid die niet den naam van Rothschild draagt. Aan de haven der Scyne bij Toulon tot op de hoogte van den toren van Balagnier, ten westen van de reede ,is eene zeer uitge breide oesterbank ontdekt. Volgens berigten uit Konstantinopel isErzerum op 21 Jan. door eene geduchte aardbeving geteisterd welke ruim een half uur heeft aangehouden. De berigten uit Mexico loopen tot 19 Jan. De Spaansebe vloot was van Vcra-Cruz naar Havanna vertrokken maar de Fransche en Engelsche vloten hadden gedreigd zich van Vera- Cruz en Tampico meester te maken wanneer binnen den daarvoor geslelden termijn niet eene som van een millioen dollars betaald was als ver goeding van de nadoelen die aan Fransche en Britschc onderdanen loegebragl werden. Er heeft voorts onmiddelijk na hel vertrek van Mirumon eene vrcesclijke gebeurtenis plaats gehad. Het gouvernementshuis namelijk is ten gevolge van de ontploffing van het kruidmaga- zijn in de lucht gevlogen en meer dan "TOO men- schen hebben daarbij hel leven verloren. Of deze ontzettende gebeurtenis aan onvoorzigligbeid of aan boos opzet moet toegeschreven worden wordt niet gemeld. Q B O O T-II BITTANNIEII Londen, 15 Februarij. Gisterenavond gaf lord Malmesbury aan het hoogerhuis kennis dat tusschen Engeland en Frankrijk ter voorkoming van verwikkelingen, eeneover eenkomst was gesloten tot het vaststellen van instructien met betrekking tot hetregt van onderzoeken en doorzoeken van schepen op zee, en dat de toetreding van Noord-Ame- rika verwacht wordt. Dezelfde minister legde tevens de ver klaring af dat hij, na de dezer dagen van de Fransche regering ontvangen verzekeringen overtuigd is van het behoud des vredes.Met toejuiching werd deze mededeeling doorliet parlement ontvangen. JONGSTE TIJ DINGEN. Londen, 17 Februarij. Koffij iels beter in prijs. Thee ord. Congo souteneert zieb op 13 p. Suiker meest alle soorten iets beter. Voor rijst werden hoogere prijzen besteed. Ter veemarkt waren aangevoerd 950 runderen, 4050 schapen en 90 kalv., prijzen onveranderd. UITTREKSEL uil het Journal d' Agriculture de Belgique. Januarij 1859. tiladz. 10. Vervanging van Haver door Rogge. De uitgave van de maand October 1857 van hel dagblad des Genoolschaps weesop bladz. 378 een middel aan, om de kosten der voedering van het paard aanzienlijk te verminderen door den haver te vervangen door gekookte rogge. Hoe wel de berigten bij die gelegenheid door den op steller geleverd den uilslag bevatleden van veel jarige ondervinding, meenden noglans som mige personen beter de theorie dan do practijk kennende, de naauwkeurigheid ervan te kunnen betwisten doch de beschouwingen ten aanzien der vervanging van haver door rogge werden al spoedig op de overtuigendste wijze bevestigd, want verschillende landbouwers min bedre ven bel is waar in de wetenschappen maar ook minder vaardig, om een gevoelen te veroor- declen wilden zelf de proef nemen in boever jnnanwwaaaBEag*» deze nieuwe manier nut kon aanbrengen cu aller getuigenis was eenparigtol lof dezer voeder- wijze. De beer Jamar vin flannulna de mogelijkheid te hebben erkend van eene voordeelige toepas sing, wilde ons den uitslag zijner proefnemingen wel mededeelen hij legde zich weldra toe op nieuwe nasporingen aan het einde waarvan hij slagen mogtomverscliillende voedermalen zamen te stellen door den voorgestelden leefregel eerst onderscheidene wijzigingen te doen ondergaan naar male die" door de omstandigheden van tijden en plaatsen werden bevolen of voordeelig bevonden. De heer Jamar deelt ons een nieuw werk mede hetwelk wij ons bevlijtigen ter openbare kennis te brengen, overtuigd als wij zijn dal meer dan een landbouwer met vrucht de door den schrij ver gestelde cijfers zal kunnen raadplegen. Zio hier dit artikel Middel om paarden te voederen en in goeden slaat van gezondheid en kracht te onderhouden en daarbij eenc besparing van 30 a 50 pet. op de kosten van voedering te maken, .door den heer Jamar Lid van bet Genootschap. Laat ons eerst het oude voedering-stclsel na gaan et) eenige voorbeelden stellen lot grondslag nemende de middelprijzen der levensmiddelen gedurende de maand Augustus 1858. late voorbeeld (de zwaarste portie,) 10 ned. ponden haver a 25 centimes fr, 2,50 7 hooi k 18 - 1,26 7 stroo a 10 - 0,70 (of f 2,12) zamen fr. 4,46 2de voorbeeld. 8 ned. ponden haver a 25 centimes ff. 2,00 6 hooi k IS - 1,08 6 stroo a 10 - 0,60 (of f 1,7b) zamen fr. 3,68 3de voorbeeld. 6 ned. pon den haver a 25 centimes fr. i,F0 5 w hooi a 18 - 0,90 7 stroo a 10 - 0,70 (of f 1,475) zamen fr. 8,10 4de voorbeeld. 4 ned. ponden haver a 25 centimes fr. 1,00 4 hooi a 18 - 0,72 8 stroo a 10 - 0,80 (of f 1,20) zar VERGAAR lste voorbeeld 2de 3de 4de fr. 2,52 4,46 3,6S 3,10] 2,52 zamen. fr. 13,76 de middelprijs der vier poitien hierboven is dus - 3,44 of f 1,63. Volgens mijnen nieuwen hesparingsregel zal de uitgaaf voor de voedermiddelen tot dezelfde middelprijzen als voren be rekend, zijn: lste voorbeeld, (zware portie.) 5 ned ponden rogge, gekookt met 15 kan water, zullen geven 22 kanwegende 24 ned. ponden, het pond rogge, korrel a 18 centimes fr. 0,90 1 ned. pond rogge meel - 0,20 2 ruif-hooi tl 18 cent - 0,36 1 gehakt en vermengd met 3 pond gehakt stroo - 0,48 7 ruif-stroo en strooisel a 10 centimes - 0,70 (of f 1,2b) zamen fr. 2,64 2de voorbeeld. 4 ned. ponden rogge a 18 centimes fr. 0,72 2 6 (of f 0,98) meel hooi k 18 gehakt gebakt stroo ruif dito en strooisel - 0,10 0,36 0,09 0,20 0,60 fr. 2,07 3de voorbeeld. 3 n. pd, gekookte rogge a (Scentim. fr. 0,54 1 2'/, rogge meel gebak t hooi gehakt stroo peen stroo en strooisel (of f 0,82») 0,10 - 1 8 - 0,25 - 0,08 - 0,60 fr. 1,75

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1