W.° 14. Woensdag 16 February. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN A «ISTMT1EN 1859 ZIERIKZEESlinEdOlIRANT A BO IS SS E ME JY T S-P R 1.1 S. Per drie maanden f '2,00, Franco per post f 2, "25. Inzending der Advert, claags te vorenvoor 10 ure smorgcm P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone I21/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten mn 16 regels a f 1 behalve hel Zege'regt. fjmtiiig li atinnale SSilitie. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van 7,ierikzee. Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 7 dezer maand (Provinciaalbladao12), alsmede artt. 73, 74, 75, 76, 77, 78, 81, 8.3 en 85 der wet van 8 Januarij I8l7 jStaatsblad no. 1) Hebben goedgevonden: Art. 1. Ter kennis van de belanghebbenden te brengen, dat de alphabetische naamlijst van alle de per sonen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen ter visie van elk en een iegenlijk zal leggen op het Gemeentehuis van zaturdag den 12 Februarij tot zaturdag den 26 Februarij, des morgens van 9 uur tot 12 uur; ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst ceuige personen of omstandigheden moglen voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den beer Militie-Commissarislekunnen kennisgeven. Art. 2. De belanghebbenden bij deze te verwittigen dat zij zich op den 28 Februarij 1859des mor gens ten 10 ure zullen behooren te bevinden te Zierikzee, hoofdplaats van het Militie-Kanton, op het Gemeente-huis aldaar ten einde voor de dienst der Nationale Militie Ie loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan oplegeven, alsmede dat zij zullen behooren te zorgen, dat de bewijzen lot staving hunner redenen van vrij stelling bij de wet gevorderd uiterlijk binnen de ilijf dagen na de loting worden overgelegd aan het bestuur der gemeente. F.n opdat niemand hiervan onwetendheid zouden kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 12 Februarij 1859. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 12 Februarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. C. de JONG E Secretaris. BINNENLAND Zierikzee, 14 Februarij. Hel beefl 7,. M. behaagd lol belooning dergenen die zich hij de zee- en landmagt in Nederlaudsch-ludie hebben onderscheiden bij de verovering van Djambi op den 6 September 1858, onder anderen te benoemen tot ridder der 4de kl. der Militaire Willemsorde, den officier van gezondheid 3de kl J. Letzer. Men zal zich berinneren dat onlangs voor den hoogen raad der Nederlanden hebben plaats gehad de plcidooijen in de zaak van P. Dretand eischer tegen den staat der Nederlanden ge daagde, waarbij het betrof de vieaag of de staat als aansprakelijk voor de strandvonderij en voor de handeling zijner ambiëffarenniet regtens verpligt is om te vergoeden de schade die hij eischer geleden heeft door de onregimatige handelingen van den opperslrandvonder. De heer advocaat mr. A. de P'mto heeft voor den eischer de vordering toegelicht welke na mens den staal is bestreden door den heer lands advokaal mr. J. C. Faber van Riemsdijk. In de zitting van heden heeft de procureur- generaal de heer mr. van Maanen in deze zaak conclusie genomen en geconcludeerd lot niet ontvankelijk verklaring van den eischer met zijne veroordeeling in de kosten. De uitspraak is bepaald op 11 Maart aanstaande. Door de Ncderlandsche Handel-Maat- schappij zijn dezer dagen 32 schepen bevracht, waarvan 13 voor Amsterdam 9 voor Rotterdam, 2 voor Dordrecht 5 voor Schiedam en 3 voor Middelburg, zijnde: Twee Cornelissen kapt. J. C. Krije Brouwershaven kapt, P. Jansen-, en Maria Elisabeth Margarctha kapt. F. C. Bauditz. Als passagier is van Java naar Nederland vertrokken per Grondwet kapt. Kamminga de lieer A. Ferzenaar. Volgens de sterrekundigen zullen in den loop van dit jaar, weder twee kometen verschij nen waarvan de eerste reeds in de volgende maand ziglbaar zal kunnen zijn. Rarey de Amerikaansche paardentemmer wordt, naar wij vernemen eerlang te Rotter dam verwacht. Eender buitenlandsche bladen maakt de zeer juiste aanmerking welke ook voor ons land van nut kan zijn dat men op de boomen en heggen vele rupsennesten heeft gezien. Mogt nu de winter even zacht blijven als hij tol hier toe is geweest en geen scherpe vorst de latere ontwikkeling dier rupsennesten te keer gaan dan loopt men gevaar indien men ze niet uit den weg ruimt, deeersle spruiten en bladeren door de rupsen te zien vernielen. Jl. maandag is de huisvrouw van G. B. Pas ambtenaar over de Bergeyksche barrière bevallen van drie kinderen. Moeder en twee kinderen genoten de volmaaktste gezondheid, wijl er één een half uur na de geboorte is over leden. Opmerkelijk is het dal het huwelijk van genoemden Pas in eene vijf-jarige echtvereeni- ging gezegend is met zeven kinderen, waarvan er thans nog zes in het leven zijn. Men leest in het Handels- en Effectenblad Aan eene correspondentie van Batavia dd. 8 December wordt het volgende ontleend. De expeditie naar het rijk van Boni welke in het laatst van Dec. zoude plaats hebben zal bestaan uit het 5de 10de en 14de bataillon in fanterie, kommandanlen de majoors baron van HeerdtSmits en Belle twee batterijen artillerie, een escadron cavallerie, een compagnie sappeurs, een bataillon hulptroepen van Sumanap en Ma dura benevens 300 man hulptroepen van Ter- uatc (Alfoeren). Verder zal eene kleine vloot van 6 a 8 oorlogs- stoombooten, deel aan deze expeditienemen. Het getal particuliere schepen voor deze ex peditie benoodigd beloopt ongeveer 20 welke reeds allen ingehuurd moeten zijn. Het bevel der expeditie zal opgedragen worden aan den generaal majoor Sleinmelz terwijl als 2de commandant medegaat de kolonel FValeson en de artillerie zal gecommandeerd worden door den luitenant-kolonel Kellerman Geen beter tijdstip kon er gekozen zijn en zal zich ook zoo spoedig niet weêr opdoen voor het zenden eener expeditie naar Boni, 1°. omdat er eene massa onbevraebte Holl. schepen alhier aanwezig zijn die naar lading moeien zoeken. 2°. dat de schepen voor de expeditie die de troepen, paarden, geschutammunitie levens middelen enz. zullen overbrengen met oen gun- stigen wind van Java naar Boni kunnen zeilen en de reis in 8 a 10 dagen kunnen volbrengen en 3°. zoodra men Bomhain om de Zuid van Celebes is gepasseerd houdt de regenmoesson op die plaatsen op en is men binnen 21 uren in de baai van Boni geankerd alwaar hetop dat tijdstip goede moesson is. dus allergunstigst voor de te doene operaliën. Men schrijft uit Rotterdam van 14 dezer. Blijkens bij ons uit 's Gravenhage ontvangen berigt wordt bij het wetsontwerp lot regeling der regterlijke organisatie de wegv ailing bepaald der prov. geregtshoven en de vervanging door raden van justitie. Hel hoogst beroep tegen von nissen in burgerlijke zaken in eersten aanleg ge wezen door de raden van justitie en de arron- dissoments-reglbanken wordt aan den hoogen raad opgedragen. Het appél wordt afgeschaft. Hel beroep in cassatie tegen strafvonnissen blijft behouden. De hcregting der strafzaken geschiedt door 4 leden, de misdrijven waarbij de doodstraf bedreigd wordt uitsluitend door de raden van justitie beslaat uil zes leden. De regtsmagt der kanlonreglers wordt uilgebreid De opligting dozer dagen gepleegd door den bc- rnchten Apeker, alias van der Ven en ten gevolge, waar vanhij opnieuw in banden der justitie ia geraakt, is zoo stout en gaat van zoo zonderlinge omstandigheden vergezeld dat wij cr een kort verhaal van geven zullen. Zekere domine* te Amsterdam ontving on langs een brief uit 's Hage, waarin hem werd verzocht om op een bepaald uur met eeue vigi lante te verschijnen aan het station van den Hoilandschen spoorweg als wanneer de commissaris van policie der resi dentie gekleed in een blaauwen jas en een zwarten broek en met een witten zakdoek in de hand zou aankomen ten einde hem over eene hoogst teedere zaak te spreken. De geestelijke niet gewoon aan de behandeling van policie zaken, scheen zoodanige invitatie niet vreemd gevotiden te hebben althans hij vol f eed er aan en haaide, in gezelschap van een vrieud, den pse"do-commissaris af. Deze begaf zich met domiué en vriend naar een koffijhnis, doch stond er toeu op, om met den predikant alleen te blijven. Toen aan dit verlangen was voldaan, haalde de Haagsche politie-kommissaris etn proces verbaal voor den dag, waaruit dan zou moeten resulteren geappuyeerd door een daartoe betrekkelijk telegrapisch berigt, dat twee knapen waren gearresteerd, onder de beschuldiging liggende van onnatuurlijke zonde te hebben bedreven en dat zij zouden beleden hebben met den geestelijke in betrekking te hebben gestaan. Het behoeft geen betoog, hoe vreemd de predikant opzag bij het vernemen vau deze vrceselijke aan- tijg'n?» en, ofschoon natuurlijk bewust van zijne onschuld, is het begrijpelijk dat hij terugschrikte van de gedachte om a's herder en leeraar in zoo eene zaak, al was zij dan ook ongerijmd, betrokken te zullen worden. Waarschijnlijk was dan ook de geheele opligting gebaseerd op die berekening van angstvalligheid. Hoe het zij; na heen en weder praten betoogde de gewaande commissaris van policie dat de instruc- tienog niet zoover was gevorderd, of zij kon met geld worden afgemaakt, Daartoe werd vereischt eene som vau 1000 de onbedreven dominé viel in den strik doch achtte de som toch wat hoog en men sloot eindelijk, den koop voor ruim f 400. De beta'ing zou denzelfden avond in een ander koffijhuis plaatshebben. Voor de uitbetaling echter eischte de dommé het proces-verbaal te bezitten. De gewaande com missaris meende aan dien eisch niet te kannen voldoen, doch liet papier touw en lak ontbieden, verzegelde een stuk pa pier, dat het proces-verbaal zou zijn en schreef er op, dat dit stuk eerst bij den dood van den dominé mogt worden ge opend, en in dien toestand vertrouwde hij het kostbare docu ment aan de eer van den geestelijke toe. Deze was door dit edele gedrag zoo zeer getroffen dat hij den commissaris, onder dankbetuiging, met eene vigilante weder naar het station terugbragt. De dominé kon evenwel dien nacht niet slapen, en hij be sloot doch te Iaatden volgenden dag een eigen onderzoek in te stellen. Een der knapen die gearresteerd zouden zijn was opgegeven als werkman in de fabriek der heeren Dudok van Heel te Amsterdam de domioé ging daar zich naar den persoon informeren en tot zijne verbazing, vernam hij om trent dezen niet alleen gunstige berigten, maar ook dat hij, wel verre van gearresteerd te zijn, in de fabriek werkzaam was. Van dit oogenblik begon de predikant achterdocht op te vattenen hij seinde naar's Hage het dunkt ons vrij zonder linge berigt dat hij met zekeren trein aldaar zou aankomen en dan aan het station wachten zou den commissaris van po licie, die maandag te voreu bij hem te Amsterdam geweest was 't Is onnoodig te peggen dat er geen commissaris ver scheen, en onze geestelijke begaf zich nu regelregt naar de Haagsche policie. alwaar dadelijk in den brief, dien de gefopte in bezit had, dc hand van Apeker werd erkend terwijl, toen het verzegelde paket werd geopend bleek dat het proces verbaal eenvoudig bestond uiteeuige vellen onbeschreven papier. De policie te's Hage met ijver de justitie te Amsterdam voorlichtende gelukte het deze laatste weldra Apeker in handen te krijgenen het is onder de beschuldiging van de boven beschreven opligting gepleegd te hebben dat hij eerlang te Amsterdam teregt zal staan. Dezer dagen overleed op zijn buiten goed de gewezen burgemeester van Antwer pen de heer de Catersin den ouderdom van 88 jaren. De heer de Caters voerde het bevel te Gorinehem toen deze stad in 18 14 aan de geallieerden overging. Later tot bur gemeester van Antwerpen benoemd, be- kleedehijdie betrekking tot 1830 als wan neer hij getrouw aan zijne staatkundige overtuiging naar Holland vertrok en eerst na een aantal jaren naar Belgie terug keerde. Zijn karakter wordt zeer geroemd. BUITEN LAN D. I1Ü1T1C1ÏHNI1 Keulen, 11 Februarij. !n de bureaux van bet ministerie van oorlog wordt met buiten ge wonen ijver gearbeid. Do voorbereidende werkzaamheden lot het mobiel maken van bet leger worden mei den meesien spoed voortgezet. Ook de organisatie van de landweer is dooreene commissie onderzocht en gewijzigd en bereids zijn dc noodige voorstellen tot dat einde aan den prins regent ter ondorteekening voorgelegd. Nog verneemt men dat de nieuw ste benoemin gen van officieren tot vollalliginaking van bet kader den 31 Maart openbaar zullen worden gemaakt. Men heeft opgemerkt, dat dezer dagen te Frankfort lor beurse aanzienlijke inkoopen van Zuid Duitscbe fondsen en obligation der Oosten- rijksche leuning, voor Beijerscbe rekening wor den bewerkstelligd. Men verneemt dat van regeringswege aan de stedelijke overheid van Breslau is bevolen, om aan de Duitsch Katholijkc geestelijken voortaan te veroorloven kinderen boven de 14 jaren on- derrigt in de godsdienst te geven indien deze vooraf de verklaring hebben afgelegd dal zij de godsdienstige gezindheid waartoe zij behoorden, wcnschen Ie verlaten. Men zegt, dat de Sardinisclie regering 2000 paarden in Zwitserland heeft laten aan- koopen. Die regering moet nog meer con tracten tot levering van paarden gesloten hebben. Men wil weten dat de koning van Sardinië in het huwelijk zal treden inct do oudste dochter van de grootvorstin Maria hertogin douairière van Leuciitenburg. De prinses 18 jaren oud, is eene kleindochter van keizer Nicolaas en eene nicht van keizer Napoleon. Men verneemt uit eene goede bron dat de bij Taganrog slaande Russische troepen be vel hebben ontvangen, om naar de Moldavische grenzen op marscb te gaan. Van eene verster king der Russische troepen langs de Gallicische grenzen, hoort men nieis, daarentegen zijn van onze zijde sterke afdcelingen naar die grenzen op marscb gegaan. Men ziet hieruit duidelijk dat dreigende gevaren van verschillende kanten zich voor ons vermeerderen, en toch waagt men bet in half officiële bladen te verklaren, dat do vrede verzekerd is. FBANKRIIE Parijs 10 Februarij. Onder de geruchten behoort, dal bet ministerie eene wijziging zal ondergaan. Zoo spreekt uien van de aftreding van de heeren Delangle Roulier en graaf YVa- lewski, Laatstgenoemde zou zegt men ver vangen worden door den heer Drouin de Lliuys, dien men eene oorlogzuchtige gezindheid toe schrijft. Inlusschen verdient het opmerking dat graaf Walewslty evenmin als vredelievend beschouwd wordt. Het gerucht, dat een corps van 20,000 man naar Civita-Vecchia zal gezonden worden vindt eenig geloof.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1