W.°10. Woensdag 2 February. WOENSDAG ZATURDAG. BESTURF' 4 IffJIHiSTRATIH AANBESTEDING- KIEt'WSTIJDM ZIERIKZEESCnEOOllB 4NT -~-.-rr.-r wen p. A BONN E M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25'. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 me 'smorgens. VER S CHIJN T: P Pi IJ S I) E A I) V li n T li iV 7' E N. Gewone I 2'/« cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1—G regels a f 1 behalve het Zegclregl. Openbare SSaartsvergadering: gehouden te Zierikzee «leii 3B Januarij 1§59. Voorzitter Mr. B. C.Cau. Secretaris Jlir. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heer 1)r. Keiler uillattdig. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Is ingekomen en wordt gecolligeerd bij de leeds ontvangene een adres van den heer M. C de Crane tot restitutie van hoofdelijkcn omslag over 1858. Wordt besloten tot het doen van af- en over schrijving uil den post van onvoorziene uitgaven, op de respective begrootingsposlen te welen ƒ14,83 voor licht op het Raadhuis 10,09 voor onkosten houtvciling f 5,42voor jaar- en weekmarkten, ƒ186,77 voor restitutie van belasting bij uitvoer waartoe bij de begrooting casu quo door Gedeputeerde Stalen magtiging is verleend. Wordt magtiging verleend aan Burgemeester en Wethouders conform hun voorstel tol het aanschaffen van een vloerkleed i oor de raadzaal. In handen der hoeren Mr. Fokker Houwer en van der Vliet wordt gesteld de rekening van het financieel beheer der Tusschenschoolten fine van onderzoek en rapport. Wordt benoemd lot lijkdicnaar, bij derde stemming, met 9 van de 12 stemmen Ph. R. Erlman hebbende W. d» Braai 3 stemmen bekomen. Wordt goedgekeurd het reglement voor dé Kamer van Koophandelhetwelk aan die Kamer zal worden toegezonden. Wordt vastgesteld na eenige discussien het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Komt in behandeling een voorstel lot hel riaarslelleu eener nieuwe gazkuip waarvoor op de begroeting van 1859 voorkomt 10,000. De Gaz-Commissie heeft onderzoek gedaan naar de kosten van het daarstellen eener ijzeren kuip, bij twee verschillende firma's en heeft almede onderzocht een project van den Gemeente-Bouw meester, voor een sleenen kuip. De commissie stelt voor een sleenen kuip aan te besteden. Na langdurige discussie wordt hel voorstel aan genomen. Bij monde van den heer Ochtnian namens de commissie ad hoe wordt rapport uilgebragt betrekkelijk de rekening van de commissie van de bouwvallen, loopende van 1851 1854 sluitende met een kwaad slot van 5,84'/a, ten derende tot goedkeuring en aldus besloten. Wordt gelezen een rapport der plaatselijke Geneeskundige Commissie betrekkelijk het reglement tot wering en voorkoming der ver spreiding van besmettelijke ziekten op de scho len .waarvan de behandelingwordtaangehouden, en het reglement en rapport voor de leden ter visie gelegd. Hierna is de zitting gesloten. Burgemeester en Wethouders van 'tieAlhee zijn voornemens op Woensdag den 9 February e. k. des middags, ten Raadhuize in het openbaar aan den minsleischende bij enkele inschrijving aan le besteden Hel 'ONDERHOUDEN gedurende vijf achtereen volgende jaren vande KLOKKENSPEEL- en UURWERKEN der Gemeente, waarvan bestek en voorwaarden van heden af voor gegadigden ter Gemeente-Secretarie ter lezing zullen voorliggen. Zierikzee den 20 Januarij 1859. R. C. CAU Voorzitter. c. de JONG li. Secretaris. BBKENDIWAKING. j Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, j maken bekend dal het aanvullingskohier der i Hoofdelijke Belasting voor deze Gemeente, dienstjaar IS58 op heden door den Raad vast gesteld gedurende acht dagen van den 2 Februari) af ter lezing voor een ieder op do Gemeente-Secretarie zal voorliggen ingevolge de wet. Zierikzee den 31 Januarij 1859. B. C. CAU. Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Kerkwerve 31 Januarij. Heden had alhier de openbare aanbesteding plaats van het bouwen eener nieuwe pastorij hetwelk is aangenomen door G. J. Elenbaas le Bruinisse voor de som van 54U4. Omtrent het verslag der tweede kamer over de spoorwegen in Nederland in het alge meen en over de concessie Sloet-Beuchlin in het bijzonder leest men o. a. bet volgende Het verslag der kamer over de hierboven op genoemde onderwerpen zoo lang reeds yer- wacht is eindelijk verschenen. De kamer isin dat verslag in uitvoerige beschouwingen getreden over: 1., de bier le lande aan le leggen spoor- weglijnen en de daaraan te geven rigling 2., de aan geconcedeerden boven staatsspoorwegen te geven voorkeur; 3., de verleëiide concessie zelve en de daarbij gestelde voorwaarden van finantiëlen en anderen aard, en 4-, de door provinciën en gemeenten (er bevordering van den aanleg van den noorder-spoorweg toegezegde bijdragen. I. Wat de riglingcn betreft. Als hoofddoel Onze havens en de grüote middenpunten van ons verkeer met Duitschland ten oosten en met de Rijnprovinciën te verbinden verbindingen aldus-aan te léggen dat zij tevens tusscben de hoofdzetels van ons blnnenlandsch verkeer de naeeèV snèlle'gemeensehap mogelijk maken.; tus« schcn Holland dus met GroningenFrieslanden Overijssel aan de eeno en met Noord-Brahand en Limburg aan de andere zijde. Met de kortste eh moest belovende lijnen te beginnen en daar men niet op eenmaal of te gelijk te Voél mag willen zich vooreerst met voorziening in de meest dringende eiscben van deii tegenwoordigen toesiand te vergenoegen. Vooreerst dus bedacht le zijn op de lijnen 1. Van Harlingeu en Leeuwarden naar Gro ningen met bel uitzigl op eene toekomstige aan-* sluiting aan Leer of Ascbendorf. 2. Van Harlingen en Leeuwarden over Zwolle en Deventer of Zulpben naar Rbeine vast te maken hetzij eerst aan Utrecht hetzij eerst aan Arnhem. 3. Van Stavenisse, zoo niét van Vlissihgen langs Breda Tilburg Eindhoven naar Venlo of Roermond en Maastricht vast le maken hetzij eerst aan Utrecht over den Bosch Tiel en Kuilenburg hetzij eerst aan den linker Maasoever tegenover Rotterdam langs Willemsdórp en Dordrecht. 11. Voor zooveel de uitvoering aangaat. Bij wege van concessie te laten aanleggen met bepaling vande kortste termijnen die te bedin gen zijn en onder behoorlijke reële zekerheid voor de voltooijing zoo derhalve, dat bij niet voltooijing de ondernemers en niet de staat de nadeolige gevolgen te dragen hebben Geldelijke hulp van staatswege zoo spaarzaam mogelijk ie verleencn niet nicer dan noodig is om de onderneming in slaat le brengen, dal zij zoo spoedig mogelijk zich zelve belpe Die hulp in den regel tot een rentcwaarborg, vooreen zeker niet groot aantal jaren van het vooraf ten zuinigste berekend aanlcgkapilaal le beperken subsidie voor werken niet dan hij uitzondering wanneer namelijk buitengewone mo kostbare kunstwerken noodig zijn dat zij het aanlegknpitaal boven male verhoogen Bij de berekening van dat kapitaal dc meest eenvoudige inrigting tot grondslag le nemen en al hetgeen zoo als aanleg voor een doorloopend dubbel spoor niet noodzaktdijk is te mijden Geen deelgenootschap van staatswege noch in hel kapitaal noch in het beheer of de uitvoering der werken. De verantwoordelijkheid van den concessionaris voor de uitvoering zoowel als voor de exploitatie naar de gestelde voorwaarden en regels in haar geheel latende zich le be palen tol een streng toezigt dal er deugdelijk worde gebouwd. Slechts hij zeldzame uitzonde ring ecnig werk, waarhij destaai b. v. uit hoofde der verdediging tegen den vijand of hel water een speciaal belang heeft, zelf te maken. Ten aanzien var., de Zeeiiwscbe lijn verklaarde de meerderheid dat die lijn door de regering veel te veel op den achtergrond werd gesteld hetgeen des le moeijelijker was te verklaren daar de regering zelve die lijn onder de nood zakelijkste heeft geleld, liet doen eener voor- dragt voor die lijn werd zelfs afhankelijk gesteld van den toestand der schatkist in 1862. Naar het oordcel der meerderheid bestond er geene voldoende noodzakelijkheid om van do thans beschikbare 21 millioen dadelijk 10 milliocn voer de deelneming in de Noorderspoorwog-Maat- schapplj af le zonderen. Wierden de voorhan den zijnde gelden enkel tot het doen van uilgaven besleed die het rijk op zich moet nemen hoogst waarschijnlijk zouden de middelen genoegzaam zijn om aan al de drie plannen tegelijk uitvoering te helpen geven wat eraan ontbrak kon uit de koloniale- en andere baten die allengs in de schatkist vloeijon worden aangevuld. Men mogt niet onderstellen dat eenige neiging om iielgie en den Antwerpschen handel te ontzien of moeijclijkheden van die zijde voor te komen, hij de achterstelling van de Zeeuwsche lijn in bot spel waren. Zoo ooit zou thans, nu de Belgische regering met opzigt tot het vraagstuk der watcr- aftappiiig op de Maas do Nederlandsctiq region en belangen zoo weinig loont te waardeeren zulk eene inschikkelijkheid niet le pas komen. Ten aanzien van de overige rfnlworpen lijnen heeft een vrij groot aantal leden zich in af wachting van bepaalde voorstellen onthouden om te spreken over dc aangevraagde concessie voor een spoorweg van Vlaastrichtover Nijmegen naar Arnhem de overige leden drukten nage noeg eenparig afkeuring van dit onderdeel van het regeringsplan uit. Eindelijk gaven eenige leden bevreemding le kennen, dat te dezer ge legenheid de lijn van Amsterdam naar hel Nieuwe Diep zelfs niet met een enkel woord werd vermeld. Het is ons een onuitsprekelijk genoegen te ontwaren dal ons beroep op de deelnemende menschenlicfde onzer landgenooten, ten behoeve van de weduwe en zes kinderen van den in Augustus ji. inde uitoefening zijner beroeps- pligten verongelukten zeelhoil's FMtis Naereboul even kiesch als grootmoedig weerklank beeft gevonden bij allen die de grootheid van liet on geluk beseften en de verdiensten van den bra ven zeeloods regl lieten wedervaren. Bij deze blijken van deelneming vermelden wij levens dankbaar'het plaatsen van don twee den zoon der weduwe op het matrozen instituut te Amsterdam, en wel op de edelmoedigste wijze. Door denzoon eens edelen zeemans, die het slagtoffer van zijne pligtsvervulling werd, den achterkleinzoon van dengrooten PransNaere boul zulk oenc loopbaan aan te wijzen, waarin hij als zijn vader, grootvader en overgrootvader hij echte zeemansdeugd, zijn vaderland lot eer en der menschhèid tol sieraad kan verstrekken hebben hoeren commissarissen aanspraak op de algenieene erkentelijkheid verworven. Als een bewijs dat men eene waardige vrouw liefderijk heeft bijgestaan, diene, dal de weduwe van Frans Naereboul aan de weduwe van haren schoonbroeder Willem Goeroe Naereboul, die nu tweejaren geleden aan eeno ziekte stierf, van hel eerste geld dat zij ontving 75 ter hand stelde zeggende: Zuster! God heeft mij geholpen. Beweldadigd door edele menscben bid ik u dit van mij in liefde aan te nemen gij hebt ook kin deren. Meer zal er wel niet noodig zijn tot verzekering dat de aan de weduwe en kinderen van Frons Naereboul beloonde deelneming goed en nuttig is besteed. Amst. Cour. In do laatst gehouden vergadering der Amsterdamsche afdeeling van de Nederlandsche verceniging tol afschaffing van sterken drank, onder voorzitterschap van dr. Fal'ius, trad de heer Woonmans onderwijzer te Amsterdam als redenaar op en betoogde dat de volle toe passing van het goddelijk gebod der liefde iu ai zijne uitgebreidheid, noodwendig vorderde afschaffer le worden. Dit streng logisch betoog maakte een diepen indruk op do menigte van toehoorders, en na den afloop der vergadering traden vele gasten zoo mannen als vrouwen tot het lidmaatschap toe. De hooge raad kamer van strafzaken, heeft, in raadkamer vergaderd den II dezer geweigerd regtsingang le verleenen tegen den heer J. P. P. baron van Zuijen van Nijeveltlid van de tweede kamer der slatcn-generaal waartoe de procureur-generaal had gerekwi-l reerd op grond dat door dion heer een aantal goederen, waaronder eenigeflesschen wijn (foor middel van een beurtschipperwas afgezonden, zonder aan dezen te hebben opgegeven of doen opgeven dat onder die goederen zich flesschen met wijn bevonden. De hooge raad heeft over wogen dat legen dit feit bij de wet geene straf is bedreigd en dal bepaaldelijk de ingeroepen, artt. I en 3 der verordening, regelende het be- - drag en de grondslagen der plaatselijke belasting: op den wijn te'sGravenhage van 14 Nov. 1856 en 25 Februarij .'857. in verband met de artt, 271 272 en 273 der gemeentewet, in dezé niet van toepassing zijn. i»* Omtrent het model dat door den beeldi houwer Rietschelle Dresden van het gedenkteeken voor Lather wordt vervaardigd meldt men thans nog het navolgende. Op de marktplaats te Worms zal op eene door twee trappen gevormde hoogte het voetstuk worden geplaatst aan welks vier zijden de heelden van de voorloopcrs der her vorming '.Johannes llussSavonarola J olm Wiclef en Peter Waldus worden aangebragl. Uil het mid delpunt zal hel kolossale bronzen standbeeld van dr. Maarten Luther verrijzen. Hel bovengedeelte van hel voetstuk wordt versierd met 4 bas-reliefs, den rijksdag van Worms het aanslaan van de stellingen de vertaling van den bijbel en bei.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1