l - I N.° 9. Zaturdag 29 Januarij 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTOREN «ÏSTRAM AANBESTEDING Nationale Militie. f ZlEKIkZHBSCIEiniilAM A BONN EM E N T S-P R 1) S. Per drie waarden f '2,00. Franco per post f 5 Inzending der Advert, daagste vorenvoor II) arc 'smorgem. VERS CIl P RIJS DE R AD V E R T E A' 7' I E ,V. Gewone l'I11 cents de regel. Geboorte-1 ll.iwclijlis- en Doodbcriglen van 16 regels a f 1 bcluiluc liel Zegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee, zullen op Woensdag den tweeden February 1859, des middags ten 12 ure op het Raadhuis der Gemeente in bet openbaar aan den minst in schrijvende aanbesteden het VERNIEUWEN van de HOUTEN BRUG over de rZwemhaven bij de Zoute Gracht, met de bijlevering van de vereischte Materialen enz. waarvan het bestek en de voor waarden van af heden ter Secretarie voor de gegadigden ter lezing liggen zullende op zalur- dag den 29 Jaiyiarij e. k. des voormiddags ten 1 I ure de aanwijzing in loco plaats hebben. I.ierikzee den 25 January 1859. B. C. CAII. Voorzitter. C. de JONGESecretaris. klassen waarvan de Collecte zal geopend wor den op maandag den 7 Februa|Jj e. k. en geslo ten op zaturdag 19 dier maand', (de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhageen wel die der 1ste klasse, den 7 8, 9 en 10 Maart, eerstkomende. die der 2de klasse, den 21 >22, 23 en 21 dier maand. die der 3de klasse, den 1, 5, 6 en 7 April, die der 1de klasse den 18, 19, 20 en 21 dier maand, die der 5de klasse den "2, 3, 4, 5, 10, II, 12 13, 17 18, 19, 20, 21, 25, 26 en 27 Mei aanstaande zullende de laatste 100 nummers op zaturdag den 28 dier maand getrokken worden. De prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen geschieden, zijn dezelfde als bij de vorige loterij terwijl de loten en gedeelten daarvan voorde 4de en 5de klassen alleen in koop verkrijgbaar zullen zijn. Zierilizee den 26 January 1859. 11. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. 'IC Burgemeester en Wethouders van '/.ierikzee zijn voornemens op Woensdag den 9 February e. k. des middags, ten Raadhuize, in het openbaar aan den minsteischendebij enkele inschrijving, aan te besteden Hel ONDERHOUDEN gedurende vijf achtereen- volgende jarenvande KLOKHENSPEEL- en UURWERKEN der Gemeente waarvan bestek en voorwaarden van beden af voor gegadigden ter Gemeente-Secretarie ter lezing zullen voorliggen. Zierilaee den 26 Januarij 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat de eerste zilting van den Militieraad in deze provincie voor dit kanton is bepaald op Woens dag den 9 February aanstaande des morgens ten half tien ure in de Abdij te Middelburgvoor welken raad verschijnen moeten de vrijwilligers zoo die er zijn, en de voor één jaar vrijgestelde dienstpliglige lolelingen dezer gemeente, van de ligtingen 1855, J856, 1857 en 1858, voor zien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag, uur en plaats, aldaar niet verschijnenzullen geacht worden geene Tedenen van vrijstelling meer te bezitten en mitsdien voof de dienst worden aangewezen. Zienkzee den 26 Januarij 1859. B. G. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zienkzee brengen ter algemeene kennis dat Zijne Excel lentie de Minister van Financien bij resolutie van den 6 dezer, no. 100, ingevolge Koninklijke magliging beeft vastgesteld de 238ste Staats- Loterij die bestaan zal uit 20,100 loten 10,000 prijzen en 2 premien-^-deeld in 5 KENNISGEVING, De Burgemeester van Zierilczee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Maandag den 31 dezer maand, des middags ten 12'/, ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zietikzee den 26 Januarij 1859. De Burgemeester van Zieriizee B. C. CAU. binnenland Noordgouwe, 27 Januarij, Gisteren avond werd alhier ten voordeele derarmeneene soirée déclamaloire gehouden, welke bestond in de opvoering met costumes van het drama ia drie bedrijven: Albrecht Beijlingdoor J. G- Lil- zaur eene Dialoog Vergankelijkheid door Tollens naar Hebei en de strijd der Crinolineblijspel in 2 bedrijven. Niet alleen uil deze gemeente maar ook uilde naburige vooral uit Zierikzee, was bet getal van belangstellenden die de soirée bijwoonden buitengewoon groot zoodat het locaal bijna Ie klein was om bel publiek te be vatten. Algemcenen bijval viel deze soirée ten deel, welke nog werd veraangenaamd door eenige vierslemmige zaRgslukken welke in de f pauze door verdienstelijke zangers werden uit gevoerd. Aan het einde werd namens bet arm bestuur hulde en dank gebragt aan allen die aan deze soirée hunne welwillende medewer king hadden verleend. Volgens deStoompost, is door de mi nisters van financien en van binnenl.zaken op aanzoekder Maatschappij van landaan winning in deze provincie eene transactie gesloten behoudens bekrachtiging bij de wet. Dat wets-ontwerp zou nog in deze zit ting aan de kamers worden aangeboden «Indien - zegt dat blad - het bestuur der onderneming echter gelooft dat die be krachtiging zoo spoedig zal worden verkre gen, dat zij nog in den loop van dat jaar de aanwassen zal kunnen bedijken die haar naar het schijnt bij de transactie zijn afge staan, dan heeft zij stellig buiten den waard gerekend. Den 20 dezer heeft te Ooslburg eene ver gadering van polderbesturen plaats gehad tot be handeling van bet bekende ontwerp-reglemenl. De voornaamste vrije en calamiteuse polders waren aldaar vertegenwoordigd benevens een groot aantal kleinere en het eenparig gevoelen van de tegenwoordig zijndenbleek te zijn dal art. 1 en dus hel principe van het reglementwas onaannemelijk. Ten gevolge van deze beslissing zijn de verdere artikelen (waaronder sommigen almede'onaannemelijk werden beschouwd) buiten stemming gebleven. Men beeft verder besloten tol het doen van een voorsiel tol verwerping van het ontwerp-reglemenl in de weldra te hou- dene vergaderingen van ingelanden der respec tive polders. Door Z. M. den koning is gratie verleend aan W. Vos .geboortig te Raamdink die een paar maanden geleden ,door bet prov.gcregtsbof van Noordbrabant, wegens brandstichting veroor deeld was tol de straf des doods zij is reran- derd in ISjarigc tuchthuisstraf. Door den staatsraad Commissaris des ko- nings in do provincie Zuidholland is den 20 dezer de volgende circulaire aan burgemeester en wethouders der gemeente indeprovincie Zuid- Holland gerigt Ik heb de eer bij deze ter uwe kennis te bren gen dat, volgens berigt van de provinciale geneeskundige commissie te Dordrecht te Rot terdam eene vergiftiging heeft plaats gehad ten gevolge van bel gebruik van anijsmelk zijnde bet bij onderzoek gebleken dat eene belangrijke hoeveelheid anijszaad te Rotterdam van hel bui tenland isaangevoerd ,en inden handel gebragt, hetwelk bevonden is vermengd te zijn met vruchtjes van cuntum maculatum (dolle kervel). Rij eene notificatie geplaatst in de Staatscou rant en het Dagblad van Zuidbolland en 's Gra venhage zijn de ingezetenen dezer provincie met deze omstandigheid bekend gemaakt en tol om- zigtigheidbij het gebruiken van anijszaad opge wekt; en meen ik ten einde zoo veel mogelijk de nadoelen te voorkomen welke bet gebruik van dat zaad zoude kunnen veroorzaken ued. te moeten uilnoodigen ook van uwe zijde de aandacht der ingezetenen op de door u ed. meest gepast geoordeelde wijze op dal gevaar levestigen, en na overleg met deskundigen doordeambte- naren der politie in de w inkels van neringdoen den het vereischte onderzoek te laten doen en bij bevinding dat zich daarin van hel bedoelde zaad bevindt te zorgen dat bel onschadelijk worde gemaakt." Aan een partikulieren brief uit Ciiracao van 26 December jl. ontleenen wij hel berigt dat eenige dagen te voren aldaar is bekend ge worden, datdeN'ed. schooner Amalia behoorende aan het te Curacao gevestigde handelsbuis,4. Jesur uit en Zoon, door de republiek St. Uomi..go, in de haven harer hoofdstad zonder vorm van proces van zijne driekleurvlag beroofd en tot dominikaansch oorlogsvaartuig verklaard werd onder voorwendsel dat de Amalia de eigendom van genoemd gemeenlebest zou zijn. Deze stoute aanranding heeft in onze kolonie algemeene ver ontwaardiging opgewekt en men verwacht er krachtige maatregelen der Ned. regering ter ver krijging van voldoening die in dit geval zoo boog noodigis te meer daar de hoon onzer vlag aangedaan door den nietigsten der staten van Zuid-Amcrika is gepleegd. Donderdag den 10 February aanstaande zullen voor helprov. geregtshof te 's Herlogen- bosch teregl slaan 1. Anionic Dekkcts oud 29 jaren en 2. Wouter us Sclioonusoud 21 jaren beide schoenmakers geboren en wonende te Melvoirt thans in hechtenis beschuldigd van het afleggen ecnervalsche getuigenistenvoordeele van den beklaagde in eene boetstraffelijke zaak met aan-neming vangeld belooning en belofte WoulerusSchoonus van omkooping van genoemden Dekkers tot die valscbe getuigenis ofwel van medepligligheid daaraan door hem tot dat feit door gaven en beloften uit te lokkenen tol het plegen onderrigt legeven. Vijf getuigen zijn iu deze zaak gedagvaard. De zaak tegen den gewezen gemeente-ont vanger van Almelo is naar het prov. geregtshof in Overijssel verwezen hij wordt beschuldigd van in 1857 en 1858 zich aan 284 misdaden van valschhcid in openbaro en authentieke ge schriften te hebben vergrepen. Heden morgen zou een dienstmeisje, die nende bij den heer S. te 's Hage zich in het huwelijk begeven. Het winkeltje was opge zet en het buisje voor bet jeugdige echtpaar in gereedheid. Het was alles lust en vrolijkheid. Maar zie/op het punt van naar bet stadhuis te gaan komt er eene onaangename verhindering. Een politie-agent treedt binnen en de rijk op getooide bruid wordt gearresteerd die in bare laatste dienst eene menigte voorwerpen had ont vreemd, niet om die met winst te verkoopen maaralleen om haar winkeltje en baar huishou den met eenige hoop op goed succes te kunnen aanvangen. Men schrijft uit Breda van 24 dezer Het gerucht wordt hier verspreid dat bet comité van defensie zou besloten hebben de vestingwerken van Breda te slechten, als zijnde, die niet meer geschikt, volgens de tegenwoordige laktick, om den vijand tegen te houden. De waterlinie moet van dien aard zijn, dat men zeker eenige dagen zou noodig hebben om de omliggende streken onder water te zetten. Daarbij wordt als reden opgegeven dal een betrekkelijk klein leger de stad zonder veel moeite zou uithongeren. BUITENLAN D. DUITSCHRAKD Keulen 25 Januarij. De effectenbeurs was heden vast op het gerucht dat Oostenrijk toestemt in eene conferentie. Men berigt uit Stettin dat de heer Emsman, professoraat! de reaalschool aldaar het middel heeft uitgevondenom luchtsche pen of ballons naar verkiezing le besturen. Hij heeft zijn geheim dezer dagen openbaar gemaakt. F K a W H B 13 K. Parijs, 25 Januarij. De hcrigten uit Na pels van 23 dezer houden in dat de koning minder lijdende was Tarente bezocht had en gedurende den nacht te Lecce was aange komen. Die stad werd toen geïllumineerd. Eene stoomboot lag gereed om Z. M. naar Mansredonia over te brengen. Te Napels liep net gerucht dat een kamp op de Romeinsche grenzen zou worden opgeslagen. Die maat regel zou van omstandigheden afhankelijk zijn maar verschillende regementen hebben bevel ontvangen om zich marsehvaardig te houden. De familie des groothertogs is te Napels aangekomen waar ook de koning en de koningin vanPruissen werden verwacht. Volgens geruchten zou de paus voorne mens zijn eerlang vergezeld van zijne voor naamste ministers eene reisleondernemm die naar men zegt te vergelijken zal zijn bij de bekende reis naar Gaeta. ZouPius IX zich inder daad aan de bescherming der Fransche bajonetten willen onttrekken Op Haïti breidt de opstand zich uit niet tegenstaande de berigten des betreffende door hel Journal du Havre worden tegengesproken. De gehcele noordelijke streek van bel eiland is tegen keizer Fau-sünus opgestaan en heeft zich Ciffartl, den meest populairen generaal tol opperhoofd gekozen. Jlet de eerslvolgende mail verwacht men de tijding dat keizer Faustinusl van de rege ring vervaileu is verklaard. JONGSTE TIJDINGEN. Londen 27 Januarij. Koffij goed ord. native met 52 sh. be taald. Thee ord. Congo zeer vast oj) 12 a 12l/4p. Suiker iets beter. Rijst stillerTer veemarkt waren heden aaugevoerd 850 runderen 3200 schapen, en 15!) kalveren. Markten be steede prijzen flaauw.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1