I. N.e8. Woensdag 26 Januarij. WOENSDAG ZATURDAG. 8. BESTUREN «MSTIUTflI Kiezerslijsten. BINNENLAND BUITENLAND. 3 >A ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden f *1,00. - Franco per post f 2,^5. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure smorgens VERS C II IJ NT: P R IJS DE R AD V E R TE N TIEN. Gewone lPjs cents de regel. GeboorteHuwelijks' en Doodberigten van 6 regels a f behalve hel Zcgelregl. Naar aanleidingvan de herziening der Kiezers lijsten welke ingevolge arl. 84 der wel van den 4 Julij 1850 (Staatsblad, no. 37) jaarlijks in de tweede helft der maand Fcbruarij behoort te geschieden worden de ingezetenen uilgo— nnodigdingevolge de 2de zinsnede van art. 7 dier wel om zoo zij elders in de directe belas tingen voor de loopende dienst mogtcn zijn aan geslagen daarvan vóór den I 5 Februari] aanstaande ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken. Zierikiee den 19 Januarij 1850. 14e Burgemeester van Zicritzee B. C. CAI). BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, zullen op Woensdag den tweeden Februarij 1859, des middags ten 12 ure op het Raadhuis der Gemeente in het openbaar aan den minst in schrijvende aanbesteden: het VERNIEUWEN van de HOUTEN BRUG over de '/wemhaven bij de Zoute Gracht, met de bijlevering van de aereischte Materialen, enz. waarvan het bestek en de voor waarden van af heden ter Secretarie voor de gegadigden ter lezing liggen zullende op zatur- dag den 29 Januarij e. k. des voormiddags ten 1 I ure de aanwijzing in loco plaats hebben. Zierikzee den 25 Januarij 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. iie JONG F, Secretaris. ru/en Brouwershaven 24 Januarij. In de Nuts- vergadèring van Vrijdag'jl. had alhier de pjegtige uitreiking plaats van eenc zilveren medaille en loffelijk getuigschrift, toegekend door de .Maat. schappij tot Nut van 't Algemeen en een dito medaille en dito getuigschrifttoegekend door de Zuid-llollandsche Redding-Maatschappij aan D. Walraven, M. van den Beige J. Klaasse C. Ilalenboer W. Duvalois S. Duinhouvier en C. Klaassevoor het redden van acht schipbreu kelingen zijnde schipper Iiunes en gezin op den 25 Julij des vorigen jaars op de Kabeljaauws- plaal nabij Brouwershaven. De heer J. Z. van der Lee hield eene toepas selijke en indrukwekkende redegetiteldlier- zucblen eergierigheid ,''en sprak in kernachtige taal de bekroonden toe terwijl daarna de heer G, L. Sevenhuijzen optrad die op eene allezins gepaste wijze namens de bekroonden bedankle. De uitreiking geschiedde door den vice-pre sident, den heer C J. van der Halen. Lie zaal was smaakvol versierd enkonde talrijk opgekomenen naauwelijksbevatten. Behalve bovengenoemde verhandeling werden nog cenige hijdragen ge leverd. Een en ander werd door rauzijk afge wisseld. Fr heersphte de meest gewenschte fees telijke stemming en deze feestavond werd verder in gepaste vrolijkheid doorgebragt. Dezer dagen is voor vke arrondisscmcnts- regtbank te 's Hagt! hjhandeld de zaak van Broers, beklaagd ter zake van hoon in een ge drukt verspreid geschrift tegen den predikant Tenoever c. s. Het openhaar ministerie heeft geconcludeerd tot schuldigverklaring en veroor deeld tot eene boete van f 8. Door den advo caat mr. O. Leonis de verdediging voorgedragen. De uitspraak is bepaald op 27 Januarij. Men verneemt dat tot ondervoorzitter van het comité van defensie is gekozen de luit.-generaal Scelig.Z.K. H. prins Frederik en de hertog van Saksen-Weimar wonen de vergaderingen van het comité geregeld bij. De raad der gemeente Hellevoetsluis heeft besloten zich bij adres tot de regering te rieten met verzoek om het Goereesche O zeegat op daarbij te omschrijven wijze te ver beteren. De kosten daarvan zijn geraamd op een millioen gulden. Men schrijft uil Nijmegen van 21 dezer; Men is dezer dagen bezig geweest met het op halen van den telegraafkabel uit de rivier de Waal en heeft bevonden dat deze door midden gebroken was, waarop de beide einden aan el kaar zijn gelascht. Heden zijn de werkzaamheden geëindigd zoodal morgen de gemeenschap met het kantoor Arnhem zal hersleld zijn. Men schrijft uit Meppol van 21 dezer Met betrekking tot de zaak der stalverhuring alhier, deelt men thans van gocderhand mede, dat alle verschil in dezen voor goed geëindigd is, daar z. exc. de minister van financien de admi- nislrratie van's rijks belastingen beeft gemag- tigd, om de personen, die zich inlaten met het bij gelegenheid van weekmarkten stallen van paarden, niet in het patentregl aan Ie slaan. Te Rijssum ambt Emden, is een voorval gebeurd dat tot waarschuwing kan dienen. Een knaap van 7 a 8 jaar die naar een bakker was geweest kwam op den terugweg een grooten bond legen, liet dier loonde hoegenaamd geene kwade bedoelingen, doch hel kind, bezorgd voor hel brood dal hel droeg, zette het eensklaps op een loopen. De bond rende hierop het kind achterna haalde hel in, liep hel omver en beet het den strot af zoodal de kleine eenige uren daarna overleed. De toenemende kennisin onze eeuw beeft praclijken doen ontstaan die vroeger onbekend waren. Zoo hebben thans een aantal stroopers bedacht om het wild niet te schieten ten einde dejagtopzienersniet opmerkzaamte maken maar het te vangen met graan dat met strychnine is toebereid waardoor het snel gedood doch het leven derkoopers en verbruikersin groot gevaar wordt gebragt. siiTiOHiaaa Keulen, 21 Januarij. Volgens particuliere mededeelingen uit Parijs alhier ontvangen, heb ben kort voor Kersmis verscheidene jonge offi cieren aan den minister van oorlog de vergun ning gevraagd, om overgeplaatst te worden bij liet leger van Algerie. Naar men zegtis hun ten antwoord gegeven dat zij slechts een weiniggeduld moesten hebben, want dat zij spoedig in de gelegenheid zouden go- steld worden om in Europa naar verlangen werk zaam te zijn. TeHildesheim inHanover is voor eenige dagen eene circulaire uitgevaardigdwaarop wij alle bezitters van paarden opmerkzaam willen hebben gemaakt. Zij behelst eene waarschuwing tegen het gebruik van raap koeken alspaardenvoeder. Er bestonden ge vallen waarin paarden spoedig na bet ge-= bruik van die koeken waren gestorven. Vol gens deervaring in den laatsten tijd opge daan en het onderzoek van onderscheidene bekwame veeartsen, waren raapkoeken voor paarden vergiftigend en bij eene hoeveel heid van 3 tot 4 pond gevoederd doodelijk om het even of de koeken oud of nieuw z.ijn. f r a n k b ii e. Parijs, 21 Januarij. Een ministerieel blad dezer hoofdstad le Pays, deelt berigtcn uit Tu- rano mede van de eerste dagen der maand De cember laatstleden. Uit Hue had men vernomen dat de Christenen in Cochin-China steeds gruwelijk vervolgd werden. Als een voorbeeld van het onverstand van den keizer Tu-duc wordt het volgende voorval me degedeeld Nadat mgr. Melchior de doodstraf had onder gaan, werd het stoffelijk overschot van dien ecr- waardigen prelaat, welke ?de verschrikkelijkste martelingen niet bewonderenswaardigen moed had doorgestaan, in eenen vooraf gedolven kuil geworpen en met aarde overdekt. De manda rijn, onder wiens toezigt de strafoefening had plaatsgehad, gaf bevel om vijf aldaar tegen woordige olifanten over den kuil le leiden, op dat het overschot van den martelaar met voelen gelreden en alzoo gehoond zou worden. Maar het was of die beesten meer besef hadden dan hunne geleiders; zij wilden zich tot die heilig schennis niet leencn, en waren door geencrlei middel te bewegen om den voet op deu knil te zeiten. Twee van hen, door de geleiders ge tuchtigd zijnde werden zoo woedend, dat de mandarijn het gegeven bevel niet kon doen uit voeren. liet voorval vernemende, veroordeelde de keizer dc vijf olifanten ter dood met bepa ling dal de strafoefening buiten de poorten der stad voor betoog der volksmenigte zou plaats hebben. In bijzijn eener groote krijgsmagt ging men tol de uitvoering van dat bevel over; maar de olifanten verdedigden zich zoo krachtig dal er geschut noodig was om hen neder te vellen. Het huwelijk van Prins Napoleon zal eerst in April of Mei worden voltrokken. De prins werd in den morgen van den 17 dezer aan de priDses voorgesteld en des avonds nam hij deel aan liet familiebanketvan de kinderen des konings. Den 18 werd ter eere van den prins lenhoveeen diner gegeven. Den l9dczer bragt hij eenbezoek aan graaf Cavour en woonde diens soiree bij. lieden (20) heeft de prins met den koning eene revue bijgewoond overde veteranen van het groote leger ten getale van 1000 man. De kreten leve de koningleve de keizer! leve de alliantie! leve Italië! werden daarbij lailooze malen aange heven. Yolgcns een telegram uilTurijn van 21 dezer heeft prins Napoleon namens den keizer een defensief en offensief verbond tusschen Frankrijk en Piemont tegen Oostenrijk geleckend. De koning van Napels is in den nacht van 20 op 21 overleden. Er heerscht leNapelsdienlengevolge cencgroote ontsteltenis. Koning Ferdinand II Karei koning der beide Sicilien werd geboren den 12 Januarij 1810. "ij aanvaardede regering den SNovember 1830. Hij was gehuwd 1met Maria Christina Carolina Josephina GaëtanaElizu dochter vanwijlen koning Fictor Emanuël van Sardinië en 2°. met .Varia Theresia Isabella aartshertogin van Oosten rijk. Uit hel eerste huwelijk laat bijeen zoon na Frans Maria Leopold hertog van Calabrie, thans koning der beide Siciliën uit liet tweede huwe lijk laat koning Ferdinand 9 kinderen 5 zonen en 4 dochters na. Dc tegenwoordige koning is den 14 dezer maand bij procuratie gehuwd met prinses Maria van Beijeren zustor van de keizerin van Oostenrijk. Men schrijft uit Turijn van 21 dezer; Yan Toskanen eisclit Oostenrijk, ingeval van oorlog, geld of manschappen. Onder dc Toskaansche ministers heerscht oneenigheid. De groothertog van Toskanen is naar Napels afgereisd. In oorlogstijd bezit Piemont een leger van 112,134 voetknechten, 18,757 ruiters en 20 batterijen artillerie, maar ten gevolge van den buitengewonen toestand in welken liet nu ver keert is de infanterie tot 135,000, de kavallerie tot 21,000 man en de artillerie lot 40 batterijen opgevoerd. Derhalve zou, ingeval van oorlog, een leger van meer dan 150,000 man Oosten rijk tegengesteld kannen worden een korps ja gers van 15,000 man daaronder niet begrepen hetwelk vermoedelijk opgerigl zal worden, ter wijl du bescherming der versterkte plaatsen aan de nationale militie zou worden toevertrouwd. De h >er Babinel.Lansberg had voorspeld dat de 17 Januarij de koudste dag van dezen win ter zou zijn maar de goede man bedroog zich te Parijs hadden wij dien dag 14 graden warmte. De beer Babinel heeft gezworen nimmer weder cenige weersvoorspelling te doen. g b o o t-b kimsiizu Londen 22 Januarij. Het gerucht wil, dat eene leening'voor Sardinië gesloten is, door Frankrijk gewaarborgd. De Morning Post beweert heden dat hetzij op de eene hetiij op de andere wijze ergeeu einde aan den steeds onheilspellenden toestand van Italië gebragt worden kan dan door het ophouden der üostenrijksche heerschappij over Lombardije. Uit moet geschieden en liet is waar schijnlijk tevens de wensch of het besluit des Franschen keizers hetzij met of zonder ver-- zoenende nota's van Oostenrijk. Dat doel schijnt vastgesteld en de keus der mi ddelen om er too te geraken is eene ondergeschikte kweslie. Het voltigeren van den Times in politieke vraagstukken verschaflsleeds een onderhoudende lezing. Gisteren schreef het blad dat het gevaar voorbij was. lieden leest men in zijn heursberigt insgelijks gisteren geschreven dat onder den handelstand in Frankrijk eene groote vrees bestaat voor de geneigdheid des keizers om een voor wendsel tot den krijg te vinden, en dat elke inwilligingslechlseen leeken zijn zal voornieuwe eischen. De Rochester Unio verhaalt hoe oen man onlangs wegens het ontvreemden ran jnweelen in hechtenis genomen ,h et volgend vernuftig middel bedacht om zich van een kostbarediainant teonldoen het bezit waar van tot overtuigend bewijs zijner schuld kon strekken; alvorens naar dc gevangenis te gaan vroeg hij verlof om zijne vrouw te om helzen welk verzoek zeer natuurlijk gevon den werd van dc zijde eens mans, die zeker voor langen tijd van zijne echtvriendin ging scheiden. Maar op het oogenblikdat dit ge schiedde ontwaardde de politic beambte dat de vrouw iets in een hoek van haren mond verborg; op zijn bevel ontsloot zij hare tan den en nu bleek het dat de dief de kostbare diamant in zijnen afscheidskus had inge- smokkeld. Over Galifornie isberigt ontvangen nopens- de tuchtiging door het Amerikaansch oorlogschip Vandedia aan de bewoners der Feujee-Eilanden, in de Stille Zuidzee toegediend. Deze kani- balen zouden onder anderen twee Amerikanen gedood en opgegeten bobbenDe Vandalia heeft, een detachement troepen op een der eilanden, ontscheept hetwelk de wilden in de bergen nabij Ovelan aangevallen en ongeveer vijftig hunner verslagen heeft.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1