Zaturdag 22 Januarij. EÜSOAG k ZAÏUHOAti. BESTOR 15 iiiezerslijsten. If* O Hoi) Z1ER1KZEESIMMI BANT A HON N E i)i E N I S-P1'. 1.1 S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post [2, 15. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgent. VE 1{ S CH IJ N T P n IJ S I) E 11 A I) V E n T E N T l E N. Gewone 12'/, cents da regel. Geboorte-, /Tamelijks- en Doodberigten van 1 6 rege'saf 1 behalve hel Zetjelregt. Naar aanleidingvan de herziening der Kiezers- lijsten -welke ingevolge art. 84 der wel van den 4 Julij 1850 Staatsblad no. 37) jaarlijks in de tweede helft der maand Februarij behoort te geschieden worden de ingezetenen uilge- noodigd ingevolge de 2de zinsnede van art. 7 dier wet om zoo zij elders in de directe helos- tingen voor de loopende dienst mogten zijn aan geslagen daarvan vóór den 15 Februarij aanslaande ter Secretarie dezer gemeente Ie doen blijken. Zierikzee den 19 Januarij 1859. De Burgemeester van Zieriizee B. C. CAU. BEKENDMAKING. lie Burgemeesteb van Zierikzee maakt bekend: dat het kohier der grondbelasting van deze ge meente, dienstjaar 1859,opden 14 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in de ze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in banden van den heer Ontvanger der directe belastingen enz. alhier, ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 20 Jannarij 1859. B. C. CAU. 1 De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 'Zierikzeebrengt ter kennis van belangheb- benden dat van af heden ter Gemeente Secre tarie voor eene maand van *smorgens 9'tot 's middags 1 '2 ure ter visie liggen de navolgende stukkeu 1. Staten van in September en October 1858 naar Nederlandsch Indien verzonden katoenen goederen. 2. Maandstaten van September en October omtrent den Engelschen handel en scheepvaart. 3. Vergelijkende staat van de sedert de laatste 12 jaren te Altona aangekomen en vandaar ver trokken schepen. Zierikzee den 2! Januarij 1859. De Kamer voornoemd J. H. OCIITMAN Joiiz., Voorzitter. C. van der VLIET Dz. Secretaris. Sl\ BINNENLAND Jn hel jaar 1858 zijn er 76 personen minder tot hulponderwijzer toegelaten dan er in 1857 den daarmede gelijkstaanden 3den rang ver wierven. Als men daarbij in aanmerking neemt dal vele hulponderwijzers gaandeweg tot andero betrekkingen overgaan en dat de nieuwe wel een grooler getal van hulponderwijzers dan vroeger vordertdan belooft dit niet veel-goeds. De verkeerde zuinigheid van vele gemeente besturen welke uit verschillende oproepingen van sollicitanten blijkt, en welke geen acht slaat op de kooge cischen die men aan de on derwijzers doetdraagt aanvankelijk bare vruch ten. Inderdaad wie gadeslaatmet hoeveel bekrompenheid in vele plaatsen de traktementen der onderwijzers worden gc,egeld en daarbij bedenktboe zij meej dflfl vroeger' van plaatse lijke autoriteiten zijn afhankelijk gemaakt, vindt daarin weinig aanmoediging om zijne zonen tot onderwijzer te laten opleiden. Tc Rijssen eene gemeente van ruim 3000 zielen alwaar het getal schoolgaande kinderen v roeger niet veel meer dan 200 bedroeg is tengevolge der afschaffing van het schoolgeld dat getal lot ruim 500 gestegen. Men verneemt dat dealgemeenekonink- lijkolanilbouw-vereenigingtvvee vereeringen heeft uitgeloofd ter waarde de eene van ƒ300, de andere van f 200aan de eigenaars of landbouwers, die op hun eigen of gehuurden grond in Nederland, minstens 10 bundershebben drooggelegd met gebakken buizen; bij de bewerking op de meest doelmatige wijze hebben gevolgd de regelen ,door de wetenschap aangegeven en van de bewerking en de verkregen uitkom sten het volledigst verslag zullen hebben in gediend. Die vereering bestaat ingeldofin eenig voorwerp naar de keuze der bekroon den. De verslagen moeten in hetNederduitsch geschreven zijn en vrachtvrij worden inge zonden voor of op 31 December 1859 aan den secretaris der vereeniging PFolterbeek te 's Graverthage. De uitspraak geschiedt voor het einde van het volgende jaar, en wordt aan al de mededingers schriftelijk me degedeeld. Wij vernemen dat de opbrengst van het dichtstukje Naereboutopwekking van een zeeman, geheel kosteloos uitgegeven ten voordeele der nagelaten betrekkingen door de heeren J. FF. van Leenhoff en zoon te Rotterdam heeft opgebragtde belangrijke som van 366,50, terwijl bij hem nog is in gekomen eene gift van ƒ25 van deMaatschap- pij tot nut der Zeevaart aldaar makende te zamen ƒ391,50 welke som aan heeren bur gemeester en wethouders der stad Vlissingeti door hen is opgezonden. Men schrijft uil 's Hage van 17 Januarij. Heden ochtend is het commilté van defensie al hier vergaderd geweest. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip de Rijn Ie llellevoetsluis is tijdelijk geplaatst de luitenant ter zee Ie klasse J. J.A. D. Pliaff, met bestem ming om in bet laatst dezer maand Februarij of in bel begin van Maart met het koopvaardijschip Eugenie, kapt. Burgman, naar Oost-lndie te ver trekken en tevens op die reis bet bevel te voe ren over een detachement matrozen en scheeps jongenssterk ongeveer 100 koppen die mede met dat schip voor de dienst in lndiczullen wor den overgevoerd. Ookeenige officieren van admi nistratie vertrekken daarmede. Men schrijft uit s* Hage van 15 Januarij. De lijst van treurige en de menschbeidontcerende voorvallen die de laatste dagen van het afgeloo- pen en vooral het begin van dit jaar gekenmerkt hebben en waarvan de dagbladen met meer of minder juistheid verslag gaven is weder belaas met een vermeerderd. Een oppassend en door ge drag en wandel door allen die hem kenden zeer geacht jong mensch geboortig uit deze stad was sedert eenigen lijd in het naburig dorp Voor burg gevestigd en werkzaam. In de eerste dagen dezer maand keerde hij vrij laat in den avond uit de stad xyaar hij zijnen nabestaanden en vrienden een bezoek had gebragt naar Voorburg terug doch werd aldaar te vergeefs gewacht en ook de daarop volgendcdagen hoorde of vernam men niets van hem men wist alleen zeker dat hij op den hierboven aangeduidenavond naar Voorburg was vertrokken. Deze onzekerheid duurde 8 a 9 dagen tot dal zij een paardagengeleden door eene vreesclijke ontdekking werd opgelost men vond toon nl. lusscbcn s' Hage en Voorburg het lijk van den vermisle op het water drijvende en bij de lijkschouwing ontdekte men dat hij door dolk-of messteken was vermoord en levens van zijn ho- rologie en zelfs van cenige ringen beroofd was. Tot heden schijnt men .niettegenstaande de ijve rige nasporingen nog niet lol de ontdekking der schuldigen gekomen te zijn. Moge de publiciteit aan deze nieuwe misdaad gegeven tot dozo ont dekking medewerken. Het berigt van bet opvis- schen van een lijk hij den Bezuiden houlschen weg alhier is onjuist door de dagbladen van heden met dit voorval in verband gebragt. üii is geheel iets anders nl. een zelfmoord reeds sedert weken bedreven. Men schrijft uit 's licrtogenbosch van 17 dezer Gisteren is alhier gearresteerd zekere F., ten wiens huize gevonden is de gestolen zak met ƒ954. De kinderen yan den gearresteerde hadden aan andere kinderen verteld dat hun vader en moeder een grooten zak met geld ge teld hadden, welke woorden ter ooren van de politie gekomen aanleiding lot de arrestatie ge geven uceft. In een der bosschen van de environ's van Breda werd dezer dagen een buitenge woon groote wilde kat gevangen die eene wigt heeft van 30 kilos. Zij is van eene vaal grijze kleur, en haarstaart is die gelijk van een vos.Men gistdat zij in het wild vaneenen vos voortgeteeld is geworden. In een onzer vaderlandsche weekbladen leest men het volgende «rekenkundig voorstel voor melkboeren'': «als 27 duim sneeuw 3 duim water geven hoeveel melk zal dan eene koe geven als zij met rapen wordt gevoed? Vermenigvuldig de vlokken sneeuw met de ha ren op den staart der koe, deel dan de uilkomst door eene raap voeg er een pond krijt bij vermenigvuldig het geheel met pompwater en het totaal zal het antwoord geven." In de afgeloopene week heeft te Ostende een treurig geval plaats gehad. De zoon van M. Smeetlove lag op sterven. Zijn vader bevond zich bij de sponde van den zieke met diens vrouw en kinderen. Eensklaps zakt Smeetlove ineen, en vader en zuon gaven te gelijkertijd den geest- Men kan oordeolen hoe hartverscheurend dit ijsselijk tooneel was. BUITENLAN O ariTSCHiASD Keulen, 17 Januarij. liet schijnt vrij duide lijk dat Oostenrijk groot vertrouwen stelt in de houding van Rusland ten zijnen opzigte want, door hel zenden der Gallische troepen naar het zuiden zijn de noordelijke grenzen bijna ge heel ontbloot. De jongste telegrafische en bijzondere be- riglen uil Italië ontvangen, luiden allen zeer gunstig. Men beschouwt bet als onmogelijk, dat thans een opstand in Lombardije kan plaats grijpen, terwijl een zoo talrijk leger het land be zet houdt, liet naburige Sardinië zal het thans niet wagen om het zwaard te (rekken, dewijl het geheel alleen staal. Wel heeft keizer Napoleon de band in de zaak gehad en eenepoging gedaan, om zich ten opzigte van de gezindheid van Europa, met betrekking tot het handhaven der vroeger gesloten Iractalcn te overtuigenmaar Europa heeft getoond, dal bet die traclaten hei lig acht en die wil bandhaven tegen elke aan randing. g 11 o o t-b bittavsi e b Londen 17 Januarij. Op de werven te Chatham is zaturdag morgen bevclontvan- gen tot vervaardiging van een groot aantal kabels voorde nieuwe oorlogschepen welke de regering onverwijld in zee wil doen ste ken. Dien ten gevolge wordt in de touwsla- gerijen de grootste drukte tot uitvoering der bevelen van de admiraliteit opgemerktdie aan al de werklieden gedurende langen ti jd bezigheid verschaffen zullen. De benoeming van dea lieer Gladstone tal gouverneur der Ionische eilanden is zeker. Officiële beriglen uit Bombay van 6 December melden dat Ismaèl-khan in Oude zich heeft over gegeven dat ook een ander hoofd der opstande lingen Therode ska verslagen is en voorts dat de onderwerping der muiters en de ontwape ning der inwoners worden voortgezet. In ecue vergadering van de Netherlands Land Company is de nieuwe regeling met de Ned. regering behandeld. Ten gevolge dier regeling zou de maatschappij ontheven worden van de verpligting om een kanaal door Zuid-Beveland te graven en andere werken daar te stellen. De reeds uitgevoerde werken gebouwen enz. zouden op het Ned. gouvernement overgaa i. Men hoopte dat de vertegenwoordiging in Nederlan 1 deze schikking zou aannemen ten einde gedurende den aanstaanden zomer ongeveer 1000 acres land Ie kunnen indijken. Voor eenigen lijd werd een Engelsehman we gens schulden gearresteerd. Niettegenstaande iiij weigerde zijnen rotting afte geven ontnam men hem die [daar dit door het reglement wordt voorgeschreven. Achttien maanden bragl hij in de gijzeling door terwijl hij geen dag liet voorbij gaan zooder in hetEngeischom zijnstokle vragen, daar hij geen woord Fransch verslond. Eindelijk heeft men medelijden met zijne manie en geeft hem het verlangde voorwerp terug, üij schroeft bedaard den knop af, haalteen rolletjebanknolen uil den stok betaald de 35,000 fr. die hij schul dig is henevens de kosten en vertrekt opgeto gen met zijne rolling in du band. Voor eeuige dagen heeft een volleerde, gaauwdief den stuurman van een voor Londen liggend schip inden spoorwagen op de navolgende wijze bestolen. Voorgevende dat zich eenige spatten modder op hol gelaat van den zeeman be vonden haalde hij een schoonen doch met chloroform doortrokken zakdoek voer den dag en wreef den man zoolang vooral onder den neus dat bij inslaap viel daarop ontlaste-hij hem van zijne portefeuille met ruim fit) p. st. en maakte zich bij de eerste hallo de beste uil de voeten. JONGSTE TIJDINGEN. Londev, 20 Januarij. Koffij prijsliThee vast ord. Congo. IIs/, p. Suiker goed gestemd. Rijst stiller. Ter veemarkt wa e i aangevoerd 750 runderen '2189 schapen en 2 )0 kalveren. OVERLIGT vun het door Gedeputeerde Stalen van Zeeland ingediende Ontwerp van een algemeen Reglement voor de Polders der Provincie Zeeland. Vervolg van ons vorig nommer. De Voorzitter tan Ingelanden of de Beheer der heeft de zorg voor hel archief «an den polder; benoeming en ontslag van alle beambten en be dienden belast met het loezigt op de werken waarover bol polderbestuur het beheer heeft alsmede van den bode de verpligting om te zorgen voor do bruikbaarheid en vuiligheid van olie werken, waarover aan het polderbestuur het beheer is opgedragen de verpligting om na te leven wal in art. 2. 1.° 3b, 13 cn 22 der wet van 9 October 1841 aan de aldaar bedoelde coi- legien en besturen is opgedragen toezigt op al wat den polder aangaat en niet aan bet bestuur van hetwaterschap is opgedragen, tot welk einde jaarlijks door hen een verslag wordt overgelegd.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1