Woensdag 19 Januarij 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BliSTUIlia (f tIMISTMTIIl W.° 6. ZIERIKZEMMIMIANT ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden ƒ2,00, Franco fier post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 10 ure [morgens. VE It S C HUNT P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 1 '2l/„ cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1O rege's a f behalve hel Zegebegt. Openbare Itaadsmgadering gelionden ie 'Lierilczee den 17 Januarij 1859. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr, Mr. C. de Jonge. Afwezig de lieer J. [I. Oehtman Johz. uit- landig. Na eene openingsrede door den Voorzitter bij de eerste vergadering in bet nieuwe jaar waarbij een terugblik werd geslagen op het vorige jaar en in herinnering werd gebragt wat voor de gemeente merkwaardig kan heelen en dank heluigd voor de medewerking en on dersteuning door den Raad aan Burgemeester en Wethouders verleend met aanbeveling ook voor de toekomstworden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat Dr. Moll de benoe ming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie heeft aangenomen en den eed als zoodanig heeft afgelegd. Betrekkelijk hel beurlveer tusschen Amster dam Haarlem en deze gemeentedeelen Bur gemeester en Wethouders mede, dat aan Am sterdam kennis is gegeven van het besluit in vorige zitting genomen dat aan Haarlem over de regeling is geschrei en dochJvan daar nog geen antwoord is bekomen terwijl van het veer tusschen Gouda en deze gemeente niets ge bleken is. Worden medegedeeld twee missives'1 van Gedeputeerde Staten begeleidende de eene de goedgekeurde gemeenlebegrooting voor J859, hetwelk tot observatie wordt aangeno men en de andere hel goedgekeurde raadsbe sluit tot af en overschrijving op den post van traclemenlvanonderwijzers. Voor kennisgeving. Komt ter tafel eene missive van het ge meentebestuur van Rotterdam berigtende de toetreding (ct de opheffing van het beurt- verdrag, conform voorstel van Burgemeester en Wethouders worden deze lot de opheffing gemagtigd. Wordt medegedeeld een adres van W. Abels, om tot afslager der visch benoemd te worden hetwelk naar Burgemeester en Wethouders wordt gerenvoijeerd. Mr. van Dongen vraagt of er eene instructie voor dien ambtenaar is zoo niet of er een gemaakt zal worden. De Voorzitter zegtdat punt ter tafel te zullen brengen bij Burgemeester en Wethouders. Idem een adres vau M. J. Phaff, geb. Oehtman, tot ontheffing van 8 maanden hoofdei, omslag hetwelk bij de reeds ingekomenc zal worden gecolligcerd. Wordt gesteld in handen der commissie ad boe, bestaande uit de heeren Mr. de Clercq van der Grijp en Oehtman, bét suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag door Burge meester cn Wethouders opgemaakt ten fine van onderzoek en rapport. Wordt medegedeeld het procesverbaal der jongste opname van de Onlvangerskas waaruit blijkt dat zich in kas bevond f 16950,04. Wordt medegedeeld dat naar de vacante be trekking van Eijkdienaar hebben gecolliciteerd C. Appel, J. van Sluiten,' H. van der Valk C. Westplale, P. R. E-qman en W. de Braai. De benoeming wordt aangehouden lot eene volgende vergadering. Burgemeester en Wethouders stellen voor het huishoudelijk reglement der Plaatselijke Schoolcommissie voor kennisgeving aan te nemen aldus besloten. Burgemeester en Wethouders stellen voor het onderhoud der klokken en speelwerk voor 5 jaar in het openbaar aan te besteden en daarbij te bedingen dat eens in de 5 jaar eene aria op de klok zal gesteld worden en ook hel onderhoud der klokjes aan de poorten daarin zal begrepen zijn aldus besloten. Wordt besloten behoudens goedkeuring van Ged. Stalen te beschikken uit den post van on voorziene uitgaven f 1 2 wegens reiskosten aan J. van der Jagt in het belang der gemeente 150 wegens jaarwedde van den havenmeester over 1858 en f 248,26 wegens meelloon voor steenkolen. Wordt mede besloten tot het doen van af- en overschrijving van onvoorziene uitgaven op begroolingspost van 1858 te weten 13,65, jaarwedde der sluis- en brugwach ters door langere spuijing ƒ2OOOopcnbare werken. ƒ4,94 onderhoudpolitie-gevangcnen. ƒ2,10 kleeding politié-agenlen. 1,95'/, Registers Burgeilijken Stand. ƒ25 kleine onkosten, waartoe bij de begrooting door Ged. Staten casu quo magtiging was verleend. Bij monde van Mr. Fokker namens de Com missie ad hoe wordt rapport uitgebragt betrek kelijk hét reglement voor de Kamer van Koop handel tenderende tot goedkeuring. De Voor zitter stelt voor dit aan te nemen of wel zoo dat verlangd wordt, hotter visie voor de leden te leggen. Mr. van Dongen wenscht de ter vi sie legging en stelt deze voor waartoe wordt besloten. Namens de Commissie ad hoe brengt Mr. Fokker rapport uit betrekkelijk de rekening van het Weeshuis over 1857, tenderende tol goedkeuring welke dien conform, wordt vast gesteld in ontvang op ƒ6189,17, in uitgaaf op 5900,53'/2in goed slot op 288,63I/S- Hierna is de zitting gesloten. PUBLICATIE. Rationale Iflititie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de nationale militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat bet register lot inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de loting voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie zal gereed liggen van den I Januarij 1859 tol den 20 daaraanvolgende iedere dag uitgezonderd des zondagsvan des morgens ten 9 ure tot des namiddags ten 1 ureen dat bet- zelve alsdan opgemaakt eu door bet hoofd vau het bestuur onderleekend zal wordenen dat de zoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne vcrpligling nalatig te Zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op bet register zullen worden gebragt doch met eene boete van 5 lol 100 guldens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eerst na deri 28 Januarij zullen worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten yordenom tot de dienst te worden ingelijfd zonder lot het aanvoeren van eenige reden van vrijstelling té kunnenworden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen bun do- raicilium of vaste woonplaats binnen deze ge meente hebbende, welke np den Januarij 1859 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in het jaar 1840 geboren zijn bij deze opgeroepen en aangemaand, om zich op voorscbrevo tijdstippen, plaats cn uren, voorden 20 der maand Januarij e. k. ter inschrijving in lint register aan te dienen met overlegging van een extract van ge boorte lol opgave van den datum hunner geboorte gelijk de ouders voogden curatoren of gc- magligden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen, binnen den bepaalden lijd ter inschrijving aan te geven, en alsdan aan het gemeente bestuur zoodanige onderriglingen te verschaffen of (e doen ver schaffen als van do Lolelingcn zeiven zouden kunnen worden verlangd; wordende voorts aan alle de jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetreden bij deze te kennen gegeven, dat zij zich na den 1 Januarij 1859, tol op den t Junij daaraanvolgende tot geenen vrijwilliger» mi litairen dienst bij do armee te land of ter zee kunnen of mogen verbinden, naar aanleiding dor bepalingen dienaangaande vervat in art. 94 litt. gg. der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle mis vatting welke zoude kunnen ontstaan met betrekking lot de verpligtingeo ^an inschrijving die bij de beslaande wetten worden voorge schreven aan de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog ge bragt 4. Dat alle jongelingen, in den jare 1840 al hier geboren, en alhier hunne woonplaats heb bende, moeten worden ingeschreven, zonder onderscheid of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de Inschrijving moeten worden begrepen, en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Mili tie-Raad moeten overleggen op hetzelfde tijd stip, hetwelk tot overlegging van andere be wijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de ouders, voogdenen regenten ver- pligt zijn, hunne kinderen of pupillen in per soon, of door iemand daartoe gemagtigd, (e doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende, verbeuren zullen de boeten bij de beslaande wellen bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of het domici- lium van Inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 het navolgende is bepaald «De wettige woonplaats of domicilie voor do inschrijving hierboven vermeld, wordt gehouden: voor hen die ongehuwd zijn, de woonplaats der ouderen, en bij overlijden van beiden die van den eerst benoemden voogd; voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun beslaan hebben in twij felachtige gevallen omtrent gehuwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij op den I Januarij van elk jaar tot de uiloefening van eenig beroep patent hebben bekomen of wel voor het middel van het per soneel cn mobilair of dathetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch palent hebben beko men, de plaats, waar zij zich bevinden, met deze verdere bepalingendat 2Ïj die in een vreemd land uit ouders, ter oorzake van Js lands dienst afwezend of anderzints op reis zijnde buiten het Rijk zijn geboren zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben, dat jonge lieden door hun vader of moeder voogd of curator achter gelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die Gemeente zullen worden gebragtal waar hunne ouders eerst in rang benoemden voogd of curator het laatst hunne woonplaats hebben gehaden wanneer deze woonplaats niet bekend mogl zijn of dat dezelve builen het Rijk is gelegen, op die van de plaats alwaar zij zich bevinden.'' >7,ij die geene ouders, voogden of eigen beslaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden.'' De gealirnenteerden en kinderen in Godshui zen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaatsenalwaar de Godshuizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van hel rijk binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd overeen komstig art. G der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der militie vallen insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven lot inschrijving in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom hehooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 20 December 185,3. En is biervan afkondiging geschied ter plaatse waar hel behoort den 20 December 185S. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU. Voorzitter. c. df, JONGE, Secretaris. BINiïENLiND St. Maartensdijk 17 Jannarij. Gisteren mid dag ten 12 ure werd alhier brand ontdek! in eene schuur toebehooreude aan den heer Q.., staande op liet dorp op eenigen afstand van het kerkgebouw. De brand nam dermate in hevigheid loc, dat de schuur met 8 paarden, eenig hoornvee en varkens ten gezamenilijk getale van 22 stuks en ook een daarnevens staande schilderswinkel eene prooi der vlammen werd. Men was den brand des avonds ten half ics ure meester. Vier brandspuiten waren daarbij in werking 2 van deze gemeente 1 van Poort vliet en 1 van Schcrponisse. De ijverigs'e po-' gingen lot blussching werden aangewend. Do oorzaak van don brand is onbekend. Het ver brande is slechts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Het Nieuws- en Jdoertenliehlad van Zeeuwsch-Flaanderen bevat eene teregtwij- zing van het in vele couranten laatstelijk ver melde dat de beroemde Frans Naerehout zijnen dood in de golven zou gevonden heb ben schoon hij blijkens het opschrift op zijn graf in de Groote kerkte Goes, den 29 Aug. 1818 aan het Sas van Goes overleden is, De correspondent der Arrih. Gt. meldt uit Breda dat op den avond van den 10 dezer aldaar eene soirée gegeven werd ge heel ten voordeele der ongelukkige familie Naerehout, onder de leidingen vriendelijke medewerking van den hier en in het buiten land zoo roemrijk bekenden pianist den heerE. Engelberts door eenige vrienden bij gestaan. De opbrengsten welke aanzienlijk zijn en alle verwachtingen overtroffen, werden, naar wij vernemen aan den redacteur van den Nederlandschen Spectator ter bezorgif* ter hand gesteld, en het uitgezochte publiek ,v, dat de zaal geheel vulde zoodal zells talrijke scharen aan de deur afgewezen moesten worden ,zal lang eene aangename herinne ring koesteren aan den genotrijken avond, die opgeluisterd werd niet alleen door het weldadige doel der bijeenkomstmaarook

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1