Woensdag 5 Januarij. WÖËÜSDAG k 2ATÜB0AG. SS W.°2. 1859. Strandvonderij. ZIERIKZEMlETfJBANT A BONN E M E N T S-P R U S. Per clrie maanden f *200. Franco per post [2/25, Inzending der Advert, dacgste vorenvoor 10 ure 'smorgens. VE li S CH IJ N T P R IJS D ER A D VE li TE N T IE N. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 rege'safl behalve hel Zege-regt. ï)e Burgemeester van Xierilczeebrengt ter algcmeene kennis dat alhier is aangebragt en geborgen: een SCHEEPS l'LEGTANKI R 1 DREG een partij TOUW WERK (gekapt onge veer 30 einden randiverso lengte), I l.lZEREN BLOK 1 STUK van een MARSZEIL I STUK van een FOK/KIL, f SPANG WANT, J IJZE REN WATERSTANG 1 dito HANGER en 10 dito KETTINGEN, gevischt op de Zeebonds- plaat afkomstig van bet wrak van een Brik, vermoedelijk op 29 October jl, vergaan, welke geheel onbekend is en roept mitsdien elk die vermecnen mogl daarop regl of aanspraak te bebben i oor de dec tie mttttï ter reclame op, zullende dn reclamanten zich tot dat einde bij hem burgemeester behooren aan te melden. 't wrikzee den 3 Januarij 1859. l)c Burgemeester voornoemd B. C. CAU. Met liarteliike dankbaarheid ver meldt het Hervormd Diaconie Armbestuur bij deze, op oudejaarsavond (Kleine Kerk) gecol lecteerd te hebben eene gift van «en hon- tles-tï f/uttleri. Zierikzee3i December 1858. Hel Hervormd Armbestuur voornoemd ,t. L. de JONGE, Voorzitter. J. P, N. ERMERINS, Secretaris. Regenten over hel Burger-Weeshuis te Zicrikzee maken wederom tiunkbace mei- (Sitttj van eene onlvangene gift groot 5© in 2 Bankbiljetten van ƒ2.5, gecollecteerd in de avondgodsdienstoefening der Hervormde Ge meente alhier van Vrijdag 31 December (858. Zierilczeeden 3 Januarij 1859. Regenten voornoemd m. oe crane Voorzitter. Ter ordonnantie H. A. vanIJSSKLSTEUN, Secretaris. BINNENLAND ZiERtKZEG3 Januarij. In het afgeloopen jaar 1858 zijn binnen deze stad on het poortam bacht geboren: 139 kinderen van het mann. geslacht 132 vrouw. te ieanoen 27! kinderen waaronder begrepen zijn 7 als levenloos aangegeven de geboorte in 1858 is minder dan in T857 16 kinderen. Jii de registers van overlijden zijn ingeschreven 123 personen van bel mann. geslacht, 98 vrouw. te zamen in 1857. 221 personen zijnde 25 meer dan Lr zijn 79 huwelijken voltrokken, zijnde 18 meer dan in 1857. Echtscheiding heeft er niet plaats gehad Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat gedurende een geheel jaar nog nimmer, ten minste van af de invoering der registers van den burgelijken stand derhalve van af het jaar 1811-, in deze gemeente zulk een aanzienlijk getal paren als in 185S zijn gehuwd het hoogste getal bedroeg 71 en het gemiddelde getal bedraagt 61) a 65. Een milicien tot deze provincie behoo- rende, heeft onlangs voor den krijgsraad te Middelburg te dier zake als deserteur te regt gestaan omdat hij bet beroep van zeeman weder opgevat en als zoodanig buitenland- sclie reizen gemaakt had zonder nadere toe stemming. Hij is echter vrijgesproken daar hij geheel ter goeder trouw had gehandeld. Het wetsvoorstel lolafkoopbaarslelling der tienden van den beer Sloel tol Olclhuis schijnt ook buiten 's lands weerklank te hebben gevonden immers bij de eerste kamer zijn te dezer zake twee adressen ingekomen een van den heer Carl Sledman lid van de Pruissische ridderschap, eigenaar en wethouder te Ebrcnbreitslcin en een van den heer Arriold Weimann, uit Creusnach in de Rijnprovincie. De regtbank tc Rotterdam heeft deze week een vonnis gewezen waarbij is beslist dat de bij den handel gebruikelijke zoogenaamde be- leeningsaclen tegenover derden geene kracht hebben. Men verneemt dat de in het ongelijk gestolde partij van ditvonnisin cassaliezal komen. Naar men verneemt heeft de Maatschappij tot Nul van 't Algemeen den hoogleeraar P. J. Vetli uitgenoodigd tot het doen cener inspectie reis zoo binnen als buiten het vaderland om onderzoek te doen naar den slaat van het school wezen de beste methoden enz. en zou die hoogleeraar bij tusschenpoozen de verschillende provinciën van ons vaderland bezoeken. De aanvragen, welken in (lezen tijd gawoonlijk geschieden om als kweekeling op's rijks kweekscholen geplaatst te wor den zullen talrijk zijn aangezien men be tere inrigtingen en regeling tegemoet ziet. Er kan evenwel nog niet spoedig gevolg aan gegeven worden, omdat de zaak niet in de vergadering der inspecteurs van het lager onderwijs die spoedig aanstaande is zal ter tafel komen. Later zullen de reglemen ten en bepalingen publiek gemaakt worden naar welke grondslagen de aanvragen moe ten geschieden. Men schrijft uit Dordrecht van 29 Deo. Op 27 dezer des avonds werd nadat gedu rende dien dag het gerucht reeds was ver spreid dat de kas van het begrafenisfonds Memento Mori der schuitenvoerders alhier niet in orde zoude zijn ontdekt dat de secretaris en fungerend; penningmeester van dat fonds zekere P. v. d. E., voortvlugtig en in de kas een tekort was van ƒ2000. Naar men verneemt is door de policie terstond een onderzoek ingesteld met dat gevolg dat'de voortvlugtige, door de ijverige nasporing van den daarmede belasten agent van policie P. van der Linden en op diens aanwijzingden volgenden ochtend door de policie te 's Gra- venhage werd gearresteerd Volgens eert partikulieren brief, ge- dagteekend Riouw 13 Nov. 1858, van zeer geloofwaardige zijde ontvangen is door eene expeditie ouder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl.A.J. Kroefbestaande uit Zr, Ms. schepen Soembing Haaien Padang, op den DNov. te Releh eene luisterrijkeoverwinning behaald. De versterkte bentings van den Pangliema Besas die den nieuwen sultan van Linga niet erkennen wilde zijn be stormd en ingenomen het vijandelijke op perhoofd gesneuveld zeer vele oproerigen gedood, 23 stukken geschut van 12, 8en 6 ponden 25 metalen lilas veroverd. De moed, de volharding en het beleid vari den luite nant ter zee 1ste klasse A. J Kroef worden daarbij hoog geroemd Ook de overige offi cieren, waarvan genoemd worden de luite- nans ter zee 2de klasse K. C Bunnik W. J Schollen van Aschat jhr. G. A. Tindal en L. F. H, Tockerman hadden zich uitmun tend gedragen en door hun voorbeeld de onderoflicieren en matrozen tot de hoogste geestdrift enmoedsbetooning opgevoerd. De gebeele inagt was sterk geweest 30 man van de Soembing 30 van de Padang en 40 van de Ilaai 2;> soldaten van het garnizoen van Riouw 60 Boeginezen en 200 Maleijers; deze laatsteri voerden niets uit dan in de verte schreeuwen. Onze brave schepe lingen telden 17 gekwetsten waarvan 4 overleden zijn. De luitenant ter zee Schol len van Aschat was door een steek met eerie kris in het been ligt gewond. De brief vloeit over in den lof van het uit muntend gedrag der officieren en schepe lingen. {Daghl. v. 's Gr.) Den tóen 16 October ji. stonden voor den raad van justitie te Soerabaija teregl de be klaagden OemarDaeng Mangerang Seinannali lnalla Oewa Soenie Matannah en Boelie, beschul digd van zeeroof, gepaard inet moord eu poging tot brandstichting in den nacht van 4 op 5 April jl. gepleegd aan de passagiers en opvaren den van den kotter Srie Uakongop de hoogte van Beliling (eiland Balie.) Het openhaar minis terie werd waargenomen door den officier van justitie nir. M. W. Scheltematerwijl de verde diging der beklaagden aan de verschillende leden der balie was opgedragen. llit de voorlezing der acte van beschuldiging bleek onder anderen, dat de voornoemde kotter gezagvoerder .4 M. de Grave van Makasser, den 3 April van Banjoe- wangie (Java) naar Ampenan (Lombok) was ver trokken ,_met eene lading beslaande uil olie. huidengoudzaad, dranken provision, schil derijen, zout, zeep, aardappelen, 1,957,200 Chinesche Iieppengs en voor eene aanzienlijke som aan souvereineu en liollandsche rijksdaal ders;dal reeds op de reis van Badong naar Bar.joewangie de pjocroemoedie Oemar (een der beklaagden) en de matroos Laeman waren ver blind door den glans van het goud en zilvergeld dat door de heeren tie Grave, voornoemd en C. Ahier (Krigelschman, huurder v an den kotter), ten aanschouwe van hol volk was geleld, en op middelen bcdetëht waren om zich (laarvan mees ter te maken dat zij daaromtrent in over leg waren getreden met de opvarenden eener praauw sappek door hen te Banjoewangie aan getroffen bemand met acht personen, waar onder vijf der beschuldigden; dal twee op varenden der praauw dienst hadden genomen op den kotter volgens toestemming van den heer de Grave niettegenstaande de tegenwerping van den serang Oemar dal zij niet op de monster rol waren ingeschreven dat bij hen niet kende en zij van geene papieren voorzien waren- dal de praauw sappek den kotter steeds was ge volgd des daags op eonigen afstand blijvende, des nachts zich nader bijhoudende, zijnde zulks zoo voortgegaan tot zondag avond 4 April, om streeks middernacht, met donker weder eu wei nig landwind, op welken lijd de sappek zeer nabij was de serang Oemar (ie wacht op het dek had, zittende op het achtergedeelte van de ka- juilskapzoor nabij den djoeroemoedie Oemar, die hel roer hield, terwijl Laeman op den uitkijk was vonr aan het schip en aldaar fluis terende met DaengMangerang ènOesoeppoea tpolla. de twecaangenomenen van de praauw, terwijl de anderen beneden sliepen dat alstoen Dtteng Mangerang met eene kris verborgen onder dc sarong die hij hoog om de schouders had opge trokken naar het achterdek was gegaan aan den serang, die vroeg wal hij daar te maken had gezegd heeft dat hij van den djoeroemoedie wilde leeren op het kompas zien en sturen, en daarop den serang een stoot met zijne kris in de keel heeft gegeven waardoor deze achterover wijkende iu zee is gevallen dat de aanval op den serang het sein was voor do singling, waartoe ook Laeman en Oesoep pjea Apolla voor aan het dek met hunne krissen gereed stonden zijnde te gelijker lijd door Oaeng Mangerang den opvarenden van de sappek toegeroepen dat zij op zouden komenzijnde daarop gevolgd een .geschrei en gejammer waarvan bij elk der nog levenden de herinnering is overgebleven dal zij die aan het dek waren het eerst zijn afgemaakt de kajuitsjongen Paeng na een krissleek ont vangen te hebben over boord is gesprongen en dal de djoeroemoedie S'nLu zijne vrouw naar het vooronder heeft gesleurd en in het duister verborgen doch zelf niet ver van haar af door Daeng Mangerangbijgelicht door Laeman was ontdekten met eene kris van het leven beroofd; dat de heeren cle Grave en Aliicrdoor bet angst- gescbreigewekt, de kajuit zijn ontvlugt zijnde Ahier alstoen in hol ruim afgemaakt, terwijl de Grace werd gevonden in het vooronder, op de kooi van den serang vruchteloos om helleven smeekte door Daeng met zijne kris is doorstoken, zoodal hel bloed de vrouw van den djoeroe moedie die in de nabijheid verborgen lag be spal te; dal inmiddels de sappek langs boord van den kotter was gekomen, vier der opvaren den met de wapens in de hand waren overge- klommen terwijl de beide overigen acbtevble» ven om de sappek langs boord Ie houden en bij de deining der zee voor slooten te bewaren dat do zeeroovers geen menschelijk geluid meer boerende bebben gemeend dal allendood waren en in de praauw sappek hebben overgebragt zooveel als zij daarin bergen konden van de meeste waarde onder anderen de gouden sou- vercinen en zilveren rijksdaalders, een jagtgeweer en andere wapens de gouden knoopjes van den serang enz., en vervolgens, om hunne gruwelen te verheelen, in de kajuit kleederen en andere ligt ontvlambare stoffen bebben bijeongebrngl en in brand gestoken waarna zij den kotter heoben verlaten en met de sappek zijn gevlugt, den buit verdeelende onder hun tienen, bij welke gelegen heid een hunner was overhoop gestoken, terwijl hel genoegzaam zeker is dat eeu tweede later op Sumbawa hel leven beeft verloren, toen hij zich legen zijne vervolgers verdedigde dal aan de slagling was ontkomen de matroos Kadir, die zich eerst heeft verstoken en daarna met de sloep ge red terwijl de vrouw van den djoeroemoedie Sidin zich mede voor dc moordenaars had weten te verbergen den brand in de kajuit bad ge- bluschl en daarin geholpen door den serang Oemar die ondanks zijne wond zwemmende eu klauterende weder aan boord had weten te komen den kotter den volgenden ochtend op de reede van Beliling heeft gebragt alwaar aan boord zijn gevonden de lijken van 7 inlanders en 2 Europeanen onmiskenbare blijken dragende van met krissteken wreedaardig van het leven te zijn beroofd.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1