'V.ü I Zaturdag 1 January WOENSDAG k ZATURDAG. mmm mhmstkatii SN p «v A- A B 0 IS IS E MEN T S-P R 11 S. Per clrie maarden f'200, Franco per jjo&l [2/25. [mending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgcm. V ERS CR IJ N T P R IJS DE R A n V E R TE IS TIEN Gewone 15 cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f behalve het Zegelrcgl. Het nieuwe jaar Wij begroeten het met blijdschap. Weiweten wij nietwat het haren zal en misschien komt daar menige dag in dit jaar, die smartelijk zal zijn voor het ligchaam of grievend voor het hartmaar hi j den ingang des jaars moeten wij niet angstvallig zijn, maar moet blijde hoop ons vervullen. Vooral indien wij, toegerust met den schat dei- gezondheid en in bet bezit van zooveel, dat de levensvreugde verhoogt het jaar mogen intreden. Dit moge uw deel zijn, geachte lezers! In eene blijde gelukkige stemming des gemoeds vinde u ook dit eerste nummer van ons blad, dat we ook dit jaar aan uwe leeslust aanbevelen. Moge het u menige mededeeling in dit jaar doen, die u verheugen zal, menig berigt, dat zal getuigen van welvaart in stad eri land, van zegen op ondernemingen, van vooruitgang van kunsten en wetenschap pen van den bloei van handel land bouw zeevaart en visscherij van den voorspoed en het nut van verschillende maatschappijen, ambachten en neringen. Moge de scheepsbouw ook herleven. De zeelieden nu nog op grooleren of kleineren afstand van ons afwezig mogen behouden wederkeeren 111 dit jaar, dan zal hel zeker voor veleechtgenooten, kinderen ouders en vrienden hoogst gelukkige dagen in dit jaar geven. Moge dit jaar ook rijk zijn aari feestelijke dagen, aan genoegelijk onder ling verkeer, aan huiselijken vrede, aan getrouwe pligtsbetrachting en aan edele daden! Wees goed voor allen voor Koning en onderdaan, voor rijken en armen dan zegenen wij uo Nieuw jaaren dan zijt gij ook ons tot een zegen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zieiikzee. In aanmerking nemende de bestaande ver ordeningen tot wering der bedelarij in liet algemeen hebben goedgevonden 1.' Om aan alle behoeftigen te verbieden, gelijk geschiedt bij deze,om op den lsten .lanuarij eerstkomendeaan de woningen der Inge zetenen rond te gaan om, onder voorge ven van Nieuwjaar wenschente bedelen, 2°, lei kennis van de Ingezetenen te brongen, dal, ter verligting van den nood der armen op den derden dag van bet volgende jaar des middags eene Collecte zal gedaan w orden om uit het beloop daarvan eena buitenge vvone uildeeling aan alle bphoefligcn te doen. Ten welken einde burgemeester en Wethou ders de Ingezetenen uilnoodigen om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geeno giften aan hunne huizen uit iê reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen die, ondanks dit verbod, aan de woningen mogten komen bedelen, maar willen daarentegen de Ingezetenen gelegenheid geven tol betoon van weldadigheid en verzoeken op den derden dag des jaars milde bijdragen m de Collecte Ie doen ten behoeve der waarlijk be- hoefligcn ten einde daardoor mede te werken aan het heilzame doelhetwelk de regering bij liet vei bod van bedelarij zich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze in de Courant geplaatst, afge kondigd en aangeplakt worden. Gedaanten Raadbuize van Zierikzee den 29 December 1858. burgemeester en Wethouders voornoemd II. C. CAlT, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. binnenland 7if.rikzee, 24 December. Heden werden al hier deop 17 dezer publiek geveilde onroerende goederen aan de respectieve hoogste bieders toe gewezen. De beer Mr. van der Bill, die hoogste bieder was gebleven van de ambachlsheerlijk- lieden van Nieuwcrkerk en Ouwerkerk c. a. met dep pcrceelen tienden voor de som van I4,G0Ü verklaarde dit bod te hebben gedaan voor den heer /v. IJ'. Grothe parlikulier Ie /eist. De wel. eervv. z. gel. heer L. U. F. Crculz- berg, predikant te Oostcriandheeft een beroep ontvangen naar de gemeente Zeist z. eerw. zal op 9 Januarij e. k.zijn besluit bekend maken. Hoorden kerkenraad der Hervormde ge meente te Kist bij Amerongen is met eenparige stemmen beroepen ds. O. Niessen predikant te Molenaarsgraaf. l ij de Ncd. Herv. gemeente Ie Leyden is als hulpprediker aangesteld de beer A. van Laer kandidaat. Dit Vlissingen meldt men dat aan den aldaar gevestigden verdienstelijkenbrandspuilfabriekanl, den beer IT. vanderOs weder zulke belangrijke bestellingen zijn opgedragen dat niet alleen het aantal w erklieden vermeerderd zal kunnen worden maar dal ook even als in den vorigen winter voor hen de gelegenheid zal beslaanhuitengewoon hoog daggeld te verdienen. De onderhandelingen welke naar men verzekert, doorden heer vander Os weder mei het buitenland gevoerd worden zullen naar men verwacht tol nog meerdere bestellingen leiden. De hooge raad der Nederlanden heeft he den uitspraak gedaan in de zaak van den procu reur-generaal bij liet hof in Zuidhullaml legeneen arrest ian dat bof waarbij met bevestiging van een vonnis der rcglbank te 's Hage de dagvaar ding in zake J. Boers Cz., aangeklaagd van boon tegen den predikant ten Oever c. s., is nietig ver klaard. De raad heeft ov ereenkomslig de con clusie van den advocaat-generaal Romer hel ar rest vernietigd en ten principale de zaak terug gewezen naar deregtbank te 's Hage om de zaak op de bestaande dagvaardiging af te doen. Naar men verneemt heeft de beklaagde S. A. Hirsch door de arroridissemenls-rcgtbank te Amsterdam wegens poging lot moord mei voorbedachten rade en geleiderlage veroordeeld tot gevangenisstraf in een verbeterhuis voor den tijd van 12 jaren, van dat vonnis gisteren hooger beroep aangeteekend. De civiel-ingenieurs en anderendoor het gouvernement belast om onder de leiding van de ingenieurs van den waterstaatopnemingen te doen voorliet maken van projecten van spoor wegen hebben voor cenige dagen kennis ge kregen, dal zij met Januarij niet op nieuw zou den w orden benoemd maar dat de regering eerst zou afwachten wat omtrent de spoorwegen in ons land zal beslist worden. Men schrijft uit llaarlemicerliede ran 20 dezer: Gisteren voormiddag hadden de wed. Aiicnhopen en bare duciitcr liet ongeluk, met cell wagentje, door het losgaan der limoen aan het tolhek van de Ciebrug in de Haarlemmervaart te geraken. Een werkman van den spoorweg JF. van Metre, sprong dadelijk kloekmoedig te water en sneed de linnen kap van den wagen open, bij werd spoedig gevolgd door een Am sterdammer, hengelaar, en liet gelukte dezen wakkeren mannen, de vrouw en hare dochter zoolang boven te houden lot allen met behulp vaneen ladder gelukkig aan wal kwamen, liet paard met bel vooispan was inmiddels maar stal gebold. Zekere Joh an Fredenbregtkololisl in de Ommersclians die een lijd lang met rlme kolo niste verkeerd had en door haar was afgezegd poogde zich hierover te wreken door gemelde kolonisle zaturdag II. mét een soort van dolkmes aan te vallen. Een andere meid zich echter lus schcu beide stellende omving 4 steken. Geen daarvan was echter gevaarlijk. De jijfde steek was op den hals gemunt. De misdadiger werd door den brigadier en een veldwachter gegrepen en aan de rcglbank van Deventer overgeleverd. Van den 18 lot en met den 2i dezer zijn 1G runderen in de provincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven en 14 door die ziekte aangetaste runderen, voor rekening der eigenaars afgemaaktbedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert den I Januarij dezes jaars 4201. Men schrijft uil Roermond van 25 dezer. Door verplaatsing van een rijksontvanger op een rijkskantoor nabij deze gemeente die de zaken meer schijnt te behartigen en na te gaan dan zijn voorganger heeft men onlangs ontdekt dat een gedelegeerd ontvanger voor verscheidene gemeen ten gelden voor hel patent verschuldigd legen kwitantie beeft ontvangen en in plaatsdaaivan in de daartoe bestemde kohieren te boeken zich die gelden ten nadeele van 's rijks schatkist beeft loegeOigcnd zulks schijnt met een groot aantal palcntpligtigen en gedurende een aantal jaren te zijn geschied. Men verneemt dat die gedelegeerde ontvanger nu onmiddelijk door het bestuur der administratie is ontslagen en eene geregtelijke vervolging legen hem is ingesteld. Tot die ont dekking heeft zoo als men verder verneemt de naauwkeurige behandeling van zaken van den in den loop van dit jaar hier benoemden konlroleur der di rek te belastingen de lieer Sassen veel bijgedragen. In do zitting der Luxetnburgsche kanier van den 22 dezer, werd officieel medegedeeld dat de prins stedehouder toen nog geen antwoord van den koning groothertog had ontvangen. De kamer wilde toen bare werkzaamheden lot na het ontvangen van die instruction schorsen maar heeft die, op het verzoek des ministers, herval en met de behandeling der begrooling aan gevangen. In de beroemde fabriek te Seraing Rol- gie worden thans vervaardigd de zeer groote ■werktuigen, zoogenaamde compresseurs hijdrau- liques welke rullen dienen voor de doorgraving van Monl-Cenis De Sardinisclie ingenieur Som- meiller is met liet toezigt over de werkzaamheden belast. Men berekent dat mol behulp van deze werktuigen de onderaardsche gang in ti jaren ge reed zal zijn welke tusschen Modona en Bar- donnéebe eene lengte heeft van 13 ktlorn. Met de gewone hulpmiddelen zou liet werk der door graving omstreeks 30 jaren lijds hebben gevor derd Dezer dagen werd een landbouwerX. te Oapryk ziek. Zijne vrouw wist geen beter middel dan bare loevlugt te nemen tot bloed zuigers van welker belangrijke diens'en in vele gevallen zij. dikwijls had hooren spreken. Deze diertjes waarop nu al hare hoop gevestigd was schaft zij zich aan bij eene ziekenoppaster. Toe vallig ontmoette zij 's anderendaags deze vrouw die baar vroeg hoe bet nu met baren man ging. O zeide de boerin hersteld geheel genezen hij had de bloedzuigers nog maar pas binnen of bij was al op dc been. Binnen? vroeg de op- paster, hoe binnen gestoofd was het antwoord in de boter gestoofd het smaakte wel wat zuur zeide hij maar zuur of zoet zij moesten er binnen 1 Bü IT EN LAN 13 ODITSCHGAKD Keulen 28 December. Delaatsteberigten aan gaande den gezondheidstoestand der liussische keizerin weduwe zijn weder mindcrgunslig. Sedert de hervatte koude zijn de hoest en de koorts op nieuw heviger geworden. F E A N E R II H. Men zegt dal in bot volgende jaar groote legerkampen zullen worden gehouden. Een dier kampen zal naar men verneemt, 30,01)0 man bevatten naar de plaats waar dit zal worden op geslagen zou het wel mogelijk zijn dal bel een opservatieleger tegen Italië zal genoemd worden. Door don geweermaker Daiismos zijn voor twee readers te Havre cenige buksen vervaardigd met springkogelsten einde van dit middel ter walvischvangst gebruik te maken. De bekende Gérard heeft van dit wapen zich met het beste gevolg bediend bij zijne leeuwenjagt. Te Boulogne sur .Ucr beeft voor cenige dagen een gruwelijkfeil plaatsgehad. Een vader en zoon hadden twist gekregen, welke zoo hoog liep dat de zoon den vader mol een mes poogde te wonden. De vader ontstak daardoor zoo hevig in woede, dat hij zijns zoons schedel met een slag verbrijzelde. Verbijsterd door deze daad beeft bij zich door ophanging van bet leven beroofd. Te Versailles heeft gisteren een tweege vecht plaats gehad tusschen een officier die een meisje geschaakt had en den broeder van dit meisje die insgelijks officier is. De verdediger van de eer zijner zuster viel door zijne tegen partij doodelijk gewond. Volgens een der l'arijsche korrespondenlen van ile Independence Beige heeft admiraal Rigault de Genouilly admiraal der Fransche vloot in de Chiuesche en CocJnebinesche wateren te Makas sar in Ned. Oust.indie paarden laten koopen voor de landingstroepen te Turan. In die stad is door een Franscli huis van Marseille een kantoor gevestigd. Volgens berigten uit Cochin-thina zijn de vervolgingen der Christenen op nieuw begonnen en 3 Spaansche priesters gevankelijk naar de stal Huégcbragl. Bijzondere berigten uit Madrid houden in, dat het geschil tusschen Spanje en .Marokko ge heel is bijgelegd. De Marokkaansche regering heeft al de gevorderde voldoening gegeven, eu de zeeroovers van bet Riff hebben zich verbonden om de Spanjaarden van Meilila voortaan met rust te latea. Behalve de onderkoning van Egypte heeft ook de porie althanszoo berigt de Presse cl' Orient bij circulaire alle verantwoordelijkheid van zich geworpen tegenover de inschrijvers voor dc kana lisatie der landengte van Suez op grond dat de sultan deze onderneming nog uiet heeft goed gekeurd.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1