COURAN :M.° 1.04 Woensdag 29 December. BüMI m MDHMSTIÜfli iM [858 Woensdag en Zaturdag. ABONNEME NTS-PHI.IS Per drie maanden f'i,00. Franco per post f 2,55- Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 1 ure 'smorgens. Met het nieuwe jaar 1859 zal deze Courant een nieuw en grooter formaat hebben, zonder dat de abonnementsprijs daarvoor eenige verhoo ging zal ondergaan. Er zal dus weder meerdere plaatsruimte zijn voor in te zenden stukken, waarvan de mededeeling voor het algemeen nut tig en goed kan zijn. Ook voorliet plaatselijk nieuws in de gemeenten van Schouwen en Duive- land, houden de Uitgevers zich aanbevolen, waartoe zij bij vernieuwing de medewerking inroepen van hen die haar vroeger zoo wel willend hebben toegezegd. N OTIF1CATIE, he Gedeputeerde Staten van Zeeland, dom te welen, dat door hen, in hunne vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen volgt: De beschikkingen bij art. 1 van het besluit van den l(j Julij jl.no. 53 (Provinciaalblad no. Tl) ten aanzien van de gedeelten der gemeenten Colijnsplaul cn Wissekerke welke daarliij ais door do. Longziekte be- smet zijn verklaard genomen, en bij art. 2 van hel besluit van den 15 October daaraanvolgende no. 43 Provhmaélilad no. 95) gehandhaafd worden buiten werking gesteld. Dit besluit, hetwelk door de zorg van Burgemees ters en Wethouders in al de gemeenten van de eilan den Noord-Beveland en Ztiul-Bevclandmitsgaders in die van hel kanton Zierikzee zal worden aangeplakt treedt in werking met den dag zijner afkondiging. Hel zal voorts in het Provinciaalblad worden opgenomen. Gegeven te Middelburg den 17 December 1858. l)e Gedeputeerde Staten voornoemd, S. van HEEMSTRA Voorzitter. S. van der S WAL MÉ Griffier. PUBLICATIE. Rationale Militie. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalin - gen betrekkelijk de nationale militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan dat het register lol inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de loting voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie, zal gereed liggen van den 1 Januarij 1859 tot den 20 daaraanvolgende iedere dag, uitgezonderd des zondags van des morgens ten 9 ure tot des namiddags ten 1 ure, en dat hetzelve alsdan opgemaakt cn door het hoofd van het bestuur onderteekend zal worden en dat dezoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragt doch met eene boete van 5 tot 100 guldens gestraft moeten worden cn dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zuilen worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tot bet aanvoeren van eenige reden van vrijstelling te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen bun domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende welke op den 1 Januarij 1859 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt en dus allen die in hel jaar 1810 geboren zijn bij deze op geroepen en aangemaand, om zich op voorschreve tijd stippen plaats en uren voor den 20 der maand Ja- nuaiij e. k. ter inschrijving in hel register aan te dienen met overlegging van een extract van geboorte lol opgave van den datum hunner geboorte gelijk de ouders voogden curatoren of gemagtigden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter inschrijving aan te geven, en alsdan aan het gemeentebestuur zoodanige ondcr- riglingen te verschaffen of Ie doen verschaffen als van de Lolelingen zeiven zouden kunnen worden verlangd; wordende voorts aan alle de jongelingen die hun .negen tiende jaar zijn ingetreden hij deze te kennen gegeven, dat zij zich na den 1 Januarij 1859, lot op den i Junij daaraanvolgende tol geenen vrijwilligen militairen dienst hij de armee te land of Ier zee kunnen of mogen VERSCHIJNT. PPJJS DER ADVERT Erft IEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- m Doodberigten van I-6 regels ei f 1 behalve het T.egelreqt T verbinden naar aanleiding dor bepalingen dienaan gaande verval in art. 9'i lilt. gg. der wet van den 8 Januarij 1817: terwijl al verder tot voorkoming van alle misvatting welke zonde kunnen ontslaan met betrekking tot du verpligtingen van inschrijving die hij de beslaande wetten worden voorgeschreven aan rle belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder liet oog gebragt 1. Dal alle jongelingen, inden jare 18iO alhier ge- boren, en alhier hunne woonplaats hebbende, moeten worden ingeschreven zonder onderscheid of voor ben al dan niet eenige reden van vrijstelling kan wor- den bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de Inschrij ving moeten worden begrepen, en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten over leggen op hetzelfde tijdstip, hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de ouders, voogden en regenten verpligt zijn, hunne kinderen of pupillen, in persoon, of door iemand daartoe gemagligd, ledoen inschrijven, en daarin nalatig blijvende verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wetten bepaald. 4. ftat nopens de woonplaats of bet domicilium van inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 hel navolgende is bepaald -• «De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrij ving hierboven vermeld wordt gehouden voor beu die ongehuwd zijn de woonplaats der ouderen en bij overlijden van beiden die van den eerst benoemden voogd; voor de gehuwden do plaats alwaar zij hun bestaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij op den I Januarij van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent hebben hekomen of wel voor het middel van het personeel cn mohiiair of dathetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn, en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch palent hebben bekomen, de plaats, waar zij zich he- vindenmet deze verdere bepalingen dat zij die in een vreemd landuil ouders ter oorzake van's lands dienst afwezend of anderzints op reis zijnde, huilen bet Rijk zijn geboren zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben, dal jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achtergelaten cn geeu bestaan heb bende, op de lijsten van die Gemeente zuilen worden gebragt, alwaar hunne ouders eerst iu rang benoem den voogd of curator bel laatst hunne woonplaats hebben gehad, en wanneer deze woonplaats niet be kend mogt zijn of dat dezelve builen bet Rijk is gele. gen, op die van de plaatsalwaar zij zich bevinden.' Zij die geene ouders, voogden of eigen beslaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden.'' De gealimenteerden en kinderen in Godsbuizen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen, alwaar de Godshuizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt." En eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van bel rijk binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd overeenkomstig art. G der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der militie vallen insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 21} December !'S5S. En is biervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 20 December '858. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Het Hervormd Diaconie Armbestuur te Zierikzee betuigt bij deze zijnen liartelijken «jank aan den onbekenden milden geicr of geefster, voorde gift van t-f tt hottziertl gulden in de voormiddaggods- dienstoefemng van beden (NieuwcKerk)gecullecleerd. ZJenlizee 25 December 1858. Namens bet Armbestuur voornoemd, J. L. de JONGE Voorzitter. J. 1'. N. LUMElilNS Secretaris, BIN N E N I, A N B Tslen bcrigt uit 's Heer-Ablskcrkc dat de beer G M. Honger zeil kandidaat te Nieuwe Tomte jv't beroep, door de Ilerv. Gemeente van 's Hecr-Ahls- en Sinoutskerko op hem uitgebragt heeft aangenomen - Jl. woensdag is omstreeks den lijd van of even na hoog water in bet Sloe in don namiddag (en ruim 3 ure eene zeer belangrijke afschuiving ontstaan aan den kop van den Slooscheu rcerdam op de Zuid Bev'e landsche zijde. De beschadiging schijnt hoofdzakelijk aan de noordzijde te zijn over eene zoor beteekenende lengte en breedte. Aan dezen kant ligt ook de tele graafkabel door hot Sloe cn het is dus genoegzaam zeker dat de stoornis die in het gebruik van den tele graaf tusschen Goes en Middelburg ook juist sints den namiddag vau 22 dezer werd ondervonden zal ver oorzaakt zijn door dat de kabel is beschadigd door den val der ontzettende aardmassa welke in do diepte verdwenen is Men schrijflui! Goes het volgende. Ten raadhuizo alhier is aanbesteed hel daarstellen der hei-en verdere fundering-werken voor een nieuw huis van arrest en bewaring alhier met het leveren van de benoodigde materialen hetwelk is aangenomen door den heer Arie van Ilaltem te Sliedrecht voor f 30,400. Men herinnert zichdat Z. Mde koning, voor dat de prins van Oranje onlangs eonc buileulandsche reis heeft ondernomen Z. K. H. den gencraal-nuajoor daartoe op de gewone wijze verlof heeft verleend. Z. 51heeft thans bij besluit van 17 Dec. no. 85 goed gevonden te bepalen, dat hetgeen betreffende bel aan vragen van verlof voorkomt in de' ihstructie van de ge neraals, vastgesteld hij besluit van 23 Januarij 1311, no. 244, voorlaan niet van toepassing zal worden be schouwd op Hl), beminden Zoon, Z Si. II. den prins van Oranje, in zijne betrekking van gencraal-majoor kommandant der reserve-brigade. Le Nord meldt het volgende in zijne Revue de ParisOp zekeren morgen vervoegde zich een En- gelschmau, een bejaard heer, hij den beerElbncklmyzen kassier te Rotterdam, dia zich met de inschrijving voor bel Suez-kanaal belast beeft. Hij verklaarde met een echt Engeisch flegma, dat bij eenige actiën verlangde. «Hoeveel ongeveer, mijn beer?" vroeg de beer El- l'mckhugzen. «Och geef vooreerst een 51)0. Binnen weinige oogeublikkon gaf men den inteeke- naar 500 actiën deze opende op machinale wijze zijne portefeuille, en legde 500,000 ft', aan bankbiljellcn op tafel. Toen de beer EJIinckhuyzen hem opmerkzaam maakte, dat dit te veel was, daar men slechts 50 fr. per actie betaalde gaf hij te kennen dal hij toch gaarne van zijne 500,000 fr. wcnschtc verlost te zijn en dus 10,000 actiën zou nemen. De kassier mee- nende dat deze zoo aanzienlijke deelneming uit loutere pbilanlropie geschiedde, was daarover uiterst verwon derd, maar deze verwondering steeg tot. de hoogste mate vau verbazing toon bij de ware boweegredertcn vernam «Ik ben een zeer goed Christen," zei de de Engelschman «en heb in'den bijbel de voorspelling gelezen dat er een kanaal zal gegraven worden dooi de landengte van Suez en dat de Israëlieten langs dit kanaal naar Egypte kunnen terugkeeren." Hij loonde kapittel en vers in Jercmia aan. Het geval" zegt Le Nonl «is waar gebeurd, en wij wenschen den beer de Lesseps geluk eu hopen dat hij nog een twintigtal zulke inschrijvers zal krijgen," hetgeen thans nu de leening meer dan voltallig is, niet meer vereischt wordt. Men schrijft uit Zwartsluis van 24 dezer. Heden had alhier een treurig voorval plaats Terwijl eenige personen uil helZwolsclie veerschip in eene boot over gingen geraakten 7 personen door hel breken van de schuil in het water tengevolge waarvan twee zijn verdronken. Men schrijft uit Coevorden van 22 dezer: Een proces tusschen het bestuurder gemeente Dalen en een inwoner aldaar, houdt thans de aandacht bezig, ïlet betreft hel straatvegen. Genoemde inwoner be weert, dal het bestuur geen regt heeft om hem tot bet vegen der straat te verpligten. Naar men zegt, moet bel bestuur hel tweemaal voor het kanlongeregt ver lorenmaar voor de regtbank gewonnen hebben, en zal weldra de booge raad in dezen moeten beslissen. Men sehiijll uit Dalfseti van26dezer. Vele land bouwers alhier houden zich nog dagelijks bezig met hel beploegen van hunne landerijen en met Lel zaaijen van winterrogge. Zelfs de oudste lieden kunnen zich

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1