ZIERKZEESCH COURA 18; Zaturdag 25 December, O ABONNEMENT S-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor\ 1 ure' smorgens. Openbare BS aa«1s vergaders BBg' gehouden te Xierikzee, den SO Oecember 1S58. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris afwezig wegens ongesteldheid waarn. Secretaris de heer G. Verdooren. Afwezig de heoren Or. Keller en J. van der Vliet wegens uillandighcid en de heer II. GMulock Houwer. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van den Kerkeraad der Christelijk Afgescheiden Gemeente houdende be- rigl dat eenige leden van den Kerkeraad gemoeds bezwaren hadden tegen hel vragen van subsidie en besloten hadden hel te hor! uil eigen middeh n te dragen, zoodal de behoefte aan subsidie vooralsnog niet be staat; wordt besloten deze voor kennisgeving aan te nemen en de commissie ad hoe als ontbonden te beschouwen. Zijn ingekomen requesten van mej. W. van Aalburg, geb. Ocbtman en mej. J. Vicrsmageb. Nolet verzoekende remissie van hoofdelijken omslag, wegens verblijf elders, waa<op de beschikking wordt aan gehouden. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Stalen, beriglende de goedkeuring der subsidiön aan de verschillende are besturen voor 1859, met opmer king dal de subsidién steeds op dezelfde boogie blij ven zonder van jaar lot jaar te verminderen ten einde eindelijk geheel te kunnen wegvallen, ingevolge de bedoeling der armenwet, en dat op de begrooting van bel Hoonrtsch Caibolijk Armbestuur eene som van 208 als toelage staat uilgetrokken zonder aanwij zing waarvoor. De Voorzitter deelt namens burge meester en Wethouders mede dal eene dadelijke beantwoording niet nooelig is voorgekomenomdat het besluit reeds was goedgekeurd, omtrent het laatste geeft hij opheldering terwijl wat bet eerste betreft hij aantoont vat deze som minder een subsidie dan wel eene afkoopsom volgens vroeger contract is. hetgeen bij dergelijk besluit in 1859 casu quo aan Gedepu teerde Staten zal worden berigt. Idem dal het suppletoir kohier der belasting op de bonden door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive der Plaatselijke Schoolcommissie begeleidende haar huishoudelijk reglement hetwelk ter visie voor de leden wordt gelegd om in volgende vergadering hierop een be sluit te nemen. In handen der heeren Mr. Fokker, van der Grijp en I.andsknegt wordt ten fine van onderzoek en rapport gesteld het reglement van orde voor de Kamer van Koophandel alhier, door deze ter goedkeuring aan den Raad voorgedragenalsmede de rekening van het burger Weeshuis over 1857. Wordt gekozen tot lid der Plaatselijke Schoolcom missie uit de voordragt der Plaalselijkö Schoolcom- missiebeslaande uil de heeren Dr. Mollen Air. J. Aloolenburgb voor de op I Januarij e. k. te ontstane vacature door de periodieke aftreding van Dr. Moll met algemeene stemmen genoemden heer Dr. Moll waarvan aan de benoemde en de Plaatselijke School commissie berigt zal worden gedaan. Idem als regent van hel Burger Weeshuis de heer Mr. A. J. F. ligteralhier, ter vervulling der op 1 Januarij e. k. te ontstane vacature door de perio dieke aftreding van Mr. Kgter aanbevolen waren de heeren Mr. Fgter en Ihr. Mr. M.J.S. Boeije. Hiervan zal aan heeren regenten ea den benoemde worden kennis gegeven. Wordt ter visie van de leden gelegd eene door de commissie voor de strafverordeningen ontworpen ver ordening tegen besmettelijke ziekten op de scholen en besloten tot mededecling aan de Plaatselijke Ge neeskundige Commissie ten fine van advies. Wordt besloten conform het voorstel van Burge meester en Wethouders lol opheffing i an het aan de leden opgelegde geheim, betrekkelijk den sland der telegrapkische verbinding en zulks ingevolge eene missive van de Kamer van Koophandel alhier, waarbij inededeeling wordt verzocht vail den stand der zaak daar zij zich deze aangelegenheid wilde aantrekken. Voorts is aan Burgemeester en Wethouders op hun voorstel auihorisaiie verleend om ter hunner beoor deeling en onder beding dat in geen geval de stukken buiten het Raadhuis mogen verplaatst worden inzage te verieenen van stukken tot het archief beboorende. VERSCHIJNT Woensdag en Zaturdag. PRIJS DER AD VER TJSNJIEN Gewone 15 een Is de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan l-6regelsaf 't behalve hel V.egelregl Wordt vastgesteld hel maximum van onderstand voor 1859 conform de voordragt van Burgemeester en Wethouders. Wordt medegedeeld eeire missive van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam betrekkelijk de her ziening der beurlverdragen met het doe! zoowel om daarin te bepalen «lat met wederzijdsch goedvinden wordt afgezien vai) het regt van uitsluitende vaart als om daarin wijzigingen in het belang van den handel te brengen, terwijl hij weigering, onderzocht zal worden in hoe ver de opheffing dier beurlverdragen wcnschelijk is. De Voorzitter licht dit nader toe en na langdurige discussie wordt beslolen op voorstel van Mr. van der Lek de Clercq aan de gemeente Rot terdam (e kennen te geven het beurtverdrag tusschen deze stad en Rotterdam op te heffen uil aanmerking dal wegens hel principe van geen uitsluitende vaart er geen geschikt personeel voor de bediening van het heurlveer zal tc vinden zijn en voor hel tegenwoor dige zoo door de stoomboot de Stad Zierikzee als door de beide thans varende schippers genoegzaam in du behoefte van hel publiek wordt voorzien. Wordt besloten naar aanleiding eener missive van hel Gemeente-Bestuur van Amsterdam ontvangen aan Gedeputeerde Staten magligiug te vragen om over te gaan tot de regeling van hel beurtveer tusschen Am sterdam en deze gemeente en voorts op voorste! van Mr. van Dongen te onderzoeken of de tegenwoordige litalaris niet levens is beurtschipper op Gouda en Haarlem ten einde in dat gpval ook die veeren te kunnen regelen. Hiervan zal aan het gemeente-bestuur van Amster dam worden kennis gegeven. Komt in behandeling het doen vergieten eener ge barste klok van het carillon waarvan de kosten op 45 a ƒ40 worden geraamd. Op voorstel van Jhr. de Jonge wordt besloten de gebarste klok met eonc te verruilen die afkomstig is van «de Goede Intentie" waarvoor de kosten nadat zij voor haar doel zal ge schikt zijn gemaakt op f 42 ad ƒ43 zullen te slaan komen, welke op de begrooting van 1858, Hoofdstuk III Afdeeling I zullen gevonden worden. Wordt conform hel voorstel van Burgemeester en Wethouders beslolen tot af- en overschrijving van 16,(it)1 op begroolings post van 1858 veroorzaakt door verhooging van jaarwedde met 50 aan den hulponderwijzer op de Armen-Schoolbehoudens goedkeuring van Gedeputeerde Stalen. Op voorstel der Commissie van de Gazvcrlichling wordt besloten de (hans door den Directeur der Gaz- Fabriek genoten wordende som van ƒ100, voor bu reau kosten met 5U te verhoogen in te gaan met I Januarij 1858. De vergadering wordleenigeoogenbliliken geschorst. Na heropening wordt in behandeling gebragt het Re glement voor heiopenbaar lager onderwijs ontw orpen door de Plaatselijke School Commissie alhier hetwelk arliculatum geschiedt, en daarnajm zijn geheel wordt vastgesteld hetwelk zal worden afgekondigd en in druk verkrijgbaar gesteld zullendeeeu voldoend getal ciemplaren aan de Plaatselijke School-Commissie worden gezonden. Hierna wordt de vergadering gesloten. BCTHRIÜiU UMlhLSTiUTP F u B L i c A T I E. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van de ingezetenen: dat het verbod om de straten te schuren en glazen te wasschen spoelen en dweilen ingevolge de policic-verordening voor deze gemeente van heden af wordt ingetrokken. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzee den 22 December 1858. B. C. CAU, Voorzitter. LOK WEB Secretaris. IBIJtf STUUD GEN BINNENLAND ZlERtRZEE 2o December. Gisteren avond hield het alhier gevestigd Departement der Maatschappij lot bevordering van Nijverheid eene vergadering welke werd bijgewoond door 45 leden. Na resumtie der notulen werd door den heer W. Top Wz. eene populaire voorstelling van de electricileil door proeven opgehelderd, gegeven, die de. algemeene belangstel ling wekte. In de pauze werden een praeparaat uit het gazwater en voorwerpen uit guttapercha en caoutchouc vervaardigd ter bezigliging gesteld. De overige tijd werd besteed aan het. benoemen van twee bestuursleden en vier leden der vaste commissien, welke met ultimo dezer moesten aftreden. Uit hetvroeger medegedeelde twaalftal predikan- tenheeft de kerkenraad lier Herv. gemeente te Delfs- baven het volgend alphabelisch zestal gevormd: dd L. 11. F. Greulzberg te Oosterland A. Dekkerste Hede! Drost te Bhenen D. Gilde meesier te Elburg F. W. Merens theol. doel. te Baarn en Eembrugge en L. J. vanrRhijn te Wa se naar. Door de directie der Ncderiandsche Handel- Maatschappij is aan de weduwe met zes kinderen van den verongelukten zodoods Frans Naerebout eene gift van f 150 toegezonden. Men schrijft uit's Hage van 21 dezer Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren gelukkig aan een ge vaar ontkomen, dal anders schromelijke gevolgen had kunnen na zich slepen. .Meermalen hebben ziciï velen verontrust over het wat al te stoute rijden van den onverschrokken cavalier. Lenige malen heeft Z. K. U daardoor zelfs kleine ongevallen gehad die echter door hunnen goeden afloop weinig: of' - niets beduiden hadden. En zoo ook gisteren. Van uit hel Bosch stadwaarts rennende scheen hel paard niet goed genoeg aan den teugel tc beantwoorden en reed vlak legen een der hoornen van de laan langs de tentjes, door den schok helde de prins, over en uit de stijgbeugels. Gelukkig bleef het flinke paard on- middeiijk slaan, waardoor gevolgen zijn voorkomen, waaraan wij liever niet denken. In een oogwenk was de prins weder regt in het zadel en vervolgde met den edelen zwier hem zoo eigen zijnen weg. Maar het feil alleen sluit in zich het vurig «verlangen van een ieder dat de zoo beminde prins van Oranje in het vervolg aan zijne ridderlijke onverschrokkenheid eenige meerdere behoedzaamheid pare De hooge raad der Nederlanden heeft heden tot 28 December uitgesteld de uitspraak in de zaak van den procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof iu Zuidholland legen een arrest van dat hof waarbij met bevestiging van hel vonnis a quo der regtbank aldaar de dagvaarding is nietig verklaard opgemaakt legen F. Boers beklaagd van hoon jegens den predikant ten Oever. In dezelfde zitting beeft de heer advocaat-generaal Karseboom zijne conclusie genomen in de zaak van J van Scheld bij vonnis der regtbank le Dordrecht met be vestiging van een vonnis van bet kantongerégt aldaar veroordeeld ter zake van overtreding van art. 1 der wet van l Maart lSiö Staatsblad no. 18) (de zooge naamde zondagswet)/" 0,25 boete en in de kosten om dat zijn molen op 24 Mes jl. zijnde de tweede Pinkster dag in werking was immers alstoen liet draaijen der wieken is gezien zonder dat de beklaagde was voor zien van een bewijs van vergunning van het plaatselijk bestuur. De advocaat-generaal concludeerde tot ver werpingvan hel beroep in cassatie. Uitspraak 4 Januarij. Aan Z. M. is naar men verneemt ingediend een adres van Wouter Vosvan Baamsdonk waarbij deze veroordeelde gratie verzoekt van de straf des doods, waartoe hij als brandstichter door hel provinciaal ge regtshof van Noord-Braband is veroordeeld. Men weet dal deze misdadiger reeds volle bekentenis heeft af gelegd en van de cassatie, welke hij had aangeteekend beeft afgezien. Z. M. heeft bepaald, dat lol de kleeding en uit rusting der manschappen van de verschillende korp sen van het leger voorlaan zullen bchooren een knip mes, een eetlepel en een slotborstci. Verder is be paald dat de soldaat zoo min mogelijk aan kortingen zal zijn onderworpen. Men schrijft uil Amsterdam van 21 dezer: Op beden stond leregt voor de 3de kamer (kamer van straf zaken) der arrondissemens-regtbank alhier (voorzitter Mr. ABacker) Samuel Abraham Hirsch oud 15 jaren beklaagd van op 1°. Augustus jl. in de Schotsche kerk op de Erwtenniarklden predikant ds. CSchwartz op den predikstoel te hebben toegebragt drie wonden zijnde eene inde linkerborsten twee in den linkerarm met hel doel om hem le dooden. In de zaak zijn gehoord 12 getuigen a charge en 1 a decharge. Uit de verklaringen dier getuigen bleek hoofdzakelijk dal de beklaagde op Zondag i°. Augustus na eene plaats onder de predikstoel le hebben gevraagd en ver kregen den heer Schwartz kort na diens optreden op

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1