mfflKZEESCHI COURANT. r^.°i02. Woensdag 22 December. BEST1IRKW «ISTMTIEN 1858 lid Woensdag en Zaturdag. 631/2 423/ft 3« 6% 47V|, 46 246'/* f 8,00 10,00 - 9,50 - 0,00 - 13,00 - 0,00 - 12,50 - 14,00 11,00 E. J. n circa igeveer ins be- j> Witte ABONNEMENT S-PBUS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT IEN Gewone 15 cents de regelGeboorte-Ihiwelijks-en Doodberïgten van 1-6 regels af 1 öehalvc hetl.egelregt BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat bij hem zijn ingekomen tweeop den 8 dezer maand door den beer Cotnmissaris,des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohieren der personele belasting voor deze gemeentea's het drie kwartaals en hel voljaars kohier no. 5 en 6 dienstjaar 185s/9 en dat dezelve op heden zijn verzonden aan den heer Ontvanger der directe belastingen enz. alhier, ten fine van invordering, ingevolge de Wet. Zierikzee18 December 1858. 15. C. CAÜ. PUBLICATIE. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalin gen betrekkelijk de nationale militie; Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan dat het register lol inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de loling voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secretarie zal gereed liggen van den I Januarij 1859 lolden 20 daaraanvolgende iedere daguitgezonderd des zondags van des morgens ten 9 ure tot des namiddags ten 1 ure, en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door hel hoofd van het bestuur onderteekend zal worden en dal dezoodanigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragt doch met eene boete van 5 lot 100 guldens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten worden, om lot de dienst te worden ingelijfd zonder lot het aanvoeren van eenige reden van vrijstelling te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun domicilium of vaste woonplaats binnen deze gemeente hebbende welke op den I Januarij 1859 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben voibragt en dus allen die in hel jaar 1840 geboren zijn, bij deze op geroepen en aangemaand, om zich op voorschrove tijd stippen plaats en uren voor den 20 der maand Ja- nuaiij e. k. ter inschrijving in het register aan te dienen met overlegging van een extract van geboorte tol opgave van den datum hunner geboortegelijk de ouders voegden curatoren of gemagtigden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter inschrijving aan te geven, en alsdan aan het gemeentebestuur zoodanige onder- riglingen te verschaffen of te doen verschaffen als van de Lolelingen zeiven zouden kunnen worden verlangd; wordende voorts aan alle de jongelingen die bun negen tiende jaar zijn ingetreden bij deze te kennen gegeven, dat zij zich na den 1 Januarij 1859, lot op den I Junij daaraanvolgende tot geenen vrij willigen militairen dienst bij de armee te land of ter zee kunnen of mogen verbinden naar aanleiding der bepalingen dienaan gaande verval in art. 94 lilt. gg. der wet van den 8 Januarij 1817; terwijl al verder lot voorkoming van alle misvalling welke zoude kunnen ontstaan met betrekking lol deverpligtingeD yan inschrijving die bij de bestaande wetten worden voorgeschreven aan de belanghebbende ingezetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt 1. Dal alle jongelingen, indenjare 1840 alhier ge boren, en alhier hunne woonplaats hebbende, muelen worden ingeschreven zonder onderscheid of voor hen al dan niet eenige reden van vrijstelling kan wor den bijgebragt. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de Inschrij ving moeten worden begrepenen dal de gehuwden bunne bewijsstukken bij den Militie-Raad moeten over leggen op betzelfde tijdstip, hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de ouders, voogden en regenten verpligl zijn, hunne kinderen of pupillen, in persoon, of door iemand daarloe gemagtigdledoen inschrijven, en daarin nalatig blijvende verbeuren zullen de boeten bij de beslaande wetlen bepaald. 4. I at nopens de woonplaats of het domicilium van Inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 het navolgende is bepaald nVe wettige woonplaats of domicilie voor de inschrij ving hierboven vermeld wordl gehouden voor hen die ongehuwd zijn de woonplaats der ouderen en hij overlijden van heiden die van den eerst benoemden voogd; voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun beslaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehouden worden die plaats, alwaar zij op den 1 Januarij van elk jaar lot de uitoefening van eenig beroep patent hebben bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobilair of dalhetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn, en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomende plaats, waar zij zich be vinden met deze, verdere bepalingen dat zij die in een vreemd land, uh ouders ter oorzake van's lands dienst afwezend of anderzinls op res zijnde, builen het Rijk zijn geboren zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben, dat jonge lieden door hun vader of moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan heb bende op de lijsten van die Gemeente zullen worden gebragt, alwaar hunne ouders eerst in rang benoem den voogd of curator, het laatst bunne woonplaats hebben gehad, en wanneer deze woonplaats niet be kend mogl zijn of ilal dezelve huilen het Rijk is gelo gen, op die van de plaatsa'waar zij zich bevinden.'" Zij die gecnc oudersvoogden of eigen bestaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden.'' De gealiincnteerden en kinderen in Godshuizen en liefdadige gestichten, zullen worden ingeschreven in de plaatsen, alwaar de Godshuizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt." En eindelijk Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van hel rijk binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd overeenkomstig art. G der wet van den 27 April 1S2(J, zich voorzoo verre zij nog in de jaren der mi(ilie vallen insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tol inschrijving in dat register waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan Ie Zierilizee den 20 December 1858. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 20 December 1858. burgemeester en Wethouders voornoemd 15. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee, 17 December. Heden had alhier de pu blieke veiling plaats van de Ambachts-Heerlijkheden van Nieuwerkerk en Ouwerkerk in Duiveland c. a. genaamd de Vier liannen van Duiveland met 58 15. 09 Roed. 93 Ellen dijken gronden en uitslagen, als mede 5 perceelen tienden welke in perceelen met de toebedingen hebben opgebragt de som van ƒ42684,95. Voor de Ambachlheerlijkheden met de tienden is hoogste bieder gebleven de heer Mr. J. P. vander Hillalhier, voor de som van f 14.600. Heden over 8 dagen zal de toewijzing plaats hebben. De minister van finantien heeft onder daglee- kening van den 7 dezer, aan de onderscheidene hee- ren provinciale directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen doen afgaan de vol gende missive; Ik heb reden om te onderstellen, dal de ambtena ren, belast met de surveillance, van de gelegenheid welke hel loezigt op de overtredingen in zake van het regl van patent hun geeftwel eens gebruik maken om voor zich zelve vrijplaatsen te bekomen in de io- calen waarin openbare vermakelijkheden worden ge geven. Ik moet dit bepaaldelijk afkeuren. Daarge laten hel onvoegzame vernedert de ambtenaar daar door zich zeiven en alzoo de administratie tegenover de belastingschuldigen en verlaat hij de onafhankelijke stellingwaarin hij zich ten allen tijde en in iedere omstandigheid behoort te handhaven. Ik verzoek u hiervan aan de ambtenaren in uwe directie, dien het aangaatmededeeling te doen terwijl de controleurs op hel aangewezen misbruik zorgvuldig zullen be hooren toe te zieu. Men verneemt dalZ. M. op voordragt van den minister van marine heeft bepaald dat een stoom- schoener zal worden gebouwd dieden naam zal voeren van Frans Naereboul lor cere van den onverschrokken zeeman en edelen inenschenvriend die zoovele schip breukelingen het leven gered heeft die onder anderen in den nacht van 23 Julij 1779 op den Noorder l'atjan van het wrak v.m de WoesifUimÜT inenschen behouden te Vlissingen aan wal bragt en die ten laatste inde golven zijn graf heeft gevonden welk lot ook onlangs zijn kleinzoon heelt getroffen. Alen schrijft uit s'Hage van 15 dezer. De heer Bei/ma thoe Kingsma burgemeester te Engwirdum ambtenaar van hel openhaar ministerie hij het kanton- geregtte llenrenveen heeft zich na de rede des mi - nisiers van justitie waarbij hem gemis vanbeleid in ver vulling zijner ambtspligten ten laste gelegd is omdat hij de procesverbalen over onbeduidende overtredingen niet huilen vervolg lietherwaarts hegeven gewapend met een pak van I .'50 procesverbalen door de rijksveld- wachl opgemaakt, welke hij voor den minister heeft uitgespreid. Hieronder waren er die tegen kinderen opgemaakt waren omdat zij een handvol gras voor hunne konijntjes op den weggeplukt hadden. De heer Beijma moet hebben betoogd dal in zijn kanton even als ook in anderearrondissemenlen de ambtenaar van het publiek ministerie door den officier van justitie tot vervolgiuggenoodzaakt wordt. Alsdeloopendegeruchten waarheid bevatten, zoude minister van justitie voorne mens zijn omeeneeirculaireuit te vaardigen, ten einde die onheradene vervolgzucht te beteugelen en hoe noodig dit wordt kan men ook uit een verslag van de zittingen van het kantongeregt te Zwolle ontwaren voortkomende iu de ProvincialeOocrijselsclie en Zwolsclie Cour. va 10 December II. no. 99 luidende D.G.P. landbouwer te Staphorst liard gefloten hebbende opden openbaren weg te Staphorstvrijgesproken. Alen schrijft uil Arnhem van 17 dezer liij ar rest van het provinciaal gereglshof van Gelderland van gisteren is G. K. Koopman, wonende te Gorinchem, ter zake van hel afleggen van valsche getuigenis in cenc correctionele zaak, ten voordeele,eener beklaagde, veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Men verteemt dat door de arrond. regtbank al hier regtsingang met bevel van gevangenneming is ver leend tegen een ingezeten dezer gemeente ter zake van het in zijne betrekking van Iste luit. kwartier meester bij de dienstdoende schutterij alhier verduiste ren van hem toevertrouwde gelden en van valschheid in authentieke geschriften. De beklaagde oefende ter dezer stede levens helberoep van goud- en zilversmid en hal eene drukke nering. Voor het verlecnen van den regtsingang schijnt hij echter lucht van de zaak te hebben verkregen, althans men vernam eensklaps dat hij verdwenen was. Naar men zegt bevindt hij zich thans te Londen. Naar men verneemt heeft de kamer van koop handel en fabrieken te Leeuwarden zich dezer dagen bij een gemotiveerd adres, tot den minister van justitie gewend ten einde eene meer eenvoudige regtspleging in handelszaken en eene minder kostbare behandeling van faillissementen te erlangen. Dezelfde kamer heeft voor den tijd van 3 jaren lot haren secretaris herbe noemd den heer Mr. Altumaadvocaat alhier. Alen verneemt dal de thans naar de groote straf gevangenis Ie Leeuwarden overgebragle ITdf zich noemende Schullz kort voor zijne overbrenging der waarts nog eene poging tol onlvlugting uil hel huis van arrest te Arnhem heefi aangewend die echter bij tijds ontdekt is. Gedurende zijn verblijf aldaar is men genoodzaakt geweest de wacht Ie verdubbelen. De gewone transportweg van crimineel veroordeelden uit die plaats loopt anders over Zutphen Deventer enz. maar met den beruchten Hilfheeh men gemeend een anderen weg Ie moeten nemen. Er is te Brussel eene nieuwe en nuttige nijver heids tak gevestigd zijnde eene maatschappijdie zich ten doel stelt, volgens hel stelsel van Maccaud, alle gaslekkages op te sporen en te verhelpen, daar door alle gevaren van ontploffing jen brand weg te ne men en bovendien het verlies van onverbruikt gas te beletten. Dezer dagen was er te Brussl eene opliglerij ter som van 24 fr. gepleegd. Korte dagen nadien werd de dader gearresteerd. Deze haast zich evenwel te ver klaren dal er eene vergissing plaats heeft dat hij het offer is eener onaangename niet gewenschle gelijkenis, en legt ter bevestiging van zijn voorgeven eenige pa pieren over, waaiuil blijkt dat er tusschen den schelm

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1