Woensdag 8 December. N.°98. 1858 z- r Woensdag en Zaturdag. a. BESTUREN ADHD ISTIMTIEN NIEUWSTIJDINGEN erikzee, f 8,00 - 10,00 9,00 0,00 - 12,30 - O.oo 12,50 - 14,00 - 11,00 C0URA1T. a. reclame JONEN uadigd iornelisz. md dat bij IJZER WANT ï'igd (e elanie emd, zalop Jags ten ;n over- VAIV DEH ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f I,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste vorenvoor I 1 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADV ER! E Nil EN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 -6 regels a f 1 behalve hel 'l.egelregt aler he iier aan 1de tijde xd. C. Dé velerlei kt voor PREN- nieuwe gdmet RIJZER hel PA- ENTEN mopjes overen Oude eu ekleurde i band Plaatjes, appers Vondel ijmenz. e Kleine Leven "alvijn's en geest Zilveren ïede vele Teeken-, ekleurde :rin de liniëerde :eer laag ior 1859. or Evan- Fran sch .EN van idsche ■en van aij voorl- n Binden ken, ook jediening BEKENDMAKING. Burgemeester en w ETHounEits van Zieriltzee, her inneren de houders van Muntbiljetten uitgegeven krach tens de wetten van 18 December 1845 en 17 September 1849 in hun belang dal zij die nog tot den .'II De cember dezes jaars maar ook niet langei bij de Neder- landsche bank en 's Rijks Betaalmeesters ter inwisse ling zullen Kunnen aanbieden en zulks ter voorkoming van geldelijke schade die de bezitters van muntbil jetten der jaren 1845 en 1849 zouden lijden indien door hen van de tol 31 December 1858 nog beslaande gelegenheid ter inwisseling dier biljetten geen gebruik werd gemaakt. 7Aeriki.ee, 9 Junij 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. nr. JONGE, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 6 December. Het concert op jl. vrijdag avond in de Nieuwe Concertzaal gegeven door de leerlingen der Zangschool van de onderwijzers L. Kar reman en J. Rensen alhier ten voordeelc der Vereeni- ging tot Wering van Armoede, beeft een bijval ver worven die voor de geachte Concertgevers niet an ders dan slreelend en aangenaam kan zijn. De op komst van hel publiek toch was buiten gewoon talrijk, zoodal men de zaal eivol kon noemen de gedurig herhaalde toejuichingen van het publiek waren zoo- ïele bewijzen voor de goede uitvoering, die van som mige stukken, zeer voortreffelijk en verdienstelijk mogt beelen. 'Zoowel hel gezang als de voordragt der gedichten gaven tegelijk loffelijke getuigenis van de bekwaamheid eu geschiktheid der onderwijzers van hun geduld en van hunnen ijver. Vooral de jeug dige leeftijd der leerlingen gaf iets belangwekkends iels' bekoorlijks aan dit Concert, en hel was iets treffends, door 80 kinderstemmen welgekozen vierstemmige lie deren zoo lief en kunstmatig te hoorenzingen en door jeugdige knapen met gepasie vrijmoedigheid en met waargevocl gedichten te hooren voordragen. Den on derwijzers worde dank gezegd voor de moeite en den tijd, die zij voor dit concert hebben ten beste ge had en zoo menige betuiging van lof en tevredenheid, die zij reeds moglen ontvangenzal hun bewijs ge noeg zijn dat hun verdienstelijk onderwijs op hoogenj pi ijs wordt gesteld. Deze avond moge ook bijdragen om de leerlingen aan te moedigenen hun vlijtig te doen zijn niet alleen in den zang en het re citeren, maar in alles, waarin zij worden onderwezen omdat zij het nu weder ondervonden hebben dat leerzaamheid en vlijt loon ontvangen en hun tot eere strekt. De opbrengst van het concert bedroeg zuiver f56, zoodat het niet slechts een genoegelijke maar ook een nuttige avond was. In de zitting van de tweede kamer dor stalen- generaal van jl. vrijdag waren aan de orde de discus- sien over afdeeling VI (waterstaat). De heer Annemaet betreurt, dat geene gelden zijn uitgetrokken voor cene verbetering der haven van Brouwershaven. De minister van binnenlandsche zaken merkt (en aanzien van het aangevoerde door den heer Annemaet, wien hel bevreemd heeft, dat op de begrooling geene som is gesteld voor de verbetering der haven van Brouwershaven op dat hel noodig is, dat dergelijke zaak niet bedaarden zin worde nagegaan vooral als zij in verband staal met andere waterstaatswerken. Terwijl thans de heer Annemaet aandringt op de daar- slelling van dal werk, zijnjerandere, die beweren, dat elders eene veilige ligplaats voor schepen moet worden aangelegd. De leden van de eerste kamer der stalen-generaal zijn aangeschreven om te vergaderen op donderdag 9 December a. s. Door den minister van oorlog is aan de komman- derende officieren der 8ste infanterie regemenlrn de tnagtiging verstrektom aan cenige miliciens der lig- ting van 1857 die thans bij die regementen in activiteit zijn en eerst met ultimo .iulij van het volgende jaar in genot van onbepaald verlof zuilen worden gesteld en wel aan hen die door hun gedrag en dienstijver uitmunlcn den graad van korporaal toe Ie kennen alsmede het tractement aan dien graad verhonden voor zooveel deze graad bij voormelde corpsen vacant mogt zijn. Overhel loopende dienstjaar zijn reeds 25 milliiien gulden door de Ned. Handelmaatschappij gestortin 's Rijks schatkist gevloeid. Sir William Napier die zooals, dezer dagen ge meld is is belast met het voeren van onderhandelingen met de regering over de maatschappij van landaanwin ningen indijking in Zeeland is in deze residentie aan gekomen en heefi in het hd'f"van den zaakgelastigde ad interim van Engeland bij d? Ned. regering ,sir Ward zijn intrek genomen. Een der geahonneerden van hel Weekblad van het Regt deelt aan dat blad de volgendevoor het publiek belangrijke herinnering mede Art 10 der wel van dep. 5 Maart 1852 Staatsblad no. 45) luidt «Na verloop van vijf jaren Ie rekenen van de dag- leekening der Staats Courantwaarin de tweede aan kondiging voorgeschreven bij art. 8 is geplaatst vervallen onherroepelijk aan den slaat alle de daarin vermelde erfenissen welke inmiddels niet zijn aange vraagd zoomed? die waarvoor, ingeval v an weige ring van afgifte, geene regtsi ordering zal ingesteld zijn." In de Staats -Courant van 7 I u lij 1854 (no. 158) vindt men de in de wet bedoelde tweede aankondiging betreffende de voormalige monboiikamer Ie Utrecht. Opden7Julij '859 vervallen alzoo onherroepelijk aan den slaat de in die tweede aankondiging vermelde, en voor dat tijdstip niet opgevorderde erfenissen van de voormalige inonhoirkamer te Utrecht afkomstig." Men schrijft uil 's Ilage van 3 dezer het volgende Naar men verzekert is er zoo hier als te Amsterdam en Rotterdam voor ongeveer 1 ztlO aandeelen ingeschreven in de geldleetiing te.i behoeve van de doorgraving der landengte van Suez. Men zegt dat te Parijs reeds het dul beldertoldaleindegevorderdesom zougenomen zijn. De heer Felix Belly die zoo men weet het grootsche plan van de vereeniging der Atlantische en Zuid zeeën over het grondgebied van Nicaragua op het oog heeft,heeft deze hofstad bezocht en is bereids naar l'uitschland vertrokken ten einde Alexander von Humboldt het eere-voorzitlerschap over deze onderne ming op te dragen, die niet minder dan de doorgraving van de Suez landenglegeschikt is om de afstanden voor den wereldhandel te verminderen. Men herinnert zich, dat dit ontwerp de aandacht van koning Willem I reeds had gelrokken en die vorst daartoe zelfs de noodige in lichtingen had doen verzamelen doch dat de tijd de r verwezenlijking daarvan nog niet rijp was. De heer Felix Belly heeft werkelijk de concessie lol uitvoering van de regering van Nicaragua bekomen. In een brief uit 's Hage aan het Handels en Effec tenblad komt o. a. voor: „Toen M. zich onlangs op hel Loo bevond en daar eene jagtpartij hield ont moette hij op een zijpad een landman, die hem groette. De koning beantwoordde dien groet waarop de hoer naar hem toekwam en Hl), vroeg of hij lot het gevolg van den koning behoorde, Op hel bevestigend ant woord gaf deze het verlangen te kennen den vorst eens in persoon te spreken daar M. zoo veel deed tot verbetering van liet lot der arbeidende klasse in de omstreken van het Loo zoo als bet doen bouwen van boerenwoningen enz hij wensciite Z. M. dan met zijne omstandigheden hekend te maken, daar het hein erg tegenliep en hij toch een braaf huisvader was de koning zou gewis iels voor hem willen doen, en hij verlangde dus zeer dat men hem eens bij Z. M. bragl om lil), zijnen toestand bloot te leggen. Z. .41. gaf vriendelijk ten antwoord dat hij er eens over zou denken om aan dat verzoek gevolg tc geven. Den volgenden dag echter ontving de gelukkige boer be- rigl dal Z. .41. zijne voorspraak was geweest, en dat hij tot opziener was benoemd op hel Loo. In den nac.it van 80 November op 1 dezer heeft hetloods-en vuurschip aan den mond van de Lid. r zijn station verlaten en is naar Tonningen gesleept. Ook de lichtvuren tusschen Tontiingen en de Droogden heb ben voor dezen wiuter opgehouden te branden. tie Prov.Dr. en Asser Courant meldt hel volgende Naar wij uil een goede bron vernemen is de Herv. predikant Wilteveen te Lrinelo voor zes maanden in zijne bediening geschorst door het klassikaal bestuur van Arnhem w gens hel uitoefenen van de censuur over een lid zijuur gemee nlc wiens gedrag daartoe aanleiding gal. I en t7 Oct. is een detachement infant, {e Jbrmelo gekomen om te verhinderen dat de pred. den predikstoel betrad er moet zelfs geweld gepleegd zijn. De predikant heeft zich tc dezer zake tot den kouing gewend. Een brutale diefstal, mot poging tot moord, heeft in den nacht van 28 op 29 November II. bij het dorp Watervliet niet ver van IJzendijke bij den land- houwer K. van Dale plaats geliad. Vijf dieven, naar men gisthadden zich door mijning onder het fonda ment der kamer, waarin de echtgenooten sliepen, toegang verschaft. Een der boosdoeners op het ge roep om hulp door de ontwaakte vrouw, sprong on- middelijk op den nog te bed liggenden man, greep hein hij de keel, met het doel hem te verworgen dit- niel gelukkende duwde hij hem de beide kussens op den mond om hem te versmooren hetwelk mede vruchteloos was, totdat hij eindelijk hem door vuist slagen wilde afmaken welke pogingen echter door den krachtigen tegenstand werden verijdeld. De vrouw snelde ondertussclitm naar het dorp om hulp, doch kwam hiermede eerst na den afloop der worsteling aan nadat de booswicht reeds gevlugl was. Zij vond haren man in razenden toestand terug, die de toegesnelde redders, hen voor dieven houdende, inel een bemin handen gekomen tweeloopsgeweer wilde nederschieten dochwerl daarin gelukkig verhinderd door de deur welke hij iu zijne verwering gegrendeld en gebarrika- dcerd had Onder de worsteling hebben de overige medepligtigen uil eene in de kamerstaande houten kist zich meester gemaakt van de belangrijke som van fr. 15,00" met welke som zij veldwaarts in zijn gevlugl. van Dale heeft geene ernstige wonden bekomen maar lijdt aan eene soort van waanzinnigheid. De stik donkere nacht heeft alle opsporing der dieven ver hinderd. Dezer dagen is te Wildervank overleden Grietje Klatler wed. II. Lever in den lioogen ouderdom van 101 jaren en 8 maanden zij genoot gedurende haar langdurig leven eene doorgaande gezondheid en lig- chaamssterkte doch in het laatste halfjaar van haar leven was zij sukkelend en zwak. In de gemeente St- Michielsgestel op de goederen van hel kasteel Zeegenworp loehehoorende aan den heer B. A C. van Lunschotte s'llerlogenbosch zijn dezer dagen twee varkens-dassen van de schoonste soort levend gevangen en geringd. Een van deze hoogst zeldzame dieren zal echter waarschijnlijk sterven daar het een schot in den schouder heeft en door den neus te diep geringd is. Volgens het Algemeen Handelsblad ver zekert rnen dat de heer van Lunschot voornemens is deze schoont; dieren aan den dierentuin te Rotterdam aan te bieden. BUIT ENLAN D. DCIXSCHIiAKD Uit Lomhardijej blijven de berigten ongunstig. Verscheiden personen die zich ten vorigen jare eeniger- male aan hel hof des onder konings verbonden had den hebben Milaan verlaten. Daartoe behooren de her togen Lino en Scolide markies Busca en de heer Gale- azzo Mama lid der centrale congregralie die na zijn ontslag genomen te hebben naar Napels is afge reisd. l'e Milaan zijn cenige arresstatiëu onder de la gere volksklasse gedaan. Te Venetië is zegt men de gisting niet minder hevig. Ofschoon de aartshertog Ferdinand Maximiliaan eerst onlangs te Milaan is terug gekeerd wil het gerucht dat hij reeds weder uaar Weenen is geroepen. F B 4 S E H IJ S. Iu het Parijsche dagblad Prrne leest men het vol gende Lombardije verkeert in sterke gisting. Men hernieuwt te Milaan de manifestation welke de om- wenteling van 1848 vooraf gingen. In de stralen roept men weg met de cigarenl Er worden medailles ver spreid mel de bepldlenis va» Emmanuelkoning van Italië. Men juicht de zouaven toe ,dio te Milaan too- neelverlopinngcn geven na zulks in de loopgraven van febaslnpol gedaan te hebben. Eindelijk (een tee- ken van meer crnsligen aardj de lolelingen van dit jaar overtuigd dat er in het voorjaar krijg zal worden gevoerd tusschen Oostenrijk en Piémonl, wijken ia menigte uil eene schuilplaats in Piémonl en iu Zwit serland zoekende. De zonderlingste geruchten zijn onder hel ioIU verbreid. Men verzekert, dat Rus land aan Oostenrijk tweehonderd millioenen voor de oorlogskosten van Hongarije vraagt, dal l'iémont die zal verstrekken en tn ruiling zijnegrenzen tot deAdige zal uitstrekken en dat Veuelie en ziju gebied zullen e Vos.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1