HRKZEESCH Woensdag l December. W.® 96. 1858 Woensdag en Zaturdag. BESTTRFN A AMFMSTRATIEN MFJiWSTMIIIM A B ONNEMEN7S-PR1JS Per cine maanden ƒ2,00. Franco per pout f 2,25. Inzending der Advert, daag ste voren, voor I 1 ure* smor gens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTEMIEJS Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan J-Gregelsa f 1 óehalve het legelregt De plaatselijk R commissie van GEA'ÉESKUNniG ToevoorziGt te 7ierikz.eeherinnert de belanghebbenden dat zij te zorgen hebben dal geen gebak of suikerwaren verkocht worden welke vermengd of gekleurd zijn met voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen. Terwijl zij zich bereid verklaart de aan haar aange boden voorwerpen scheikundig Ie onderzoeken, waar schuwt zij eenieder, bij wien dergelijke ten verkoop bestemde voorwerpen worden gevonden voor de ge- regtrlijke vervolging en straffen waaraan zij zich zullen bloot stellen., De Plaatselijke Commissie voornoemd F. KELLER Voorzitter. J. H. OCHTMAN, Jonz. Lid en Secretaris. BINNENLAND Met wetsontwerp van den heer Sloel tol Oldhuïs zoo ais bet in den loop der discussion door de tweede kamer is vastgesteld luidt als volgt Art. t. Alle vóór de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligligbeid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruch ten hetzij in deze, hetzij in geldie voldoen is op de vordering van den pliglige afkoopbaar. Art. 2. tiloklienden en zoodanige andere tienden die een geheel uitmaken worden niet anders afge kocht dan voor het geheel te gelijk op de vordering der tiendpligtigen die tezamen meer dan de helft der tiendpligligc gronden in het blok of geheel bezitten, i! ij den afkoop gaan dan aan hen de tienden over, die op de andere gronden kleven wier bezitters weigeren af te koopen. Een tiendheffer bewerende dat door gedeeltelijken afkoop van zijne tienden op onder scheidene bij elkander gelegen gronden, zijn belang zou worden gekrenkt kan vorderen dat ze allen Ie zamen worden afgekocht. Het geschiltenzij in der minne vereffend wordt door den regler beslist. Art. 3. De afkoopprijs der in art. 1 genoemde scholdpligligbeden beslaat in het twintigvoud van de jaarlijksche opbrengst. De zuivere opbrengst der vijf tien laatste jaren door elkander strekt tot maatstaf van het bedrag der hoeveelheid van dejaarlijksche opbrengst na voorafgaanden aftrek der twee voordeeligsle en der twee nadeeligste jaren. De verpachtingen der vijftien laatste jaren onder aftrek als hierboven leveren hel bewijs van die opbrengst. Itij gebrek van zoodanige verpachtingen wordt de waarde der jaarlijksche op brengst geregeld volgens de landelijke marktprijzen der laatst verloopen tien jaren door elkander gerekend en bij gebreke van dezelve en indien partijen zich hierover niet verstaan kunnen door den regler be paald na verhoor van deskundigen. Art. 4. Indien het goed gedurende de laatste vijf tien jaren geene liendpliglige vruchten heeft opgebragt wordt het beloop van den afkoop door den regler na verhoor van deskundigen geregeld. Art. 5. Ingeval de tiend van een verpacht stuk land is afgekocht, wordt aan de keuze van den pachter overgelaten gedurende de overige pachljaren aan den eigenaar vijf per cent van de afkoopsom te betalen of de tiend te blijven voldoen. Art. 6. Ingeval de tienden met lasten bezwaard zijn, wordt bij den afkoop het geldelijk bedrag van den last berekend legen het twintigvoud daarvan. Ingeval de last geen vaste, maar een afwisselende mogt zijn, wordt het twintigvoud berekend naar hetgeen in de laatste vijftien jaren uit dien hoofde is betaald geworden, In geval partijen onderling zich niet over het bedrag van de afkoopsom verstaan kunnen wordt dezelve voor den regtcr, na verhoor van deskundigen vastgesteld. Art. 7. Door deze wet wordt geene verandering gebragt in de wijze van afkoop van de tienden van het kroondomein en van hel staatsdomein. Art. 8. De aclen en schrifturen, die het gevolg van deze wet mogten zijn zijn vrij van zegel en worden gratis geregistreerd. Lasten en hevelen enz. Onlangs werd gemeld dat de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten in Nederland zich tot den minister voor de zaken der Hervormde en andere eere diensten had gewend met het verzoek dat onze regering cenigen stap bij het pauselijk bewind moge doen ten aanzien van de bekende zaak vau der. Israëliet Mortara te liologna. Wij vernemen thans dat de gemelde minister heeft goedgevonden aan de hoofdcommissie te kennen Ie geven dat het betreurenswaardig feit waarop door de hoofdcommissie is gewezen hij de reging een punt van onderzoek en overweging heeft uitgemaakt, en dal aan den Nederlandsc'ien gezant te Rome de last is opgedragen om op gepaste wijze met inachtneming van den eoibicd verschuldigd aan de region van elk onafhankelijk staatsbestuur, bij de pauselijke regering den indruk kenbaar te maken dien het voorval bij de regering en het volk van Nederland heeft te weeggehragt. In de Shipping and Mercantile Gazelle wordt door kapt. I'. Jameson mede namens zijne equipage de hartelijkste dank betuigd aan kapt. R G. Waker, voerende het Nederlandsch galjootschip Hemmo Ht/lico en diens bemanning, die hem en zijn volk den 17 dezer, op 48 graden noorderbreedte en I 1 gr. westerlengte, van de in zinkenden staat verkcerende Engelsche bark Freedom gered en den 22 dezer te Kinsale in Ierland aan wal gebragt hebben. Zoodra de Hemmo Hglico het noodsein van de Freedom zag, werd bijgelegd tot dat al de manschappen behouden waren overgekomen men had hen aan boord met de grootste vriendelijk heid b 'handeld. liet gedrag der equipage van het Nederlandsche schip steekt allergunstigst af hij da! der bemanning van een Engelschen driemast schroefschoe- ner (waarschijnlijk eene mail-boot), die de Freedom pas seerde kort vóór men de Hemmo Ilglico in het gezigt kreeg, en die slechts de vlag ophaalde en doorvoer ofschoon liet noodsein woei het schip met snelheid zinkende was en deszelfs epuipage de manschappen op liet dek der stoomboot duidelijk kon onderscheiden. Eenige meerdere concessien zijn in den laatsten tijd van de Japansche regering verkregen. Ten ge- vo'ge eener gemaakte schikking tusschen den Neder- lan Isclien commissaris in Japaji en den gouverneur van Nagasaki kunnen advertenlicn en verdere han dels-aankondigingen in de Ncderduitsche dan wel in de .lapansche laai ter drukkerij te Desima .gedrukt, aan de huizen te Nagasaki worden rondgehragl. De gouverneur van Nagasaki heeft verder de toezegging gedaan, dat de Nederlandsche kooplieden, bij gebrek aan pakhuisruimte te Desima, van het Japansch gou vernement pakhuizen in huur kunnnen hekomen, terwijl, tengevolge eener schikking tusschen den Ne- derlandschen commisaris en den gouverneur voor noemd. door Nederlandsche kooplieden te Desima ook openbare veilingen kunnen gehouden worden ten overslaan van de keizerlijke geldkamer. Voorts heb ben de Japansche heffingen van 5 pet. op den invoer en 2 pet. op den uitvoer opgehouden. De vrouwen van Nagasaki hebben voorlaan toegang te Desima eene vergunning welke in verband staat tot de in het vorig jaar verkregene concessie dat Ned. vrouwen in de openslaande havens van Japan worden toegelaten. Verder blijkt dat de heer H. Spengler koopman Ie Desima den 20 December 1857 eene openbare vei ling heeft gehouden van lijnwaden wollen stoffen sapanhonleenhoorn bindrotling suiker en kollij. .Met uilzondering van laatstgenoemd artikel behaalde een en ander voldoende. Een aantal artikelen werd voorts tol goede prijzen onder de hand verkocht waaronder p. m 4000 aan Nederduitsche boekwerken. Dezer dagen werd in de gemeente Groeds een arend gescholen waarvan de vleugels te zamen eene lengte hadden van twee Nederlandsche ellen; terwijl in de gemeente St. Kruis aan de zoogenaamde Linie, een lepelaar is gevangen na bevorens te zijn aangescho ten. Beide deze vogels zijn in die streken zeer zeldzaam en de verschijning geeft menigeen aanleiding tot voor spelling van een harden winter. Men schrijft uit Gorinchem van 25 November: Op 23 dezer bemerkte de eigenaar van een koffer ge logeerd in het logement van P. v. d. Boezemalhier dat deze was geopend en daaruit cenig geld was ont vreemd. Al dadelijk viel zwaar vermoeden opeen Duilscher die eetiigen tijd geleden vertrokken was. De voornoemde logementhouder bond dadelijk zijne schaatsen aan, begaf zich op hel nog niet zeer sterke ijs ter opsporing van den vermoedelijken dader, en had hel geluk hem te Giescndam aan te treffen waarop hij de hulp van de bevoegde magt inriep en onzen patient per rijtuig naar Gorinchem deed over brengen daar bij dadelijk bekende de dader te zijn. Bij nader onderzoek bleek dat hij zich bij een smid hier ter stede eenige keizers of loopers bad aange schaft voorgevende daarmede zijn koffer Ie moeten openen. Te Katwijk had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een geacht ingezeten dier gemeente die een bezoek aan zijne familiebetrekkingen aldaar had ge bragt en op schaatsen huiswaarts was gekeerd is juist op het oogenblik dathij in de nabijheid zijner wo ningzijne schaatsen wilde afbinden, door het ijs ge- zakten verdronken. Een droevig ongeluk heeft H. woensdag op liet Zwarte Water tusschen Hasselt en Zwartsluis plaats gevonden. De dochter van den heer burgemeester van Wanneperveen hare dienstmaagd en een man ver maakten zich met schaatsenrijden op het nog niet zeer sterk ijs Eensklaps zakten alle drie er door. Onmidde- lijk stelden de aanwezigen krachtige pogingen in het werk om hen te redden hetwelk hun slechts niet den man gelukte. De vrouwen schoten onder het ijs en ver dwenen voor aller oog. Den volgenden morgen heeft men opeenigen afstand van de plaats des onheils waar zij door den stroom waren heDengevoerd de lijken wedergevonden met de hoofden het doorzigtige ijs rakende. Het hof van Drenthe heeft F. R. l.oerd of Soerd nit Zevenhuizen wegens het stelen van een paard tot een tuchthuisstraf van 13 jaren en 4 maanden veroor deeld. Reeds vroeger heeft gemelden persoon naar wij vernemen 12 jaren in den kerker don'rgcbragl. Toen het vonnis zoude uilgesproken worden moest de beklaagde eerst uitde gehoorzaal der arrond.-reglbank gehaald worden, vermits hij wegens drie diefstallen teregt staat. Men schrijft nit Zwolle, aan het H. en Eff. bl. dd. 20 Nov. Door dm kantonregter alhier is heden uitspraak gedaan in zake van den verkoop der Hollo- way-pillen. De mededeeling van dit vonnis achten wij des belangrijker omdat er schier geene stad in ons vaderland, ja weiligtop de geheele bekende wereld bestaalwaar niet een of meer neringdoenden worden gevonden die zich met het debiteren daarvan belasten, liet kantongeregt heeft o. a. aangenomen: 1. dat door Thercsia van der Ven ten huize van de firma Dekkers en Co., waarvan zij vennoot is verkocht een boekje bevattende de omschrijving van het gebruik van ge noemde pillen als geneesmiddel met 49 pillen 2. dat volgens het verslag van de daartoe benoemde deskun digen die pillen zijn vervaardigd uit aloë gumma gutti en saffraan,en mitsdien zijn eenzametigesteldge neesmiddel dienende voor inwendig gebruik waarvan de verkoop bij de wet van (818 is verboden beklaagde voormeld mitsdien veroordeelende tot eene boete van 50 en de kosten met verbeurdverklaring van deals overtuigingsstukken gebruikte pillen voorzooverre zij nog aanwezig zijn. BUITENLAN D. DUITS C H A 19 9 Keulen, 26 November. Uit Bern wordt gemeld dat 1 jonge lieden uit het kanton Waadland dezer dagen zijn omgekomen bij de beklimming van den - St. Bernard welken zij wilden overtrekken om zich naar Italië te begeven. Niettegenstaande alle waar schuwingen hadden zij Marlignv verlaten nadat de storm had opgehouden in de vlakte te woeden maar ter naauvvernood halverwege in hel gebergte waren zij door koude (er woei een sterke noorde wind) be vangen welke hun belette hunnen weg voort te zetten en heeft men hunne lijken gevonden op eenige honderd passen alslands van elkander. De Russische grootvorsten Nicolaas en Miclücl zijn van hunne reis naar het zuiden des rijks in de hoofd stad teruggekeerd. Ten gevolge van het besluit der regering om de zee van Azoff voor het toekomstige legen eiken vijandelijken aanval te dekken, en daarom de zeeëngle van Ivertch tot een tweede Gibraltarter wederzijde met vestingwerken voorzien te maken hadden de grootvorsten Kerlch bezocht, om deze wer ken, met name die welke op kaap Paulawski aangelegd worden, in oogenschouw te nemen. r s A ii s E IJ s. Parijs 26 November. Groote geestdrift heeft zich geopenbaard voor deleening ten behoeve van hel ka naal van Suez zoodat die leening reeds meer dan vol- leekend is. Bij het nemen van proeven met stukken geschut te Yincennis is de generaal der genie Ardaut gisteren door een kogel gedoo I. Naar luid van particuliere beriglen uit Rome'

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1