w.° m. 1EBIXZEESCH Zaturdag 20 November. i>8 i* f Woensdag en Xaturdag. ABONNEMEFiJS-PBIJS. Per drip maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 1 1 ure'smorgens BEREN DM A R I N G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Donderdag den 25 dezer maamldes namiddags 1 wee ureaan de/.elke, door den Deurwaarder J. van der BENT op de gewone voorwaarden, in het openbaar te veilen en verknopen 33 sliikt np- ganetete 4!P i ier.' HS O A3 IC aldaar slaande, aankomende de gemeente, zijnde zeer geschikt voor Werkhonl. Zierikzee den 12 November 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. DE JONGESecretaris. BERENDMAR1NG. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag den 24 dezer maandeene Inspectie zal worden ge houden op de Vvan de gemeente en van de ingezetenen wordende een ieder uilgenoo- digd zijne 'Vloedplanken ten dage der Inspectie behoor lijk gesteld gereed lebouden teneinde zicb te vrijwaren oor debocleden nalaligenbijdc verordening opgelegd. Zierikzee12 November 1858. B. C. CAU. Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, bren gen ter kennis van de ingezetenendal bel suppletoir kohier der belasting op de konden in deze gemeenteover hel loopende dienstjaarna gedurende 14 dagen Ier Se cretarie der gemeente ter lezing Ie hebben gelegen, op den 15 dezer door den Gemeente-Baad is vastgesteld en nu andermaal gedurende acht dagen op dezelfde plaats, ter lezing zal voorliggen, ingevolge de Wet. Zierikzeeden 17November 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee let tende op de arlt. 45 en 47 van het Policie-lieglement voor deze gemeente, Verbieden van heden af het schuren spoelen of dweilen van straten, stoepen of klinkerpaden alsmede het wasschen van glazen en herinneren dal de inge zetenen verpligl zijn, vóór hunne huizen en gehouwen, edurende het vriezend weder, asch of zand te slrooi- jen en te zorgen dat geen water uit dezelve langs de stralen loope of daar worde uilgestort op de slraf hij het I'olicie Reglement verordend. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 19 November 1858. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 17 November. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhieris in hare vergade ring op gisteren, lot haren secretaris benoemd de heer C. van der Vliet. Dz. Zierikzee, 18 November. In de uilvocrige officiële rapporlen betreffende de Djambische expeditie opge nomen in de Slaais-Courant van gisteren, treffen wij ook eene eervolle vermelding aan van den officier van gezondheid Lelzerdie geboren is in dezesladen tot aan zijne in dicnstlreding alhier woonachtig was en de algemccne achling genoot. Is zulk een onderscheiding voor dien jeugdigen verdienstelijken en kundigen off.cier hoogst vereorend zij is niet minder verblijdend voor zijne alhier wonende heirekkingen en vrienden en het is ons een waar genoegen dit gedeelte van hel rapport hem betreffende alhier over Ie nemen. Het luidt aldus; «En zou ik van hel allerbraafst koen en bedaard gedrag der officieren van gezondheid Jorrilsma van de larrdmagl en Lelzer Van de marine, geene melding maken Dan zou ik futu en. mijn pligt te kort doen. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- cn Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve hel egelreqt Iedereen is er vol van, hoe zij onder hel hevigs! vuur van den kraton een weinig op zijde tusschen denzehon en de plaats waar ik mij bevond, de vele gekwetsten met de grootste kalmte hielpenen om geen gevaar dachten. Ook verdient allen lof het gedrag van den hospitaal soldaat F. Boser no. 37494 die nadat de koelies, met het dragen der vcrbandlascli heiast, reeds vroeg waren weggeloopen die zelf op zijne schouders nam en overal op zijde van den doctor bleef en na de ver overing van den kraton nog een der ijverigste was in hel helpen verbinden der gekwetsten," De ollicïele rapporten bij het departement van marine ingekomen melden o.a. hel volgende omtrent de Djambische expeditie De expeditie tegen Djambi is, ofschoon niet zonder verlies van onze zijde, alJezios gunstig afgeloopen. De hoofdplaats Djambi is door onze troepen bezet. Nadat allo pogingen tot onderhandeling waren mis lukt had hij hel aanbreken van den dag op den 6 Sep tember de landing plaats op eeuen afstand van circa twee mijlen van dc hoofdplaats, waarna de troepen onder begunstiging van een hevig vuur der lot de ex peditie behonrende oorlogschepen langs een voetpad aan de reglcrzijde der rivier naar de hooftJkatnpong Djambi optrokken. In den tijd van drie uren werden al de versterkingen genomen en tegen 10ure des mor gens was men meesier van den kraton des sultans. Vooral bij den aanval op den zeer versterkten kraton was de tegenstand builen alle verwachting hardnekkig en wanhopig, doch door de dapperheid onzer troepen werd dc vijand uit dcnzelven verjaagd, in weerwil van zijn geweldig vuur. De Djambinczen waaronder de sultan en dc rijks- groolen zijn gevlugt naar men verneemt naar dal gedeellc van Djambi hetwelk grenst aan Soengie Dagoe (Padangsche bovenlanden) met achterlaten van eene menigte geschut geweren lansen en andere krijgs behoeften. Tegen den avond was de hoofdkampong ge heel veriatenen legerden de troepen zich inden kraton. Het verlies van den vijand moet zeer groot zijn om streeks lijken werden na de inname der versterking op verschillende plaatsen gevonden Van onzen kant zijn vier man gesneuveld terwijl 34 zijn gewond waaronder twee olïicieren. Op de stoomschepen zijn 5 man ernstig gewond. De afdeelingen van de tweede, kamer houden zich bezig met hel onderzoek over het ontwerp van wet, houdende bepalingen omtrent het gebruik van spoorwegen terwijl het ontwerp tot wijziging van hel tarief in de sectien zal worden onderzocht. .Men verneemt, dat de meerderheid van de leden der tweede kamer van de staten generaaldie dezer da?en deelgenomen hebben aan het onderzoek in de afdeelingen,over het ontwerp van wel lol bekrachtiging van eenige artikelen der overeenkomst, met de heeren Sloet en Reuchlin aangegaan nopens den aanleg der Noorder-spoorwegen zich legen de voorwaarden dier concessie heeft verklaard. Tevens wil men weten dat de meerderheid der bedoelde leden voortdurend tegen den aanleg van spoorwegen van staatswege ge stemd is, en ook dit uil het gehouden onderzoek in de afdeelingen zou zijn gebleken. Van onderscheiden zijden moet zijn aangedrongen op het stellen van regels bij de wel lot uitgifte van concession. In de zitting van de tweede kamer der stalen generaal van jl. woensdag was onder andere aan de orde de beraadslagingen over hel voorstel van den heer Sloellul O Uil ruis tol hel afkoopbaar stellen der tienden. Alvorens daartoe wordt overgegaan wordt door den heer van Eek uil naam der commissie voor de ver zoekschriften rapport uilgehragt op een adres betref fende dit onderwerp. Dit adres zai ter griffie worden ncdergeiegd. De voorzitter opent thans de beraadslagingen over het voorstel van den héér Sloet. Dc heer Anemaet bestrijdt, het voorstelwaarin hij eene ongeoorloofde aanranding van het eigendoms- regt ziet. Uil 'sHertogenbosch wordt gemeld hoe aller treurigst hel mei den waterstand en de scheepvaart ge legen is. 84 schepen van aierlei grootte liggen voor l.ngelen vast, en kunnen noch de Maas noch de stad bereiken. Hoe zeer de handel hierdoor lijdt zal wel niet gezegd behoeven te worden. Dii is nog meer te bejammeren hij de xoo buitengewoon vroeg ingevallen vorst. 1 aaienhoven verneemt men dat vele schippers in plaats van elkander te helpen en voor elkander in te schikken elkander het vaarwater nog heiemmeren. Hel ware te wcnschen dat eenig gezag tusschen beide kwam om die onwiliigen lot hunnen pligt te brengen en in allen gevalle maatregelen te nemen alle ware het ook met opofferingen van eenige kosten om de bele ruïneringen le doen ophouden Vele dier schip pers, wier schepen thans reeds meer "dan acht dagen vastzitten verkeereu in de meest benarde orustan- I digheden. I Men scli rij ft uit Sexbicrum van 8 dezer Als I eene zeldzaamheid verdient melding dal gisteren &l- bier een arend is gescholen. Zijn vlugt is bij naauw- I keurige meting bevonden te zijn 2Ned. el. I Men schrijft uit Zulphen van 14 dezer Gisteren heeft zekere Af., in het iiaggeroordalhier zich in eene. vlaag van droefgeestigheid met een kaasmes bijna let terlijk den hals afgesneden. Door de vernuftige kunst bewerking vaneen onzer bekwame heelmeesters heeft men den ongelukkige» zelfmoordenaar noch een paar uren in het leven behouden doch daarna is hij on der de vrecsselijksle pijnen bezweken. Van den 5 lot cn inel den 12 dezer zijn 18 run deren in de provincie friesland aan de besmettelijke longziekte gestorvenen 25 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaaktbe dragende daardoor bet totaal der gevallen sedert den I Januarij dezesjaars 4019. BUITENLAH D. doixschtahd Keulen 13 November. Uit de volkstelling, welke onlangs heeft plaats gthad is gebleken dat de bevol king van bot rijk bedraagt 37 millioen zielen, en der halve één millioen meer dan bij de volkstelling in 1850. Karl Mozart, zoon van den beroemden componist onlangste Milaan overledenheelt bet grootste deel zijner bezittingen aan hel Mozarleum van Salzburg ver maakt. Een ouden en trouwen bediende heeft hij het geheelc mobilair van rijn buis geschonken benevens al bet zilverwerk 10,000 zwatizigers en bet levens lange gebruik zijner villa Caversaggio op een mijl afstand van Veresa, welke na den dood des bedienden aan die gemeente vervalt. De overledene is slechts twee dagen ziek geweesthij is den disten October des avonds ten 8 ure overleden de glimlach om den mond en dc oogen gevestigd op het portret van zijn vader, wiens naam onsterfelijk is. Uit Stulgard wordt de volgendeaardige bijzonder heid medegedeeld in een huis alhier werd 5 jaren ge leden eene groote volière geplaatst en mot verschil lende inlandsche en kanarievogels bevolkt. Onder de eersten was een roodborstje. Na verloop van een jaar gaf men op een warmen lentedag, de vrijheid aan de inlandsche vogelen cn liet alleen de kanarievo gelen in de volière achter. Toen de eerste sneeuw viel vertoonde hel roodborstje zich in de woning zweefde cn sjilpte rondom de buisgenooten en de volière, rustte niet voor men liet daar weder had binnengelaten en bleef daar den ganseden winter door zeer vrolijk door brengen maar toen de lenie was wedergekeerd gaf hot le kennen dal het op nieuw vrij wilde zijn en men liet liet andermaal wegvliegen. Dit heeft zieli nu drie jaren achtereen herhaalden dezer dagen zoodra de eerste sneeuw gevallen was, kwam het diertje zich ten vierden male laten opsluiten. De beroemde Barnliagen von Ense was een mees ter in de snijkunst. Bloemenmenschen dieren landschappen, in een woord allerlei voorwerpensneed hij zoo fraai daarenboven zoo klein dat men een vergrootglas noodig had om al les duidelijk waar te nemen En toch was dat snijwerk vol uitdrukking en waarheid. In zijne gedenkwaardigheden verhaalt hij dal deze bijzaak welke hij slechts uitoefende als uitspanning hem meer gunst vieijerij voordeel en aanzien in de maatschappij heeft verschaft dan al zijne overige kun digheden. Men schrijft uit Petersburg van 12 dezer. In den afgeloopen nacht beeft de Newa zicb vastgezet. De scheepvaart is gestremd. f k a n k u ij k. Parijs, 14 November. De entrepots van Bercy en van Ivry zijn overladen met vaten wijn van de ver- I schillende soorten welke het rijk dit jaar in zoo rui- i men overvloed heeft opgeleverd. Niemand herinnert zicb ooit zulk een groeten toevoer te hébben waar- genomen,

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1