GODRANT. 3.° 91. Zaturdag 13 November. BEST™ MMSTRATIEN m Woensdag en Zaturdag. tel- RUS ilMZEESC A BONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste vorenvoor 1t uresmorgens VERSCHIJNT B EKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders vanZierikzee lellende op de goedkeuring door heeren Gedeputeerde Slaten verleend op hel eerste aanvullingskohierder hoofdelijke belasling over hel loopendc dienstjaar binnen deze gemeente, maken den belanghebbenden bekend dat dit executoir verklaarde kohier op heden aan den Geineenle-Ontvanger wordt verzonden, ten fine van invordering. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzeeden 10 .November 1858. II. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. Oe Burgemeester van Zierilczee brengt ter kennis ■van de ingezetenen dal er op Maandag den 15 dezer des namiddags ten 12'/, ure, op het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeenle-Piaad zal gehouden worden. Zierikzee den 10 November 1858. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzeezijn voornemens op Donderdag den 25 dezer maanddes namiddags twee ure, aan de Zelke, door den Deurwaarder J. van der 15liNT 0|i de gewone voorwaarden, in het openbaar te veilen en verknopen: 35S stuks op~ gaairrfe Olanc It O O Hl K I* aldaar staande, aankomende de gemeente, zijnde zeer geschikt voor "Werkhoul. Zierikzee den 12 November 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bren gen ter kennis van de ingezetenen: dat o, Woensdag (ten '24 dezer maandeene Inspectie zal worden ge houden op de VioerigalaitHt'ii van de gemeente en van de ingezetenen wordende een ieder uilgenoo- tligd zijne Yloedplanken ten dage der Inspectie behoor- lijk gesteld gereed lehoudenten einde zich Ie vrijwaren vnor deboeteden nalaligenbijdc verordening opgelegd. Zierikzee, 12 November 1858. B. C. CAU. Uoorsiffer. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Sedert het in werking brengen der stoombooten Telegraafvarende van Botterdam naar Antwerpen zijner van de eene en andere zijde veleklagten bij zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken daartegen ingediend zoo door besturen als door particulieren van de langs de rivier de Eendragtgelegene polders wegens schade die door de snelle vaart der stoombooten Tele graaf aan de dijken en oevers wordt te weeggebragt. Thans veriyeeint men dat door z. exc. den minister voornoemd in deze eene beschikking genomen is Waarbij aan de adressanten wordt te kennen gegeven dat een onderzoek door deskundigen opzettelijk is inge steld hetgeen geenszins heeft geluid lol deovertuiging dat de genoemde booten eenig nadeel aan de oeverwer- ken zouden te weeg brengen maar dal niettemin ter voorkoming van mogelijke schade de ondernemers zijn uiigenoodigdde snelheid hunner booten to top de helft te doen verminderen op die plaatsen waarde tooien op korten afstand langs de oevers moeien varen Den 15 dczpr zal een zeer verdienstelijk militair te s Hage zijn vijfligjarigen diensttijd tellen. Dominicus Voigt Zwitser van geboorte, trad in Mei 1809 in dienst,, onder zijne 40 jaren effective dienst zijn vijf campagnejaren begrepen. In September 1830 mogt tij wegens zijn uitmuntend gedrag in die dagen, de Militaire Willemsorde verwerven. Hij is, zoo men toeenttbans de eenige die als soldaat met die orde )s begi ligd en bij wordt als militair niet minder dan sis huisvader om zijne regtscbapen denk- en handel PRJJS DER ADVERT ENT IEN Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van \-6regelsaf 1 óehalve het ïegelreg wijze geprezen door ieder die hem kent. Hij heeft zich de onderscheiding waardig gemaakt, dal hij tot ordonnans van den prins van Oranje is benoemd. Als eene opmerkelijke omstandigheid kan hier worden bij gevoegd dat de vrouw van dezen zoo geacliten militair ook ill bet jaar 1814 met baren man den veldtogt in Duitscbland beeft bijgewoond en dat zij hem in 1830 tot in Brussel beeft gevolgd alwaar zij vele diensten aan de gekwetsten der Nederlandscbe troepen beeft bewezen. Zij heeft een gelijk gelal dienstjaren als haren man, die thans '27 jaren achtereenvolgens slaat bij de 4de compagnie 2de balaillon van bet regiment grenadiers en jagers. Dezer dagen ontstond in de gemeente Sleeuwijk bij den landbouwer G. Vink brand die zoodanig toenam, dat in weinige oogenblikken de geheele hofstede en al hel zich daarin bevindende een prooi der vlammen werd. De oorzaak gelooft men aan kwaadwilligheid te moeten toeschrijven. Men schrijti uit Harderwijk van 8 dezer lieden nacht is bier reeds sneeuw gevallen en wel in zulk eene mate dat de naclildiligeiice van Amersfoort daardoor twee uren later dan gewoonlijk is aange komen. Uit Nieuwveen meldt men van 6 dezer. Een man legde een bezoek af bij zijn schoonzoon, een water- molenaar. Daar gekomen nam hij zijn kleindochtertje op den arm, oin hel kind buiten den molen te laten spelen. Bij ongeluk onbekend met de gewoonte, dat steeds de deur gesloten is waar langs de roeden van den molen loopen ontgrendelde bij de geslotene deurdoch naauwelijks daar buiten gekomen treft de molenroede bet hoofd van bel kind met dat gevolg, dat de herse nen een eind wegs beenspatten. Het kind bleef alzoo onrniddelijk op de plaats dood. Men schrijft uit Hardenbergh het volgende Niet alleen in deze gemeente maar ookonderGramsbergen heerscht onder de varkens de zoogenaamde blaauwe ziekte waaraan reeds velen zijn gestorven. Zelfs bij veehouders die door bet mesten van eenige varkens hunne renten en andere uitgaven bestrijden hebben daarvan veel te lijden. Aangaande den beruchien dirf/Tilf, zich noemende Scliullz wordt weder eene bijzonderheid medegedeeld, waaruil blijkt boe gevaarlijk deze persoon is. Men weet dat hij, voor zijn confinement gedurende 7 jaren te Woerden in Duilscbland verschillende malen lol ge vangenisstraf veroordeeld werd, doch telkens wist te ontsnappen. Hij wist onder anderen te ontkomen uit de gevangenissen te Wittenberg, Stendal, Braunsweig, Hamburg, Scliwarlau, Euten en te Vechta. Sedert hij in bet buis van verzekering te Arnhem was overgebragt hoorde men reeds van herbaalde mislukte pogingen om van daar te ontvluglen. buitengewone maatregelen werden er genomen, om zijne onlkoming Ie beletten en zij blijken thans hoog noodig te zijn Gisteren in den vroegen morgen toch vond men Schullz in den gang der gevangenis alwaar hij door bet geheim gemak uil zijne cel is gekomen. Hij had den rooster, die zich in het gemak bevond, verbroken en meteen der ijzersdaar- van zich een weg lot den gang gebaand. In den gang zelf was hij reeds bezig een gat in den buitenmuur te breken toen hij ontdekt werd. ünnoodig is hel hierbij te voegen dat men hem belette zijne morgenwandeling voort te zetten. Men hoeft hem thans aan een keten vastgeklonken. Men verneemt dat eenige Belgische heeren eene conferentie te Tilburg hebben gehouden met de aldaar beslaande commissie in zake van de spoorweg- aangelegenheid. Saar men wil zoude bij die heeren het voornemen bestaan de concessie aan te vragen tot het aanleggen van. eeueii spoorweg van Turnhout op die gemeente. Te Luik is dezer dagen den vleeschhonwer F. gestorven door een voorval dat dient vermeld Ie wor den dewijl zuks een gevaar aantoont waarlegen elk een zich niet altijd vrijwaart. F. vilde namelijk een beestgcslorven aan eene besmettelijke ziekte. De vleesclibouvvcr bad eene kleine woud aan den arm en dit was genoog om bet venijn daardoor in bet ligchaam te doen binnendringen. Weldra kreeg F. verschrik kelijke pijnen en is bij zaturdag jl. bezweken niet tegenstaande alle aangewende pogingen der doctors, In den nacht lusschen den 30 en 31 October jl. zijn er dieven binnengedrongen op de hofstede be woond door B. Thienpont digt bij den Yogel te Ai el Ie. De knecht, dit gewaar geworden zijnde, is j opgesprongen en beeft zich gewapend met zijn geweer, waarop de kwaaddoener op hem aanviel. De knecht, intusschen gebruik makende van zijn geweer, heeft zijn schot op bem gelostwaarna de kwaaddoener de vlugt nam. De landbouwer door bet schot gewekt, vervoegite zich nu weldra bij den knecht en beide trokken uit om den aanrander te vervolgen. Buiten gekomen bemerkten zij dat er omtrent 200 ellen verder een voorwerp stond te branden. Toen zij na derden, verdween dit vuorwerp, het was toch de kwaaddoener zelf die al loopende al zijne kteederen, welke in brand gescholen waren, zich van bet lijf rukte. De gevondene klecderen waren gedeeltelijk verbrand en met'bloed bevlekt maar den kwaaddoener zeiven heelt men niet in handen kunnen krijgen. BUITENLAND, rdltschlasli Voor cenigen tijd vernam men dat eenige ge huwde dames om jaglaklen hadden aanzoek gedaan doch dat zij haar waren geweigerd omdat vrouwen zonder speciale toestemming van bare mannen geeno burgelijke handeling kunnen aangaan. Thans blijkt ecliler uil bet blad le Sport dat meerderjarige onge huwde jufvrouwen de gevraagde vergunning om te ja gen hebben bekomen; te Straatsburg heeft mej. Ca- roliene llchn een jagtakte gevraagd en gekregen. Te Leipzig is een aanzienlijk huis dat vooral in olie en granen speculeerde, gefailleerd er zouden ook Nederlandsche huizen daardoor gelroffen worden. r h a k s b ii k. In de dagbladen wordt de aankomst te Parijs ge meld van eenige Britsche agenten die zich bezig houden met den handel in vrouwen voor zoover zij namelijk van bet bewind der kolonie Victoria in Australië last hebben ontvangen om een duizendtal vrouwen tegen hooge premiën le verbinden om zich naar dat gewest le begeven waar zij goede vooruit- zigten hebben om fortuin te maken. De agenten zijn, naar men meldtzeer beschaafde lieden en moeten reeds een aantal verbindlenissen hebben gesloten. Zij beginnen met bet geven van den zoogenaamden gods penning als een waarborg voor de uilbetaling van de geheeie vastgestelde som bij de ontscheping in de ko lonie. Er worden personen gevonden, die beweren dat de Britsche agenten niet alleen geene moeite heb ben om vrouwen te vinden die zich willen verbinden maar veeleer moeite hebben om eene geschikte keuze le doen uit de menigvuldige aanzoeken, waarmede zij als bet ware worden overstelpt. Men wil welen dalreeds voor 180 duizend ac tiën van de maatschappij Ier doorgraving van de land engte van Suez is ingeschreven. Er is te Parijs eene dame aangekomen waar op de algemeen,; aandacht gevestigd is. Zij woonde vroeger le CastromarirnPortugal doch was niet zeer gelukkig gehuwd daar haar echtgenoot zeerja- loersch was. De heer d'Ayamonte argwaande dat zijne vrouw liefde gevoelde voor de graaf Aviz de Niebla en dat deze haar in hel geheim bezocht Om te on derzoeken of die argwaan gegrond was gaf hij voor eene builenlandsciie reis te moeten doen verwijderde zich werkelijk een paar dagen en kwam toen eensklaps terug. Het gevolg hiervan was dal hij niets vond wat vermoeden kon bevestigen. Des morgens vroeg vond men bem echter dood bij was vergifiigd. Mevrouw d' Ayamonte w erd beschuldigd deze misdaad gepleegd te hebben zij werd naar de gevangenis gebragt en baar huis verzegeld. Haar proces werd gevoerd en alle ver moe,lens alle getuigen waren zoo zeer te haren na- deele dal zij ter dood veroordeeld werd. Bij het voor lezen van het \omiis kwam echter de graaf Aviz de Aiebla de gereglszaal binnenstuiven en verklaarde dat hij alleen de schuldige en dat mevrouw d'Ayamonte ge heel onschuldig was. Hij zeidc dal bij die vrouw be minde en om iiaar te huwen baar ecbigenoot vergif tigd had. Tbansontstond een tooneel dal alle beschrij ving te bovengaat. Mevrouw d'Ayamonte, die werkelijk den graaf beminde en door hem bemind werd zonder dal zij elkander ooit hunne liefde bekend hadden be kende thans op bare beurt schuldig te zijn terwijl de graaf zijne eigene beschuldigingvolbicld om zich voor baar die hij voor werkelijk schuldig hieldop le offeren. De zaak werd geschorst, om uit deze verwarring te ge raken en nog meer bewijzen voor de schuld van mevrouw d'Ayamonte le vinden werd het huis ontzegeld, alle meubels werden onderzocht alle papieren nagelezeD en men vond eindelijk in eene secretaire van den beer d'Ayamonte een briefwaarin hij erkende zich zelven ver-

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1