W.°87. Z&turdag 30 October. 1858 BËST1M A 4DIMST11AT115N r NIEUWSTIJDINGEN t Woensdag en Zaturdag. i ZIEMZEESCHE COURANT. .4 B ONN EM ENTS-PRIJS Per cine maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. [nzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens BEKENDMAKING. I! cfsfmeester en Wethouders van Zierikzce ma ken be* end dal het suppletoir kobier der belasting op de honden in deze gemeente over het loopende dienst jaar op heden door hen voorioopig is vastgesteld en van den 1 tot den 1.4 November aanslaande, ter Sc- retarie dezer gemeente voor eenieder ter lezing zal [voorliggen, ingevolge de Wel. Zierikzee den 27 October 1858. li. C. CAU Voorzitter. C. ee JONGE Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 28 October. De afdccling Schouwen n Duiveland v der Zeeuwsche Maatschappij van Land- >ouw hield heden eene vergadering ten huize van den ogemonthouder J. H. Swarlsalhier. De voorzitter verd benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene tajaarsvergaderingdie zich deze benoeming heelt aten welgevallen. Er is na cenige discussie besloten tm een voorstel naar de algemeene vergadering op te renden houdende om een stuk land te doen draineren, en einde tol voorbeeld en onderrigt voor belangbeb- tendett Ie strekken. Ook is nog besloten vijftig gulden dj Ie dragen aan de Sociëteit tot Nut en Genoegen, voor :1e door baar op aanstaande donderdag te houden ten toonstelling van rundvee. De gemeenteraad van Gouda heeft tot 2den of onder-architect, om tevens les te geven in hel bouw kundig leekenen aan de stadsleekenschool aldaar be noemd den beer J. K. Lubrijnte Zierikzee. Iilkerzee 21 October. De dag van heden was voor deze gemeente een ware feestdag. Immers het waren de beer J. Koonian en mejufvrouvv M. de Jongeach- enswaardige ingezetenen dezer gemeente die bun vijftigjarig huwelijksfeestin goeden welstand moglen ieren. Keedsin den vroegen morgen verkondigden vlaggen en eerepoorten de geestdrift van in- en op- jezetcnen. In den namiddag vertoonde het oude echtpaar zich op eene kleine wandeling in het dorp, onder het uitslrooijen van suikergebak, omringd van een tal van kinderen kleinkinderen en achterkleinkind eren aanverwanten en genoodigden. Des avonds nalden geweerschoten en werden er vreugdevuren ter ïunner eere ontstoken terwijl het feest ook door een llerprachtigsl vuurwerk werd opgeluisterd. Aan enen vriendschappelijke», goed toebereiden disch (ijverden aan het hoog bevoorregte echtpaar door hunne Baasle betrekkingen en vrienden in menigen dronk en in warme taal beilgroeten toegebragl en in ieder min- Bermogend huisgezin was dien avond een goede maal tijd bereid. Deelneming en dankbaarheid ontbraken ook daar niet, Dc vele bemoeijingen door burgers en jongelingen dezer gemeente ter cere van dat echt- Jaar gedaan getuigden van hunne warme belang stelling. Aan hen zij eere gebragt die bij eene gepaste vrolijkheid en uitmuntende orde de kroon hebben ge zet op een feest dat lang ceneaangenaine berinne ring zal achterlaten. Ter bevestiging van het vroeger medegedeelde ierigtnopens ile viering van den verjaardagdes koniugs Slrekke dat door hel departement van marine eene Circulaire aan de vloot is uitgevaardigd inhoudende lal Zr. Als. geboortedag den 19 Februarij a. st. we derom zal gevierd worden, lïene circulaire van dcnzelf- en inhoud is door den minister van oorlog aan hel leger erigtterwijl ook door hel departement der koloniën n hel leger in Ned. Indie is' kennis gegeven dal de [erjaardag van den koning voortaan weder afzonderlijk I worden gevierd. bij kon. besluit van 14 October is benoemd tot dder der orde van den Ned. I.eeuw dc heer tV. E. roesen luit.-kolonel der inf. van bet leger in Ned. die laatstelijk waarnemend 'resident der Wester af ding van Borneo thans met verlof in Nederland. Naar men van goederband verneemt beeft bet ngelsche kabinet ten gevolge der billijke verloogen II het Nederlandscbe afgezien van de inbezitneming ilan Serawak op Borneo. VERSCHIJNT. .11. zalurdag avond werd te Ouddorp bij den kas telein B. een zilveren horologie verloot. Zoo als ge woonlijk waren hierbij eene partij boerenknapen te genwoordig en bet gebruiken van jenever werd niet vergeten ten gevolge waarvan (wee boerenknapen, beneveld door het sterk gebruik van dien drank in twist geraakten welke twist zoo hevig liep, dat zij elkander met messen vechtende aanvielen en een dier knapen zijne tegenpartij met zijn mes zulk een lie- vigen steek in den onderbuik loebragt dat de inge wanden er uit peilden en hij aan de gevolgen daar van heden is overleden. De dader is gevat en gevan kelijk naar Brielle gebragt. Alenscbrijft uit Breda van 25dezer: Voor eenigc dagen is bet door den ijver der marechaussee gelukt den diefdie'.sedert driejaren gedurig koeijen uit de weide stal te arresteren zoodat men hoopt nu voor goed van die brutalediefslallen bevrijd teworden. Men verzekert dat de dief. Ver-maat genoemd de koeijen schoenen aantrok waardoor hij noch voetstappen noch spoor dezer dieren achterliet. Men schrijft uit Schévcningen van 25 dezer De beugvisscherij welke in de vurige week alhier is aangevangen laat zich voorioopig zeer gunstig aan zien dagelijks worden de schelvisschen bij duizend tallen aangevoerd en men beijvert zich om het aantal hooien die daartoe worden gebezigd met nieuwe te vermeerderen. Door deze toenemende uitgebreidheid, vooral ook van do steurharingvangst waartoe ruim honderd bomschepen zijn uitgerust, komt men zee lieden te kort en allen die maar eenigzins met de be handeling van een en ander bekend zijn vinden dan ook werk. Aangaande de valschkeid die den ontvanger der gemeente Almelo te laste wordt gelegd verneemt men nader, dat door de arrondisscments-regtbank le gen hein regtsingang is verleend ter zake van eene aan hel provinciaal gouvernement te Zwolle ontdekte ver- valsching van een groot aantal consentbiljetten we gens uitvoer van wijn en gedistilleerd, waardoor de boeveelheid dier goederen vergroot en dus de som der restitutie vermeerderd was boven bet bedrag der aan dc uitslagers betaalde sommen en de gemeentekas dien ten gevolge benadeeld werd. Nadat de bedoelde per soon in hechtenis is genomenbeeft bij zijne schuld alreeds bekend terwijl bij door den gemeenteraad in zijne functien geschorst is. Alen schrijft uit Wanneperveen 25 dezer. He den morgen is alhier levenloos ie bed gevonden de land bouwer G. v. d. V. vermoedelijk ten gevolge van ver giftiging. Aan den officier van justite te Zwolle is bereids kennis van bel feit gegeven. Men schrijft uitAssenvan 24 dezer: Als eene bij zonderheid der vermelding waardig, deelt men mede dat in dit gewest zich eene familie bevindtbeslaande uit eene zusteren zeven broeders waarvan de jongste bin nen eenige dagen zijn TOsten verjaardag zal vieren. De zuster(deoudsle)isbijna 85 jaren oud. Allen zijn kracht - vol. B U IT EN LAN D. DUIXSCHtAMO Eene zeer bevallige danseres heeft dezer dagen te Berlijn furore gemaakt. Mcjufvrouw Lilienthal pi rouetteerde op zekeren avond op het tooneel van den koninklijken schouwburg zóó hij uitstek voortreffelijk dat dhr. Comlohr een millionair uit YVeenen die zich tijdelijk te Berlijn ophield dol verliefd op haar werd en den volgenden morgen de hand en het hart der dame vroeg. Mej. Lilienthal schonk hem beide doch stelde deze vier voorwaarden: 1° appartementen voor haar afgescheiden van de appartementen van baren man 2° eene equipage en een bedienden personeel voor haar alleen; 3° 15,000 fr. 'sjaars voor haar toilet; en eindelijk 4° (want zij heeft alles voorzien) 300,000 fr. ingeval van scheiding. De millionair teekende het contract waarin al deze voorwaarden zijn opgenomen en daarop werd het hu welijk ingezegend. E" K K K E 13 E. Parijs 24 October. De Spaansche expeditie tegen Marokko zal niet plaats hebben voor de aanslaande lente nadat de corles over de noodzakelijkheid der onderneming zullen bobben beslist. De Parijsche weerkundigen bobben de tabellen der beide vorige eeuwen doorzocht maar daarin noch PRIJS DER ADVERTEN11EN Gewone 15 cents deregel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van l-6regelsaf I behalve het ïegelregt een 16, 17 of IS October aangetroffen op welken men zoo als in dit jaar 25 centigraden warmte bad waaruri blijkt dat de herfst van 1858 lot de zachtste be hoort welke men in midden Europa sedert eeuwen ge- bad heelt. Te Bordeaux is een toestel uitgevonden waar door men rijpe druiven het gehcele jaar door friscli kan houden. Hel beslaat uit een cylinder van blik ge vuld met versch water, hebbende aan de eene zijde een trechter om het water in te laten en aan den ande ren kant eene kraan om het uil te laten daar het wa ter dagelijks moet ververscht worden. Alet betrekking tol de zaak il/ortara wordt gezegd dat de pauselijke regering de Israëlieten iu hare sta ten gedwongen heeft het kostgeld van den 'nieuwen be keerling te betalen. Dit feit als hel waar is moge nu wel van ondergeschikt belang zijn doch is niet zonder beteekenis. Voorts verneemt men dat bet Oostenrijk- sche bewind aan al de bladen in hel rijk verboden heeft deze aangelegenheid in hunne kolommen te behandelen. Met brandend verlangen wordt de afloop dezer kwestie te gemoet gezien. Volgens brieven uil Turin verkeert men daar in de hoop en in verwachting dal Frankrijk het kind aan den ongelukkigen vader zal doen terug geven. Ware dit reeds het geval G E O O T-B RITTANaiBN Men verzekert, dat het Engelsche gouvernement van wege den sultan van Borneo eene verklaring ont vangen heeft inhoudende dat Brooke geen regt heeft om hel grondgebied van Serawak ofeenig gezag daar over Ie vervreemden of af te staan. De jongste stormen hebben groote schade aange- rigt op de oostkust van Engeland en men vreest hei berigt gestaafd te zien dat een kolenschip in den grond gezeild is door eene stoomboot en 15 menschen daarbij omgekomen zijn. Stukkeu hout blijkbaar van wrakkeu die op andere punten der kust aangespoeld zijn geven aanleiding om meer ongelukken te veronderstellen. Sir dames Brooke is nog niet hersteld van een aanval van beroerte die hem trof. Op de St. Lauvvrens-rivier is eene stoomboot ge sprongen bij welk ongeluk 11 menschen bet leven verloren. Met de te Malla aangebragte Bombaymail heeft men Oost-Indische beriglen tot 27 September. Den 19 September waren drie duizend muitelingen op een ei land in do Gagra verslagen 1000 daarvan zijn ter stond gedood en het getal der overigen is in hunne vlugtdoorde Engelsche artillerie sterk gedund. On der dc gesneuvelden zijn twee opperhoofden. Het verlies aan de zijde der Engelschen is niet talrijk. De muitelingen van Gwalior stonden nog te Seronge den kelijk waien zij voornemens de.Nerbudda over te trek ken. Te Bombay was alles rustig. De diligence van .Mexico naar ïampico werd op weg door roovers overvallen doch de reizigers scholen er drie dood en bicven onbeschadigd. Hel Gebed. Dionysius de tyran van Syracuse vond eens in den tempel van Jupiter eene vrouw geknield die met ernst en aandrang om zijnleven bad. Dit beviel hem groole- lijks cn meteen vriendelijken grijns nader tredende vroeg bij de biddende waardoor hij focb bare genegen heid gewonnen had. ((Ach heer!" sprak zij gijzijt de derde tyran die hij mijn leven over Sicilië heerscht. Toen de eerste aan hel bewind kwam bezat ik vier koeijen hij ontnam er mij één ik bad om zijn dood en hij stierf. Zijn zoon ontroofde inij de tweede koe en ook hem heb ik den dood gewenscht. Gij naaml de derde weg en nu bid ik dag en nacht om uw leven om ten minste de vierde te behouden. Kort maar Krachtig. Toen Hendrikdc IV koning van Frankrijk den troon besteeg moest hij krijg voeren in de Ligue meteen ledige schatkist. De sints lang onbetaalde soldaten zon den een van hunne bevelhebbers om geld van Z. M. te verzoeken dewijl het hun niet meermogelijk was lan ger hunne soldij Ie ontberen. Ik begrijp bel mijnheer zeide de vorst op vriendelijken loon maar weet gij ergens geld te vinden zeg het mij dan en gaarne wil ik medegaan.'' Uit minzaam gezegde stelde bet leger tevreden men wist dat de koning zelf niets missen konen vertrouwde den goeden koning genoegotn op beleren tijd te wachten. Opdien tijd echter spreekt eeE soldaat den koning aan en yerzoektslechlsdrie woorden

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1