'N.°86. Woensdag 27 October. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN «ISTRAT1EN Publieke Aanbesteding. f' BUITENLAN D. z., [an de ZD3UKZEESC GODRiNT. J>' ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 I ure'smorgens. VERS CIJ IJ NT. PRIJS DHR ADVERT EU TIEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van l-6regelsaf 1 óehalve het Zege/regt Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens om op Woensdag den 3 November a. s. des middags ten 12 ure, len Baadhuizc der Gemeente, in het openbaar aan te besteden liet Malten van eenen nieuwen TOKEIW, met bliksemafleider, up de JZuidhavenpoorteen en ander volgens Bestek en Voorwaarden welke van af heden (er inzage liggen van gegadigden ter Gemeente-Secretarieterwijl men tot het erlangen van nadere inlichtingen en locale aanwijzing, zich zal hebben te vervoegen ten Kantore van den Gemeente-Bouwmeester. Zierikzee den 27 October 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. G. de JONGE Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 25 October. In de vergadering der Sy nodale Commissie van de Evangelisch Lulherschc kerk gehouden te Amsterdam op den 6 October jl. is tot de predikdienst toegelaten de kandidaat D. J. Andreae van Zierikzee. Op den 17 October jl. heeft te 'sGravenhage in de voormiddagbeurt de inzegening plaats gebad van den proponent F. A. W. H Rieken, beroepen naar de Evangelische Lulherschc gemeente te Tiel welke plegtigheid werd geleid door den Hoog Eerwaarden lieer A'. N. Meppen, als lid en secretaris der Svno- dalc Commissie daartoe uitgenoodigdmet eene leer rede over 2 Tim. IV 5. Bij de handoplegging werd bij bijgestaan door den Hoog Eerwaarden Heer J. A. Et amer lid der Synode en predikant te 's Hage door den Wei Eerwaarden heer Th. Jutting, laatst predikant Ie Batavia en den Wel Eerwaarden Heer C. Rieken predikant te Zaandam vader van den beroepene. Ten gevolge van het bedanken van ds. L. H. F. «Oreutzberg predikant te Ooslerland voor de beroe ping als tweeden herder en lecraar in de gemeente van Cbarlois en Katendrechl is door den kerkcraad bel drietal aangevuld ed zamcngesleld uil dd. R. C. Ledilbocrpred. te Eibergen; F. C. A. Pantekock pred. te Brielsch Nieuwland en E. F. H. Wolfpred. te Angcren en is daaruit beroepen ds. F. C. A. ■Pcmlekoek pred. te Brielsch Nieuwland. L)e regering moetnaar luid van verscheidene beriglen hel plan hebben alle gemeenle-accijnsen af te schaffen. Tot dat doel zou het noodige reeds bij de ministerien van binnenl. zaken en van financien, voorbereid zijn. De Emancipation deelt ook het be- rigt mede met de bijvoeging dat het blad die reeds zoo lang gewenschle hervorming welke niet anders strekken kan dan om de bedrijvigheid en welvaart Ie vermeerderen ijverig zal ondersteunen. Het onderzoek in de afdeelingcn van de tweede kamer der slalen-generaal is thans voorloopig geëin digd. Na het in overweging nemen van de belasting en ccnige andere ontwerpen zijn de meeste leden uil de residentie vertrokken. Het korte reces heeft dus een aanvang cenopien en zal lol in het begin der maand November duren. Alsdan zal men bel onderzoek over de verder aanhangige wetsontwerpen voortzetten en in de eerste plaats over bel wetsontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der concessie, toegestaan voor ■den aanleg en de exploitatie van den Noorderspoorweg. Men verwacht dal de openbare beraadslaging over de begroolingswetten voor 1859 omstreeks de helft der maand November zal kunnen aanvangen. De tweede kamer der slaten-generaal zalnaar men verneemt, dingsdag den 9 November bare werk zaamheden hervatten. Yolgens een berigt in onderscheidene dagbladen is hel verlangen van Z. M. den koning om diens ver jaardag vVederom te beginnen met 19Ecbruarij 1859, opdevroeger gebruikelijke wijze afzonderlijk te vieren en zouden dus voortaan als vervallen moeten worden beschouwd de voor een tiental jaren algemeen door de regering verzondene circulaires waarbij Zr. Ms. uit drukkelijk verlangen werd kenbaar gemaakt om de feestelijkheden van dien dag te vercenigen met die ter gelegenheid der verjaardag van H. M.de koningin op den 17 .lunij. Men meldt uil 's Hage van 23 dezer. Onze stad genoot de heer Swoboda, heeft een instrument ver vaardigd van zijne eigene vinding, hetwelk moet strek ken, om op eenvoudige manier de maan naauwkeurig waar te nemen. Het bedoelde instrument vergroot 200 maal de uitvinder hoopt er in te slagen die ver grooting tot 1000 maal op te voeren en meent, dat dit instrument van veel belang voorde sterrekunde kan worden. Uil Botterdam meldt men van 23 dezer. Heden is met bestemming naar de Kaap de Goede Hoop van deze stad vertrokken bet Nederl. barkschip Ilidger•mijn, kapt. B. Verhagen. Met dezen bodem doen 80 jeugdige emigranten de reis, gezonden, op ontvangen aan vraag door de te dezer zake beslaande commissie en bovendien 50 andere personen welke niet aange vraagd op avontuur gaan deze zijn meest allen am bachislieden en arbeiders en daaronder bevinden zich vele huisvaders met hunne gezinnen. Men schrijft uit Haarlem van 21 dezer: In de vorige week is door de arrond.-rcgtbank alhierwegens overtreding der wel op het personeel een grutter veroordcehl tot eene geldboete van ƒ203,85. Van de vier paarden die hij tot de uitoefening zijn affaire be zigde had hij er eenaangegeven als paard van weelde evenwel gebruikte bij voor zijn rijtuig niet altijd het zelfde paard en het is op grond daarvan dal de ad ministratie gemeend heeft alle vier paarden als be lastbaar te moeten beschouwen. Daar nu sedert ja ren bet eene gewoonte is geworden dat zij die meer paarden voor bun bedrijf houden er slechts één voor de belasting aangeven zoo zal ile veroordeelde van dit vonnis in hooger beroep komen ten einde voor zich en allen die met hem in hetzelfde gei al verkee- ren uitgemaakt te zien, waaraan zij zich hebben (e houden. LI. dingsdag avond is de gemeente-ontvanger te Almelo ais verdacht van bel plegen van valschheid in zijne kwaliteit gearresteerd en naar de gevangenis aldaar ovcrgebragl. Men schrijft uit Ooslerhoul van 23 dezer De aardappeloogst is in deze streken geheel afgeloopen en de opbrengst daarvan is over hel algemeen eens zoo groot als hel vorig jaar. De knol heeft door de be kende ziekte niets geleden de aardappelen zijn gaaf en goed van smaak en de prijs van 1,25 tot 1,50 het Ned. mud. Als een bewijs van de menigte aardap pelen welke in deze streken worden gepootkan die nen, dat naar men berekent in dit jaar in deze gemeente 460 Ned. bunders met dat gewas zijn bezet geweest, waarvan de opbrengst op ruim 2700 lasten wordt begroot. Uit Ter Apel schrijft men dat in die omstreken in de vorige week vrij wat opschudding is te weeg gebragl door een drietal Franciskaner monniken die barrevoets en slechts door een ruw haren kleed bedekt, in het naburige Huiteubroek waren gekomen om boet predikatiën te houden. Zij waren van een groot aantal priesters vergezeld die telkens na afloop derprediking aan de van alle zijden ook uit ons land toegestroomde menigte de biecht afnamen en giften inzamelden, waarna voor langer of korter lijd aflaat verleend werd. De monniken gingen op last van den bisschop van Munster bet land door en werden rijkelijk van gelden voorzien die in de eerste plaats zullen worden aange wend lot hel slichten van kloosters. Heeds is het aantal van deze iuriglingen in Westfalen in den laatslen tijd aanzienlijk vermeerderd. In Munster zeifis een nieuw Jesuiten collegie opgerigt en dezer dagen inge wijd waartoe door een koopman in die stad onder anderen 20,000 thalers waren verstrekt. Men schrijft uit Kampen van 22 October. Ineen huisgezin bier ter stede alwaar de familie anijsmelk had gedronken werden drie personen ernstig onge steld. De verschijnselen deden den geneeskundige die ter hulp geroepen was aan vergiftiging denken bij onderzoek bleek dal in bet anijszaad een ander soort van zaad aanwezig was waaraan de ongesteldheid wordt toegeschreven. De lijders zijn met den schrik vrijgekomen en door het gehrtjikeu van azijn spoedig hersteld. Als eene zeldzame voorkpmende zaak wordt medegedeeld dat thans te Koevorden proces-verbaal is opgemaakt tegen den persoon van H. S.wonende te Zyrolle wegens het uilen van lasteringen in een logement aldaar tegen Z, M. d^tf, Ifonin^dpor hetft bij herhaling geploegd in tegenwoordigheid van een aantal personen waaronder ook een rijks veldwachter in burgerkleeding de rijks veldwachter de aantijgin gen niet meer kunnende hooren verwijderde zich kwam weldra in uniform terug vroeg naar den naam van den persoon en gaf hem te kennen dat bij legen hem proces-verbaal ging opmaken wegens zijne ge dane lasteringen ten aanhoore van onderscheiden per sonen wier namen als getuigen in dezen toen door den rijks veldwachter werden opgeschreven. Van den 9 tot en met den 15 dezer zijn 19 onin- goënte runderen in de provincie Friesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 27 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afge maakt waaronder 2 ingeönte runderen bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert den l Januarij dezesjaars 3810. Gelijk ook reeds uit de wekelijksche opgaven kan worden opgemaakt, is de longziekte onder het rundvee in de provincie Friesland dit jaar sterk aan het afne men. Dit zal nog duidelijker blijken bij vergelijking van de navolgende cijfers die allen zijn genomen over de eerste negen maanden van 1857 en 1858. Gestorven of afgemaakte runderen: 1857,6562, 1858,3724 of 43 pet. minder. Nieuwe beslagen 1857 1025 1858, .552 of 46 pel. minder. Ook in vergelijking van 1856 welk jaar over het geheel veel minder on gunstig was dan 1857, is nog altijd vermindering merkbaar, daar gedurende de negen eerste maanden van dat jaar 4185 gevallen en 731 nieuwe beslagen voorkwamen. De winter wordt door den veehouder stand dan ook met vrij wal minder ongerustheid dan in vroegere jaren te gemoet gezien. Niet onbelangrijk acht inen bet nog mede te deelen dat betrekkelijk slechts weinig ingeënte runderen door de longziekte werden aangetast. Vele jagers en landlieden maken uit het bloeijen van de beide-bloemop of er een zachte of strenge win ter te wachten is en zeldzaam bedriegen ze zich daarin. Deze plantdoor de natuur bestemd lot voedsel voor wild en gevogelte bloeit slechts in geringe mate als een zachte winter op handen is de natuur levert alsdan genoegzaam voedsel. Ifloeit daarentegen gelijk thans het geval is deze plant zeer welig dan kan men op eenen strengen winter rekenen daar het wild alsdan moet leven van bloesems van dit kruid, dat bel ouder desneeuw opzoekt. Is de opmerking juist dan kan men een strengen winter te gemoet zien. DDITSCHDRBl) Ki elen 20 Ocober. Sedert eenige dagen wordt te Berlijn een beroep gedaan op het geëerde publiek door Hippo\ijta, of hel bewonderenswaardig verschijnsel op bel gebied der damcswereld zij is 16 jaren oud en weegt 600 pond. Volgens hare verklaring beeft zij van hare prilste jeugd geen ander voedsel gebruikt dan Du Barry's gezondbeids- en krachten-herstellende Bevalenta Arabica. Tol heden is echter de waarheid dier beweringen door niemand geslaafd dan door den- gene, die dit bewonderenswaardige verschijnsel" ten zijnen bate aan bet schouwlustige publiek vertoont. Gedurende hel jongst verblijf van 'den koning en de koningin van Pruissen te Leipzig is de porte feuille der koningin, waarin zich 1000 friedrichs d'or en verschillende papieren bevonden gestolen. Eene belooning van 300 thaler is uitgeloofd voor dengerie, die eenige aanwijzing dienaangaande doet. Hel vreeselijk verhaal der poging lol zelfmoord, door een jeugdigen Siciliaau die op eene der zusters Fernij verliefd was geraakt, te Milaan aangewend, blijkt nu in dezelfde kalhegoric als dat van den moord der vice-consuls te Tetuan namelijk in die der leugen achtige beriglen te bchooren. Het Zweedsche blad Tiden dfcltmede dat de zes vrouwen die wegens afzwering van de Lutherscbe godsdienst tot ballingschap veroordeeld waren van den koning geene genade nebben ontvangen zoo als men algemeen verwacht had. Het blad somt buiten dien eenige gevallen op van vervolging en mishande ling waaraan dezer dagen weder eenige personen in Zweden ten doel stopden, welke gevallen alleen aan de verregaande onverdraagzaamheid der wellen op het stuk van godsdienst moeten toegeschreven worden terwijl bet, blad de opmerking maakt dat dit alles ge beurt in een tijd dat de keizer van China zijn land open stelt, voor de belijders van alle godsdiensten en dat de sultan, yap Turkije de bey van Tunisde schach t

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1