Zaturdag it? October 'N.°83. Woensdag en Zaturdag. an den INGEN n oer do •n om{- U O» ZIER1KZEESGHË GODR&NT. ■j ABONNEMENTS-PRIJS. Per drip maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daag ate vorenvoor l I are 'tmorgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT lEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglev van I t& regels a f 1 behalve het Zegelregl Openbare Raadsvergadering gehoudente 'I, I er i K z e e, den 13 October 1858. "Voorzitter Mr. B. C. Cau Secretaris Jlir. Mr. C. de Jonge. •Afwezig de heer J. van der Vliet. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Wordt voor Notificatie aangenomen eene missive van Gedeputeerde Staten houdende kennisgeving dat de Flooge Regering de beslis sing op de heffing der begrafenisregten tot ultimo Maart 1859 heeft verdaagd. Bij inonde van Mr. van Dongen wordt rapport uitgebragt, namens de Commissie ad hoe, betrekkelijk de begrooting van het "Weeshuis over 1857, houdende, dat aangezien geene toelichtende memorie of op helderingen zijn medegedeeld geen advies kan uitgebragt worden. Hierover ontstaan discussien waaraan Mr. Fokker, de Voorzitter, de heeren OchtmanDr. Keller, Mr.de Clercq Dr. Goemans Mr. van Dongen en Jhr.de Jonge deelnemen tengevolge van welke op voorstel des voorzitters wordt besloten de stukken aan heeren re genten Yan het Weeshuis le retourneren met verzoek van toelich ting op eeuige punten en voortaan bij de begrooting een toelichtende inerporie te voegen Zijn ingekomen twee 'adressen te weten een van C. Eisner en een van G. C. Bethe om benoemd te worden tot klokkenist in plaats van G. Overman overleden de laatste, met aanbod om 2/3 zijner jaarwedde aan de wed. Overman uittekeeren. Namens Burgemeester en Wethouders deelt de Voorzitter mede dat zij na overweging hebben gemeend te moeten voorstellen de be trekking van klokkenist te behouden op eene jaarwedde van 200. onder vcrpligtiDg van bespeling op zekere tijden en jaarlijks eene aria op den trommel van het uurwerk te plaatsen en zoo de raad dit goedkeurt dan Burgemeester cn Wethouders te autoriseren om solli citanten op te roepen. Mr. de Clercq wil, in verband met de benoeming van eenen organist, •uitstel der vervulling daar hij meent, dat het van belang is, dat de gemeente nog een goeden muzijkouderwijzer erlangt, en het vooruit- zigt wan cumulatie dier betrekking zoude kunnen leiden tot het sol liciteren van'kundige personen. 'De heer van der Grijp had er over gedacht om voor te stellen de betrekking te supprimeren daar het ldokkespel alhier niet zoo aan genaam is te noemen. Wordt echter het spel in orde gebragt dan is hij er voor dat dé'betrekking behouden blijve. 'De woorzitter.geeft inlichting dat het carillon zich in orde bevindt. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen zoodat de beschikking op de adressen wordt aangehouden. Komt in behandeling een request van de wed. Cvérman om gedu rende de vaeatune<de betrekking te doen waarnemen door den heer G. C. Bethe. Burgemeester en Wethouders stellen voor.genoemden heer met de tijdelijke waarneming te belasten zonder vooruitzigt van eenige aan spraak bij de vervulling en zulks op de belooning thans uitgetrokken of uittetrelckeo voor 1859. Op voorstel van Mr. de Clercq wordt na discussie besloten Burge meester en Wethouders te autoriseren om G. C. Bethe of een ander dc betrekking te doen waarnemen en afwijzend te beschikken op het adres ;Zooal» het daar ligt. Een voorstel der plaatselijke school-commissie tot voorloopigc rege ling van het schoolwezen wordt gesteld in handen eener Commissie be staande uit de heeren Mr. van Dongen Dr. Keller en Dr. Goemans terwijl de Commissie van de strafverordeningen wordt verzocht eene concept-verordening voor de besmettelijke ziekten aan den Raad aan le bieden hetgeen de schoolcommissie niet tot hare bevoegdheid rekent. Wordt voorgesteld geen opzigter voor de Gaz-fabriek aan te stellen als gebleken zijnde niet noodig te zijn in eene fabriek van den omvang als de alhier bedoelde terwijl men meerdere hulp behoevende een werkman meer zou kunnen aangenomen worden. Aldus besloten. Wordt vastgesteld het suppletoir-kohier voor den Hoofdelijken Omslag waartegen geene reclames zijn ingekomen zullende na nog 8 dagen ter visie gelegen te hebbenaan Heeren Gedeputeerde Staten ter goed keuring worden gezonden. Wordt besloten tot het vellen van 32 hoornen aan dc Zelke behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Als leden der Commissie van Fabricage worden benoemd, allen met 11 stemmen, de heeren Mr. van Dongen Ochtman en Lands- knegtvoor de strafverordeningen, de heeren mr. Fokker met 10 en Mr. de Clercq met 11 stemmen. voor de gaz- en straatverlichting de heeren Ochtman van der Grijp en Houwer elk met 11 stemmen, waarvan openbare kennisge ving zal worden gedaan. De Voorzitter deelt namens Bnrgemeesteri en Wethouders mede de uitslag, der onderhandelingen met de aannemers der gaz-fabriek waarvan het resultaat is dat met deze, onder-nadere goedkeuring van den Raad, een transactie is gesloten waarbij is bepaald, dat zij tegen, eene vermindering van ƒ6000 der aanneemsom ontheven worden van hunne verpligting tot het stellen van een nieuwe kuip dat door hen ook nog een rente van 986,90 is gevraagd doch Burgemeester en Wethouders hen hebben te kennen gegeven hiertoe geene termen te vindendoch dat zij evenwel het verzoek in den Raad zouden bren gen bij de hierop ontstane discussien waaraan deelnamen de heeren Mr. de Clercq, Mr. de Crane, Mr. van Dongen en de Voorzitter, Werd besproken óf het voor de gemeente vvenschelijker ware dat zij voor eigen rekening eene kuip zette dan wel of de aannemers tot de uitvoering van het contract werden verpligt, hetgeen in eerstgemelden zin werd beslist waarop de Raad met algemeeoe stemmen de trans actie heeft goedgekeurd en daarna, op de gronden door Burgemeester en Weihouders aan deaanDemers opgegeven besloten heeft geene rente te vergoeden vooruamenlijk omdat de schade des aannemers niet ge diend heeft tot bate der gemeente en dat de ingehouden rente nog niet Opweegt tegen het verlies dat de gestoorde exploitatie en het bezwarende werken met de tegenwoordige kuip hebben veroorzaakt; zijnde, door den heer Ochtman gereleveerd dat de uitkoop vanƒ6000 door den Raad was bepaald met de gedachte dat men geene rente Zoude geven die men dacht dat de aannemers zouden vragen wan neer hun primitief aanbod van 5000 uitkoop werd toegestaan en door den heer van der Grijp nog in het midden gebragt dat de inhouding van 18000 der aanneemsom, niet zooals de aannemers beweren onnoodig maar volgens contract was geweest. Ten gevolge van dit besluit zullen Burgemeester en Wethouders «eae wijziging der begrooting voor 1858 voordragen, waarvan de behandeliris: 'vdu die over 185*9 afhankelijk is, en welke dus wordt aangehouden. Wordt rapport uitgebragt door Mr. van Dongen, namens de com missie ad hoe, betrekkelijk de gemeente-begrooting voor 1859, waarbij opgaaf wordt gevraagd van dc hoeveelheid en den prijs der «choraarde en den vvensch wordt te kennen gegeven dat de hoof delijke omslag zal kunnen vervallen bij afstand van rijks belastingen en gevraagd wordt wat het gevolg is geweest van de commissie in 1856 be noemd om beter grondslageu voor de hoofdelijke belasting aan te ge- yen, terwijl tevens den wensch wordt geuit tot stichting van een regenbak en opmerking wordt gemaakt betreffende de straatverlichting toet olie <tn de verlichting der dijken met gazvrordt aangeprezen. Mr. Fokker rapporteert namens de commissie ad hoe, betrekkelijk de reJcening der teekenschool en conform dit advies wordt deze goed gekeurd waarbij Mr. Can als rendaut afwezig is. Wordt nog besloten het torentje aan de Zuidhavenpoort aan te besteden, met bepaling op 1 Mei e. k. op te leveren en de kosten te vinden uit onvoorziene uitgaven 1858. Hierna verandert de openbare zitting in eene met gesloten deuren. B INNF.TJL A ND Zikrikzee, 14 October. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehouden van het alhier gevestigde Departement der Maatschappij Ier bevordering van Nijverheid ten huize van den logementhouder J. H. Swaris welke werd bijgewoond door 47 leden. Er werden aan de alhier wonende exposanten op de tentoonstelling van Nijverheid le .Middelburg gehouden, door den vice-president den heer van der Grijpmet eene toepasselijke rede de herinneringsstukken uitge reikt welke tol dat einde door de commissie van ge zegde tentoonstelling aan het departement waren ge zonden. Is mededeeling gedaan door den voorzitter J. H. Ochtman, Jolix. betreffende het resultaat eener proef neming gedaan door de heeren J. J. Hoogenboom le Noordwelle en C. van Niemvenhuijzete Noordgouwe bestaande in het zaaijen van blaauwetarwe met zwavel zuur vermengd, tegenover het zaaijen van deze op de gewone wijzewaaruil bleek dat de met zwavelzuur vermengde geen met brand bezet koren opleverde terwijl de niet inet zwavelzuur gemengde daarmede zwaar bezet was, zoodat zij voor het gewoon gebruik niet kon dienen. Js ingekomen eene missive van den heer II. Monté alhier geleidende eenige stukken houtvoorzien var, een door den inzender uitgedacht middel legen den paalworm welke in handen eener commissie is gesteld, om de deugdelijkheid te onderzoeken en daaromtrent nader rapport uit te brengen. Wijders is ingekomen een monster nieuwe meststof, door de Maatschappij voor landbouw cn nijverheid te Brussel aanbevolen welke mede in handen eener com- missieis gesteld lotscheikundigondcrzoek en rapport. Hij monde van den heer H.A. van IJsselsleijn jun.r, namens de commissie ad hoc, is rapport uitgebragt omtrent het zeeplanchet van den heer Logeman waarbij hulde wordt gebragt aan den ontwerperdat de on dervinding echter zal moeten beslissen ot hel werktuig al dan niet aan bet doel zal beantwoorden terwijl het in elk geval van groot nut is te achten bij opnemingen van die zeegalen kusten enz.waar men zekere pun ten tol verkenning heeften wordt conform het voor stel der commissie besloten geen bepaald besluit Ie nemen maar hel rapport af te wachten hetwelk van wege het departement van Marine uitgebragt zal wor den. Voorts is in de pauze ter bezigliging gesteld door het lid J. L. Wansink, eene door hem vervaardigde zit-badkuip. Ook is nog een uitvoerig verslag uitgebragt door de heeren J. II. Ochtman Joliz. en en W. Top Wz van de handelingen der algemeene vergadering te Utrecht, door hen als afgevaardigden bijgewoond waarmede de vergadering gesloten werd. ZiiiiuKZÉE 14 October. De Vrijmetselaars-loge al hier De Star in het Oosten mogl heden een buiten gewoon beucbelijk feest vieren namelijk het 50-ja- rig lidmaatschap dier loge van baren Beslurenden Meesterden heer Mr. A. J. F. Egter. De waardige en hooggeachte jubilaris genoot hel voorregt dit ge- dacblenisfeesl in den meest gewenschien welstand le vieren. Een keurig banket was dien dag Ier eere aan- gerigtterwijl hel aan veleandere blijken van kooge in genomenheid met - en de hartelijkste belangstelling in dit jubilé niet heeft ontbroken. Voor alle Broeders Vrijmetselaars die dit zeldzame feest hebben medege- vierd, onder welke velen elders wonen, zal gewis dc 14 October van 1858 de aangenaamste herinne ringen en de weldadigste indrukken achterlaten. LI. zaturdag heeft op het kerkhof Zuilen, te Breda, de zeer pleglige begrafenis plaats gehad van hel stoffelijk overschot van den gepensioneerden gene raal majoor Madiolridder der militaire Willemsorde en van den Nederlandschcn Leeuw den 5 dezer al daar na langdurig lijden overleden. De overledene was een krijgsman geëerd door allen die bem kenden cn een vriend voor velen, die hem in zijne laatste le vensjaren dagelijks moglen ontmoeten. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd maakte hij den veldtogt van 180 i mede en onder de bescherming van een oud soldaat, die hein met vaderlijke zorg lief had, trotseerde hij (oen reeds alle vcrmocijenissen en leerde den vij and zonder vrees onder de oogen zien. Onder de lei ding van dien vaderlijken vriend ontwikkelden zich spoedig bij hem die militaire deugden waardoor hij den rang van korporaal en onderofficier verwierf en later tot den officiersrang opklom. Van 1805 tot hot jaar 181 5 heeft de generaal majoor Madiol steeds een werkdadig deel genomen aan de oorlogen die destijds Europa beroerden en hij onderscheidene gevechten verschillende wonden bekomen. Bij den overtogt der Berezina in 1812 geraakte hij als 2de luitenant een geruinien tijd in Bussische gevangenschap. Als kapi tein heeft hij in onze Oost Indische bezittingen ge- j durende den opstand van Diepo Negoro van 1825 tot 18-iO eene nieuwe oefenschool gevonden om zijne militaire loophaan met eere le handhaven. In het Moederland teruggekeerd zijnde is de naam van den majoor Madiol gedurende den Belgischen opstand en vooral in den liendaagschen veldtogt meer algemeen bekend geworden. Het oude 2de balaillon jagers is naauw aan den roem verbondendie den generaal- niajoor Madiol als een dapper hoofdofficier van het Ne- derlandsche legei leerde kennen getuige hiervan de veie vrijwilligers uil alle standen, die bij dat balaillon in dienst traden en zich nog steeds met achting en liefde dezen hun voormaligeu chef herinneren die al- loos het welzijn van den soldaat voor oogen had en in de oogenldikken van gevaar hen door zijn voorbeeld moed en vertrouwen wis!in te boezemen. De hoofd officier die zoo vele blijken van militaire deugden had gegeven en daarbij zich zoo veel mogelijk met wetenschappelijke kennis trachtte te verrijken werd le regt als een juweel beschouwd om aan hel hoofd vaneen regemeut geplaatst le worden. Als komman- dant van het 5de regemeut infanterie was hij dan ook steeds onvermoeid bezig den soldaat liefde voor zijn stand te doen gevoelen en voor hun welzijn te zorgen. Keglvaardige gestrengheid in al zijne hevelen spoorde een ieder tol naauwgezelte pliglsbeirachting aan. Was hij een streng kolonel, niet minderwas hij een harte lijk kameraad die zich innig gelukkig rekende ijver en verdiensten te kunnen beloonen. Steeds waren zijne zorgen aan den soldaat toegewijd den onderof ficier eerde hij hoog en voor den officier bleef hij een voorbeeld van getrouwe pliglsvervulling. Zijne offi cieren en oude kameraden gul en gastvrij le mogen ontvangen was voor hem eene behoefte, even als de zucht om wel te doen aan armen en behoeftigen. Ook in zijne laatste levensjaren ais gepensioneerd officier ondervond de gcneraal-majoor Madiol, niet alleen de ondubbelzinnigsle blijken van hoogachting en toege negenheid zijner vele oude wapenbroeders maar ook Breda 's burgerij betreurt het verlies van hem, die zich immer als een hoogst achtenswaardig mensch in haar midden onderscheidde. De onderhandelingen over de spoorwegen in hel zuiden des rijks(Zceland, N.-Brabant cn Limburg), in verbinding met de overige deelen des lands wor den dagelijks voortgezet. Bij gunstige uilkomst ver zekert men dat de regering bij de ontwerpen tot on dersteuning der noordelijke spoorwegen eenige mede deeling zal doen omtrent de zuidelijke verbinding. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld de overeenkomst omtrent den brugbouw te Keulen. Men schrijft uit 'sGravenhage van 7 dezer: De heer Gevers Deynootlid van de tweede kamer der staten generaalheeft bedankt, voor zijne betrekking als lid van hel bestuur der idioten school. De directeur en directrice van die school hebben hun ontslag aangevraagd en er is ook een andeie hoofd onderwijzer benoemd, zoodat er eene belangrijke verandering in het bestuur en de inrigting van die stichting te wachten is. De arrond.-reglkank te s' Hage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 1 sten stuurman van het koopvaardijschip Marinus Willem (voor wiende heer ad- vocaal mr. B. L. Rascli was opgetreden) Deregtbank heeft den bekl. schuldigverklaard aan moedwillige ver wonding en ouder aanneming van verzachlendc om standigheden hem veroordeeld lot eene boete van 8. Dc spoortrein die jl. zalurdag middag ten 4r/, ure van Amsterdam naar Botterdam was vertrokken heeft aan de Vogelenzang een langdurig oponthoud ge had door het springen van den stoomketel. Deze sloeg meteen vervaarlijken slag uiteen op het oogenblik dat de trein na het uitlaten en innemen van reizigers

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1