Woensda» 13 October. 18.58 lil. o Qs Woensdag en Zaturdag. Wz., voor I rikzee pet de I0SCH ttep- iaken: blera Ierft en lieten, ïontri- mderc .en ge le sta- |belof- en tijd 14000 bragt 'ft dat evvone arvoor e uit- e roe- en 3EBIEZEESGH GODRANT. ARONNEMEN1 S-PR1JS ter drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. mending der Advertdnagsle vorenvoor 1 t are 'sinnrgens. togen. fecleur. me- igd te ife den somen J. T. ten |beant- dade- Btenge - is ge- ane te |lmond. Batb. bp Zand je). |warden are. •gestel, lelkar, ietsluis, urslede aailem. Hoorn terdam bergen elburg. enrode reda. recht, n op Z. e I.ith. •s ij kerk. rave ilie levens a Ei» jlGEN. die en kan I KOOP- als de datgeen zouden n leverei) B INWFWI. A ND Aan de leden der tweede kamer zijn de navolgen de welsontwerpen medegedeeld 1op het regt van aiccessieen overgang bij overlijden. 2. op de evenre- ügmaking der grondbelasting. 3. op de afschaffing Ier belasting op den turf en steenkolen. 4. lot wijzi- ;ing der belasting op bet geslacht en 5. lol wijzi-- ïttg der art. 311 212 en 246 der gemeenle-wet. He regering heeft in de algemeenememorie van toe lichting verklaard ,dal zij verlangt voort te gaan op den in de laatste jaren ingeslagen weg ter bereiking van bet doel om de accijnsen op de eerste levensbehoeften lit de rij der belastingen (c doen verdwijnen en eenc verbetering in hel belastingstelsel daar testellen. 'Groóle veranderingen in de grondslagen zal zij niet oordragen en geene belastingen vragen waardoor ■van de ingezetenen de blootlegging van bun vermo gen., anders dan door de beslaande wel op bet succes- lieregt gevorderd of naar hunne inkomsten gevraagd Ivvordt. Zij berekent dat ten gevolge der voorgedragen belasting ontwerpen 1859 eene mindere ontvangst zal opleveren van nagenoeg 2'/. millioen. - Volgens het nieuw ontwerp Ier herziening van de tabel der kiesdistricten van het rijk zal het getal leden der tweede kamer 72. Door toevoeging van om liggende gemeenten kunnen Amsterdam, Botterdam Dokkum en Gorinehem elk een lid meer afvaardigen. Van de 38 tegenwoordige districten zullen er 24 ge noegzaam onveranderd blijven. In de afgcloopene week is in de gemeente Sleeu- wijk het veerhuis levens logement en stalling be woond door Sprangers lol den grond toe afgebrand. Van den inboedel is niets gered; een paard en twee var kens kwamen in de vlammen om believen. Naar wij lernemen was een en ander verzekerd. Dit is het zelfde logementwaar onlangs de dief van Zierikzee werd van bet bed geligt. Aan de Amsterdamsclie Courant wordt uit Alkmaar het berigt der doodsmare van den lerschen reus, door hel Handels- en Efjcolenblad in omloop gebragtbepaald tegengesproken, lie lieer Murphy is te Zaandam wel lang ziek geweestdoch nog levend en herstellende. LI. zondag verloste de vrouw van den arbeider F. Court te Vlissingen van drie welgeschapen kinderen een jongen en twee meisjes. Men schrijft uil Kozendaal van 8 dezer Het stelen van koeijen blijft in den omtrek nog steeds voortduren ook beeft men in den verloopen nacht op twee plaatsen te gelijk ingebroken. Bij een boer schijnt men gerucht gemaakt te hebben waardoor de dieven gcvlugl zijn, doch bij den landbouwer Haast slechts vijf minuten van de kom van het dorp wonende, is wederom eene koe medegenomen. Omstreeks mid dernacht werd men aan bel loeijen der beesten gewaar, dal er onraad in den stal was en bij onderzoek ont dekte men dan ook spoedig den diefstal. Dadelijk deed men hiervan aangifte bij de maréchausséesdie onmiddelijk zoo te paard als te voet, in alle rigtingen vertrokken in de hoop van ditmaal de dieven te ach terhalen maar niettegenstaande men tot laat in den morgen den geheelen omtrek uren ver onderzocht heeft is wederom geené de minste ontdekking gedaan die op het spoor der daders leiden kan. Van bet Nieuwe Diep schrijft men het volgende l'cue verschrikkelijke zeeramp heeft zeer waarschijn lijk verscheidene huisgezinnen in rouw gedompeld. Eene derloodsschuilcn meteen schipper, zeven ioodsen een jongen en den kok bemand heden morgen van hier uitgezeild is op den Noordcrhaaks geloopen. Voor zoover men van Kijkduin kon zien hebben zij zich in de sloep begeven en daar men kort daarna niets meer van ben ontdekte vreest men dat zij allen in de ver schrikkelijke branding op dien bol zijn omgekomen. Men schrijft uit W inschoten van 8 dezer. Dings- dagjl. had te Schildwolde een treurig ongeval plaats. Een boerenzoon bad op den z.ojder iels te verrigten nadat hij aldaar eeuigen lijd bezig was geweesthoor de men hem eensklaps uitroepen. O God die zeis.'" En dit waren ook de eenige woorden die zijne ouders van hem boorden. Men ging hierop terstond naar de plaats desonheils en daar vonden de ouders bun zoon, badende in zijn bloed bij gaf geen leeken van bewust heid meer en was terstond een lijk Hoe bet ongeluk zich heeft toegedragen, weet men niet. Men gist, dat hij of in de zeis gevallen is of de zeis wilde op hangen en zicb daardoor eene doodelijke w onde heeft VERSCHIJNT. tocgebragt waarop hij door den schrik bedwelmd van den zolder is gevallen. Voor eenige dagen was men te Brussel zoo Schrijft men uit Antwerpen geluige van een zeer zon derling schouwspel. Een Engelscbman die de komeet van Donatie zoo veel mogelijk van nabij wilde beschou wen wapende zich met een zeer groolen kijker en be gaf zich vervolgens naar den koster der hoofdkerk wien bij zijn verlangen te kennen gaf, om den toren te beklimmen. Op den bovensten omgang aangekomen gaf bij te kennen dat hij veel hoogcr zijne waarnemin gen wensfcbte Ie nemen, verzocht en verkreeg verlof om naar bet begeerde doe! op te klimmen. Weldra be reikte bij den baan,zette zicb schrijlings erop en bleef daar van 5 tot 8 ure des avonds zitten. Dat bonderde nieuwsgierigen gedurende dien lijd de blikken rigtten naar het zonderlinge observatorium dat onze Engelscbman zelf gekozen bad behoeft ter naauwernood vermeld te worden. BUITENLAND. DUXXSCHfcANXI Keulen, 9 October. Het verschenen nommer der Preuss. Corresp. meldt dat hel den koning behaagd beeft te bepalen dal tot op zijn volkomen herstel de prins van Pruissen geheel zelfstandig als regent de teugels van bet bewind zal voeren. De koninklijke besluiten en verdere voorschriften ten deze zullen eerstdaags worden openbaar gemaakt. Waarschijnlijk zal de landdag tegen 20 dezer maand worden bijeen geroepen. De koning en de koningin zijn gisteren Ie Berlijn gekomen en hebben de tentoonstelling van kunstwerken bezocht. O R O O T-B IITBZiNIBB Sedert langen tijd scheen de beruchte Nenah Saliili in bet vergeetboek geraakt te zijn. Thans zegt een brief uil Calcutta dat bij zich van zijn harem en van de bloedverwanten van den Peishwa die hij onder zijne bescherming bad genomen afgescheiden er. zicb in wanhoop over zijnen toestand verwijderd beeft. Of schoon bij tot dekking van de plaats zijner afzonde ring nog tweeduizend man groolendeels ruiters bij zicb heeft schijnt hij alle medewerking aan den strijd te hebben opgegeven en alleen op eigene veilig heid bedacht te zijn. De Muzelmannen denken aan hem met afschuw omdat hij vrouwen en kinderen heeft omgebragt welke gruwelen prins Feres-shah in eene onlangs uitgevaardigde proclamatie de hoofd oorzaak der nederlagen noemt die de Hemel de strijd krachten der geloovigen heeft doen ondergaan. Voor eerst schijnt er weinig kans te zijn om hel monster in banden te krijgen. Azimooloh-kUan de handlanger van al zijne gruwelen vergezelt hem op zijne vlugt. FRANKRIJK. Parijs 7 October. Gisteren avond kon men hier met het gewapend oog de tweede komeet aanschou wen die zicb op onmetelijken afstand schijnt te be vinden. Engeland maakt thans de hevigste concurrentie aan alle landen. Husland op zijne beurt treedt in het strijdperk tegen Engeland en zeer waarschijnlijk dezen keer met goed gevolg. De Transatlantische ka bel heeft te Petersburg een groote sensatie gemaakt en in die stad is een plan gevormd om een Europeesch- Amerikaansche telegrafische gemeenschap over hel vasteland tot stand te brengen. De telegraaflijn zal beginnen te Moskou welke stad met het Europesche lelegral'ennet verbonden is van daar door straat Bebring gaan langs de kust voortloopen en vervol gens door de nieuw ontdekte goudstveken aan de Fra- zer-rivier lot San Erancisco, waar zij zich zal aanslui ten bij het Amerikaansche telegrafennct. De kabel zal naar men zegt 40,000 mijlen lang zijn. Hel Bussische bewind loont zich gunstig gezind voor deze onderneming welke aan Engeland bel monopolie der Transatlantische gemeenschap zal ontnemen, dat bel gelooft Ie bezitten. Gedurende bet jongste verblijf van den czaar te Warschau heeft hij zich veler barlen gewonnen On der anderen wordt de Igendescbooneen kiesche trek van hem verhaald. De jeugdige gravin U., wier vader tol ballingschap met verbeurdverklaring zijner goede ren was veroordeeld werd door een officier der kei zerlijke garde ten huwelijk gevraagd. De czaar om zijtio toestemming verzochtgaf die en legde tevens in den bruidskorf der gravin een iias papierenbes taande PRIJS DER ADVERTENT IEN Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijks- en Dootlberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelt ei l uit de eigendomsbrieven baars vades ter waarde van 5 milioen liet Turijnsch dagblad Independente acht bet be zoek van prins Napoleon te Warschau van groot staat kundig gewigt naardien lietmogelijk ten onregte daarin bet voorleeken eener Oostenrijk vijandige alliantie tusschen Frankrijk, Husland en Sardinië zien wil. Als bewijzen voor do juistheid dezer bewering worden bet geuit voornemen van keizer Alexander om Darijs te bezoeken de voordeden door de Sardinischo regering aan eene Bussische maatschappij toegestaan, en de versterking der Fransche bezetting te lioina aangevoerd Te Dhillippopel zijn vijfhonderd buizen door den stroom weggeslagen en verloren 5i) mcnscben bel leven. De schade aan vee en granen wordt alleen reeds op 15 millioen piasters geschat. JONGSTE TIJDINGEN. Londen 11 October. Koffij beter gestemd. Thee vast ord Congo 10f/2 p. Suiker stil. Hijst iets flaauwer. Aan de granenmarkl werd tarvveiets duurder betaald. Ter Veemarkt waren aangevoerd )8iG runderen 21,130 schapen en 14! kalveren prijzen veel lager. Het koningrijk Dahomey. De koning van Dahomey heeft twee zijner zonen naar Frankrijk gezonden, om aldaar opgevoed te wor den. Deze twee knapen zijn in de laatste helft van Februarij te Marseille aangekomen. Ze zien er ver standig en koen uil en dragen bel Ie Marseille gebrui kelijke kostuum, met het grootste getnakZe schijnen zicb hunne vorstelijke afkomst duidelijk bewust te zijn. Hun vader, koning Guezo is een der moedigste opperhoofden van de westkust van Afrika. De stad Whijdah, aan den zeeboezem van Guinea, behoort tot zijn gebied bij stond den Franseben toe zich aldaar te vestigen en deze hebben er dien ten gevolge een faclory geslicht. Whijdah beeft 24,000 inwoners eu ligt vijf mijlen van bet strand. Ue hoofdstad van Da homey beet Abomé. De luitenant tor zee Rouet, werd, als afgevaardigde van Frankrijk voor 4 of 5 jaar, met üoslersche pracht door koning Guezo ontvangen. Er greep bij die ge legenheid te Abomé een revue plaats van des konings leger waarbij 2000 vrouwen in schitterende wapen rusting bijzonder uitmuntten. Guezo regeert sedert 1817 en heeft door gelukkige oorlogen legen zijne naburen, zijn rijksgebied zeer uitgebreid. Hij beeft drie ministers namelijk den minister van binnenlamlsche zaken, van marine en van koophandel; een van het departement van justitie en een vau finantiön magazijnen en nijverheid. Deze drie ministers bekleeden hunne posten sedert de troons beklimming van Guezo. In Dahomey is men van oor deel dal alle posten levenslang moeten vergeven wor den. Maakt een der ambtenaren zich aan eene mis daad schuldig dan verdwijnt bij in de duistere en vrerselijke kerkers van de» gevreesden minister van justitie. Wanneer iemand bij deren staatsdienaar ont boden wordt gaat bij er sidderende henen niet we tende of hij de zijnen iimner zal terugzien. Op de drie ministers volgen in rang de gouverneur van Whijdah dan de Cabecaires of dislricts-oversten, dan de militaire dignitarissen van de verschillende rangen van generaal tol kapitein. Allen heb,ben vaandels en eene uniform die hen van alle anrferon door een bijzonder kenmerk onderscheidt. De koning is erfgenaam van iederen minister, Ca- becairc of anderen dignitaris. Hij verleent de insignien dan aan eenen opvolger. Onder de vrouwen des konings bestaan gelijke bur gerlijke en militaire rangen. Er zijn drie vrouwe lijke ministers van binuenlandsche zaken, van justitie en van financiën. 't Leger van den koning van Dahomey is 40,000 man sterk, 't Gezag van Guezo is volkomen erkend. Aan den ingang van iedere stad zijn beambten die van alle inkomende en uitgevoerde waren tienden voor den koning beffen, 'l Koningrijk Dahomey is een wel bebouwd land. Wijl men er geen sleenen vindt moet men de buizen optrekken van leem met kleine kiezel steentjes vermengd. De 6 voeten hooge muren om het paleis des konings zijn onlzaggelijk dik en duurzaam. I e koning van Dahomey ontving den kapitein van J de stoomboot Dialmath dte afgezonden was om de jonge prinsen af te halen op schitterende wijze en hij I beeft eene voorliefde voor Frankrijk.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1