Katurdag 9 October. 1*.° 81. 1858 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN MNIS1WIEN NIEUWSTIJDINGEN /JiliTUDIAGBN ZIERIKZEESGHE COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT IEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van l-6regelsaf 1 óehalve hetZegelrect BEKENDMAKING. Inspectie Verlofgangers. BcrGêmeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien bel besluil van den Commissaris des Ifonings in deze provincie van den 2d Augustus jl. A no. 3040/' 3de afd. Provinciaalblad no. 84). Roepen op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers der Nationale Militie behoorende tol de ligtingen van 1854, 1855, 1856 en 1857, roet uitzon dering alleen van die van iaatslgemelde ligting welke mei den 1 October 1858 in bel genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld om op maandag den 11 October 1858 des morgens ten 10 ure zich te be vinden vóór het Stadhuis te Zierikzee, len einde te worden geinspecteerd. Ter gemelde inspectie zullen milsdieu ook behooren te verschijnen de miliciens der ligting 1857, bij het 5de regiment dragonders (Limburgsch Bondsconlin- gent) ingedeeld die op Mei laatstleden met onbepaald verlof zijn gezonden, alsmede de miliciens van dezelfde ligting die bij bet regiment veld-arlillerie voor het voerwezen bestemd zijn geworden en op den 1 Julij jl. in bet genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De verlofgangers worden voorts herinnerd aan de volgende bij de wetten van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 vastgestelde bepalingen: a. dat zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de verlofgangers te verschijnen en wanneer zij dit nalaten zonder voor hun achterblijven ten ge- noege van den Militie-Commissaris voldoende rede nen te kunnen aanvoeren, zullen gelast worden nader voor bem, voorzien van hunne kleeding- en equipe- mentstukken Ie verschijnen en vervolgens overeen komstig het bepaalde bij art. 183 der wel van den 8 Januarij 1817 zullen worden gestraft b. dat zij op de gemelde inspectie znllen bebooren te verschijnen, gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding-en equipemenlstukken die bij het vertrek van bet korps aan ben zijn gelaten van bet zakboekje, benevens van bet attest lilt. 11. II-, hun door het bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij die daarin nalatig zijn tot eene nadere in spectie zullen moeten opkomen en dal de zoodanigen, die hunne kleedingslukken hebben verwaarloosd bij hun korps zullen worden opgeroepen c. dat zij, gedurende de gemelde inspectiezich ordelijk behooren tegedragen en onderworpen zijn aan de militaire tucht, en dat op hunne gedragingen na den afloop der inspectie door de policie zal worden gelet d. dal zij hoezeer met hun korps hebbende afgere kend hunne kleeding- en equipementstukken steeds in waarde zullen moeten houden en zicb daarvan zoolang zij niet zijn gepasporleerdom geenerlei reden mogen ontdoen e. dal zij, wanneer zij bun verblijf buiten de pro vincie willen vestigen hunne verlofpas aan het bestuur hunner gemeente moeten terug vragen, en dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij hel bestuur der gemeente in welke zij voornemens zijn te verblijven ■op straf vim eis deserteur ie worden behandeld f. dat zij wanneer zij zicb langer dan twee maal vier en twintig uren uit hunne gemeente willen verwij deren daarvan in persoon moeten kennis geven aan bet gemeente-bestuur met opgave der gemeente Werwaarls zij zich begeven op straf van een arrest ven "2 tol 6 dagen door liet gemeente bestuur op te leggen g. dat zij zich op gelijke straf, ingeval zij langer dan twee maal vier entwinlig uren builen hunne gemeente verblijven, bij bet bestuur der gemeente alwaar zij zich bevinden moeten aanmelden. En opdat geen verlofganger hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze behalve de schrif telijke oproeping, die een ieder aan zijn woonhuis ontvangen zal, worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzee, den 22 September 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat van regeringswege is vastgesteld de 237sle Staals-Lolcrij beslaande uit '20,000 loten 10,000 prij zen en 2 premien, verdeeld in 5 klassen. Dat de collecte zal worden geopend op Maandag den II October 1858 en gesloten op Zalurdag den 23 dezer maand. IJal de trekkingen zullen plaats hebben te'sGra- venhage en wel die der lste Klasse op den 8 9 10 en 11 November e. k.die der 2dc Klasse op den 22 23, 24 en 25 derzelfde maand die der 3dc Klasse op den 6 7 8 en 9 December 1858die der 4de Klasse op den 20 2122 en 23 derzelfde maand die der 5de Klasse op den 3, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Januarij 1859; zullende de laatste 100 nummers op Zaturdag den 29 Januarij 1859 gelrokken worden. De prijzen der loten en de wijze waarop de uitgifte en trekking der loten zullen ge schieden zijn dezelfde als voor de 23Isle Loterij bij circulaire van den II October 1856, A no. 4199, 3de aldeeling Provinciaalblad no. 86) is opgegeven. De loten en gedeelten daarvan zullen echter voor de vierde en vijfde klasse alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzeeden 6 October 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 13 dezer, des namiddags ten 12"/, ure, op het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 8 October 1858. B. C. CAU. BINNENLAND Alen schrijft uil Middelburg van 6 dezer. Het schijnt dal de tweede commissaris van policie alhier op hel spoor is gekomen van een geheim pandjesbuis. In den namiddag van gislercn zag men dejuslilie verge zeld van dien ambtenaar een huis in wijk F binnen treden. Korten tijd daarna kwam een wagen voor welke achtereenvolgens door agenten van policie met boopen voorwerpen van allerlei soort beladen werd. Men boort veel mompelen enscherlsen over het zonder linge tafereel dat bel doorzochte buis moet opgeleverd hebben waar duizenderlei voorwerpen van allerlei ook v an den vreerodsten aard door elkander geplaatst en gestapeld waren. Wij gelooven dat de eigenaren van beleende voorwerpen in bun eigen belang wel zul len doen met zich ten spoedigste bij dejuslilie aan te melden. Op de met 1 dezer geopende oeslerbank nabij het dorp Ycrseke heerschl eene ongewone bedrijvig heid. Hel korren is in vollen gang. Op den eersten dag der opening warenniet minder dan 156 vaartuigen van verschillende grootte benevens eene menigte voetgan gers op de bank aanwezig. Allen verheugen zich in eene goede vangst de oesters liggen vele plaatsen als ge zaaid evenwel zijn zij niet groot. Men koopt ze op de bank voor 30 cl. bet 100. Hiervan wordt partij getrok ken door de nu nog middelmatiggroole oesters in put ten te zetten en te laten aangroeijen. Maandag jl. waren eenige kinderen aan bet spe len 0|> balken gebruikt wordende aan hel nieuwe in aanbouw zijnde botel van den heer baron van Brienen in het Voorbout te 's Hage. Het toeval wilde dal een der balken kantelde mei het ongelukkig gevolg dat dezelve tercgt kwam op het hoofd vaneen 7jarig jon gentje waardoor dit ligchaamsdeel als hel ware ver pletterd werd en bet kind spoedig daarna onder de hevigste pijnen den geest gaf. Men meldt uil .lubbega van 1 October. Terwijl de vrouw van H. D. alhier beden middag bezig was de karnemelk uit de karn te doen komt er iemand bij haar waardoor zij zich voor een oogenblik ran die plaats moest verwijderen Toen zij terug kwam stond een barer kinderen van bijna 2 jaren op hel hoofd in een emmer met karnemelk en niettegenstaande alle aangewende pogingen, mogl bel niet gelukken hetzelve in het leven terug te roepeo Men schrijft uit Roermond van 28 September. In de naburige gemeente Weert is een gegoed inge zeten door liet onmatig gebruik van voorloop plotse- j ling overleden gewone sterke drank kon zijnen dorst niet meer lesschen. BUITENLAND. niitiohnisd Keulen 5 October. Te Straatsburg is eene vreese- lijke misdaad gepleegd. In een buis door veerlien personen bewoond werd de waterput vergiftigd. Ge lukkig werd bel feit ontdekt alvorens de booswicht die uit wraak zicb zoover bad kunnen vergeten zijn doel heeft kunnen bereiken daar geen der door hem len dood gedoemde menschen bezweek. Pas was de dader in hechtenis gesteld of bij benam zich met een pistoolschol bet leven. q h o o t-b bittaisries Londen 5 October. De Times behelst een brief van een ongenoemden Loudenschen slerrekundige die berekend heeft dat de planeet Venus tusschen den 21 en 28 dezer tusschen de staart der komeet van Donali zal doorgaan en dat die nabijheid wel eens zeer onaan gename gevolgen voor de bewoners dier planeetver ondersteld dat deze er zijn zou kunnen na zich slepen. Zekere heer Hall heeft een brief aan den eersten minister Derby gerigtwaarin hij beweert een gemak kelijk middel uilgevonden Ie hebben om do haven vau Cherhurg te sluiten en te beletten dat eenig schip daar uitloope. De uitvinder verlangt dal eene bevoegde commissie tot hel onderzoeken van zijn plan benoemd worde hetwelk niet alleen op Cherburgmaar op al de overige Franscbe havens van toepassing zou kunnen worden gemaaktdoor die ingeval van oorlog volko men te blokkeren. Sommige dagbladen nemen dezen brie/ zeer euvel op. Onder anderen zegt de Globe «De uitvallen van sommige personen over Cherburg waren onverstandig die vau den heer Hall overschrijdt de palen der dwaasheid en is waanzin." De New-York Times maakt de opmerkingdat in vergelijking van het gering aantal Joden in Noord- Amerika tegenover de gebeele bevolking zeer velen houge staatsbetrekkingen hebben bekleed of nog be- kleedeu zoo hebben in de laatste jaren niet minder dan drie Jsraelieten zitting gehad in de hoogste raads vergadering des lands te welen; Soulé Benjamin en Yulee, terwijl twee als ambassadeurs de Ver. Staten in bel buitenland hebben vertegenwoordigd namelijk Soulé en Belmont. Ofschoon deopstand in Indië groote verliezen aan vele Engelscbpn heeft berokkend zijn nogtans vele generaals en zelfs gewone officieren en soldalen daardoor groolelijks verrijkt. Den opperbevel hebber sir Colin Cambellkomt naar gezegd wordt ongeveer 83,409 p. sl. voor zijn aandeel in het door zijne troepen buil gemaakte. De generaal Wihtelocl: bevelhebber van eene kolonne zal eene niet minder aanzienlijke som ontvangen. Vele officieren en soldaten bezitten diamanten en anderezaken van waarde welke in den buit niet begrepen maar doorheu gevonden of tot spotprijs gekocht zijn. De heer Dictericie professor aan de universiteit te Jena heeft dezer dagen aan de academie der we tenschappen van die stad eene beredeneerde memorie ingeleverd, wegens het cijfer van de gebeele bevolking der aarde. Door hem wordt die bevolking, volgens gedetailleerde berekeningen van elk werelddeel op 1 283 miliioen geschat. Namelijk: Europa 273 millioen, Azië 760 millioen Afrika 200 millioen Amerika 59 millioen en Australië 2 millioen. De bevolking van Europa is bet best bekend en kan alleen een verschil van hoogstens 4 of 5 millioen opleveren ten aanzien van Turkije Husland of de in hel verre noorden ge legene gewesten. De vermeerdering der bevolking in dit ons werelddeel is intusschen ontzettend. In 1787 bedroeg ze volgens eene door Louis XVI bevolen lel ling loO millioen in 1805 bereikte ze reeds bel cijfer van 200 millioen. JONGSTE TIJ DINGEN. Londen 7 October. Koffij zeer vast. Thee ord Congo l0'/j a 10 p. Suiker iets beter. Hijst stil. Zierikzee,6 October Binnengekomen.Burger kapt. P. J.Barlelse van New-Castle naar Zierikzee. Gepraaid den 13 Augustus op 31 gr. zb. 14 gr. 23 min. ol. Stad Zierikzee kapt. D. Ocbtman van Batavia naar Amsterdam. Gepraaid den 30 Augustus op 10 gr. 40 min. zb. en 5 gr. wl. Wilhelmina Calharina kapt. N. M. Ouds hoorn de Groot Stiffry, van Batavia naar Rotterdam. Brouwershaven 5 October. Binnengekomen;

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1