ZIERIKZEESCH GODRAN Zaturdag 2 October. W.° 79. BESTIM A IMIIMSTIÜTIKN MËliWSTIJIMGlifi Woensdag en Zaturdag. A B ONNEMENTS-PBIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per posl f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 1 t ure 'siuorgens. ïiij deze courant behooren de Instruction voorden Keurmeester en den Adviseur Keurmeester van liet vee en vlecsch binnen deze gemeentewelke gratis aan de geabonncerden worden medegedeeld. BËKË N D M A K I N G. inspectie Verlof dangers. Rurgêsikkstke en Wethouders van Zierikzee. Gezien bel besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 23 Augustus jl A aio. 30&0/1 3de afd. Provinciaalblad no. 84). Roepen op al de in deze gemeente zich bevindende 'verlofgangers der Nationale Militie behoorende tot de ligtingen van 1854, 1855, 1856 en 1857, met uitzon- viering alleen van die van laatstgemeble ligting, welke ine! den I October 1858 in bet genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld om op maandag den 11 'October 1858 des morgens ten 10 ure zich te be vinden vóór liet Stadhuis te Zierikzec, ten einde Ie worden geinspecleerd. Ter gemelde inspectie zullen mitsdien ook behooren te verschijnen de miliciens der ligting 1857, bij bet 5de regiment dragonders (Limburgsch Bondsconlin- gent) ingedeeld die op 1 Mei laatstleden met onbepaald verlof zijn gezonden, alsmede de miliciens van dezelfde ligting die bij het regiment veld-artillerie voor bel voerwezen bestemd zijn geworden en op den 1 Julijjl. in bet genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De verlofgangers worden voorts herinnerd aan de volgende bij de wetten van den 8 ianuaiij 1817 en 27 April 1820 vas'geslelde bepalingen: a. dat zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voorde verlofgangers te verschijnen en wanneer zij dit nalaten zonder voor bun achterblijven ten ge- nocge van den .Militie-Commissaris voldoende rede nen te kunnen aanvoeren zullen gelast worden nader voor hem, voorzien van hunne klecding- en equipe- mentstukken te verschijnen en vervolgens overeen komstig bet bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 lanuarij 1817 zullen worden gestraft b. dat zij op de gemelde inspectie zullen behooren te verschijnen, gekleed in de uniform en voorzien van do verdere kleeding- en equipementslukken die bij het vertrek van bet korps aan ben zijn gelaten van fel zakboekje, benevens van het attest lilt. H. II. hun door het bestuur hunner gemeente uitgereikt dal zij die daarin nalatig zijn tot eene nadere in spectie zullen moeten opkomen en dal de zoodanigen, die hunne klcedingstukken hebben verwaarloosd bij hun korps zullen worden opgeroepen c. dal zij, gedurende de gemelde inspectie, zich ordelijk behooren tegedragen en onderworpen zijn aan de mililairo lucht, en dat op hunne gedragingen na den afloop der inspectie door de policie zal worden gelet d. dat zij hoezeer met hun korps hebbende afgere kend hunne klecding- en equipementslukken steeds in waarde zullen moeten houden en zich daarvan zoolang zij niet zijn gepasporteerd om geenerlei reden mogen ontdoen c. dal zij, wanneer zij hun verblijf builen de pr.i- incie wilh n vestigen hunne verlofpas aan bet bestuur hunner gemeente tnoclen terug vragen, en dal zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij het bestuur der gemeente in welke zij voornemenszijn te verblijven op slraf van als deserteur te worden behandeld f. dal zij, wanneer zij zich langer dan twee maal vier en twintig uren uil hunne gemeente willen vei wij- deren daarvan in persoon moeten kennis geven aan hel gemeente-bestuur, met opgaveder gemeente, vverwaarls zij zich begeven op straf van een arrest ran 2 tot 6 dagen door liet gtmeenle bestuur cp te leggen gdat zij zich op gelijke slraf, ingeval zij langer ati twee maal vier entwintig uren builen hunne gemeente «'blijven bij hel bestuur der gemeente alwaar zij iclt bevinden moeten aanmelden. En opdat geen verlofganger hiervan onwetendheid 'Jou kunnen voorwenden zal deze behalve de schrif telijke oproepingdie een ieder aan zijn woonhuis Jnlvangen zal, worden afgekondigd en in de courant plaatst. Zierikzee den 22 September 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. Dit JONGE, Secretaris. VERSCHIJNT. BEKENDMAKI N G. BURGEREESTER en WETHOUDERS van ZIE RIKZEE maken bekend dat door den Baad dezer Gemeente, in zijne zitting van den 17 dezer, zijn vastgesteld de lustrnclien voor den Keurmeester en den Adviseur Keurmeester van hel vee en vleeseh binnen deze Gemeente, welke in druk verkrijgbaar zijn gesteld legen betaling van 10 cent per exemplaar, ter Ge meen te-S ecretarie. Zicrikzceden 22 September 1858. li. C. CAU Voorzitter. C. uit JONGE, Secretaris. AFIAONI) I G ING. De Rurgemeesteïi van Zierikzee maakt bekenddat bet kohier van hel l'alenlrcgteerste kwartaaldienst jaar 185'/, van deze gemeente, op den 21 dezer, door den beer Commissaris des Konings in deze pro vincie is executoir verklaard en op beden gesteld wordt in banden van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering, volgens de wel. Zierikzee den 29 September 1S5S. B. C. CAU. B IN NENLAN D Zip.rikzée 30 September. Het is gebleken dal de dief Willem Slokkel maar al te goed bekend was in Zierikzee daar bij is de natuurlijke zoon van P. JAn- thonissc, in 1832 alhier geboren. Hij droeg den naam van Willem Anlhonissc tot in 18.52 in welk jaar zijne moeder alhier is gehuwd met Nicolaas Slokkel uil Lei den, bij welk huwelijk hij is gewettigd. Hij is als- toen met zijne ouders met er woon naar Leiden ver trokken. Als Willem Anlhonisse was hij reeds vóór 1852, bij herhaling door de arrondissemenls-reglbank alhier wegens diefstal veroordeeld. liet is onzen lezers bekend, welk een pijnlijken indruk hel in omloop komen van geruchten, die in hielden dal de regering niet geneigd was den aanleg van de Zeeuwsche spoorweglijn te ondersteunen op de Zeeuwsche gemoederen heeft Ie weeggebragl. Hen die de gevoelens en denkbeelden willen leerenkennen, die sommige Zeeuwen bij hol vernemen dezer teleur stelling bezielden raden wij aan om de adressen uit Zeeland opgezonden de artikelen over dit onderwerp in de Zeeuwsche dagbladen geplaatst maar vooral om den Open Brief Ie lezen die aan de uit Zeeland afge vaardigde leden der stalen-gencraal is geschreven en dezer dagen bij de boekbandelaren van Benlhem en Jut ting te Middelburg onderden titel van Zeelamls Ver nedering is uitgegeven. De schrijver geeft een ovcr- zigt van betgeen vroeger over de Zeeuwsche spoor weglijn is voorgevallen en verdedigt in heftige taal de rcglen en belangen van Zeeland. Wij betwijfelen evenwel of de omstandigheden deze heftigheid kunnen regtvaardigen. Uil de belangrijke redevoering toch door dën minister van financien bij het aanbieden der begrooting gehouden blijkt dat men aan gemelde ge ruchten te groot gevvigt beeft gehecht. Handelsblad. Van de ontworpen der staatsbegrooting voor 1859 zien thans reeds 3 hoofdstukken hel licht hoofdstuk I (huis des konings) is op f 900,000 gebragt zijnde f 100,000 meer dan in vorige jaren gelijk men weel is dit bel grondwettelijk inkomen van den prins van Oranje. Hoofdstuk II (hooge kollegiëo van staal enz.) geraamd op/5-51,841 is/"-624 minder, dan voor 1858. Hoofdstuk III (Duiten), zaken) geraamd op f 483.617 komlbijna overeen met 1858.Uil de toelichting van dit hoofdstuk blijkt dat de regering de inrigting van liet beheer onzer builenlandsche aangelegenheden zoo als gedurende de laatste jaren beeft bestaan wensebt te behouden omdat zij beantwoordt aan bet oogmerk. Mel 1 October zullen de miliciens der ligting van 1857, behoorende tolhelwapen der artillerie, die van den t April bij die regimenten inden wapenhandel zijn geoefend met onbepaald verlof naar hunne haard steden vertrekken. Bij het ontwerp van wet, houdende maatregelen tot ontruiming van hel eiland Schokland, dat thans aan de tweede kamer is aangeboden wordt aangevraagd zoo als wij reeds melden, eene som van 14U,000. De schadeloosstelling aan de inwoners te verleenen be draagt 134,744Bovendien zal in het lot van de amb PII l-l-S DER A H VER TEN IIEN Gewone 15 cents deregel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van I -6 regels d f 1 öelialve hel Zegelreq/. tenaren die door dezen maatregel hunne betrekking verliezen voorzien dienen te worden weshalve eene ronde som van 140,000 wordt voorgedragen. Deze maatregel schijnt zich ook in liet geldelijk belang van den staal aan te bevelen. Door de ontruiming van Schokland vallen de uitgaven die ten behoeve der in gezeten n jaarlijks door hel rijk verstrekt worden ad f 8820 weg. Daarentegen is voor renten der aange vraagde s in, legen 4 pet. berekend, slechts fb603 noodigzqodat hieruit een jaar 1 ijksch voordeel voor den slaat van f 3220 ontslaat. Volgens berigt van Terschelling zijn den 23 dezer weder uit bet wrak Luline geborgen een slaaf goud wegende 4- Ned. p. 45/100, 2 dubbele louisd'or i guiuje I Spaansche mat I looden gevvigt eu verdere kleinigheden van geringe waarde. Men schrijft uil Bozendaal van 2i September; In den voorleden winter werden op onderscheidene plaat sen meest echter onder de gemeente Caslel koeijen van de stallen gestolen zonder dal de policie ooit do daders kon ontdekken. Gedurende den zomer werden de boeren evenwel van die lastige bezoeken verschoond lot dal verleden weck onder Gastel dat feit zich weder herbaalde en hoewel de justitie nu al hel mogelijke in liet werk stelde om de dieven ie achterhalen schijnen deze daarom nog niet afgeschrikt te zijn in den ver- loopen nacht is ten minste bij den bouwman .4. Vreugde onderjGastel nogmaals eene koeman den stal gehaald. Hel schijnt dal de dieven met eene voorbceldelooze behendigheid te werk gaan daar nooit bet minste toe ken te vinden is waarheen de gestolen dieren gebragt worden. Het kasteel te Montfoord zal worden ingerigt lot gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden. Men schrijft uit Welti van 23 dezer. Dezer da gen had alhier een treffend ongeluk plaats. Eenigc be devaartgangers van Kevelaar terug komende waren op eene zoogenaamde hooge kar gezeten toen plotse ling/de as daarvan brak met dat ongelukkig gevolg dat een der passagiers op do plaats dood bleef, een an der een arm en een derde een been brak terwijl de overigen meer of minde gekwetst werden. De overle dene was eene vrouw en in deze gemeente woonachtig. Men schrijft uit Brakel van 25 Sepl Een nood- lollig ongeval is bier beden op do paardemarkt ge beurd. Zekere v. ff., van Dreumeldoor de paarden willende dringen om er een van te bezien kreeg zulk een slag tegen den onderbuik dal bijbewusteloos en in akeligen toestand ncderviel. .Men zegt dat hij reeds overleden is. Men schrijft uit Haastrecht 'van 27 September Alhier beeft zich voor eenige dagen het volgende go- val voorgedaan. Zekere J. P. thans 28 jaren oud, die in zijn 'tde jaar tengevolge van eene ongesteld heid van het spraakgebruik werd beroofd, schrikte eenige dagen geleden in dier mate dal hij een toeval kreeg en het bewustzijn verloor. Toen bij weder lot zich zelf gekomen was had hij het gebruik van zijne spraak teruggekregen. Voorde civiele reglbank te Antwerpen werd verl. zaturdag vonnis geveld in ocne zaak waarin kwestie over bet bedrag van een cent die de landbou wer Moons aan den tolwachter te Borsbeek meer dan vroeger on dus te veel zou betaald hebben. De regter beeft hom in 'l gelijk gesteld en hem zijn 2 ccntimes- sluk toegewezen. Intusscben beloopen de kosten van den advocaat en de getuigen p. m. 40 fr, Tengevolge cencr weddingschap draafde dezer dagen een liefhebber te Namen in een uur 10 min. en 47 sec. den afstand van 25 kilom. (25,030 e 11af. liet paard een der schoonste en vlugste merries, van dhr. Victor Bauchau won hiermede 5000 fr. BIJITFNI.AN D. O H I. A ib Keulen 27 September. Met zekerheid wordt be rigl dal de keizer van Oostenrijk tot eene nieuwe ver mindering van het effectief des legers besloten beeft en deze maatregel een gevolg is van den invloed van baron van Brück minister van financiën. Te Bucharest is berigt ontvangen dat te Fokschan, op de grenzen der Donau Vorstendommen ernstige onlusten uitgebroken en Israëlieten geslecnigd waren, ten gevolge van bet in een graf vinden van een t'.hris- tenkind met een afgehouwen beeu welke schenddaad door de openbare meening aan de Israëlieten werd ten laste gelegd. Terstond werd de heer KaratlschudU

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1