W Zaturdag 23 September. Woensdag en Zaturdag. BESTIM MIMSTRAITO A 8 ONNEME NT S-PR IJS Per dne maanden *2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 t ure 'sntorgens. VERSCHIJNT. PP,LIS O Eli Al) VEE TEN! 1EM Gewone 15 cents deregelGeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regelsafi behalve helZegelreqt bekendmaking. Burgemeester en Wethoudeiis van Zierikzeeher inneren de houders van Muntbiljetten uitgegeven krach tens de wetten van 18 December 1845 en 17 September 1849 in hun belang dat zij die nog lot den dl De cember dezes jaars maar ooli niet langer hij de Neder- laudschc bank en 's Rijks Betaalmeesters (er inwisse ling zullen kunnen aanbieden en zulks ter voorkoming van geldelijke schade die de hezitters van muntbil jetten der jaren IS45 en 1849 zouden lijden indien door hen van de tot 31 December 1858 nog beslaande gelegenheid ter inwisseling dier biljetten geen gebruik werd gemaakt. Zierikzee, 9 Junij 1878. B. C. G'AÜ, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. U E K E N O M A KING. Mnspectie Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 23 Augustus j(. A no. 3040" 3de afd. Provinciualblad no. 84). Roepen op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers der Nationale .Militie behoorende tot de ligtingen van 1854, 1855, 1856 en 1857met uilzon dering alleen van die van laatslgemclde ligling, welke mei den I October 1858 in het genot van onbepaald vei lof zullen worden gesteld om op maandag den 11 October 1858 des morgens ten 10 ure zich te be vinden vóór het Stadhuis te Zierikzee, ten einde te worden gcinspecteerd. Ter gemelde inspectie zullen mitsdien ook behooren te verschijnen de miliciens der ligling 180*7, bij bet 5de regiment dragonders (Limburgse!) Bondscoiilin- gent) ingedeeld die op 1 Mei laatstleden met onbepaald verlof zijn gezonden, alsmede de miliciens van dezelfde ligling die bij het regiment vcld-arlillerie voor het voerwezen bestemd zijn geworden en op den 1 Julij jl. in hel genot van onbepaald verlof zijn gesteld. De verlofgangers worden voorts herinnerd aan de volgende bij de wetten van den SJanuaiij 1817 en 27 April 820 vastgestelde bepalingen: a. dat zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de verlofgangers te verschijnen en wanneer zij dit nalaten zonder voor hun achterblijven ten ge- noege van den Militie-Commissaris voldoende rede nen te kunnen aanvoeren, zullen gelast worden nader voor hem, voorzien van hunne kleeding- en cquipe- mentslukken te verschijnen en vervolgens overeen komstig het bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 Januarij 1817 zullen worden gestraft b. dat zij op de gemelde inspectie zullen behooren te verschijnen, gekleed in de uniform en voorzien van de verdere klecding-en equipementslukken die bij het vertrek van bet korps aan hen zijn gelaten van hel zakboekje, benevens van bet attest lilt. H. 11. bun door bet bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij die daarin nalatig zijn lol eene nadere in spectie zullen moeten opkomen en dat de zoodanigen, die hunne kleedingstukken hebben verwaarloosd bij bun korps zullen worden opgeroepen c. dat zij, gedurende de gemelde inspectie, zich ordelijk behooren tegedragen en onderworpen zijn aan de militaire tucht, en dat op hunne gedragingenna den afloop der inspectie door de policie zal worden gelet; d. dal zij hoezeer met hnn korps hebbende afgere kend hunne kleeding- en equipcnienlslukken steeds in waarde Zullen moeten houden en zich daarvan zoolang zij niet zijn gepasporteerd om geenerlei reden mogen ontdoen e. dal zij wanneer zij hun verblijf builen de pro vincie willen vestigen, hunne verlofpas aan bet bestuur hunner gemeente moeten terug vragen, en dal zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij bel bestuur der gemeente in welke zij voornemens zijn Ie verblijven op straf van als deseileur te worden behandeld f. dal zij, wanneer zij zich langer dan twee maal vier en twintig uren uit hunne gemeente willen vetwij- deren daarvan in persoon moeten kennis geven aan het gemeente-bestuur inet opgave der gemeente werwaarts zij zich begeven op straf van een arrest van 2 tot 6 dagen door hel gemeente bestuur op te leggen; g. dat zij zich op gelijke straf, ingeval zij langer dan lutee maal vier enlwinUg uren buiten hunne gemeente verblijven bij bel bestuur der gemeente alwaar zij zich bevinden moeten aanmelden. En opdat geen verlofganger hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze behalve de schrif telijke oproeping, die een ieder aan zijn woonhuis ontvangen zal, worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 22 September 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. diï JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien bet proces-verbaal van de stemming Ier be noeming van vijf Leden tot zamenstelling der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente gehouden den 18 dezer en gelet op de bepalingen van art. 12 van hel Koninklijk besluit, dd. 9 November 1851 [Staatsblad no. 142 Brengen ter kennis van de ingezetenen iDat in gezegde kiesvergadering bij volstrekte meerderheid van stemmen zijn benoemd de heeren 1. JOHAN HENDRIK OCHTMAN, Jonz. 2. Jonkheer JOIIAN LOUIS de JONGE. 3. HENDRIK ALBERT van'IJSSELSTEIJN jun.r en Mr. WILHELMUS CHRISTIANS de CRANE. 2. Dat tot herstemming voor een vijfde Lid eene volgende kiesvergadering wordt belegd op Zaturdag den 2 October aanstaandevan 's morgens 9 tol 12 ure in de Raadzaal dezer gemeente, wanneer de Kiezers ander maal zullen worden opgeroepen om uit de opgemaakte lijst van drie personen die de meeste stemmen op zich hebben vereenigd één Lid te verkiezen. 3. En aangezien de beer Mr. W.C. déCRaNE voor zijne benoeming lot Lid dier Kamer heeft be dankt, zoo zal er lenzelfden dage, ure en plaatse bij gekleurde briefjes in eene afzonderlijke stembus eene nieuwe vrije stemming ter verkiezing van één Lid plaats hebben. Gedaan ten itaadhuize te Zierikzeeden/22/24 Sep tember 1858. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND In de zitting van de eerste kamer der staten-ge- neraa! van jl. dingsdaglaaide voorzitter door den griffier bet koninklijk besluit voorlezen waarbij hij (mr. JA. Philipse) benoemd is lot voorzitter van de eerste kamer gedurende bel zittingjaar 18581859. Ka deze voorlezing houdt de voorzitter de volgende rede: Mijne Heeren Voldoende aan's konings voor mij zoo vereeretid besluit ben ik weder als voorzitter dezer kamer in uw midden opgetreden om de gewigtige zaak hel leiden onzer werkzaamheden op mij te nemen. Ik trad voor u lieden op, mijne heeren met een regt dankbaar gevoel voor de zoo ondubbelzinnige blijken van belangstelling en genegenheid die ik gedurende de laals'e zitting weder van u heb ondervonden en voor de meest vereerende onderscheiding die op de voordragt van den raad van ministers, door Z. M. den koning mij op nieuw is geschonken. Den groo- len omvang mijner plitzlen beseffende zal ik zoo God wilmijne beste pogingen aanwenden om die naar be hooren te vervullen. Ik hoop, mijne beeren dat ik onder uwen welwillendcn bijstand daarin zal mogen slagen en dat bel mij zal vergund worden gedurende dit zittingjaar de vernieuwde blijken te mogen geven dat ik bij elke gelegenheid ben geweest de onpartijdige iiandhaver van het reglement van orde dezer kamer en de getrouwe behartiger van bare rogten. Na lange rust zijn wij weder bijeen vergaderd mijne heeren om ons met de staatsbelangen te gaan bezig houden. ij traden op onder vreugdevolle omstandigheden, wij beleefden den dag waarop 's konings oudste zoon den achtlienjarigen naar onze staatsinstellingen voor hem zoobij/onder gewigtigen leeftijd heeft bereikt. Wij hebben gedeeld in de hartelijke vreugde en in de op- regte dankbaarheid waarmede oveial in den lande de dag van den vierden September is gevierd. Belang stellend vernamen wij hoe reeds spoedig na dien beu. gelijken dag de piins van Oranje deel heeft genomen aan de zittingen van den raad van state, en alzo» be gonnen is zich aan de behartiging onzer staalsaange- legcnheden te wijden en met niet minder belangstel ling zagen wij op gisteren in de vereenigde zitting der beide kamers Z. Monzen geüerbiedigden koning op de» troon gezeten, voor bet eerst vergezeld van zijnen beminden zoon Z. Ef. II., den prins van Oranje Gij allen mijne heeren ziet voorzeker met mij in deze gewigtige gebeurtenissen zoo voor het geliefde buis van Oranje als voor ons vaderland den meest gerusl- j stellenden waarborg voor de toekomst. Blijkens den i inhoud der rede die wij van den troon uit 's konings j mond mogten aanhooren zijn nieuwe of gewijzigde ontwerpen van wetten reeds gereed om binnen korten lijd aan de staten-generaal te worden aangeboden en zullen naar luid van de reeds genoemde de werk zaamheden in dit zittingjaar zeer veie en uiterst be langrijk zijn. .Moge bet ons worden vergund mijne heeren de taak die ons ten deel zal vallenmet ge noegen te volbrengen mogen onze beraadslagingen weder worden gevoerd met kaloiteen beradenheid en op nieuw getuigen lat wij allen doordrongen zijn van bel boogegewigi en de waardigheid der betrekking, die wij de eer hebben te bekleeden. Ik eindig, mijne heeren met den opregten wenschdalai wat in dit zit tingjaar door de staten generaal zal worden tol stand gebragl door God gezegend strekken zal tot wezen lijk heil van hel dierbaar vaderland. Ik verklaar bet voorzitterschap dezer eerste kamer te hebben aanvaard. Z. M. de koning heelt teugehonre ontvangen de commissie uil de tweede kamer der staten-generaal belast met het aanbieden aanZ. Mvan de lijst van kan didaten voor bel voorzitterschap dier kamer. Z. ,M. beeft verklaard dal Hl).zich onverwijld met bet doen van eene keuze zou bezig houden. Die keuze is gevallen op den eersten kandidaat, zijnde de lieer mr. G. C. van Reenendoor Z. M. benoemd tol voorzitter der tweede kamer gedurende bet luopende zittingjaar. Naar men verneemt zullen op bel hoofdstuk van oorlog der slaalsbegronling van 1859 de traclemcnten dermilitaire lortificalie-opzigters honger worden uitge trokken dan die van bet loopendejaar Deze opzigters zijn tusscben den rang van onder-adjudant en officier. Hun iraciement was tot nog toe 3de kl föOO 2de kl. ƒ750 Iste kl. f 900. Volgens de tegenwoordige wels- voordragl nu zijn zij uitgetrokken 3de kl. f 801) 2de kl. f 10( 0 Iste kl. f 1200» Dezer dagen heeft er op uitnoodiging van den minister van binnenl. zaken eene bijeenkomst plaats geluid van de commissarissen des konings in de vijf noordelijke provinciën ten einde vast te stellen bet quantum der subsidie dal door die provinciën en do daarin gelegene sleden behoort te worden verstrekt ter bevordering van den voorgenomen aanleg der spoorwegen iu die streken en in mindering van hetgeen bel rijk daartoe zal bijdragen. Er werd bepaald dat de 5 provinciën gedurende 20 jaren jaarlijks f IOO.OUO zullen bijdragen dat is 2 milioen in bet geheel. De jaarlijksche subsidie van 1 tou gouds is aldus omge slagen Gelderland en Overijssel de bellt en Fries land Groningen en Drenthe de andere helft. De reeds bekend gewordene bijdragen van onderscheidene pro vinciën en steden zijn dus bet gevolg van deze over eenkomst. Men schrijft uit 's liage van 20 dezer u .Men zal zich herinneren dat onlangs aan de in ternationale Tclegraaf-maatsch. concessie gegeven is tol het leggen van een telegraafkabel met vier draden van Zandvoort naar een punt op de Engelsche kust tus scben Lowesluff en Oxfordoess de reden daarvan was dat de tegenwoordige vier kabels die van Scheve- ningen tol Engeland liggen en ieder slechts een draad bezitten, niet sterk genoeg zijn en daarom bij bel op- balen van ankers telkens breken, waardoor de tele grafische gemeenschap tusscben Nederland en Enge land wordt benadeeld, Hei leggen van den nieuwen kabel zal eerstdaags geschieden en men zal ditmaal te Zandvoort beginnen. Vroeger begon men in Engeland. Men schrijft uil Bergen op-Zootu van 21 dezer. Op bel erf van den beer P. W. Basiiaansc leerlooijer in het achterom alhier slaat een notenboom die voor eenige weken doorbet onweder isgctmff n en genoeg zaam door midden is gespleten de (luizende noten die daaraan baugen zijn allen goed van s».aak de pil is geheel zonder schaal in den huitivf b -ioien, I Men snijdt de noten ais ccn appel door e» d r,j: komt te voorschijn.

Zierikzeesche Courant | 1858 | | pagina 1